Tajemnice Smallville

Tom Welling – Clark Kent | Allison Mack – Chloe Sullivan | Michael Rosenbaum – Lex Luthor | Kristin Kreuk – Lana Lang | Sam Jones III – Pete Ross | Annette O’Toole – Martha Kent | John Schneider – Jonathan Kent | John Glover – Lionel Luthor | Eric Johnson – Whitney Fordman | Erica Durance – Lois Lane

tajemnice-smallvilletajemnice-smallville 2


Tajemnice Smallville (org. Smallville) – amerykański serial przygodowy z elementami science-fiction, wyprodukowany przez Alfreda Gougha i Milesa Millara. Opowiada o młodzieńczych latach i dorastaniu najbardziej znanego bohatera komiksów DC Supermana, stworzonego przez Jerry’ego Siegla i Joe Shustra. Na początku nadawany przez amerykańską telewizję The WB, pierwszy odcinek na antenie miał premierę 16 października 2001. Po pięciu seriach nastąpiło połączenie stacji The WB i UPN, z którego powstała nowa stacja The CW, na antenie której kontynuowano nadawanie dalszych serii serialu w USA. Do dziś zrealizowano dziesięć serii filmu. Serial podąża śladami Clarka Kenta zanim został Supermanem. Pierwsze cztery serie skupiały się na Clarku i jego relacjach z przyjaciółmi z liceum w Smallville. Od piątej serii pokazano jak Clark wchodzi w dorosłe życie i skupiano się na jego karierze w Daily Planet, a także wprowadzano herosów i czarnych charakterów z innych komiksów DC. 26 stycznia 2006 roku został wyemitowany setny odcinek Smallville pt. Reckoning.

Koncepcja Smallville narodziła się po anulowaniu projektu o przygodach młodego Bruce Wayne’a, w czasach zanim został Batmanem[1]. Po spotkaniu prezesa telewizyjnego oddziału Warner Bros. z producentami Goughem i Millarem wprowadzono zasadę “no tights no flights” (zero rajstop, zero latania), która miała pomóc Clarkowi lepiej odwzorować proces zostawania Supermanem. Po wyemitowaniu 7 sezonów, Gough i Millar opuścili serial bez podania konkretnych powodów. Tajemnice Smallville są kręcone w i wokół Vancouver. Muzykę skomponował Mark Snow, do której dodaje on motywy muzyczne z klasycznego filmu o Supermanie. Utwór otwierający serial to Save me skomponowany przez Remy Zero.

W Polsce Tajemnice Smallville emitują telewizje: TVN (aktualnie stacja wyświetla dziewiąty sezon serialu – poniedziałki, godz. 0:05), TVN Siedem (emisje powtórkowe po TVN) oraz AXN, która w maju 2010 rozpoczęła emisję od pierwszej serii.

Opis fabuły
Serie 1-3
„Tajemnice Smallville” przedstawiają życie legendarnego Supermana w czasach jego młodości. Akcja serialu rozpoczyna się w 1989 roku, kiedy na małe amerykańskie miasto spada deszcz meteorytów, a wraz z nim kapsuła, w której na Ziemię przybywa kilkuletni Superman. Młodego chłopca znajdują Martha i Jonathan Kentowie i postanawiają go przygarnąć. Deszcz meteorytów wywołał jednak tragiczne skutki w żyjącym swoim spokojnym rytmem miasteczku Smallville. Jeden z meteorytów zabija rodziców Lany Lang. Państwo Langowie stali się jednymi z wielu ofiar tego wydarzenia. Mimo tych szkód po kilkunastu latach mieszkańcy starają się żyć tak jak przed zdarzeniem.

Clark dorasta – zaczyna poznawać i próbuje panować nad swoimi nadludzkimi zdolnościami. Chłopak potrafi m.in. przenikać wzrokiem przez ściany, rozpalać oczami ogień czy podnosić niesamowicie ciężkie przedmioty. Z czasem okazuje się, że Superman ma także słabości – nie może przebywać zbyt długo w towarzystwie kryptonitu, czyli materiału skalnego, który przybył razem z nim na planetę. Powoduje on nagły spadek formy i utratę nadprzyrodzonych zdolności Clarka. Na swoje nieszczęście, chłopak jest narażony na jego częstą obecność, ponieważ Kryptonit jest wszechobecny w Smallville. To właśnie dzięki temu meteorytowi wielu innych mieszkańców miasta “otrzymało” niespotykane dotąd moce. Niestety, większość z nich wykorzystuje je do złych celów, a młody Kent – czując się za to odpowiedzialny – walczy w każdym odcinku serialu z jakimś człowiekiem-mutantem, który zagraża miastu lub jego przyjaciołom.

„Tajemnice Smallville” to także perypetie miłosne. Clark podkochuje się w szkolnej koleżance Lanie Lang, której także nie jest obojętny. Tymczasem inna znajoma – Chloe Sullivan, młoda dziennikarka – jest z kolei zauroczona Clarkiem. Wynika dość nieciekawa sytuacja, a pikanterii dodaje fakt, że Lana i Chloe są bliskimi przyjaciółkami.

Ważnym bohaterem serialu jest Lex Luthor. Pojawia się on już w pierwszych odcinkach i daje się poznać jako dociekliwy i dążący do celu biznesmen. Po wypadku, z którego uratował go Clark (korzystając ze swojej niezwykłej siły), obaj stają się przyjaciółmi, jednak Clark nie ma zamiaru wyjawiać w jaki sposób ocalił Lexa. Z czasem Luthora coraz bardziej zaczynają dręczyć pytania: W jaki sposób tak naprawdę został uratowany od śmierci w zatopionym aucie? Jak udało się przeżyć Kentowi uderzenie przez jego samochód na chwilę przed wypadnięciem z mostu? Skąd miał jeszcze siły, aby mu pomóc? Ciekawość narasta i staje się obsesją Lexa.

Najlepszym szkolnym kolegą Clarka jest Pete Ross, który jako pierwszy – poza rodziną – poznaje możliwości swojego przyjaciela. Ta informacja z początku jest wielkim szokiem dla Pete’a, ale po ochłonięciu nie zmienia on stosunku do Clarka i jest pod wrażeniem jego mocy. Jednak żeby nie zdradzić tajemnicy przyjaciela, Pete wyprowadza się ze Smallville.

Lista odcinków 1 serii

Pilot

Pierwsza emisja (USA): 16 października 2001
Reżyseria: David Nutter
Scenariusz: Alfred Gough & Miles Millar
Oglądalność: 8.4 mln

Streszczenie

Pierwszy odcinek jest bezpośrednim wprowadzeniem w fabułę sezonu. Akcja zaczyna się w roku 1989, kiedy na małe miasteczko Smallville spada deszcz meteorytów. Wydarzenie to zapoczątkowuje falę dziwnych zachowań i sytuacji, jakie będą miały miejsce w przyszłości. Okazuje się jednak, że wśród gąszczy kosmiczny skał na Ziemię przybył też statek kosmiczny wraz z małym, około trzyletnim dzieckiem. Przybysza biorą pod opiekę Martha i Jonathan Kentowie, nadając mu imię Clark. Mija 12 lat. Clark dorósł i uczęszcza do miejscowego liceum, gdzie poznaje swojego najlepszego przyjaciele Pete’a, młodą dziennikarkę Chloe oraz Lanę Lang, w której się zakochuje. Do Smallville wraca też Lex Luthor, który wyjechał stąd zaraz po deszczu meteorytów,. Clark korzystając ze swoich niesamowitych umiejętności ratuje mu życie, wyciągając go z wody. Jednocześnie w miasteczku pojawia się Jeremy Creek, niegdysiejsza ofiara tragicznego żartu kolegów, który postanawia zemścić się na swoich oprawcach. Clark po raz kolejny używa swoich umiejętności i powstrzymuje Jeremiego. W rezultacie ten traci pamięć i moc, jaką dały mu meteoryty.
Muzyka

“Eight Half Letters” – Stereoblis
“Everything” – Lifehouse
“Everything I Own” – Jude
“Inside The Memories” – Fear The Clown
“Let’s Go” – Capitol Eye
“Long Way Around” – Eagle-Eye Cherry
“Maybe” – Stereophonics
“The Way It Is” – Bruce Hornsby
“Unstoppable” – The Calling
“Wonder” – Embrace

Metamorphosis (Metamorfoza)

Pierwsza emisja (USA): 23 października 2001
Reżyseria: Michael Watkins & Philip Sgriccia
Scenariusz: Alfred Gough & Miles Millar
Oglądalność: 7.4 mln

Streszczenie

Greg Alkin to z pozoru spokojny chłopak, którego jedyną pasją są wszelkiego rodzaju owady, zwłaszcza te rzadko spotykane oraz poddane działaniom meteorytu. Alkin od dawna też podkochuje się w Lanie Lang, jednocześnie będąc pod ogromną presją swojej matki. Kiedy ta ostatnia podejmuje decyzję o jego wyjeździe do Akademii Wojskowej, Greg postanawia wypuścić trzymane w pokoju owady na wolność, jednak w czasie jazdy dochodzi do wypadku i Greg zostaje przez nie dotkliwie pogryziony. Dzięki temu otrzymuje niesamowitą moc i sam pośrednio staje się człowiekiem – owadem, mającym takie same zachowania i potrzeby jak one. Korzystając ze swoich nowych możliwości Greg atakuje najpierw chłopaka Lany – Whitney’a, którego ratuje Clark. Potem Alkin napada na własną matkę i zabija ją, umieszczając ją następnie w kokonie i zamieniając własne mieszkanie w siedlisko owadów. Ostatecznym celem Grega jest jedna Lana, którą chłopak wkrótce uprowadza i więzi w starym domku. Clark i Whithey ruszają jej z pomocą, jednak Kent używając swojej szybkości pierwszy dociera na miejsce i w pogoni za Gregiem wędruje do opuszczonej odlewni, pełnej odłamków meteorytów, które go osłabiają. Greg korzystając z chwilowej słabości Clarka przypuszcza atak, jednak w ostatecznej rozgrywce zostaje pokonany. Whithey odnajduje Lanę i zabiera ją do szpitala.
Muzyka

“Damaged” – Aeon Spoke
“Everything” – Lifehouse
“I Do” – Better Than Ezra
“Island In The Sun” – Weezer
“Last Resort” – Papa Roach
“Love You Madly” – Cake
“Underdog” – Turin Brakes
“Wherever You Will Go” – The Calling

Hothead (Narwaniec)

Pierwsza emisja (USA): 30 października 2001
Reżyseria: Greg Beeman
Scenariusz: Greg Walker
Oglądalność: 6.0 mln

Streszczenie

Lana znajduje pracę jako kelnerka, a Clark zaczyna grać w drużynie futbolowej, co prowadzi go do licznych kłótni z ojcem. Do Smallville przybywa też Lionek Luthor, który nakazuje synowi zwolnienie 20% obecnej kadry pracowniczej. Trener drużyny futbolowej w liceum w Smallville, Walt Arnold, jest człowiekiem bardzo ambitnym i zaborczym, którego jedyny cel to wygrana w rozgrywkach sezonowych. W czasie wizyty w saunie zostaje poddany promieniowaniu meteorytów i otrzymuje moc wzniecania wokół siebie płomieni jedynie za sprawą własnych myśli. W międzyczasie wychodzi na jaw szereg oszustw, których dopuścili się członkowie drużyny i grozi im zawieszenie, do czego Arnold nie może dopuścić. Wszystkim osobom, które są odpowiedzialne za wyciek informacji dziwnym zbiegiem okoliczności przytrafiają się niebezpieczne sytuacje, związane z ogniem, pożarami i poparzeniami. Kiedy w niebezpieczeństwie znajduje się też Chloe, razem z Clarkiem zaczynają szukać źródła tych wydarzeń i wszystko kieruje ich właśnie do trenera. Kiedy przed meczem Arnold więzi Clarka w saunie pełnej meteorytów, Jonathan zaczyna szukać syna i ratuje go praktycznie w ostatniej chwili. Rozwścieczony trener nie panując nad własną mocą doprowadza do swojego samozapłonu i ginie.
Muzyka

Zed Silencer – “Renegade Fighter”
Gorillaz – “Clint Eastwood”
Sum 41 – “Motivation”
Fuel – “Bad Day”
Third Eye Blind – “Never Let You Go”
Binocular – “You”

X-Ray (Promienie X)

Pierwsza emisja (USA): 6 listopada 2001
Reżyseria: James Frawley
Scenariusz: Mark Verheiden
Oglądalność: 6.7 mln

Streszczenie

W banku w Smallville Lex Luthor terroryzuje bankiera i żąda wypłaty pieniędzy ze swoich kont. Okazuje się jednak, że w tym czasie Lex faktycznie przebywał w zupełnie innym miejscu. Clark podczas lekcji odkrywa swoją nową umiejętność, którą jest przenikanie wzrokiem przez rzeczy – promienie X. Dzięki tej możliwości Clark odkrywa, że w szafie w antykwariacie znajduje się szkielet – jak się okazuje, jest to szkielet Rose Greer, matki Tiny, która z kolei jest przyjaciółką Lany.

W tym samym czasie Clark odkrywa, że w szkolnej szafce Tiny znajdują się skradzione w banku pieniądze, o czym informuje szeryfa. Wściekła na Clarka Tina przyjmuje postać Lany a kiedy zostaje zdemaskowana, ucieka. Wcielając się w Whitney’a prosi Lanę o pożyczenie naszyjnika z meteorytem, którym potem obezwładnia Clarka i próbuje go zabić. Jednocześnie uprowadza też Lanę i zamyka ją w grobowcu. Kentowi udaje się jednak wyjść cało z opresji, obezwładnia Tinę i ratuje Lanę.
Muzyka

Alien Ant Farm – “Movies”
The Wiseguys – “Ooh La La”
Stabbing Westward – “Breathe You In”
The Cranberries – “Analyse”
Todd Thibaud – “Unbroken”
Unwritten Law – “Up All Night”
Shelby Lynne – “Wall In Your Heart”

Cool (Zimno)

Pierwsza emisja (USA): 13 listopada 2001
Reżyseria: James A. Contner
Scenariusz: Michael Green
Oglądalność: 5.9 mln

Streszczenie

Uczniowie Smallville High urządzają imprezę nad zamrożonym jeziorem. Sean Kelvin (gościnnie Michael Coristine), szkolny podrywacz i gwiazda futbolu, próbuje poderwać Chloe. Dziewczyna zapisuje mu na ręce swój numer telefonu. Podczas gry z kolegami, Sean wchodzi po piłkę na zamarznięte jezioro i wpada do niego. Dzięki kawałkom meteorytów, które znajdowały się na dnie jeziora, chłopakowi udało się przeżyć. Gdy wychodzi z jeziora odkrywa, że cały czas potrzebuje ciepła, gdyż wciąż marznie. Kentowie są poważnie zadłużeni i brakuje im pieniędzy. Lex rozmawia z Marthą o spotkaniu farmerów, które organizuje w zamku.
Muzyka

Eve 6 – “Rescue”
Matthew Jay – “Let Your Shoulder Fall”
The Juliana Theory – “We’re At the Top of The World”
Pete Yorn – “On Your Side”
Jewel – “Standing Still”

Hourglass (Klepsydra)

Pierwsza emisja (USA): 21 listopada 2001
Reżyseria: Chris Long
Scenariusz: Doris Egan
Oglądalność: 6.5 ml

Streszczenie

Clark i Pete zostają wolontariuszami w domu starców. Clark zrobił to głównie ze względu na Lanę, która też tam pracuje. Przyjaciele poznają Cassandrę Carver (gościnnie Jackie Burroughs). Staruszka jest niewidoma, lecz potrafi przewidywać przyszłość każdego, którego dotknie. Tymczasem Lana zabiera, poruszającego się na wózku Harry’ego Bollstona (gościnnie George Murdock) nad jezioro. Kiedy dziewczyna się na chwilę oddala, staruszek przypadkowo wpada do jeziora wraz z wózkiem. Wpływ prądu oraz meteorytów znajdujących się w jeziorze, odmładza go kilkadziesiąt lat. Tymczasem Cassandra ostrzega Clarka, że bliska mu osoba niedługo umrze. Chłopak mówi o tym rodzicom, lecz oni nie traktują tego poważnie. Harry (gościnnie Eric Christian Olsen) korzystając z młodości, postanawia zabić wszystkich dawnych wrogów. Clark opowiada Lexowi o Cassandrze. Lana obwinia się o „zgubienie” Harry’ego. Dziewczyna mówi Clarkowi, że staruszek naprawdę nazywał się Volk i był mordercą. Harry zabija syna jednego z dawnych wrogów
Muzyka

Gorillaz – “5/4”
Dispatch – “Time Served”

Craving (Łaknienie)

Pierwsza emisja (USA): 27 listopada 2001
Reżyseria: Philip Sgriccia
Scenariusz: Michael Green
Oglądalność: 7.5 mln

Streszczenie

Jodi Melville (gościnnie Amy Adams), to dziewczyna borykająca się z nadwagą. Przez to jest nieszczęśliwa, gdyż nikt za nią w szkole nie przepada. Dziewczyna zaczyna pić koktajle z warzyw rosnących w doniczkach, gdzie znajdują się drobne meteoryty. Powoduje to zaskakujące efekty – Jodi w szybkim czasie traci spore kilogramy. Lex dowiaduje się, że ma podwyższoną liczbę białych krwinek we krwi. Wszyscy przygotowują się na przyjęcie urodzinowe Lany, które ma się odbyć w rezydencji Lexa. Okazuje się, że Whitney dostał stypendium sportowe i nie będzie mógł uczestniczyć w przyjęciu. Jodi zaprasza Pete’a na przyjęcie u Lany, a on się zgadza. Wszyscy są zaskoczeni nowym wyglądem Jodi. Clark mówi Lanie, że może jej towarzyszyć na przyjęciu w postaci eskorty, a ona się zgadza. Dziewczyna prosi go, aby tym razem jej nie zawiódł. Clark zastanawia się, co dać Lanie na prezent.
Muzyka

Dido – “Slide”
Fuel – “Innocent”
Third Eye Blind – “Invisible”
Enrique Iglesias – “Hero”

Jitters (Drgawki)

Pierwsza emisja (USA): 11 grudnia 2001
Reżyseria: Michael Watkins
Scenariusz: Cherie Bennett & Jeff Gottesfeld
Oglądalność: 5.8 mln

Streszczenie

Jonathan wraz z Marthą wyjeżdżają na kilka dni do Metropolis, żeby uczcić rocznicę ślubu i zostawiają Clarka samego w domu. Chłopak postanawia zaprosić kilka osób i zrobić małą imprezę w swoim domu. Jednak jest poważnie zaniepokojony, gdy zjawia się w domu, gdzie jest pełno ludzi, a połowy z nich nie zna. Przychodzi również Lana, ale bez Whitney’a. Lex organizuje fajerwerki. Whitney przychodzi na imprezę i zabiera Lanę do stodoły. Chłopak pyta się, czemu mu nic nie powiedziała. Nagle dochodzi ich jakiś hałas. Lana powiadamia o tym Clarka. Kent i Whitney odkrywają, że w stodole ukrywa się Earl Jenkins (gościnnie Tony Todd), stary znajomy Jonathana.
Muzyka

Smashmouth – “Pacific Coast Party”
Handsome Devil – “Tie Me Up”
Bad Ronald – “Bad Idea”
Bush – “The People That We Love”
The Cult – “My Bridges Burn”

Rouge (Róż)

Pierwsza emisja (USA): 15 stycznia 2002
Reżyseria: David Carson
Scenariusz: Mark Verheiden
Oglądalność: 5.8 mln

Streszczenie

Clark wraz z Lexem oglądają zbroję Aleksandra Wielkiego w muzeum w Metropolis. Clark spotyka tam Lanę, a Lex dawną znajomą Victorię Hardwick (gościnnie Kelly Brook), córkę międzynarodowego przemysłowca sir Harry’ego Hardwicka (gościnnie William Samples). Clark jest zmuszony użyć swojej supersiły, aby zatrzymać autobus, który zabiłby bezdomnego. Niestety jego wyczyn zauważa skorumpowany policjant, Sam Phelan (gościnnie Cameron Dye). Clark mówi rodzicom o wypadku w Metropolis, a tymczasem Phelan zdobywa o nim informacje. Lex zastanawia się nad powodem pojawienia się Victorii. Dyrektor Kwan (gościnnie Hiro Kanagawa) zjawia się w „Pochodni” i jest zaniepokojony teoriami Chloe o meteorytach. Postanawia zawiesić działalność szkolnej gazety, dopóki nie znajdzie nowego redaktora.
Muzyka

Lifehouse – “Breathing”
Stereo MC’s – “Step it Up”
Zero 7 – “I Have Seen”
Massive Attack – “Angel”
Club 8 – “She Lives By The Water”
Club 8 – “Love in December”
Driver – “Not Looking Back”
Grant Park – “Numb”
Radford – “Take Your Time”

Shimmer (Migotanie)

Pierwsza emisja (USA): 29 stycznia 2002
Reżyseria: D.J. Caruso
Scenariusz: Mark Verheiden & Michael Green
Oglądalność: 7.0 mln

Streszczenie

Jeden z chłopaków, Troy Turner (gościnnie Jesse Hutch) dokucza Amy Palmer (gościnnie Azura Skye) dziewczynie, która kocha się w Lexie. Chwilę potem chłopak zostaje zaatakowany w szatni przez niewidoczną osobę. Lana prowadzi akcję oddawania krwi, lecz Clark nie może oddać swojej, dlatego jest zmuszony do wymyślenia historyjki. Stosunki między Laną, a Whitney’em nie układają się najlepiej, dlatego Clark postanawia pomóc dziewczynie w akcji krwiodawstwa. Amy przejmuje obowiązki matki, która jest służącą w zamku Lexa, aby być bliżej niego. Dziewczyna od początku nie darzy sympatią Victorii i mówi wszystko bratu, Jeffowi (gościnnie Kett Turton). Lex szuka swego bezcennego zegarka w całej rezydencji, lecz nie może go znaleźć. Mówi Clarkowi, że zegarek dostał od matki tuż przed jej śmiercią, dlatego jest dla niego taki cenny. Kent mówi mu, że postanowił walczyć o Lanę.
Muzyka

The Vigilantes of Love – “S.O.S.” The Vigilantes of Love – “Galaxy” Simple Plan – “When I’m With You” Tricky – “Evolution Revolution Love” Thrift Store Halo – “If I Go” Starsailor – “Poor Misguided Fool” Course of Nature – “Caught In The Sun”
Hug (Uścisk)

Pierwsza emisja (USA): 5 lutego 2002
Reżyseria: Chris Long
Scenariusz: Doris Egan
Oglądalność: 6.4 mln

Streszczenie

Bob Rickman (gościnnie Rick Peters) jest efektownym przedsiębiorcą i posiada niezwykłą zdolność – potrafi wpływać na zachowanie ludzi poprzez uścisk ręki. Chce on wybudować fabrykę w Smallville, lecz nie dostaje zezwolenia od pracownika ochrony środowiska. Dzięki swojej mocy, zmusza go do samobójstwa. Clark wraz z Chloe i Laną jest na wycieczce konnej w lesie. Chloe gubi kamerę, a Lana postanawia ją odszukać. Chwilę po tym, przyjaciele słyszą krzyk Lany. Clark rusza jej na pomoc i znajduje ją leżącą na ziemi i stojącego nad nią Kyle’a Tippeta (gościnnie Gregory Sporleder), który ma opinię dziwaka, gdyż mieszka w lesie. Kyle ucieka, widząc nadbiegającego Clarka. Nell pragnie, by Clark złożył zeznanie przeciwko Kyle’owi na policji. Chłopak jednak uważa, że jest on nieszkodliwy. Kent postanawia go odwiedzić. Rickman zjawia się w Smallville. Jedyną osobą, która nie chce mu podać ręki jest Lex. Rickman mówi mu, że znalazł idealne miejsce pod budowę fabryki – farmę Kentów. Clark odwiedza Kyle’a, a ten mówi mu, że nie miał nic wspólnego z wypadkiem Lany.
Muzyka

Rubyhorse – “Into The Lavender”
Stereophonics – “Have A Nice Day”
Citizen Cope – “Mistaken I.D.”
Wayne – “Slow Down”
Jennifer Knapp – “Into You”

Leech (Pijawka)

Pierwsza emisja (USA): 12 lutego 2002
Reżyseria: Greg Beeman
Scenariusz: Timothy Schlattmann
Oglądalność: 6.1 mln

Streszczenie

Podczas szkolnej wycieczki, Clark ratuje jednego z uczniów – Erica Summersa (gościnnie Shawn Ashmore) przed upadkiem z mostu. W wyniku uderzenia pioruna w połączeniu z meteorytem, który Eric trzymał w ręku, cała moc Clarka zostaje przeniesiona na chłopaka. Clark będąc teraz zwykłym człowiekiem, musi przyzwyczaić się do normalnego życia. Tymczasem Eric, zaczyna odkrywać niezwykłą moc, którą został obdarowany. Lana ma pretensje do Nell (gościnnie Sarah-Jane Redmond), że chce sprzedać sklep. Okazuje się, że dziewczynie najbardziej zależy na sali kinowej, gdyż tam poznali się jej rodzice. Lex dalej prowadzi dochodzenie na temat pamiętnego wypadu, kiedy Clark uratował mu życie. Pomaga mu w tym Roger Nixon (gościnnie Tom O’Brien). Młody Luthor odwiedza Clarka i chce, aby chłopak powiedział mu, co naprawdę stało się na moście. Uważa, że przyjaciel ukrywa coś przed nim. Clark słysząc to, obraża się na niego.
Muzyka

Staind – “Fade”
U2 – “Elevation”
Sum 41 – “Fat Lip”
Shocore – “Bonecracker”
Bush – “Inflatable”

Kinetic (Kinetyczny)

Pierwsza emisja (USA): 26 lutego 2002
Reżyseria: Robert Singer
Scenariusz: Philip Levens
Oglądalność: 6.2 mln

Streszczenie

Podczas gdy Chloe wraz z Clarkiem, przeprowadza wywiad z Lexem, do jego zamku włamuje się trzech zamaskowanych ludzi. Okazuje się, że posiadają oni zdolność przenikania przez materię, a uzyskali ją dzięki stosowaniu tatuażu z płynnego meteorytu. Złodzieje okradają skarbiec Lexa, a Clark nie może ich powstrzymać, gdyż osłabiają go ich tatuaże. W wyniku szarpaniny, Chloe wypada przez okno z trzeciego piętra. Dziewczyna ląduje w szpitalu ze złamaną ręką i wstrząsem mózgu. Lex mówi Clarkowi, że nie zgłosił kradzieży na policję, gdyż złodzieje ukradli także dyskietkę z programem wymierzonym w Lionela. Clark obwiania się o stan Chloe. Rodzice mówią mu, by zamiast użalać się nad sobą, spróbował się czegoś dowiedzieć. Lana dowiaduje się od Nell (gościnnie Sarah-Jane Redmond), że kupcem sklepu, wraz z salą kinową jest Lex Luthor. Złodzieje postanawiają zwerbować nową osobę do swojej paczki, gdyż działanie meteorytu jest szkodliwe dla zdrowia i nie mogą go dłużej stosować. Składają także ponowną wizytę w zamku Lexa i żądają miliona dolarów za dyskietkę lub upublicznią jej zawartość w Internecie.
Muzyka

P.O.D. – “Set It Off”
Onesidezero – “New World Order”
Beautiful Creatures – “1 A.M.”
Remy Zero – “Perfect Memory”

Zero (Zero)

Pierwsza emisja (USA): 12 marca 2002
Reżyseria: Michael Katleman
Scenariusz: Alfred Gough & Miles Millar
Oglądalność: 6.9 mln

Streszczenie

Jude Royce (gościnnie Corin Nemec) przyjeżdża do Smallville, aby zemścić się na Lexie. Trzy lata temu, Lex zabrał jego dziewczynę Amandę Rothman (gościnnie Judy Tylor) do Klubu Zero w Metropolis i pokazał, jak Jude ją zdradza. W wyniku szamotaniny z Lexem, Jude został zastrzelony. Teraz powraca i chce dowiedzieć się prawdy o własnej śmierci. W szkole wszyscy dostają zadanie – dowiedzieć się jak najwięcej o drugiej osobie. Chloe przypada Clark, z czego chłopak nie jest zadowolony, gdyż boi się, że Chloe może odkryć jego sekret. Lana przygotowuje się do otwarcia Talonu, gdy zjawia się tam Jude i ostrzega ją przed Lexem. Lex spotyka byłego znajomego Maxa Kasicha (gościnnie Eric Breker) – ochroniarza z klubu, który mówi mu, że Jude żyje. Clark chce pomóc przyjacielowi, lecz Lex nie chce go w to mieszać. Kiedy Clark wraca do domu, spostrzega Chloe, która przeprowadza wywiad z jego rodzicami. Lex, Clark i Lana znajdują w Talonie prezent dla Lexa – odciętą dłoń Kasicha. Lana przejmuje się, gdyż przez ten incydent, Talon może mieć złą sławę, jeszcze przed otwarciem.
Muzyka

Pigeonhed/Lo Fidelity All-Stars – “Battleflag”
Faithless – “God is a DJ”
Kid Rock – “Lonely Road of Faith”

Nicodemus (Nikodemus)

Pierwsza emisja (USA): 19 marca 2002
Reżyseria: James Marshall
Scenariusz: Michael Green
Oglądalność: 6.7 mln

Streszczenie

Jeden z pracowników Lexa- James Beels (gościnnie Bill Mondy), kradnie najnowszy produkt eksperymentalny profesora Hamiltona – kwiat o nazwie „Nicodemus” z zamiarem pokazania go Lionelowi. Po drodze powoduje wypadek samochodowy, a od śmierci ratuje go Jonathan. Zostaje on jednak zarażony pyłkiem z Nicodemusa. Hamilton (gościnnie Joe Morton) informuje Lexa o kradzieży kwiatu. Mówi mu także, że kwiat wyginął sto lat temu, a jemu udało się go ożywić przy pomocy meteorytów. Tymczasem Jonathan zaczyna się dziwnie zachowywać – podrywa Marthę i obraża Lexa, który przyszedł mu podziękować za uratowanie pracownika. Clark dowiaduje się, że Pete nie lubi Lexa. Bank odmawia Jonathanowi pożyczki, więc postanawia tam iść z bronią w ręku. Clark powstrzymuje ojca, lecz ten traci przytomność i ląduje w szpitalu. Okazuje się, że Jonathan ma takie same objawy jak pracownik Lexa, którego uratował. Chloe i Lana zjawiają się na miejscu wypadku i szukają powodu choroby Jonathana. Lana zostaje zarażona przez Nicodemusa.
Muzyka

Waylon Jennings – “Good Ol’ Boys”
Nelly Furtado – “I Will Make You Cry”
Zero 7 – “Destiny”
Divine Right – “Supernatural”
Josh Clayton-Felt – “Love Sweet Love”
U2 – “Beautiful Day”

Stray (Bezdomny)

Pierwsza emisja (USA): 16 kwietnia 2002
Reżyseria: Paul Shapiro
Scenariusz: Philip Levens
Oglądalność: 6.0 mln

Streszczenie

Ryan James (gościnnie Ryan Kelley) to mały chłopiec, który posiada niezwykłą zdolność – potrafi czytać w ludzkich myślach. Jego ojczym- James Gibson (gościnnie Jim Shield) wraz ze wspólniczką, czyli obecną żoną Debrą (gościnnie Brandy Ledford), wykorzystują jego umiejętność do okradania innych. Pewnego razu, podczas kolejnej akcji, chłopakowi udaje się uciec od znienawidzonego ojca, lecz zostaje potrącony przez jadącą samochodem Marthę. Chłopak zostaje zabrany przez nią do szpitala. Ryan udaje, że nic nie pamięta, a Kentowie postanawiają się nim zaopiekować przez jakiś czas. Ryan odkrywa, że nie może czytać w myślach Clarka. Chłopak mówi Clarkowi, że bardzo lubi komiks z „Wojowniczym Aniołem”, gdyż bohater zawsze broni słabszych przed złem. Tymczasem ojczym Ryana, zaczyna poszukiwania chłopca. Clark i Ryan stają się dobrymi przyjaciółmi, a Kentowie są z tego bardzo zadowoleni. Lionel (gościnnie John Glover) składa wizytę Lexowi i mówi mu, że jest zadowolony z jego postępów w kierowaniu fabryką. Chce też, aby Lex wrócił do Metropolis i został jego doradcą. Clark przedstawia Ryana Chloe. Chłopiec jest niezadowolony, gdyż przyjaciółka robi mu zdjęcia, aby ułatwić poszukiwania jego rodziców. Ryan nie chce jednak wracać do ojczyma. Chłopak mówi Clarkowi, że Chloe marzy, by ten zaprosił ją na bal, i że wybrała już sukienkę.
Muzyka

Regency Buck – “Free To Change Your Mind”
Phantom Planet – “Lonely Day”
Fight for Fighting – “Superman”
Micah Green – “Hollywood”

Reaper (Żniwiarz)

Pierwsza emisja (USA): 23 kwietnia 2002
Reżyseria: Terrence O’Hara
Scenariusz: Cameron Litvack
Oglądalność: 5.5 mln

Streszczenie

Młody chłopak, Tyler Randall (gościnnie Reynaldo Rosales), na prośbę swojej schorowanej matki, postanawia pomóc jej umrzeć. Zostaje jednak powstrzymany przez personel szpitala i w wyniku szarpaniny, wypada przez okno i ginie. Dzięki bransoletce z kawałkiem meteorytu, chłopak powraca do życia i zyskuje niesamowitą zdolność – potrafi zamieniać ludzi w popiół, poprzez dotyk ręki. Teraz chłopak stawia sobie za cel, niesienie pomocy starym i schorowanym ludziom. Zamienia ich w popiół, dzięki swojej nowej mocy. Tymczasem Clark i Martha zajmują się dostawą żywności dla chorych ludzi i spotykają Tylera, który zostaje ich nowym kierowcą. Lionel wysyła swojego człowieka, Dominica Sanatori (gościnnie Jason Connery), aby dowiedział się, w co Lex inwestuje pieniądze. Odkrył on bowiem, nie zaksięgowane wydatki z jego fabryki. Clark chce, by Jonathan wymyślił w tym roku coś innego, niż wspólny wyjazd na ryby, gdyż co roku robią to samo. Lex proponuje przyjacielowi wyjazd na mecz futbolowy. Dominic zjawia się u Jonathana i mówi mu, że Lex prowadzi śledztwo, w sprawie swojego wypadku na moście oraz rodziny Kentów. Clark proponuje ojcu wyjazd na mecz, lecz wtedy ten mówi mu o wieściach od pracownika Luthora. Clark wpada w złość i mówi mu, że jeździł z nim na ryby tylko dlatego, żeby był szczęśliwy, a w gruncie rzeczy wcale tego nie lubi. Ojciec Whitney’a (gościnnie Jason Connery) jest w ciężkim stanie, po kolejnym ataku serca, lecz jego syn nie może się zmobilizować, aby go odwiedzić.
Muzyka

Rubyhorse – “Sparkle”
Trik Turner – “Friends & Family”
Kings Of Convenience – “The Weight Of My Words”
Firengine Red – “Falcor”

Drone (Truteń)

Pierwsza emisja (USA): 30 kwietnia 2002
Reżyseria: Michael Katleman
Scenariusz: Michael Green & Philip Levens
Oglądalność: 5.7 mln

Streszczenie

W Smallville High odbywają się wybory na przewodniczących klas. Jeden z pretendentów do tego stanowiska – Paul Chan, (gościnnie Simon Wong) zostaje zaatakowany przez rój pszczół i ląduje w szpitalu. Pete zgłasza kandydaturę Clarka na to stanowisko i zostaje szefem jego kampanii. Clark początkowo jest temu przeciwny, lecz postanawia wystartować ze względu na Lanę. Również jego rodzice popierają ten pomysł. Lex poznaje Carrie Castle (gościnnie Marguerite Moreau), dziennikarkę z Metropolis Journal, która chce napisać o nim artykuł. Młody Luthor jednak odmawia, gdyż nie lubi, gdy ktoś pisze o nim w prasie. Lana ma problem, ponieważ Talon w ostatnim czasie świeci pustkami i grozi mu bankructwo. Clark rozmawia z Lexem o problemach Lany z Talonem, lecz ten nie ma zamiaru go dofinansowywać. Lex podsuwa Clarkowi nowe hasło do wyborów „Man of Tomorrow”, którym chłopak zaczyna się posługiwać w kampanii. Clark czuje się urażony, kiedy dowiaduje się, że Chloe zamiast niego, poparła Paula w wyborach. Dziewczyna mówi mu, że musi być obiektywna, lecz to nie przekonuje Kenta.
Muzyka

Quarashi – “Stick Em Up”
Citizen Cope – “If There’s Love”
Evan Olson – “Not What I Wanted”
Sia – “Drink To Get Drunk”
Jimmy Eat World – “The Middle”
Cornershop – “Wogs Will Walk”
Dishwalla – “Opaline”
Puracane – “Big Day”
Alan Charing – “Wake Up Elvis”
Hot Action Cop – “Fever For The Flava”

Crush (Zaślepienie)

Pierwsza emisja (USA): 7 maja 2002
Reżyseria: James Marshall
Scenariusz: lfred Gough & Miles Millar
Oglądalność: 6.4 mln

Streszczenie

Młody rysownik Justin Gaines (gościnnie Adam Brody) utracił moc w rękach na skutek wypadku samochodowego. Los jednak obdarzył go nową zdolnością – telekinezą. Chłopak potrafi poruszać przedmiotami za pomocą swojego umysłu. Jego pierwszą ofiarą zostaje doktor, który go leczył. Chłopak inicjuje wypadek, w którym pozbawia go dłoni, winiąc go za swój stan. Chloe usiłuje dostać się na praktyki do Daily Planet. Dziewczyna jest zła na Clarka, ponieważ cały czas pomaga Lanie, a dla niej nie ma czasu. Pete uświadamia Kentowi, że Chloe czuje coś więcej do niego i prawdopodobnie chce pójść z nim na bal. Justin przyjeżdża do Smallville i odwiedza Chloe. Lex przychodzi na grób matki – Lilian w rocznicę jej śmierci i spotyka tam Pamelę Jenkins (gościnnie Donna Bullock), której nie widział 9 lat. Kobieta zajmowała się nim podczas choroby Lilian, ale Lex nigdy nie wybaczył jej, że go opuściła.
Muzyka

Micah Green – “You and I”
Leave The World – “40 to 5”
Bottlefly – “Nothing To Do”
Smashing Pumpkins – “Rock On”
Louise Goffin – “Light In Your Eyes”
The Thievery Corporation – “2001 Spliff Odyssey”
Eva Cassidy – “Time After Time”

Obscura (Ciemnia)

Pierwsza emisja (USA): 14 maja 2002
Reżyseria: Terrence O’Hara
Scenariusz: Mark Verheiden & Michael Green
Oglądalność: 6.2 mln

Streszczenie

Lana i Whitney, podczas przejażdżki konnej są świadkami wybuchu gazu. Dziewczyna znajduje się zbyt blisko eksplozji i zostaje ranna. Clark natychmiast zjawia się w szpitalu. Na szczęście Lana nie ma poważnych obrażeń. Przychodzi tam również Chloe i mówi Kentowi, że wyjeżdża na rozmowę do Daily Planet i nie będzie jej jakiś czas. Chwilę po tym, Lana ma przerażającą wizję, w której widzi porwanie Chloe oczami porywacza. Clark przejmuje obowiązki Chloe w „Pochodni” pod jej nieobecność. Chłopaka odwiedza Lana i opowiada mu o swojej wizji porwania. Jonathan boi się zrealizować czek, który Lex dał im jako rekompensatę za straty, których doświadczyli. Lana ma kolejną wizję w Talonie – tym razem widzi związaną Chloe, więzioną w ciemnym pomieszczeniu. Tymczasem Chloe faktycznie zostaje porwana i podejmuje próbę ucieczki, lecz zostaje obezwładniona przez porywacza. W Talonie zjawia się ojciec Chloe wraz z posterunkowymi Gary Wattsem (gościnnie Darrin Klimek) oraz Bertigo (gościnnie Aaron Douglas). Dziewczyna mówi im o swojej wizji.
Muzyka

John Mayer – “No Such Thing”
Pete Yorn – “Just Another”
Neil Halstead – “Two Stones In My Pocket”
Trail of the Dead – “Source Tags and Codes”
Sparklehorse – “Piano Fire”
Electric Soft Parade – “Silent to The Dark”

Tempest (Burza)

Pierwsza emisja (USA): 21 maja 2002
Reżyseria: Greg Beeman
Scenariusz: Philip Levens & Alfred Gough
Oglądalność: 6.0 mln

Streszczenie

Lionel (gościnnie John Glover) wygłasza przemówienie, w którym mówi o zamknięciu fabryki i tym samym zwalnia 2500 ludzi, zrzucając winę na błędy kierownicze Lexa. Młody Luthor nie może zrozumieć, dlaczego ojciec tak postąpił zwłaszcza, że fabryka przynosiła zyski. Podejrzewa, że zrobił to dlatego, aby zmusić go do powrotu do Metropolis. Chloe jest zmartwiona, gdyż jej ojciec Gabe (gościnnie Robert Wisden), który pracował w fabryce, stracił pracę. Whitney mówi Lanie, że zaciągnął się do Piechoty Morskiej, gdyż chce podążać ścieżką swego ojca. Prosi ją także, aby na niego zaczekała. Clark zjawia się u Lexa i zauważa metalowy ośmiokąt. Młody Luthor mówi mu, że ma pewien plan w związku z fabryką. Chloe mówi Clarkowi, że ojciec chce wyjechać z nią do Metropolis na stałe. Lex zwołuje tajne zebranie pracowników i mówi im, że aby utrzymać fabrykę muszą ją wykupić. Uświadamia im także, że inwestorzy staną się akcjonariuszami, więc w jakiś sposób będą współwłaścicielami fabryki. Clark zjawia się w Talonie i mówi Lanie, że Chloe może wyjechać do Metropolis. Dziewczyna opowiada mu natomiast o planach Whitney’a. Roger Nixon (gościnnie Tom O’Brien) aranżuje wybuch pickupa z Clarkiem w środku i nagrywa jak chłopak wychodzi z wypadku bez szwanku. Lionel jest zdziwiony, że Lex się nie pakuje, a ten mówi mu o swoim pomyśle. Luthor jednak nie daje za wygraną i ostrzega Lexa, że jeśli mu się nie uda, będzie odpowiedzialny za straty wszystkich pracowników.
Muzyka

Stabbing Westward – “What Do I Have To Do?”
Sherri Youngward – “Where This Love Goes”
Lifehouse – “Everything”
Greenwheel – “Breathe”
Gigolo Aunts – “Let Go”
Paul Trudeau – “What We’ve Been Through”
Remy Zero – “Perfect Memory”

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Seria 4

Pojawia się nowa bohaterka – Lois Lane. Przybyła do Smallville wyjaśnić okoliczności śmierci Chloe, a znajduje nagiego Clarka. Po raz pierwszy widzimy też pełnowymiarowy lot młodego Kenta. Głównym wątkiem sezonu jest znalezienie 3 magicznych kamieni. Poszukują ich Jason Teague i jego matka, ale również Lex i Lionel Luthorowie. Na ich zdobyciu zależy też hrabinie Isabell Toro (która zawładnęła ciałem Lany) jak i Clarkowi, który został zobowiązany do tego przez Jor-Ela. Jason jest chłopakiem Lany, budząc tym samym zazdrość Clarka. Nie zabrakło też ludzi zainfekowanych kryptonitem, jednak nie kładziono na nich już siły napędowej serialu. Clark niezbyt chętnie zabiera się do poszukiwania kamieni, przez co doprowadza do drugiego deszczu meteorytów. Po złączeniu wszystkich kawałków Clarkowi ukazuje się sekretne miejsce zostawione dla niego przez Jor-Ela.
Seria 5

Clark jest już na studiach, gdzie zaprzyjaźnia się ze swoim wykładowcą Miltonem Finem. Okazuje się, że on również jest kryptonianinem, jednak nie jest zupełnie tym za kogo się podaje. Clark i Lana wreszcie schodzą się na poważnie, jednak ich szczęście nie trwa długo. Tajemnica jaką ukrywa przed nią jej partner sprawia, że sytuacje postanawia wykorzystać młody Luthor, do którego coraz bardziej zbliża się Lana. Jednak oprócz problemów miłosnych, Clark musi zmierzyć się z Brainiaciem – inteligentną maszyną z Kryptonu, która podszyła się pod jego wykładowcę. Celem Brainiaca jest uwolnienie generała Zoda z Phantom Zone. Na dodatek umiera ojciec głównego bohatera Jonathan. Clark poznaje też nowych herosów – Arthura Curry (Aquamana) i Victora Stone (Cyborga).
Seria 6

W Metropolis pojawia się Oliver Queen – multimilioner ze Star City, który rozkochuje w sobie Lois Lane. Równocześnie pojawia się też nowy heros – Zielona Strzała (Green Arrow). Clark natomiast jest zajęty wyłapywaniem widm, które przez niego uciekły z Phantom Zone. W walce ze zjawami pomaga mu nowy tajemniczy sojusznik z Marsa. Tymczasem ktoś wykrada cenne informacje o tajnych projektach Lexa Luthora. Okazało się, że Zielona Strzała połączył siły wraz z innymi herosami. Grupie pomaga również Clark, jednak odmawia przyłączenia się do niej na stałe, gdyż nie rozwiązał jeszcze sprawy z uciekinierami. Po złapaniu wszystkich widm, zostało tylko jedno najgroźniejsze, z którym nawet marsjanin nie daje sobie rady. Nosiciela istoty udaje się pojmać Lexowi Luthorowi, jednak ten nie jest w stanie nad nim zapanować. Gdy na miejscu pojawia się Clark, widmo pobiera jego DNA i zmienia się w Bizzarra.
Seria 7

W wyniku walki z Bizzarrem rozpada się tama, przez co zostaje uwolniony statek kosmiczny znajdujący się pod wodą. Wydostała się z niego Kara, która przy okazji ratuje życie Lexowi, przez co ten ma obsesję na jej punkcie. Kara przy pomocy Clarka szybko oswaja się z życiem na Ziemi. Związek Jimmy’ego z Chloe przechodzi kryzys, co jest spowodowane jego zauroczeniem Karą. Oliver nawiązuje znajomość z Czarnym Kanarkiem(Dinah Lance), która to dołącza do jego grupy. Lana tworzy fundację Isis pomagającą zarażonym meteorytem. Pojawia się również Brainiac, który więzi Karę w Phantom Zone. Na jaw wychodzi także, że dr Virgil Swann założył tajne towarzystwo o nazwie Veritas, którego celem było odnaleźć i chronić podróżnika. Należały do niego również rodziny Luthorów, Queenów i Teague’ów. Lex dopuszcza się zabójstwa swego ojca.
Seria 8

Clark rozpoczyna pracę w Daily Planet razem z Lois. Chloe zajmuje się fundacją Lany podczas jej nieobecności. Clark co raz bardziej angażuje się w walkę z przestępczością na ulicach Metropolis, pomagając również marsjańskiemu przyjacielowi – detektywowi Johnowi Jonesowi. Na ulicach grasuje też krwawy przestępca, z którym związek może mieć sanitariusz karetki Davis Bloom. Działania Clarka zostają zauważone. A gdy Jimmy robi mu zdjęcie podczas akcji miasto dowiaduje się, że tajemniczym bohaterem jest czerwono-niebieska smuga( Red-blue Blur). Miłość Chloe i Jimmy’ego doprowadziła ich o ślubu, jednak wesele zostaje przerwane przez napaść bestii, z którą nawet Clark nie mógł sobie dać rady. Jimmy ciężko ranny zostaje odwieziony do szpitala w Star City. Clark nawiązuje przymierze z Legionem – superbohaterami z XXXI wieku, dzięki którym pokonuje Brainiaca, nie zabijając przy okazji Chloe. Clark dowiaduje się o Doomsday’u i o walce jaką musi z nim stoczyć. Chce pokonać bestie i ocalić Davisa jednocześnie, na co nie zgadza się Oliver, który razem z Kanarkiem i Impulsem próbują go zabić. Jednak gdy bestia wymyka się im spod kontroli, Clark zatrzymuje ją i dzięki pomocy Kanarka zakopuje ją pod ziemią. Davis oddzielony od bestii zabija Jimmy’ego,a ten resztkami sił broni Chloe kiedy Davis próbuje zabić i ją. W efekcie ginie również Davis. Śmierć Henry’ego “Jimmy’ego” Olsena (tak brzmi jego prawdziwe imię) wpływa na poglądy Clarka, który zaczyna akceptować swoją kryptońską naturę i pochodzenie.
Seria 9

Setki kryptończyków pojawiają się na Ziemi. Clark w nowym stroju, działający jako The Blur (Smuga) musi pogodzić ze sobą nowych mieszkańców i pomóc im zaadaptować się na nowej planecie. Jednak Zod ma inne plany… Armia superbohaterów rośnie. Po latach zaczyna reaktywować się Justice Society of America, które pomaga zebrać się obecnym herosom. Wszyscy bohaterowie będą musieli zmierzyć się z nadciągającą Apokalipsą. Nad wszystkim w ukryciu czuwa Checkmate, organizacja rządowa, której przywódczyni Amanda Waller prowadzi własną grę.
Seria 10

Rozpoczyna się w chwili gdy Clark spada bezwładnie w dół z wieżowca i teoretycznie umiera. Ale tak naprawdę jest w świecie półśmierci gdzie rozmawia z Jor-Elem. W tym czasie Lois Lane płacze nad ciałem Clarka, wyciągając sztylet z niebieskiego kryptonitu powodując tym przywrócenia Clarka do życia, gdy tylko Clark się budzi Lois ukrywa się chroniąc tajemnicę Smugi. Clark po chwili używając superszybkości znika czego świadkiem jest Lois, w strażnicy Chloe analizuje nagrania z porwania Olivera który zniknął bez śladu….
Bohaterowie główni
Clark Kent

Bardzo często określany jako Ostatni Syn Kryptonu. Urodził się jako Kal-El (w języku Kryptonu oznacza to „dziecko gwiazd”). Jego biologicznymi rodzicami byli Jor-El i Lara. Jako niemowlę został wysłany na Ziemię, ponieważ Kryptonowi groziła zagłada. Jego statek przybył do Smallville w Kansas podczas deszczu meteorytów i wylądował w środku pola. Został przygarnięty przez Marthę i Jonathana Kentów, którzy nie mogąc mieć własnych dzieci, postanowili zaadoptować małego Clarka (tak dali mu na imię) i wychować jak własnego syna.

Clark wiedział, że jest adoptowany, ale o swoim pochodzeniu dowiedział się dopiero w wieku 14 lat, kiedy po potrąceniu przez samochód, który prowadził Lex Luthor, nic mu się nie stało. Zdolności Clarka mają swoje źródło w promieniach słonecznych, które docierają do Ziemi. Jego nowe umiejętności najczęściej pojawiają się nagle i Clark musi nauczyć się je kontrolować. Z wiekiem wzmacniają się. Clark jest jednak podatny na odłamki skał ze swojej rodzimej planety – kryptonit. Jego różne odmiany mają inny wpływ na Kal-Ela. Przestają one działać, kiedy znajdą się dalej od Kenta, albo zostaną zamknięte w ołowianym pojemniku. Na Clarka nie działa również alkohol.

Od dzieciństwa Clark przyjaźnił się z Petem Rossem. Później do tej dwójki dołączyła Chloe Sullivan. Wspólnie, w liceum, prowadzili gazetkę „Torch”. Clark przez prawie całe swoje życie podkochiwał się w mieszkającej w sąsiedztwie, Lanie Lang. Szpiegował ją przez teleskop z okna ‘pokoju’ w stodole. Niestety podatność na kryptonit sprawiła, że nie mógł się do niej zbliżyć, ponieważ Lana nosiła naszyjnik z kawałkiem meteorytu jako pamiątka po tragicznie zmarłych rodzicach. Pomimo sprzeciwu swoich rodziców, Clark ujawnił Pete’owi swoje moce, kiedy jego przyjaciel odkrył statek kosmiczny. Młody Kent nauczył się, że źródłem jego mocy jest Słońce, kiedy podczas zaburzeń słonecznych nie mógł zapanować nad swoimi zdolnościami. Świadkiem tych anomalii był Perry White, ale nie mógł udowodnić, że Clark posiada nadprzyrodzone umiejętności. Podczas studiów Clark poznaje profesora Miltona Fine’a, który pomaga Kentowi uporać się z chorobą wywołaną srebrnym kryptonitem. Fine ujawnił wtedy również swoją prawdziwą tożsamość, podając się za kryptonianina. Jednakże jak się później okazało, profesor był tylko maszyną (Brainiac – Brain InterActive Construct) stworzoną przez naukowca z Kryptonu. Przybył na Ziemię, by uwolnić największego przestępcę z rodzimej planety Clarka, generała Zoda. Po śmierci Jonathana, Clark rzuca studia, by zająć się w pojedynkę farmą. Kiedy zostaje porwana Martha, Clark ratując ją, ujawnia swoje moce przed Lionelem Luthorem. Ten jednak wiedział o wszystkim, ponieważ został wybrany na emisariusza Jor-Ela. Do grona osób, które znają tajemnicę Kal-Ela dołączyła również Chloe, której sekret zdradziła przed śmiercią Alicia Baker, dziewczyna Clarka. Martha przyjmuję posadę senatora i przenosi się do stolicy. Clark razem z Lois Lane, która pojawiła się wcześniej w Smallville w sprawie upozorowanej śmierci Chloe, po pęknięciu tamy odnajduje drugi statek kosmiczny, którym na Ziemię przybyła jego kuzyna, Kara, córka jego wuja Zor-Ela. To ona wybrała dla niego imię Kal-El, kiedy była na Ziemi razem z Larą. Hibernacja w statku kosmicznym trwała kilkanaście lat, więc Kara po przebudzeniu była w wieku Clarka. Chłopak postanawia się ją zaopiekować, ale jego plany psuje, ogarnięty żądzą poznania prawdy o Clarku, Lex Luthor. Przy udziale Brainiaca niszczy Fortecę Samotności. Zdarzenie to przyczynia się do zaginięcia zarówno Lexa jak i Clarka. Na pomoc młodemu Kentowi wyrusza Liga Sprawiedliwości pod dowództwem Green Arrow. Odnajdują Clarka na statku, który stacjonuje w pobliżu Arktyki. Po powrocie, Kent podejmuje pracę w Daily Planet razem z Lois Lane.

Życie w Metropolis to dla niego nowe wyzwanie. Na jego drodze stają nie tylko nowe osoby, obdarzone supermocami. Podczas ślubu Chloe staje oko w oko ze swoim najgroźniejszym przeciwnikiem – Doomsday’em. Clark poznaje również trójkę Legionistów, którzy pomogli mu się rozprawić raz na zawsze z Brainiaciem. Pobyt Lois w Star City to ponowne, chwilowe zbliżenie się Kenta do Lany Lang. Niestety w wyniku wypadku ich losy musiały się rozdzielić. Pojawienie się w Metropolis Lindy Lake staje się dla Clarka bodźcem, aby ujawnić swoją prawdziwą tożsamość całemu światu. Clark, w finale sezonu 9 “Salvation” poświęca swoje życie, żeby uratować planetę od zagłady generała Zoda.
Lana Lang

Lana Lang jest pierwszą miłością Clarka Kenta. Śmierć jej rodziców, kiedy miała trzy latka, znacząco wpłynęła na kształt jej osobowości. Pomimo tego iż jej ciotka opiekowała się nią, Lana czuła się jak opuszczona sierota i całe życie idealizowała martwych rodziców. Często stwierdzała, że czuje się wyizolowana i marzy o opuszczeniu Smallville. Pomimo tego, Lana miała reputację słodkiej dziewczyny – przyjemnej, opiekuńczej i chętnej do pomocy innym. Polegając tylko na sobie, Lana dążyła także do realizacji własnych celów. Założyła fundację charytatywną “Isis”, poświęcając się pomocy ludziom zakażonym meteorytem, a także doprowadził do renowacji Talonu i przerobienie go na kawiarnie, zostając jego współwłaścicielką. Lana mieszkała mile od Kentów i była podziwiana z daleka przez jej sąsiada Clarka Kenta. Gdy poszli do szkoły średniej, Clark zdobył się na odwagę aby ją bliżej poznać, a ona stała się ważnym elementem w kręgu jego przyjaciół. Clark i Lana starali się być ze sobą kilka razy, ale przez długi czas Clark nie potrafił jej zaufać i wyjawić sekretu jego prawdziwego pochodzenia. Jednakże, Lana wiedziała że Clark coś przed nią ukrywa i ze względu na ten fakt, dochodziło do konfliktu między nimi i uniemożliwiło bycie im razem. Związek Lany i w konsekwencji małżeństwo z byłym najlepszym przyjacielem Clarka – Lexem Luthorem spowodowało również rozbicie ich przyjaźni, jak również, nawet Lana dążyła coraz bardziej do znalezienia sekretu Clarka. Po tym jak upozorowała własną śmierć aby uwolnić się z małżeństwa, powróciła później do Smallville. Pojednała się z Clarkiem i przeniosła na farmę aby żyć z nim i jego kuzynką Karą. Lana padła ofiarą złego kryptońskiego komputera “Brainiac” w jego próbach kontroli Clarka i Kary – została w dziwnym stanie na wiele tygodni. Lana obudziła się po tym jak Clark zniszczył “Brainiac”, po tym wydarzeniu zerwała z nim kontakt i wyprowadziła się ze Smallville. Później wróciła na ślub Chloe i Jimmy’ego. Upozorowała porwanie i dzięki jednemu profesorowi przyjęła kostium skórny wytworzony z DNA obcych, którzy przybyli na ziemię. Od tej pory Lana ma moce jak Clark co sprawia, że znów są razem. Jednak jej kostium w pobliżu kryptonitu zaczyna wchłaniać kryptonit. Poprzez wielką bombę zamontowaną na dachu Daily Planet wzmocnioną przez kryptonit Lana wchłania kryptonit i od tej pory nie może zbliżać się do Clarka. Od tamtej chwili Lana wyjeżdża ratować świat, lecz z dala od Clarka.
Chloe Sullivan

Najbliższa przyjaciółka Clarka Kenta, a także osoba obdarzona mocą z kryptonitu. Obecnie zajmuje się Fundacją Isis, wcześniej pracowała w Daily Planet.

Rodzice Chloe, Gabe i Moira, rozwiedli się, kiedy dziewczyna miała 5 lat. Moira jest zainfekowana kryptonitem i potrafi telepatycznie kontrolować innych zainfekowanych. Chloe ma dwie kuzynki – Lucy i Lois Lane, ale o wiele bliżej jest z tą starszą.

Chloe przez cały czas była wystawiona na działanie kryptonitu i spotykała się z osobami zainfekowanymi. Spowodowało to, że nabyła nadprzyrodzone zdolności. Po raz pierwszy ujawniły się one, kiedy Lois została dźgnięta nożem. Łza Chloe sprowadziła ją ze świata zmarłych. Niestety, wszystko odbywało się kosztem jej własnego zdrowia, przez co musiała się długo regenerować. Z czasem dziewczyna nauczyła się kontrolować swoje umiejętności. Zdołała również powstrzymać Brainiaca, który chciał przejąć kontrolę nad jej ciałem. Jej zdolności ewoluowały w czasie, kiedy Clark przebywał w rejonie Arktyki przez 4 miesiące. Chloe posiada również niesamowite umiejętności komputerowe, przez co łatwo zdobywa informacje.

Urodziła się w Metropolis. Później przeprowadziła się do Smallville, gdzie w ósmej klasie została najlepszą przyjaciółką Clarka Kenta i Pete’a Rossa. Po ukończeniu Smallville High, ponownie przeprowadziła się do Metropolis, gdzie rozpoczęła naukę na Uniwersytecie Metropolis. Odbyła również staż w Daily Planet, kiedy jeszcze pracowała w szkolnej gazecie ‘Torch’. Chloe stworzyła ‘Ścianę Dziwactw’, gdzie magazynowała wszystkie przypadki, w których uczestniczyli zainfekowani meteorytem. Po jej tajemniczej śmierci, do Smallville przybyła Lois Lane, by zbadać tą sprawę. Później okazało się, że wszystko było mistyfikacją, a ‘śmierć’ miała uchronić Chloe, która zeznawała przeciwko Lionelowi. Panna Sullivan dowiedziała się o nadprzyrodzonych zdolnościach Clarka, kiedy jego dziewczyna, Alicia Baker, zaaranżowała cały wypadek. Kiedy Clark miał amnezję, Chloe pomogła mu w odzyskaniu pamięci i mocy. Pracowała również jako Watchtower dla Justice League podczas misji ratowania Barta. Później pomagała Oliverowi w zdobywaniu dowodów przeciwko Lexowi. Kiedy Luthor przejął Daily Planet, zwolnił Chloe. Dziewczyna przejęła Fundację Isis pod nieobecność Lany.

Chloe przez kilka lat kochała się w Clarku, ale wolała ustąpić miejsca Lanie Lang, o której wiedziała, że jest prawdziwą miłością Kenta. Podczas stażu w Daily Planet poznała Jimmy’ego Olsena. Kiedy na stałe rozpoczęła pracę w gazecie, związała się z młodym fotografem. Po burzliwym związku, Jimmy poprosił Chloe o rękę, ale dziewczyna została aresztowana przez Departament Bezpieczeństwa (podejrzana o terroryzm) i nie zdążyła udzielić odpowiedzi.

Kiedy wszystko się wyjaśniło, Chloe odpowiada pozytywnie na pytanie Jimmy’ego. W tym czasie poznaje również Davisa Bloome’a. Po utracie posady w Daily Planet, przejmuje pod nieobecność Lany Lang, kierownictwo nad Fundacją Isis. Wykorzystuje ją, aby pomagać osobom zainfekowanym przez meteoryt. Na kilka dni przed ślubem kontrolę nad Chloe zaczyna przejmować Brainiac. Podczas własnego wesela zostaje uprowadzona przez Doomsday’a. Pojawienie się Legionistów sprawia, że Chloe wraca do siebie, a resztka Brainiaca jaką miała w sobie zostaje zabrana przez nich do przyszłości.

By ratować Clarka przed Doomsday’em, Chloe ucieka z Davisem, poświęcając tym samym swoje małżeństwo. Po śmierci Jimmy’ego poświęca się pracy Watchtower. Pewnego dnia, gdy wkłada hełm doktora Fate’a, postanawia zniknąć. Później okazuje się, że zrobiła to aby ratować przyjaciół.
Lex Luthor

Syn Lionela Luthora. Jako dziecko ucierpiał podczas deszczu meteorytów tracąc włosy. Gdy dorósł stał się wspólnikiem ojca i razem z nim zarządzał firmą Luthor Corp. Kiedy Lionel zesłał go do oddziału firmy w małym Smallville odebrał to jako degradację. W mieście stara się naprawić złą sławę jaką cieszą się Luthorowie – nie zawsze z pozytywnym skutkiem. Stał się przyjacielem Clarka po tym jak młody Kent – korzystając ze swojej nadludzkiej siły – uratował go od śmierci w tonącym samochodzie. Obsesją Lexa staje się dokładne wyjaśnienie tej zagadkowej sprawy, co doprowadzi do drastycznego pogorszenia się relacji na linii Clark-Lex.

Mimo wielu różnic między Lexem a Clarkiem obaj wciąż pozostają przyjaciółmi. Mimo licznych ciemnych stron, które posiada Lex, Clark wciąż wierzy, że jego przyjaciel ma dobre intencje i stara się dostrzegać dobre strony charakteru Lexa.

W rzeczywistości charakter Lexa kształtowany był już od dzieciństwa. Bardzo surowe wychowanie sprawiło, że Lex stał się bezwzględny. Już gdy był małym, chłopcem został odrzucony przez rówieśników, którzy nie akceptowali wyglądu małego Luthora. Brak włosów i despotyczny ojciec sprawili, że Lex nie miał przyjaciół wśród innych dzieci. Matka Lexa – Lilian widziała jak destrukcyjny wpływ na syna ma Lionel. Jednak nie była w stanie sprzeciwić się swojemu mężowi. Kiedy zaszła w niechcianą ciążę urodziła Juliana – brata Lexa. Ponieważ wiedziała, że Lionel doprowadzi do ogromniej konkurencji między synami i sprawi, że będą pałali do siebie nienawiścią, zabiła małego Juliana. Kiedy Lionel zastał 12-letniego Lexa przy łóżeczku martwego brata ten instynktownie chronił matkę i przyznał się do zabicia braciszka. Ten incydent na zawsze odcisnął ślad na psychice Lexa. Śmierć Juliana sprawiła, że Lionel znienawidził swojego dziedzica. Po latach od tego zdarzenia, Lex – dzięki “kuracji” dr. Garnera poznał prawdę, że to jego matka, a nie on, zabiła małego Juliana.

Rozmowa Lionela z Lexem

(…)

Lionel:Dlaczego mi nie wyznałeś prawdy??

Lex:Dlatego, że ja byłem jedynym dziedzicem i nie mogłeś mi nic zrobić, ale Mamy… Mamy byś nie oszczędził.

(…)

Lex zawsze podziwiał Clarka. Miał wiele niespełnionych marzeń. Jednym z nich było posiadanie kochającej rodziny, takiej jak Kentowie. Zawsze czekał z nadzieją, że usłyszy od ojca dwa słowa: “Kocham Cię”. Clark oprócz rodziny miał też coś, czego Lex zazdrościł mu jeszcze bardziej – miłość Lany Lang. Lex w chwilach, w których emocje brały górę, ujawniał swoje pożądanie. Kochał Lanę i robił wszystko, by choć raz wybawić dziewczynę z opresji bez pomocy Clarka.

Jedna z obsesji Lexa było rozwiązanie zagadki, jaką kryły jaskinie ludów indiańskich, które odkrył Clark. Lex był w stanie narazić swoją przyjaźń z Clarkiem, by tylko poznać znaczenie symboli i rysunków na ścianach jaskini. Wierzył, że Clark rozumiał ten język, gdyż wiedział o jego przyjaźni z doktorem Swaanem.

Ostatecznie jego obsesja doprowadza go do zabójstwa własnego ojca, w celu zabrania mu klucza Veritas potrzebnego do rozwiązania zagadki, odkrycia kto jest Podróżnikiem i jak go kontrolować. W efekcie wiecznego dążenia do prawdy Lex pozbierał do kupy wszystkie elementy układanki i stanął twarzą w twarz z Podróżnikiem, którym okazał się Clark, w Fortecy Samotności(Fortress of Solitude), kryptońskim domem Kal-Ela na Ziemi. Lex ogarnięty żądzą władzy umieścił Kulę (the Orb), która miała kontrolować Podróżnika, w panelu fortecy. Wtedy konstrukcja zapadła się na Clarka i Lexa będących wciąż w środku. Po tym wypadku Lex został uznany za zaginionego, a jakiś czas później za zmarłego, w rzeczywistości jednak był podłączony do aparatury podtrzymującej życie, która wraz z jego sprzętem elektronicznym służącym do zbierania informacji ze świata zewnętrznego ukryta była w ciężarówce znajdującym się w stałym ruchu, przez co była ciężka do namierzenia. Lex posłużył się Tess Mercer, aby ta, nieświadomie, była jego oczami i uszami poprzez umieszczenie w jej mózgu specjalnego chipu. Ostatecznie Chloe za pomocą komputerów z fundacji Isis namierzyła Luthora i jego pojazd, a Clark, wściekły na Lexa za to co zrobił z Laną (zmusił ją do zaabsorbowania kryptonitu by ta nie mogła przebywać przy Kencie), chciał zniszczyć ciężarówkę ze swoim byłym przyjacielem w środku. Powstrzymała go jednak przed tym sama Lana, po czym nagle ciężarówka wyleciała w powietrze, a Lex zginął na miejscu. Jak się potem okazało sprawcą zamachu był Oliver Queen, była miłość Lois Lane. W odcinku Lazarus Clark odkrywa że Lex przez pozostawił po sobie klony dzięki którym wcześniej się leczył. Jeden z klonów mówi mu że prawdziwy Lex nie żyje ,a młody Superman jest zaślepiony swoją pychą.
Martha i Jonathan Kentowie

Małżeństwo. On – farmer, ona – córka bogatych rodziców. Mimo sprzeciwu ojca Marthy zdecydowali się na ślub. Wkrótce okazało się, że nie mogą mieć dzieci, ale na szczęście w ich życiu pojawił się mały Clark. Mimo początkowej niechęci męża do adopcji postanawiają przygarnąć chłopca. Prowadzą farmę, która nie zawsze przynosi zyski – w najbardziej krytycznych momentach rodzinę wspiera finansowo Lex Luthor, który długo musiał zabiegać zanim zdobył zaufanie Jonathana. Martha przez pewien czas pracowała jako osobista sekretarka Lionela Luthora. Zrezygnowała z pracy, gdy okazało się, że Luthor chce przez nią dowiedzieć się jak najwięcej o Clarku. Jonathan zapadł w śpiączkę w czwartym sezonie, ale się z niej wybudził po tym jak Clark odzyskał człowieczeństwo.
Pete Ross

Najlepszy przyjaciel Clarka, jako pierwszy – poza rodziną – odnajduje statek kosmiczny, w którym młody Kent przyleciał na Ziemię i poznaje prawdę. Odczuwa skrywaną zazdrość o moce Clarka, mimo to wspiera go i jest pod wrażeniem jego umiejętności. Nienawidzi klanu Luthorów. Powodem niechęci jest fakt, że Luthorowie wygnali całą jego rodzinę z ich ziem. Z trudem znosi znajomość Clarka z Lexem. Podkochuje się w Chloe.

Mimo szczerej przyjaźni z Clarkiem po pewnym czasie nie jest w stanie znieść brzemienia, jakim jest dla niego sekret przyjaciela. Musi narażać życie by nie wyjawić sekretu skorumpowanym funkcjonariuszom FBI, którzy pracują dla obydwu Luthorów.

Po rozwodzie rodziców Pete podejmuje bardzo trudną decyzję o wyjeździe ze Smallville i przeprowadzce wraz z matką do dużego miasta.
Lois Lane

Kuzynka Chloe Sullivan. W oryginalnej historii Supermana jest jego największą miłością. Do Smallville przyjechała by znaleźć przyczyny zagadkowej (i jak się okazało fikcyjnej) śmierci Chloe. Podczas podroży na polu spotyka nagiego Kal-Ela – w ten sposób poznała Clarka. Razem z Clarkiem odnajduje kuzynkę. W trakcie pobytu w Smallville Lois dowiaduje się, że by udać się na studia, musi zaliczyć semestr, przez co ląduje w miejscowym liceum. Po wydaleniu z Metropolis University, Lois znajduje pracę w Talonie, a następnie jako szef kampanii senatorskiej Jonathana Kenta. Po jego śmierci współpracuje z żona Jonathana – Martą. Jej kariera dziennikarska rozpoczęła się wraz z opisaniem w dużym brukowcu (Inquisitor) tajemniczego przemieszczenia bramy stodoły Kentów. Następnie (sezon 7), dzięki zauroczonemu w niej nowemu redaktorowi naczelnemu, dostaje pracę w bardzo znanej gazecie Daily Planet, w której to później (sezon 8) naprzeciwko jej biurka zaczyna pracować także Clark. Od tego momentu w serialu jej postaci zostaje poświęcone jeszcze więcej uwagi.
Oliver Queen – Zielona Strzała

Zielona Strzała (postać komiksowa Green Arrow) – przyjaciel Clarka, jedna z większych miłości Lois Lane. Pierwszy raz pojawił się w sezonie szóstym w odcinku Sneeze. Pochodzi ze Star City, później na stałe osiedla się w Metropolis. Często zarzucał Clarkowi próżność w działaniu z przestępczością, co związane jest z innymi metodami działania Zielonej Strzały. Jego rodzice zginęli w katastrofie lotniczej. Pewnego razu Oliver podczas rejsu zostaje porzucony na wyspie. Potrzeba przeżycia wykształciła w nim niezwykłą umiejętność łuczniczą. Oliver po rodzicach odziedziczył firmę Queen Industries, której jest prezesem. Po godzinach pracy zmienia się w Zieloną Strzałę – superherosa władającego łukiem, na wzór Robin Hooda. Dzięki wykorzystaniu technologii swojej firmy, strzały bohatera są dodatkowo usprawnione, np. rażące prądem, z gazem usypiającym, z liną, czy impulsem elektromagnetycznym. Oliver stworzył także zalążek Ligi Sprawiedliwych, dzięki nawiązaniu współpracy z innymi herosami. Jak się okazało rodzice Olivera należeli do tajnego stowarzyszenia o nazwie Veritas. Od ósmego sezonu na stałe w czołówce[2].
Kara-El/Kara Kent

Kara została wysłana na Ziemię zaraz po Kal-Elu, jednak jej statek wleciał do tamy, gdzie został zahibernowany na kilkanaście lat. Po wybuchu, który uwolnił Karę, ta ruszyła na miasto szukać małego Kala. Odnaleziona przez Clarka ma problemy z przystosowaniem się do życia w nowym środowisku. Od początku posiada wszystkie kryptońskie moce, włączając latanie. Jak sama twierdzi dziewczyny są bardziej zdolne. Kara jest córką Zor-Ela – brata i wroga Jor-Ela, ojca Clarka z Kryptonu. Tym samym budzi niepokój u J’onna J’onzza – marsjańskiego sprzymierzeńca Jor-Ela. Flirtuje z Jimmy’im, interesuje się nią Lex Luthor. Kara stała się też celem ataków Brainiaka, przez co na pewien czas zniknęła uwięziona w Phantom Zone (Widmowej Strefie). Po wydostaniu się z więzienia odleciała szukać pozostałości Kryptonu, które ocalały – jak zasłyszała od więźniów Kara[3].
Obsada
Aktor     Rola     Status
Tom Welling     Clark Kent     sezon 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Allison Mack     Chloe Sullivan     sezon 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Michael Rosenbaum     Lex Luthor     sezon 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10
Kristin Kreuk     Lana Lang     sezon 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Sam Jones III     Pete Ross     sezon 1, 2, 3, 7
Annette O’Toole     Martha Kent     sezon 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10
John Schneider     Jonathan Kent     sezon 1, 2, 3, 4, 5, 10
John Glover     Lionel Luthor     sezon 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10
Eric Johnson     Whitney Fordman     sezon 1, 2, 4
Jensen Ackles     Jason Teague     sezon 4
Laura Vandervoort     Kara Kent     sezon 7, 8, 10
Aaron Ashmore     Henry “Jimmy” Olsen     sezon 6, 7, 8
Justin Hartley     Oliver Queen     sezon 6, 7, 8, 9, 10
Cassidy Freeman     Tess Mercer     sezon 8, 9, 10
Erica Durance     Lois Lane     sezon 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Sam Witwer     Davis Bloome     sezon 8
Callum Blue     Zod     sezon 9, 10
Oglądalność
TVN

Według badań AGB Nielsen Media Research każdy odcinek pierwszego i drugiego sezonu nadawany w TVN oglądało średnio od miliona do 1,5 mln polskich widzów. Jednak to trzecia seria jest najchętniej oglądana – zdecydowana większość odcinków nadawanych zimą 2006 gromadziła przed telewizorami ponad dwumilionową widownię, z czego największą miał odcinek czwarty z 24 stycznia 2006 r. – oglądało go 2,633,218 ludzi (udział w rynku – 17,56 proc.). Od marca, kiedy “Tajemnice Smallville” przeniesiono na godziny niemalże nocne wyniki oglądalności zmalały dwukrotnie. W sumie, średnia oglądalność trzeciego sezonu wyniosła 1,325,683 telewidzów przy średnim udziale 14,60 proc. Najchętniej oglądanym odcinkiem trzeciego sezonu nadanym po 23:00 był odcinek 14. z widownią 1,024,084 (udziały 17,65 proc.), a finał trzeciej serii oglądało 900,722 widzów.
TVN Siedem

Pierwsza emisja dwóch pierwszych serii “Tajemnic Smallville” na antenie TVN Siedem miała miejsce w drugiej połowie 2004 i pierwszej połowie 2005 roku. Serial nadawany był w niedzielne wieczory, a oglądało go średnio kilkaset tysięcy widzów. Najpopularniejsze odcinki gromadziły przed odbiornikami do 400 tys. ludzi, co dawało im jedne z lepszych miejsc w zestawieniu najchętniej oglądanych programów w TVN Siedem.
The WB/The CW (USA)

Premierowy odcinek “Smallville” w Stanach Zjednoczonych został wyemitowany 16 października 2001 roku przez The WB Television Network. Przyciągnął on przed ekrany telewizorów aż 8,5 miliona widzów – a po emisji serial okrzyknięto “Wielkim hitem WB”. Średnia oglądalność pierwszego sezonu wyniosła 5,8 miliona widzów. Wzrosła ona podczas emisji drugiej serii – wtedy każdy odcinek “Smallville” oglądało 6,3 mln widzów, trzeci sezon oglądało 4,9 mln telewidzów, czwarty – 4,4 mln, piąty – 4,7 mln, a szósty 4,1 mln.

Premierę setnego odcinka widziało 6,3 mln Amerykanów.
Smallville na DVD

28 października 2005 r. Warner Home Video w Polsce wydało trzy sezony (pierwszy, trzeci oraz czwarty) “Tajemnic Smallville” na DVD. Co ciekawe, na polskich opakowaniach płyt umieszczono polską nazwę serialu (“Tajemnice Smallville”), a nie oryginalną (samo “Smallville”). Na każdą serię składa się 6 płyt DVD. 23 października 2006 w USA ukazał się V sezon Smallville na DVD. Wydano w USA również VI sezon Smallville na DVD.
Smallville na Blu-ray

18 września 2007 r. Warner Bros. wydało VI sezon Smallville (format 1080p, dźwięk Dolby Digital 5.1, 4 płyty Blu-ray). VII sezon ukazał się 9 września 2008 r. (format 1080p, dźwięk Dolby Digital 5.1, 3 płyty Blu-ray).
Soundtrack Smallville

Do ubarwienia każdego odcinka “Tajemnic Smallville” wykorzystywane są popowo-rockowe utwory muzyczyne. Część z nich zamieszczono na dwóch soundtrackach wydanych w 2003 i 2005 roku:
Smallville: Talon Mix (2003 r.)

“Save Me” – Remy Zero
“Inside Out” – Vonray
“Island in the Sun” – Weezer
“Superman (It’s Not Easy)” – Five For Fighting
“Nuclear” – Ryan Adams
“Lonely Day” – Phantom Planet
“Fight Test” – Flaming Lips
“Don’t Dream It’s Over” – Sixpence None the Richer
“Wave Goodbye” – Steadman
“I Just Wanna Be Loved” – AM Radio
“Everything” – Lifehouse
“Time After Time” – Eva Cassidy

Smallville: Metropolis Mix (2005 r.)

“Forget It” – Breaking Benjamin
“Precious” – Depeche Mode
“You and Me (Extended Wedding Version)” – Lifehouse
“Superman” – Stereophonics
“Dirty Little Secret” – The All-American Rejects
“Almost Honest” – Josh Kelley
“All the Money or the Simple Life Honey (Remix)” – The Dandy Warhols
“Cold Hands (Warm Heart)” – Brendan Benson
“The Girl’s Attractive” – Diamond Nights
“I’m a Human” – Flashlight Brown
“Wicked Game” – HIM
“Other Side of the World” – KT Tunstall
“Hungry Heart” – Minnie Driver
“Feels Like Today” – Rascal Flatts

Spis odcinków
Seria 1 (2001–2002)

Telewizja TVN rozpoczęła emisję wiosną 2003 roku.
Odcinek     Oryginalny tytuł odcinka     Premiera (US)
1.01     Pilot     16.10.2001
1.02     Metamorphosis     23.10.2001
1.03     Hothead     30.10.2001
1.04     X-Ray     06.11.2001
1.05     Cool     13.11.2001
1.06     Hourglass     21.11.2001
1.07     Craving     27.11.2001
1.08     Jitters     11.12.2001
1.09     Rouge     15.01.2002
1.10     Shimmer     29.01.2002
1.11     Hug     05.02.2002
1.12     Leech     12.02.2002
1.13     Kinetic     26.02.2002
1.14     Zero     12.03.2002
1.15     Nicodemus     19.03.2002
1.16     Stray     16.04.2002
1.17     Reaper     23.04.2002
1.18     Drone     30.04.2002
1.19     Crush     07.05.2002
1.20     Obscura     14.05.2002
1.21     Tempest     21.05.2002
Seria 2 (2002–2003)

Telewizja TVN rozpoczęła emisję wiosną 2004 roku.
Odcinek     Oryginalny tytuł odcinka     Premiera (US)
2.01     Vortex     24.09.2002
2.02     Heat     01.10.2002
2.03     Duplicity     08.10.2002
2.04     Red     15.10.2002
2.05     Nocturne     22.10.2002
2.06     Redux     29.10.2002
2.07     Lineage     05.11.2002
2.08     Ryan     12.11.2002
2.09     Dichotic     19.11.2002
2.10     Skinwalkers     26.11.2002
2.11     Visage     14.01.2003
2.12     Insurgence     21.01.2003
2.13     Suspect     28.01.2003
2.14     Rush     04.02.2003
2.15     Prodigal     11.02.2003
2.16     Fever     18.02.2003
2.17     Rosetta     25.02.2003
2.18     Visitor     15.04.2003
2.19     Precipice     22.04.2003
2.20     Witness     29.04.2003
2.21     Accelerate     06.05.2003
2.22     Calling     13.05.2003
2.23     Exodus     20.05.2003
Seria 3 (2003–2004)

Telewizja TVN rozpoczęła emisję od stycznia do czerwca 2006 roku.
Odcinek     Oryginalny tytuł odcinka     Premiera (US)
3.01     Exile     01.10.2003
3.02     Phoenix     08.10.2003
3.03     Extinction     15.10.2003
3.04     Slumber     22.10.2003
3.05     Perry     29.10.2003
3.06     Relic     05.11.2003
3.07     Magnetic     12.11.2003
3.08     Shattered     19.11.2003
3.09     Asylum     14.01.2004
3.10     Whisper     21.01.2004
3.11     Delete     28.01.2004
3.12     Hereafter     04.02.2004
3.13     Velocity     11.02.2004
3.14     Obsession     18.02.2004
3.15     Resurrection     25.02.2004
3.16     Crisis     03.03.2004
3.17     Legacy     14.04.2004
3.18     Truth     21.04.2004
3.19     Memoria     28.04.2004
3.20     Talisman     05.05.2004
3.21     Forsaken     12.05.2004
3.22     Covenant     19.05.2004
Seria 4 (2004–2005)

Telewizja TVN rozpoczęła emisję 1 lipca 2007 roku do 21.07.2008
Odcinek     Oryginalny tytuł odcinka     Premiera (US)     Premiera (PL)
4.01     Crusade     22.09.2004     01.07.2007
4.02     Gone     29.09.2004     08.07.2007
4.03     Facade     06.10.2004     15.07.2007
4.04     Devoted     13.10.2004     22.07.2007
4.05     Run     20.10.2004     19.08.2007
4.06     Transference     27.10.2004     26.08.2007
4.07     Jinx     03.11.2004     23.12.2007
4.08     Spell     10.11.2004     30.12.2007
4.09     Bound     17.11.2004     06.01.2008
4.10     Scare     01.12.2004     13.01.2008
4.11     Unsafe     26.01.2005     20.01.2008
4.12     Pariah     02.02.2005     27.01.2008
4.13     Recruit     09.02.2005     03.02.2008
4.14     Krypto     16.02.2005     10.02.2008
4.15     Sacred     23.02.2005     02.06.2008
4.16     Lucy     02.03.2005     09.06.2008
4.17     Onyx     13.04.2005     16.06.2008
4.18     Spirit     20.04.2005     23.06.2008
4.19     Blank     27.04.2005     30.06.2008
4.20     Ageless     04.05.2005     07.07.2008
4.21     Forever     11.05.2005     14.07.2008
4.22     Commencement     18.05.2005     21.07.2008
Seria 5 (2005–2006)

Telewizja TVN rozpoczęła emisję 20 lipca 2009 roku
Odcinek     Oryginalny tytuł odcinka     Polski tytuł odcinka     Premiera (US)     Premiera (PL)
5.01     Arrival     Przybycie     29.09.2005     20.07.2009
5.02     Mortal     Śmiertelny     06.10.2005     21.07.2009
5.03     Hidden     Ukryty     13.10.2005     22.07.2009
5.04     Aqua     Woda     20.10.2005     23.07.2009
5.05     Thirst     Pragnienie     27.10.2005     24.07.2009
5.06     Exposed     Narażony     03.11.2005     27.07.2009
5.07     Splinter     Drzazga     10.11.2005     28.07.2009
5.08     Solitude     Samotność     17.11.2005     29.07.2009
5.09     Lexmas     Święta Lexa     08.12.2005     30.07.2009
5.10     Fanatic     Fanatyzm     12.01.2006     31.07.2009
5.11     Lockdown     Zamknięcie     19.01.2006     03.08.2009
5.12     Reckoning     Zapłata     26.01.2006     04.08.2009
5.13     Vengeance     Zemsta     02.02.2006     05.08.2009
5.14     Tomb     Grób     09.02.2006     06.08.2009
5.15     Cyborg     Cyborg     16.02.2006     07.08.2009
5.16     Hypnotic     Hipnotyczny     30.02.2006     10.08.2009
5.17     Void     Pustka     06.04.2006     11.08.2009
5.18     Fragile     Kruchy     13.04.2006     12.08.2009
5.19     Mercy     Litość     20.04.2006     13.08.2009
5.20     Fade     Zanikać     27.04.2006     14.08.2009
5.21     Oracle     Wyrocznia     04.05.2006     17.08.2009
5.22     Vessel     Naczynie     11.05.2006     18.08.2009
Seria 6 (2006–2007)

Telewizja TVN rozpoczęła emisję 4 stycznia 2010 roku o godz.23.50 albo 00:20
Odcinek     Oryginalny tytuł odcinka     Premiera (US)     Premiera (PL)
6.01     Zod     28.09.2006     04.01.2010
6.02     Sneeze     05.10.2006     11.01.2010
6.03     Wither     12.10.2006     18.01.2010
6.04     Arrow     19.10.2006     25.01.2010
6.05     Reunion     26.10.2006     01.02.2010
6.06     Fallout     02.11.2006     08.02.2010
6.07     Rage     09.11.2006     15.02.2010
6.08     Static     16.11.2006     22.02.2010
6.09     Subterranean     07.12.2006     01.03.2010
6.10     Hydro     11.01.2007     08.03.2010
6.11     Justice     18.01.2007     15.03.2010
6.12     Labyrinth     25.01.2007     22.03.2010
6.13     Crimson     01.02.2007     29.03.2010
6.14     Trespass     08.02.2007     12.04.2010
6.15     Freak     15.02.2007     19.04.2010
6.16     Promise     15.03.2007     26.04.2010
6.17     Combat     22.03.2007     03.05.2010
6.18     Progeny     19.04.2007     10.05.2010
6.19     Nemesis     26.04.2007     17.05.2010
6.20     Noir     03.05.2007     24.05.2010
6.21     Prototype     10.05.2007     31.05.2010
6.22     Phantom     17.05.2007     07.06.2010
Seria 7 (2007–2008)

Telewizja TVN rozpoczęła emisję 16 czerwca 2010 roku o godzinie 15:25
Odcinek     Oryginalny tytuł odcinka     Premiera (US)     Premiera (PL)
7.01     Bizzaro     27.09.2007     16.06.2010
7.02     Kara     04.10.2007     17.06.2010
7.03     Fierce     11.10.2007     18.06.2010
7.04     Cure     18.10.2007     21.06.2010
7.05     Action     25.10.2007     22.06.2010
7.06     Lara     01.11.2007     23.06.2010
7.07     Wrath     08.11.2007     24.06.2010
7.08     Blue     15.11.2007     25.06.2010
7.09     Gemini     13.12 2007     28.06.2010
7.10     Persona     31.01.2008     29.06.2010
7.11     Siren     07.02.2008     30.06.2010
7.12     Fracture     14.02.2008     01.07.2010
7.13     Hero     13.03.2008     02.07.2010
7.14     Traveler     20.03.2008     05.07.2010
7.15     Veritas     27.03.2008     06.07.2010
7.16     Descent     17.04.2008     07.07.2010
7.17     Sleeper     24.04.2008     08.07.2010
7.18     Apocalypse     01.05.2008     09.07.2010
7.19     Quest     08.05.2008     12.07.2010
7.20     Arctic     15.05.2008     13.07.2010
Seria 8 (2008–2009)

Telewizja TVN rozpoczęła emisję 14 lipca 2010 roku o godzinie 15:25
Odcinek     Oryginalny tytuł odcinka     Premiera (US)     Premiera (PL)
8.01     Odyssey     18.09.2008     14.07.2010
8.02     Plastique     25.09.2008     15.07.2010
8.03     Toxic     02.10.2008     16.07.2010
8.04     Instinct     09.10.2008     19.07.2010
8.05     Committed     16.10.2008     20.07.2010
8.06     Prey     23.10.2008     21.07.2010
8.07     Identity     30.10.2008     22.07.2010
8.08     Bloodline     06.11.2008     23.07.2010
8.09     Abyss     13.11.2008     26.07.2010
8.10     Bride     20.11.2008     27.07.2010
8.11     Legion     15.01.2009     28.07.2010
8.12     Bulletproof     22.01.2009     29.07.2010
8.13     Power     29.01.2009     30.07.2010
8.14     Requiem     05.02.2009     02.08.2010
8.15     Infamous     12.03.2009     03.08.2010
8.16     Turbulence     19.03.2009     04.08.2010
8.17     Hex     26.03.2009     05.08.2010
8.18     Eternal     02.04.2009     06.08.2010
8.19     Stiletto     23.04.2009     09.08.2010
8.20     Beast     30.04.2009     10.08.2010
8.21     Injustice     07.05.2009     11.08.2010
8.22     Doomsday     14.05.2009     12.08.2010
Seria 9 (2009–2010)

Telewizja TVN rozpoczęła emisję 15 lutego 2011 roku o godzinie 00:05
Odcinek     Oryginalny tytuł odcinka     Premiera (US)     Premiera (PL)
9.01     Savior     25.09.2009     15.02.2011
9.02     Metallo     2.10.2009     22.02.2011
9.03     Rabid     9.10.2009     01.03.2011
9.04     Echo     16.10.2009     08.03.2011
9.05     Roulette     23.10.2009     15.03.2011
9.06     Crossfire     30.10.2009     22.03.2011
9.07     Kandor     06.11.2009     29.03.2011
9.08     Idol     13.11.2009     05.04.2011
9.09     Pandora     20.11.2009     12.04.2011
9.10     Disciple     29.01.2010     19.04.2011
9.11     Society     05.02.2010     03.05.2011
9.12     Legends     05.02.2010     10.05.2011
9.13     Warrior     12.02.2010     17.05.2011
9.14     Persuasion     19.02.2010     24.05.2011
9.15     Conspiracy     26.02.2010     31.05.2011
9.16     Escape     02.04.2010     07.06.2011
9.17     Checkmate     09.04.2010     14.06.2011
9.18     Upgrade     16.04.2010     20.06.2011
9.19     Charade     23.04.2010     27.06.2011
9.20     Sacrifice     30.04.2010     04.07.2011
9.21     Hostage     07.05.2010     11.07.2011
9.22     Salvation     14.05.2010     18.07.2011
Seria 10 (2010–2011)
Odcinek     Oryginalny tytuł odcinka     Premiera (US)     Premiera (PL)
10.01     Lazarus     24.09.2010     25.10.2011
10.02     Shield     01.10.2010     01.11.2011
10.03     Supergirl     08.10.2010     08.11.2011
10.04     Homecoming     15.10.2010     15.11.2011
10.05     Isis     22.10.2010     22.11.2011
10.06     Harvest     29.10.2010     29.11.2011
10.07     Ambush     05.11.2010     06.12.2011
10.08     Abandoned     12.11.2010     13.12.2011
10.09     Patriot     19.11.2010     20.12.2011
10.10     Luthor     03.12.2010     27.12.2012
10.11     Icarus     10.12.2010     03.01.2012
10.12     Collateral     04.02.2011     10.01.2012
10.13     Beacon     11.02.2011     17.01.2012
10.14     Masquerade     18.02.2011     24.01.2012
10.15     Fortune     25.02.2011     31.01.2012
10.16     Scion     04.03.2011     07.02.2012
10.17     Kent     15.04.2011     14.02.2012
10.18     Booster     22.04.2011     21.02.2012
10.19     Dominion     29.04.2011     28.02.2012
10.20     Prophecy     06.05.2011     06.03.2012
10.21     Finale part 1     13.05.2011     13.03.2012
10.22     Finale part 2     13.05.2011     20.03.2012
Ciekawostki

Na początku pierwszego odcinka Lionel Luthor czyta w Daily Planet o śmierci prezesa Queen Industries.
W odcinku Zero zostaje wymieniona nazwa Central City znanego z komiksów o Flashu, również w kilku odcinkach zostaje wspomniane Gotham City.
Często przewijające się Edge City i Grandville nie istnieją ani w rzeczywistości, ani w DC Universum.
W serialu pojawiają się aktorzy, którzy zagrali Supermana w innych produkcjach: Christopher Reeve i Dean Cain (z serialu Lois & Clark: The New Superman Adventure).
Więzienie Belle Reve istnieje również w Universum DC jako ośrodek dla niebezpiecznych kryminalistów w Luizjanie.
W pierwszym odcinku serialu Ptaki nocy/Birds of Pray znajduje się odwołanie do serialu Smallville: Huntress wspomina Barbarze i Dinah, że meteoryty powodują czasem mutacje. Za produkcję obu seriali odpowiada Tollin/Robbins Productions.
Posiadłość Luthorów pojawiła się również w filmie X-Men 2. W rzeczywistości jest to Zamek Hatley w prowincji British Columbia.
Helen Slater (Lara-biologiczna matka Clarka) zagrała Karę w filmie Supergirl z roku 1984.
Lynda Carter, grająca Moire Sullivan – matkę Chloe, w młodości zagrała księżniczkę Dianę w serialu Wonder Woman z 1976 roku.
Nazwa Tess Mercer powstała przez połączenie Eve Teschmacher i Mercy Graves. Pierwsza jest dziewczyną Lexa w klasycznych filmach o Supermanie, druga pojawia się jako asystentka Lexa w animowanym Universum DC. W serialu Tess zostaje nazwana przez Olivera Mercy. Natomiast na jej tablicy rejestracyjnej pojawia się napis NOMERCY.
Michael Rosenbaum (Lex) i Kristin Kreuk (Lana) byli świadkami Toma Wellinga (Clark Kent/Kal-El) na jego ślubie
Margot Kidder, grająca gościnnie w serialu “Tajemnice Smallville” grała Lois Lane w filmach Superman (1978), Superman II (1980) i Superman III (1983).
Annette O’Toole (Martha Kent) grała Lanę Lang w filmie Superman III (1983).
Tom Welling (Clark Kent/Kal-El) kiedyś pomógł okradanej kobiecie, która spojrzała na niego i powiedziała: Wow, naprawdę jesteś Supermanem
Pod koniec odcinka Kent, w równoległym świecie, Jonathan dzwoni do drzwi dzwonkiem oznaczonym “Martha Kent”, jednak w tym wymiarze nie byli oni małżeństwem.
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

(Visited 208 times, 1 visits today)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...