Łowcy skarbów, Zagadki z przeszłości

Tia Carrere – Sydney Fox | Christien Anholt – Nigel Bailey | Lindy Booth – Claudia | Tanja Reichert – Karen Petrusky

lowcy-skarbow-zagadki-z-przeszloscilowcy-skarbow-zagadki-z-przeszlosci 2


Łowcy skarbów, Zagadki z przeszłości (ang. Relic Hunter) – amerykańsko-francusko-kanadyjski serial przygodowy. W USA po raz pierwszy emitowany był w latach 1999-2002. W Polsce, od 2005 roku, serial emitowany był kilkakrotnie w AXN, pod tytułem Zagadki z przeszłości. W 2007 roku, serial pod tytułem Łowcy skarbów wyemitowała stacja TV4, a w 2007-2008 oraz w 2009 roku, telewizja Polsat. Serial był emitowany również w stacji TVN. W 2012 roku, serial został wyemitowany przez telewizję Puls oraz AXN SciFi.

Fabuła
Akcja serialu toczy się na wydziale historii starożytnej w jednym z uniwersytetów w USA. Piękna pani profesor, Sydney Fox (Tia Carrere), podróżuje po świecie w poszukiwaniu zaginionych skarbów i skradzionych dzieł sztuki. Jej asystentem, a także towarzyszem, zostaje Nigel Bailey (Christien Anholt), niezdarny mężczyzna, który od poszukiwania skarbów w rzeczywistości woli badać w bibliotekach stare manuskrypty. Razem tworzą zgrany duet łowców skarbów. Sekretarką Sydney jest córka jednego ze sponsorów szkoły, a zarazem studentka, Claudia (Lindy Booth). W trzecim sezonie, Claudia wyjeżdża do Paryża i zostaje zastąpiona przez Karen Petrusky (Tanja Reichert).

Każdy odcinek Łowców skarbów poprzedzany jest krótką sceną, która ilustruje, co działo się z danym skarbem, który będzie głównym wątkiem każdego odcinka. Czasy scen sięgają od tysięcy lat przed naszą erą do czasów po II wojnie światowej. W każdym odcinku, ktoś zgłasza się do Sydney, z prośbą o odnalezienie skarbu. Niestety, w ślad za Sydney i Nigelem ruszają bezwzględni poszukiwacze skarbów, którzy pragną odnaleźć cenne zabytki, aby je potem sprzedać. Często na drodze Sydney i Nigela stają dawni znajomi, a także kochankowie Sydney. W czasie poszukiwania skarbów, Sydney i Nigel podróżują po całym świecie. Na końcu każdego odcinka, zostaje wyjaśnione, co się stało ze skarbem. Najczęściej trafia on do muzeum. “Wyjątkami od reguły” są odcinki:

#34 M.I.A., w którym Sydney zostaje porwana. Odcinek skupia się na wspomnieniach dokonań Fox i Bailey’a oraz ich wrogów, aby ustalić kto dokonał porwania. Jest to jeden z kilku odcinków serialu, w którym Sydney i Nigel nie poszukują skarbu, gdyż jest już na miejscu, a także jedyny odcinek, w którym pojawia się skarb z innego epizodu.
#41 The Executioner’s Mask, w którym skarb jest już na miejscu.
#43 Set in Stone, w którym skarb jest i pozostanie ukryty w zakonie.
#46 Mr. Right, w którym Sydney poszukuje skarbu z Derekiem Lloydem, a nie z Nigelem.
#47 Sydney at Ten, w którym scena z przeszłości jest wspominana w całym odcinku, a nie tylko na początku. Dotyczy ona Sydney, w wieku 10 lat.
#51 Vampire’s Kiss, w którym Sydney nie poszukuje skarbu z Nigelem.
#52 Devil Doll, w którym Sydney i Nigel ostatecznie nie zabierają skarbu i zostawiają go w miejscu znalezienia.
#53 Incognito, w którym skarb jest już na początku odcinka, a w dalszej części, Nigel współpracuje ze znajomą z Interpolu, bez Sydney.
#54 All Choked Up, w którym jeden skarb jest już na miejscu, a Sydney poszukuje drugiego, z niewielką pomocą Nigela, gdyż sama jest pod magicznym wpływem pierwszego artefaktu.
#55 Warlock of Nu Theta Phi, w którym skarb jest już na miejscu.
#56 Women Want to Know, w którym skarb zostaje znaleziony na początku odcinka, a dalsza jego część dotyczy uwięzionej w miejscu jego znalezienia Sydney.
#57 Fire in the Sky, w którym nie ma określonego, jednego skarbu. Sydney i Nigel podejmują próbę potwierdzenia istnienia istot pozaziemskich, poszukując wszelakich poszlak.
#60 Under the Ice, w którym skarb nie zostaje znaleziony przez Sydney i Nigela.

Obsada
Główna obsada

Tia Carrere jako Sydney Fox (sezony 1-3; odc. 1-66) – główna bohaterka serialu. W 1. odcinku, jej asystentem zostaje Nigel Bailey. Nie tylko świetnie zna historię, ale również umie się bić i stawić czoła wrogom.

W serialu Relic Hunter Sydney Fox jest profesorem, ale przede wszystkim jest ona “Globe-kłusem” relikt myśliwego, który jest stale na polowanie na starożytnych skarbów i artefaktów, tak że można doprowadzić ich do uniwersytetu muzeum. [ 1] Zainspirowany Indiana Jones stylu przygody, Sidney Fox jest często walczy konkurencyjnych łowców dla artefaktów. [2]

Seria dołączony szereg stereotypów na jej rolę jako archeolog w całej serii. Producenci Relic Hunter wykorzystali seksapil wzmocnienia charakteru Sydney Fox. [2] stwierdza Fox lubi adrenalinę i niebezpiecznej misji, bo nie boi się niczego i jest dobrym przykładem kobiety silne i odważne. W całej serii telewizji Fox odzież często jest obcisłe i ujawniając co czyni ją łatwo zidentyfikować jako kobiecy symbol seksu. Z egzotycznych stylów i akcesoriów, Fox portretuje obraz glamorized archeologa. [2] Ten obraz może być mylące do rzeczywistości na polu, ale okazuje się być bardziej atrakcyjne dla widzów.

Fox ma na ekranie połączenia z Nigel Bailey. To połączenie jest widoczny poprzez emocjonalne i fizyczne obligacji, akcji, ponieważ ściśle współpracować. Fabuła romanticizes i opiera się na egzotycznym otoczeniu, w niektórych odcinkach. [2] Fox znalazła się budzi jej stałych okolicy niebezpiecznych.

Odcinek 1 (” Buddy Bowl “) pokazuje nam Sydney Fox w swoim pierwotnym otoczeniu jako profesor uczelni. W klasie, Fox wyraża swoją miłość do nauki i studiów przez szereg nieodpowiednie lekcji klasy. Przykładem tego jest w pierwszym odcinku, gdzie jej uwodzicielskie ruchy taneczne i tendencje seksualne są używane kształcenie studentów na plemiennych rytuałów [2] Początkowy 1-te Fox wrażenie na Nigel z pewnością przykuł jego uwagę. Jak ona usuwana z jej ubrania rytualny i powrotem do jej stroju biurowego, nowo wprowadzone asystent pokazano podziwiając jej ciało jak próbuje pozostać w rozmowie, mimo oczywistego poczucia wahania i mesmerisation.
Kultura popularna i archeologia

Archeologia jako kierunek studiów jest często błędnie przedstawiany przez kulturę popularną i mass mediów. Fałszywe stereotypy glamorise go z użyciem przemocy i emocji. [3] Relic Hunter jest przykładem tego, jak można zmienić zawód, aby dopasować interesów publicznych. [4] Choć Relic Hunter ma usterek w jej wizerunku zawodu, ogólna koncepcja poszukiwania reliktów i odkrywając archiwa ma znaczenia. [5] Choć Fox jest przedstawiana jako Young Professional do pola, jej seksapil jest używany do widzów intrygi i umieścić inny spin na żeński archeolog / profesor.
Konfiguracja

Pokaz odbywa się w różnych ustawieniach na całym świecie,. Dlatego jego archeologicznej odwołanie może być interesujące dla wielu widzów [5] Ponieważ epizody śledzić Fox na różnych “polowań”, temat przygód archeologa poszukującego skarby szaleje w całej serii. [2] Trzy sezony Relic Hunter zostały stworzone, aby mieć wiele różnych ustawień. Tematy takie jak przemoc i pojęciem odkrycia są powiązane z poczuciem romansu między znakami Fox i Bailey. Pomysł niebezpieczeństwie stale w zasięgu rąk czyni serię zarówno ekscytujące i kuszące, aby obejrzeć. Jest to popularny trend w dzisiejszych programach archeologii. [5]
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)
Christien Anholt jako Nigel Bailey (sezony 1-3; odc. 1-66) – Niezdarny asystent Sydney. Nigel woli książki od niebezpieczeństw czyhających podczas poszukiwania skarbów. Z czasem jednak, zmienia swoje nastawienie. Jest skrycie zakochany w Sydney.
Lindy Booth jako Claudia (sezony 1-2; odc. 1–7, 9–37, 39–44) – sekretarka Sydney oraz studentka. Uwielbia mężczyzn i imprezy. Kiedy jednak trzeba pomóc Sydney i Nigelowi, Claudia nie traci zimnej krwi. Często śmieje się z Nigela, ale równie często doradza mu w sprawach sercowych. Wyjeżdża do Paryża.
Tanja Reichert jako Karen Petrusky (sezon 3; odc. 45–66) – nowa sekretarka, która zastąpiła Claudię.

Role epizodyczne
Lori Gordon jako Lynette (odc. 8,10) – tymczasowa sekretarka Sydney.
Nancy Anne Sakovich jako Cate Hemphill (odc. 25,34,53) – agentka interpolu oraz okazjonalna miłość Nigela.
Thomas Kretschmann jako Kurt Reiner (odc. 6,12) – były partner Sydney.
Tony Rosato jako Stewie Harper (odc. 1,8,21) – zakochany w Sydney poszukiwacz skarbów, łatwo wpadający w kłopoty.
Louis Mandylor jako Derek Lloyd (odc. 7,26,46) – agent CIA, pomagający Sydney.
Crispin Bonham-Carter jako Preston Bailey (odc. 42,65) – brat Nigela oraz jego największy wróg.
Simon MacCorkindale jako Fabrice De Viega (odc. 47,58,66) – wróg Sydney, odpowiadający za śmierć jej mentora, Alistaira Newela.

Produkcja
Filmowy uniwersytet Trinity College to w rzeczywistości University of Toronto.

Pierwszy sezon wyprodukowano w formacie obrazu 4:3. Drugi i trzeci w 16:9.

Czołówka i napisy końcowe
Czołówka występuje na początku odcinka, poprzedzając scenę z przeszłości. W każdym sezonie, w czołówce ujęte zostały sceny z serialu. W 1. sezonie, na początku pojawia się Tia Carrere, a potem ukazuje się tytuł serialu. Następnie pojawia się Christien Anholt. W 2. sezonie, wszystko się powtarza, a po Anholtcie pojawia się Lindy Booth. W 3. sezonie, Tia Carrere przedstawia się jako Sydney Fox, a potem następuje tytuł serialu. Następnie pojawia się Christien Anholt, a na miejscu Lindy Booth występuje Tanja Reichert. Co ciekawe, czołówka serialu w Polsce została nieco zmodyfikowana. Na początku nie pojawia się Sydney, tylko zostaje zastąpiona ujęciem z 2. sezonu. Ta sama sytuacja pojawia się pod koniec czołówki. W oryginale, jest szybkie zakończenie. W Polsce, czołówka została przedłużona końcowymi ujęciami z 2. sezonu.

Napisy końcowe ukazane są na czarnym tle.

Odcinki
Sezon 1
Nr Tytuł odcinka Skarb Miejsce i rok Emisja w USA
#1 Buddha’s Bowl Miska jałmużny Buddy Nepal, 523 p.n.e. 25 września 1999
#2 Smoking Gun Broń Ala Capone’a Chicago, 1930 2 października 1999
#3 The Headless Nun Szczątki siostry Evangeliny Szkocja, XVII w. 9 października 1999
#4 Flag Day Flaga Kalifornii Kalifornia, 1846 16 października 1999
#5 Thank You Very Much Gitara Elvisa Presley’a Niemcy, 1960 23 października 1999
#6 Diamond in the Rough Magiczna rękawica Jimmy’ego Jonesboro Boston, 1946 30 października 1999
#7 Transformation Zwoje Paracelsusa Austria, 1946 6 listopada 1999
#8 Etched in Stone Kamień runiczny Nortumbria, 935 13 listopada 1999
#9 The Book of Love Miłosny pamiętnik Casanovy Włochy, 1749 20 listopada 1999
#10 The Myth of the Maze Nić Ariadny Ateny, 3000 p.n.e. 27 listopada 1999
#11 Irish Crown Affair Korona ostatniego króla Irlandii Irlandia, 1000 5 lutego 2000
#12 The Emperor’s Bride Naszyjnik żony cesarza Chin Chiny, 1000 p.n.e. 12 lutego 2000
#13 Afterlife and Death Diament Totmesa III Egipt, 1425 p.n.e. 19 lutego 2000
#14 Nine Lives Statuetka królowej Mafdet Egipt, 1895 26 lutego 2000
#15 Affaire de Coeur Obrączki kochanków, Calluma i Eleny Szkocja, 1940 4 marca 2000
#16 A Vanishing Art Berło Królestwa Węgier Budapeszt, 1897 11 marca 2000
#17 A Good Year Klejnot Francji Paryż, 1792 22 kwietnia 2000
#18 The Last Knight Miecz Wielkiego Mistrza Templariuszy Paryż, ok. 1300 29 kwietnia 2000
#19 Love Letter Dokument potwierdzający zawarcie małżeństwa Wioska, na południe od Paryża, 1789 6 maja 2000
#20 Possessed Zegar słoneczny Zeusa Libia, XIV w. 13 maja 2000
#21 Nothing but the Truth Kielich Prawdy Berberia, 1534 20 maja 2000
#22 Memories of Montmartre Diadem, znany jako Serce Europy Paryż, 1930 27 maja 2000

Sezon 2
Nr Tytuł odcinka Skarb Miejsce i rok Emisja w USA
#23 The Put Back Figurka Bożka Kuba, 100 23 września 2000
#24 Dagger of Death Sztylet Kali Indie, 500 30 września 2000
#25 Last of the Mochicas Naczynie z duchem Mochica Ameryka Południowa, 662 7 października 2000
#26 The Legend of the Lost Plemię Kai Nomata Vanuatu, 4800 p.n.e. 14 października 2000
#27 Fertile Ground Figurka Bożka Hawaje, 1779 21 października 2000
#28 Gypsy Jigsaw Korona Romów Rumunia, 1830 28 października 2000
#29 Three Rivers to Cross Nefrytowa Cesarzowa Chiny, 1245 4 listopada 2000
#30 Roman Holiday Napierśnik Juliusza Cezara Rzym, 44 p.n.e. 11 listopada 2000
#31 Cross of Voodoo Krzyż Utu Haiti, późny XVIII w. 18 listopada 2000
#32 Lost Contact Misa ofiarna Birma, 1824 25 listopada 2000
#33 The Reel Thing Szczątki Amuna II Egipt, 1516 p.n.e. 13 stycznia 2001
#34 M.I.A. Sztylet Kali, Jaja carskie Rosja, 1886 20 stycznia 2001
#35 Out of the Past Naszyjnik Kleopatry Egipt, 30 p.n.e. 3 lutego 2001
#36 Eyes of Toklamanee Oczy Toklamanee Dolina Missisipi, 1605 10 lutego 2001
#37 Run Sydney Run Miecz Ateasa Rosja, 339 p.n.e. 17 lutego 2001
#38 French Connection Proroctwo Nostradamusa Francja, 1600 24 lutego 2001
#39 Don’t Go Into the Woods Złoty Sokół z Maribor Karpaty, 1711 16 kwietnia 2001
#40 Midnight Flight Berło Gunthera Niemcy, ok. 400 23 kwietnia 2001
#41 The Executioner’s Mask Maska Kata Francja, 1789 30 kwietnia 2001
#42 The Royal Ring Pierścień Anny Boleyn Londyn, 1536 7 maja 2001
#43 Set in Stone Magiczny miecz Archanioła Gabriela Węgry, 1595 14 maja 2001
#44 Deadline Krzyż św. Antoniego Jeruzalem, 1099 21 maja 2001

Sezon 3
Nr Tytuł odcinka Skarb Miejsce i rok Emisja w USA
#45 Wages of Sydney Smocze jaja Mandżuria, 1359 17 września 2001
#46 Mr. Right Misa Parwati Indonezja, 1459 24 września 2001
#47 Sydney at Ten Naszyjnik egipski Szkoła św. Beatrycze, 20 lat temu 1 października 2001
#48 The Light of Truth Światło Prawdy Arabia, 843 8 października 2001
#49 Treasure Island Skarb z Wyspy Skarbów Hiszpania, 1790 15 października 2001
#50 Star of Nadir Gwiazda Nadiru Endostan, 1423 22 października 2001
#51 Vampire’s Kiss Kielich Wampirów Czechosłowacja, 1720 29 października 2001
#52 Devil Doll Przeklęta Aztecka lalka Mezoameryka, 1488 5 listopada 2001
#53 Incognito Magiczny lancet Nowa Gwinea, 1522 12 listopada 2001
#54 All Choked Up Posąg Ateny Grecja, 800 p.n.e. 19 listopada 2001
#55 Warlock of Nu Theta Phi Amulet Wiccański Kolonie Nowej Anglii, 1692 14 stycznia 2002
#56 Women Want to Know Posążek Ganeśy Azja Południowa, 1075 21 stycznia 2002
#57 Fire in the Sky Drewniany totem Wybrzeże Północno-Zachodnie, 1398 28 stycznia 2002
#58 Hunting with the Enemy Prochy Konfucjusza Kambodża, 1952 4 lutego 2002
#59 Antianeiral Pas Hippolity Azja Mniejsza, 1200 p.n.e. 11 lutego 2002
#60 Under the Ice Mumia Anasazi Koło podbiegunowe, 1355 18 lutego 2002
#61 Arthur’s Cross Krzyż Króla Artura Anglia, 455 15 kwietnia 2002
#62 Faux Fox Korona Karola IV Burbona Madryt, 1808 22 kwietnia 2002
#63 Pandora’s Box Puszka Pandory Persja, 422 29 kwietnia 2002
#64 The Warlord Siodło Kahiny Bekkastan, 1401 6 maja 2002
#65 Fountain of Youth Fontanna Młodości Indie Zachodnie, 1521 13 maja 2002
#66 So Shall it Be Klucze do Stonehenge Anglia, 121 20 maja 2002

Emisja w innych krajach
Państwo Tytuł Stacja
Belgia Relic Hunter VT4
Brazylia Caçadora de Reliquias Rede Bandeirantes, Rede Record
Czechy Lovci pokladů Nova, Prima, AXN
Estonia Aardekütt Kanal 11
Francja Sydney Fox l’aventurière M6, W9
Grecja Sydney Fox Adventures Star Channel, Alter Channel
Gruzja რელიქვიების მაძიებელი GPB
Hiszpania Cazatesoros Telecinco
Niemcy Relic Hunter – Die Schatzjägerin Pro7, AXN, Kabel Eins
Rosja Охотники за древностями CTC
Słowenia Lov za izgubljenim zakladom Kanal A
Szwecja Kultjägarna Kanal 5
Ukraina Мисливці за старовиною ICTV
Włochy Relic Hunter Italia 1

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

(Visited 181 times, 1 visits today)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...