Jezioro marzeń

James Van Der Beek – Dawson Leery | Katie Holmes – Joey Potter | Michelle Williams – Jen Lindley | Joshua Jackson – Pacey Witter | Kerr Smith – Jack McPhee

jezioro-marzenjezioro-marzen 2


Jezioro marzeń (ang. Dawson’s Creek) – amerykański serial telewizyjny opowiadający o grupie nastolatków, ich problemach, uczuciach, miłościach i życiu codziennym.

Głównymi postaciami jest piątka przyjaciół: Joey Potter (Katie Holmes), Dawson Leery (James Van Der Beek), Pacey Witter (Joshua Jackson), Jack McPhee (Kerr Smith), Jen Lindley (Michelle Williams). Serial stworzył Kevin Williamson twórca Krzyku. Serial Jezioro marzeń zyskał wielu zwolenników dzięki pokazaniu problemów z jakimi na co dzień boryka się młodzież we współczesnym świecie.

Obsada

James Van Der Beek jako Dawson Leery
Katie Holmes jako Joey Potter
Michelle Williams jako Jen Lindley
Joshua Jackson jako Pacey Witter
Kerr Smith jako Jack McPhee
Meredith Monroe jako Andie McPhee
Busy Philipps jako Audrey Liddell
Mary Beth Peil jako Evelyn Ryan
Mary-Margaret Humes jako Gail Leery
John Wesley Shipp jako Mitch Leery
Nina Repeta jako Bessie Potter
Dylan Neal jako Doug Witter
Leann Hunley jako Tamara Jacobs
Sasha Alexander jako Gretchen Witter
Brittany Daniel jako Eve
Monica Keena jako Abby Morgan
Jensen Ackles jako C.J.
Lourdes Benedicto jako Karen Torres
Oliver Hudson jako Eddie Dooling
Chad Michael Murray jako Charlie Todd
Michael Pitt jako Henry Parker
Veronica Yanda jako Nicole Best

Główne postacie
Dawson Leery
Dawson Leery
Jezioro marzeń
Pełne imię i nazwisko Dawson Wade Leery
Data urodzenia 14 marca 1983
Miejsce urodzenia Stany Zjednoczone Capeside, Massachusetts, USA
Płeć Mężczyzna
Aktor James Van Der Beek
1998-2003
Twórca postaci Kevin Williamson
Debiut 1. sezon, odc. 1.: Pilot
Ostatni występ 6. sezon, odc. 24.: Must Come to an End
Zawód wykonywany scenarzysta
Rodzice Gail Leery,
Mitchel Leery
Orientacja seksualna heteroseksualna
Partnerzy Jen Lindley,
Joey Potter,
Eva Withman,
Gretchen Witter,
Natasha Kelly,
Amy Lloyd

Dawson Wade Leery (ur. 14 marca 1983 r.) – tytułowy bohater serialu, syn Gail i Mitch Leery’ch, od sezonu czwartego brat Lily Leery. Półsierota od sezonu piątego, w którym jego ojciec ginie w wypadku samochodowym. Wątek jego romansu z Joey Potter jest jednym z głównych motywów serialu. Grany przez aktora Jamesa Van Der Beeka.

Dawson to niepoprawny marzyciel i optymista. Od pierwszych odcinków ma ambicje filmowe i pragnie zostać wielkim reżyserem jak jego idol, Steven Spielberg. W finałowym odcinku szóstej serii, którego akcja dzieje się w 2008 roku, jest telewizyjnym producentem wykonawczym i scenarzystą.
Rodzina

Gail Leery – matka.
Mitchel Lerry – ojciec.
Lily Leery – siostra.

Związki i romanse

Jen Lindley – w sezonie pierwszym, przeprowadziła się z Nowego Jorku do Capeside, gdzie zamieszkała u swojej babci, w sąsiedztwie Leery’ch. Romans Dawsona i Jen, był przyczyną spięć między nią a Joey, najlepszą przyjaciółką Dawsona. Ich związek zakończył się, gdy do Capeside przybył Billy, były chłopak Lindley, który próbował do niej wrócić. Jen i Dawson zeszli się ponownie w sezonie piątym, jednak ich romans minął bardzo prędko.

Joey Potter – najlepsza przyjaciółka Dawsona z dzieciństwa. Z czasem platoniczna znajomość między dwojgiem nastolatków, przerodziła się w miłość. Jednak związek nie trwał długo. Joey, mimo łączącego ich uczucia, zdecydowała się na zerwanie. W czasie trwania całego serialu, schodzili się i zrywali ze sobą wielokrotnie, aż w końcu pozostali przyjaciółmi.

Eve Withman – przypadkowo poznana dziewczyna w autobusie, na początku sezonu trzeciego, przewróciła jego życie do góry nogami. Ich szybki i gorący romans skończył się, gdy Dawson zdał sobie sprawę, że tak naprawdę Eve pakowała go w same kłopoty. Dziewczyna opuściła Capeside w poszukiwaniu swojej biologicznej matki.

Gretchen Witter – starsza siostra Paceya, z którą Dawson zaprzyjaźnił się w sezonie czwartym, w czasie, kiedy Joey i Pacey są parą. Mimo różnicy wieku, jaka dzieliła Gretchen i Leery’ego, ich znajomość przerodziła się w głębsze uczucie.

Natasha Kelly – Dawson poznał ją podczas wakacyjnego wyjazdu do Los Angeles. Spotkali się na imprezie i szybko wdali w romans. Na początku sezonu szóstego, po wakacyjnej przerwie, Dawson wrócił do Bostonu. Zataił przed Joey, że ma dziewczynę i spędził z nią noc. Rano postanowił jednak zerwać z Natashą i stworzyć związek z Joey. Jednak Joey się o wszystkim dowiedziała i znowu się rozstali. Jakiś czas później Dawson ponownie zaczął spotykać się z Natashą. Był asystentem reżysera w filmie, w którym dziewczyna grała główną rolę. Ich romans nie trwał jednak długo.

Joey Potter
Joey Potter
Jezioro marzeń
Pełne imię i nazwisko Josephine Lynn Potter
Data urodzenia październik 1983
Miejsce urodzenia Stany Zjednoczone Capeside, Massachusetts, USA
Płeć Kobieta
Aktor Katie Holmes
1998-2003
Twórca postaci Kevin Williamson
Debiut 1. sezon, odc. 1.: Pilot
Ostatni występ 6. sezon, odc. 24.: Must Come to an End
Liczba epizodów 128
Zawód wykonywany pisarka
Pseudonimy Joey, Jo, Potter
Rodzice Lilian Potter,
Mike Potter
Orientacja seksualna heteroseksualna
Partnerzy A.J.,
Eddie Dooling,
Dawson Leery,
Jack McPhee,
Charlie Todd,
Pacey Witter

Joey (właśc. Josephine Lynn Potter) jest jedną z głównych bohaterek serialu. Grana jest przez aktorkę Katie Holmes. Jako jedyna z całej obsady Jeziora marzeń wystąpiła we wszystkich stu dwudziestu ośmiu odcinkach – w odcinku 15, sezonu 5 występuje sama. W komplecie odcinków nie pojawił się nawet tytułowy bohater, Dawson Leery.

Imię nadano jej po postaci Jo March, bohaterce utworu Małe kobietki – jest to ulubiona książka jej zmarłej matki. Joey, podobnie jak Dawsona, charakteryzuje dojrzałe podejście do życia. Przyczyny dojrzałości Joey jednak są już zupełnie inne niż w przypadku Dawsona. W wieku trzynastu lat dziewczyna musiała poradzić sobie z nagłą śmiercią matki, Lilian, i z tym, że jej ojciec zajmuje się przemytem narkotyków, za co trafił do więzienia. Matka Joey umarła na nowotwór złośliwy. Mieszka z siostrą Bessie, z którą wspólnie prowadzi miejscowy bar. Z powodu siostry i jej czarnoskórego narzeczonego, nie jest zbyt lubiana. Dawson, wieloletni przyjaciel Joey i jej bliski sąsiad, stanowi dla niej bardzo duże oparcie. Znają się od lat, doskonale się rozumieją i Joey przychodzi do niego zawsze, gdy jest jej ciężko. Właśnie do niego już dawno zaczęła żywić głębsze uczucia, ale ukrywała je. To bardzo ciekawa osobowość. Nosi w sobie ogromny ból, wywołany przykrymi doświadczeniami, ale dzielnie daje sobie radę i nie ważne, jak bardzo los ją doświadcza, bo jest silniejsza niż innym się wydaje. Jest postacią twardo stąpającą po ziemi. Uparcie zmierza do wyznaczonego celu, a jej największe marzenie, to opuścić granice Capeside. Gdy jednak otrzymała propozycję wyjazdu na rok do Francji, odrzuciła ją, nie chcąc rozstawać się z Dawsonem, który z czasem z przyjaciela zamienia się w jej kochającego chłopaka. Gdy jej układy z Dawsonem psują się, u jej boku pojawia się Pacey. To on mobilizuje ją do pracy i nie pozwala się poddawać. Z czasem zakochuje się w niej. Joey próbuje odepchnąć od siebie to uczucie, ale w końcu ulega czarowi Paceya. Staje przed trudną sytuacją, wyznania prawdy Dawsonowi. Wie, że go to zrani i nie myli się. Dawson stawia jej ultimatum, musi wybierać pomiędzy nim a Paceyem. Wybór nie będzie łatwy, gdyż Joey nie chce przekreślać wieloletniej przyjaźni z Dawsonem, ale w końcu okazuje się, że Pacey jest dla niej ważniejszy. Po dokonaniu wyboru, Joey i Pacey wypływają razem w trzymiesięczny rejs. Pacey nie sprostał wymaganiom Joey i – jak sam przyznał, był w stanie dać jej wspaniałe wakacje na łodzi i wspólną noc na szkolnej wycieczce, ale teraz już nic mu nie pozostało. Pacey i Joey rozchodzą się. Inteligentna i utalentowana Joey rusza na studia. Teraz, dzięki pomocy Dawsona, czeka na nią Worthington University, gdzie pozna wielu mężczyzn, jednak żaden nie zatrzyma jej przy sobie na dłużej. W sercu Joey ciągle tkwi Dawson…

Wątek miłosny Joey Potter i Dawsona Leery’ego jest jednym z najważniejszych wątków serialu.
Rodzina

Lilian Potter – matka.
Mike Potter – ojciec.
Bessie Potter – siostra.
Alexander Potter – siostrzeniec.

Związki i romanse

Dawson Leery: najlepszy przyjaciel Joey z dzieciństwa, jej najbliższy sąsiad, z którym w pierwszej klasie liceum zaczęło ją łączyć coś więcej niż przyjaźń. Dla Dawsona Joey zrezygnowała z wyjazdu do Paryża. Związek na poważnie rozpoczął się na początku serii drugiej, jednak zepsuł go nieoczekiwany przyjazd do Capeside chłopaka imieniem Jack McPhee, dla którego niepewna swoich uczuć Joey zerwała z Leerym. Wkrótce po tym, jak wyszła na jaw prawdziwa orientacja seksualna Jacka, Joey wróciła do Dawsona, tylko po to, aby zerwać z nim kolejny raz już niebawem. W sezonie 5 Dawson zrezygnował dla niej ze studiów, jednak śmierć jego ojca sprawiła, że się oddalili – Dawson winił ją pośrednio za to. Na początku serii szóstej okazuje się, że Joey i Dawson spędzili razem noc, jednak – jakichkolwiek planów nie snuliby wobec siebie – wychodzi na jaw również fakt, iż Dawson posiada dziewczynę w Kalifornii, przez co Joey decyduje ostatecznie zerwać znajomość z Leerym. Tak czy inaczej, Joey i Dawson pozostali bliskimi przyjaciółmi.
Jack McPhee: przyjaciel Joey – gej, z którym dziewczyna chodziła, zanim ten zorientował się o swojej homoseksualnej orientacji. Potter rozpoczęła związek z Jackiem także ze względu na swoją niepewność wobec uczuć do Dawsona (patrz wyżej).
Pacey Witter: kolejny przyjaciel Joey, z którym dziewczyna wdała się w treściwy romans w sezonie trzecim. Ostatecznie to z nim się związała na stałe.
A.J.: chłopak Joey, którego dziewczyna poznała podczas swojej wstępnej w college’u.
Charlie Todd: członek zespołu Aggressive Mediocrity, do którego wstąpiła na krótko Joey. Były kochanek Jen. Joey i Charlie wdali się w krótki romans, zanim Charlie odkrył, że Joey nie ma zamiaru ruszać z nim w trasę koncertową.
Eddie Dooling: pracownik bostońskiego lokalu Hell’s Kitchen, w którym pracowała również Joey.
Christopher: Joey żyła z nim w stałym związku przez część finałowych odcinków, ukazujących akcję w roku 2008. Oboje żyli w Nowym Jorku.

Jennifer Lindley
Jen Lindley
Jezioro marzeń
Pełne imię i nazwisko Jennifer Lindley
Data urodzenia maj 1983
Miejsce urodzenia Stany Zjednoczone Nowy Jork, Massachusetts, USA
Data śmierci 14 maja 2008
Miejsce śmierci Stany Zjednoczone Boston, Massachusetts, USA
Płeć Kobieta
Aktor Michelle Williams
1998-2003
Twórca postaci Kevin Williamson
Debiut 1. sezon, odc. 1.: Pilot
Ostatni występ 6. sezon, odc. 24.: Must Come to an End
Liczba epizodów 128
Pseudonimy Jen
Rodzice Helen Ryan,
Theodore Lindley
Potomstwo Amy Lindley (córka)
Orientacja seksualna heteroseksualna
Partnerzy C.J.,
Christian,
Cliff Elliot,
Dawson Leery,
Henry Parker,
Charlie Todd,
Pacey Witter

Jennifer ‘Jen’ Lindley (ur. w maju 1983 r., zm. 14 maja 2008 r.) jest kreowana przez Michelle Williams. Williams za rolę Jen Lindley dwukrotnie była nominowana do nagrody YoungStar Award jako najlepsza aktorka w dramacie telewizyjnym.

Jen to dziewczyna z wielkiego miasta. Jako piętnastolatka przeprowadziła z Nowego Jorku do Capeside, pozornie by pomóc babci przy poważnie chorym dziadku. Nikt jednak nie wie, że tak naprawdę rodzice wysłali ją na prowincję, by zastanowiła się nad swoim życiem i zwolniła tempo. Jen stara się to zatuszować i wpasować w nowe środowisko. Nie jest to łatwe, zważywszy na dawny tryb życia Jen. Dziewczyna najpierw staje się obiektem uczuć Dawsona (inny bohater serialu), później jego dziewczyną, po zerwaniu – przyjaciółką, by na końcu Dawson odsunął ją od siebie. Pierwotnie Jennifer nie pasuje do swoich przyszłych przyjaciół. Osamotniona, pokrewną duszę odnajduje w ekscentrycznej Abby Morgan, lecz ta wywiera na niej wpływ negatywny i przywołuje déjà vu, przypominając wspomnienia z Nowego Jorku. Po śmierci Abby, wsparcie znajduje w Jacku McPhee, podobnie jak ona odrzuconym przez społeczność Capeside. Najważniejszymi mężczyznami w życiu Jen są wspomniani już Jack oraz Dawson. Szczególnie ten drugi, który niejednokrotnie starał się o jej względy, z którym Lindley nie raz schodziła się i ponownie zrywała.

Jen jest jedną z barwniejszych postaci w serialu – buntowniczą i nieprzewidywalną. Historia jej życia w Jeziorze marzeń kończy się jednak tragicznie – Jennifer umiera w ostatnim odcinku serialu na nieuleczalną chorobę serca.
Rodzina

Theodore Lindley – ojciec.
Helen Ryan – matka.
Evelyn Ryan – babcia.
Eve Whitman – przyrodnia siostra.
Amy Lindley – córka.

Związki i romanse

Cliff Elliot: futbolista, z którym Jen spotykała się w pierwszym sezonie serialu.
Dawson Leery: w sezonie pierwszym Jen przybyła do Capeside z Nowego Jorku. Rozpoczął się jej związek z Dawsonem, najlepszym przyjacielem Joey, i to właśnie on doprowadzał do spięć między dziewczynami. Jen imponowała Joey jednak swoją dojrzałością i buntem. Związek Dawsona i Jen zakończył się, gdy do Capeside przybył Billy, były chłopak Lindley, który koniecznie chciał wrócić do niej z powrotem. Jen i Dawson zeszli się ponownie w sezonie piątym, jednak ich romans minął bardzo prędko.
Tyson/ Ty: chłopak, z którym Jen spotykała się krótko w drugiej serii, do momentu, w którym okazało się, ze Tyson jest homofobem.
Henry Parker: sportowiec z liceum w Capeside, z którym Jen chodziła przez kilka miesięcy w sezonie trzecim.

Charlie Todd: w sezonie piątym Jen uwikłała się w krótki, lecz treściwy romans z Charliem Toddem, studentem i spikerem radiowym. Ich związek w dużej mierze miał charakter fizyczny, jednak z czasem zaczeli się lepiej poznawiać. Nie trwało to jednak długo. Dowiedziawszy się, że Charlie umawiał się jednocześnie z dziewczyną imieniem Nora, Jen nie tylko zerwała z nim, lecz również wspólnie z Norą zemściła się na nim. Spotkali się ponownie na planie filmu, którego Dawson był reżyserem, a Charlie miał zagrać głółną rolę. Jednak jego osoba na tyle ją irytowała, że ostatecznie została odsunięta od pracy przy filmie.
C.J.: chłopak pracujący w „telefonie zaufania”, z którym Jen była przez większość sezonu szóstego.

Pacey Witter
Pacey Witter
Jezioro marzeń
Pełne imię i nazwisko Pacey J. Witter
Data urodzenia styczeń 1983
Miejsce urodzenia Stany Zjednoczone Capeside, Massachusetts, USA
Płeć Mężczyzna
Aktor Joshua Jackson
1998-2003
Twórca postaci Kevin Williamson
Debiut 1. sezon, odc. 1.: Pilot
Ostatni występ 6. sezon, odc. 24.: Must Come to an End
Liczba epizodów 124
Zawód wykonywany właściciel restauracji,
makler papierów wartościowych,
kucharz
Pseudonimy Pace
Rodzice John Witter
Orientacja seksualna heteroseksualna
Partnerki Tamara Jacobs,
Jen Lindley,
Audrey Liddell,
Andie McPhee,
Joey Potter,
Rina,
Sadia,
Melanie Shaye Thompson,
Karen Torres

Najmłodszy z rodzeństwa Witter. Pacey to najlepszy przyjaciel Dawsona i ekspert od wywoływania kłopotów. Udało mu się nawet wywrzeć tak piorunujące wrażenie na swojej nauczycielce angielskiego, że doprowadził do romansu ze starszą kobietą, co wstrząsnęło całym Capeside. Potrafi rozśmieszyć nawet największego ponuraka, ale pod tą maską wesołości skrywa się niedowartościowany młody człowiek. Traktowany jest jak wyrzutek, i – co zaskakujące, głównie przez własnego ojca, szeryfa, który cały świat widzi w starszym synu, Dougu. Na szczęście na drodze Paceya pojawia się Andie McPhee. To ona pomaga mu uwierzyć w siebie i pod jej wpływem chłopak bardzo się zmienia. Pacey w niektórych momentach wykazuje się tak niesamowitą dojrzałością. Pomaga Andie i wspiera ją w trudnych chwilach. Bardzo ją kocha i walczy, aby jej nie utracić. Gdy jednak wyjeżdża, zaczyna się załamywać, wydaje mu się, że bez niej nie da sobie rady. Szczera rozmowa z ojcem pomaga mu. To niesamowite, jak szybko udało mu się dorosnąć i odnaleźć cel w życiu. Drzemały w nim pokłady wielu zdolności, które po prostu ktoś musiał odkryć. Pacey jest również bardzo dumny, nie potrafi wybaczyć Andie zdrady, której dopuściła się w ośrodku. Nowa sytuacja nieco go przerasta. Z jednej strony chciałby przekreślić wszystko, co łączyło go z Andie, zapomnieć, ale zjawia się, gdy ta go potrzebuje. Z biegiem czasu jednak w jego sercu coraz ważniejszą rolę zaczyna odgrywać Joey Potter. Czuje, że to właśnie ta i zaczyna walczyć o to uczucie. Nie jest to łatwa decyzja. Wie, że może stracić najlepszego przyjaciela, czyli Dawsona, do którego Joey również pała płomiennym uczuciem. Podejmuje to ryzyko i wszyscy odwracają się przeciw niemu. Dawson nie uważa się już za jego przyjaciela, Andie reaguje wybuchem gniewu, a Joey musi wybierać. W tej sytuacji chcąc dać jej czas i swobodę, postanawia opuścić Capeside na jakiś czas. Przygotowuje łódź do rejsu, jest to jednak forma ucieczki. W rejsie towarzyszy mu ostatecznie Joey. Po trzech miesiącach wraca do Capeside i okazuje się, że jeśli nie zaliczy kilku przedmiotów to nie skończy szkoły. A więc oprócz pytających spojrzeń, czeka na niego dużo pracy i choć był w stanie zaliczyć wszystko to nie oznacza to wcale, że pójdzie do college’u. Wręcz przeciwnie, Pacey wybrał pracę na łodzi i tym samym nie znalazło się w jego życiu miejsca dla Joey.

W rolę Paceya wcielał się Joshua Jackson.
Rodzina

John Witter – ojciec.
Doug Witter – starszy brat.
Gretchen Witter – starsza siostra.
Carrie Witter – starsza siostra.

Związki i romanse

Tamara Jacobs: nauczycielka języka angielskiego w szkole średniej, do której uczęszczał bohater. Jego romans z Jacobs wstrząsnął Capeside. Pacey przeżył z Tamarą swój pierwszy raz, który został zresztą przypadkiem sfilmowany kamerą.
Andie McPhee: siostra Jacka, przyjaciela Paceya. Związek z nią dowartościował i odbudował emocjonalnie Paceya. Jej wyjazd, a co za nim idzie – zdrada ze strony Andie, wszystko jednak zepsuł.
Joey Potter: dziewczyna z Capeside. Na początku Pacey i Joey boją się powiedzieć Dawsonowi o rodzącym się między nimi uczuciu. Gdy wszystko wychodzi na jaw Joey musi wybierać między Dawsonem i Paceyem. Wybiera Paceya i spędza z nim 3 miesiące na pokładzie „True Love”. Po powrocie ich związek dalej się rozwija. Na wycieczce szkolnej w góry przeżywają swój pierwszy raz. Jednak potem Pacey czuje się źle w związku z Joey. Dziewczyna jest ambitna i dostaje się do collegu, a on nic jej nie może zaoferować poza romantycznymi wakacjami. Zrywa z nią podczas szkolnej zabawy.
Audrey Liddell: studentka z Worthington, którą Pacey poznaje podczas trwania serii piątej serialu.

Jack McPhee
Jack McPhee
Jezioro marzeń
Data urodzenia 1983
Płeć Mężczyzna
Aktor Kerr Smith
1998-2003
Twórca postaci Kevin Williamson
Debiut 2. sezon, odc. 2.: Crossroads
Ostatni występ 6. sezon, odc. 24.: Must Come to an End
Liczba epizodów 99
Rodzice Andrea McPhee,
Joseph McPhee
Potomstwo Amy Lindley (adoptowana córka)
Zawód wykonywany nauczyciel szkolny
Orientacja seksualna homoseksualna
Partnerzy/partnerki Ethan Brody,
David,
Eric,
prof. Freeman,
Joey Potter,
Toby,
Doug Witter

Bohatera poznajemy w wieku lat piętnastu. Jack jest bratem Andie. Wraz z nią i matką przeprowadził się do Capeside, małego, prowincjonalnego miasteczka w Stanach Zjednoczonych. Jack jest skryty, nieśmiały do tego stopnia, że prosi siostrę o znalezienie mu odpowiedniej posady. Andie załatwia mu pracę w barze Joey, co staje się początkiem przyjaźni nastolatków. Oboje świetnie się rozumieją. Jack i Joey – ku dezaprobacie Dawsona – umawiają się na randki. Znacznie później, wychodzi na jaw homoseksualna orientacja Jacka. Z tego powodu spotyka go wiele nieprzyjemności. Jack nie wstydzi się tego, kim jest i postanawia przeciwstawić się woli ojca, który chce, by syn opuścił Capeside. To zdarzenie zbliża go do Jen Lindley, dziewczyny z Nowego Jorku, która w przeciwieństwie do swoich prowincjonalnych rówieśników dysponuje tolerancją, i która z czasem staje się najlepszą przyjaciółką Jacka. Jack nie do końca jest jednak w stanie zaakceptować własne preferencje. Pomimo początkowych problemów, w końcu decyduje się umówić na randkę z chłopakiem; wraz z upływem czasu przychodzi mu to coraz łatwiej. Jedną z serialowych miłości McPhee jest Toby, chłopak, którego Jack postanowił przedstawić własnej siostrze. W dwóch ostatnich odcinkach Jeziora marzeń, rozgrywających się w przyszłości, dowiadujemy się, że Jack zaangażował się w związek z Dougiem Witterem, bratem swojego przyjaciela Paceya.

Postać odgrywa aktor Kerr Smith. Jack McPhee najczęściej pojawiał się w odcinkach drugiego i trzeciego sezonu; w kolejnych seriach bohater zszedł na drugi plan.
Rodzina

Joseph McPhee – ojciec.
Andrea McPhee – matka.
Tim McPhee – brat.
Andie McPhee – siostra-bliźniaczka.
Amy Lindley – adoptowana córka.

Związki i romanse

Joey Potter: w sezonie drugim Jack był chłopakiem Joey przez zwięzły okres, czym pogorszył relacje Dawsona i Joey. Jack i Joey rozstali się, gdy McPhee przyznał się do swojej homoseksualnej orientacji.
Ethan Brody: w sezonie trzecim, w pociągu zmierzającym ku Capeside, Jack poznał Ethana Brody’ego. Ethan był uczniem bostońskiej szkoły z internatem, lecz zerwał ze swoim chłopakiem (klasowym kolegą), więc przyjechał do Capeside, by spędzić trochę czasu ze swoją rodziną. Jack chciał zaprosić Ethana na bal maturalny, jednak ostatecznie zrezygnował z tej idei. W finałowym sezonie McPhee przyjechał do Bostonu, by odszukać Ethana, jednak dowiedział się, że ten powrócił do swojego byłego partnera.
Toby: Jack poznał Toby’ego w Capeside. Najpierw Toby wydał się Jackowi zbyt zniewieściały, jednak wkrótce chłopcy zostali przyjaciółmi. Toby był partnerem Jacka na balu maturalnym. Pod koniec sezonu czwartego oboje zaczęli ze sobą chodzić, jednak już na początku sezonu piątego Jack zerwał z Tobym.
Eric: w serii piątej Jack wstąpił do elitarnego bractwa studenckiego. Inni jego członkowie nie mieli problemu z orientacją Jacka, jednak Eric odmówił współmieszkania z Jackiem w jednym pokoju. Eric pomógł jednak Jackowi, gdy ten potrzebował pomocy w nauce do egzaminów. Gdy Eric, który ostatecznie okazał się homoseksualistą, powiedział o swojej orientacji rodzicom, Jack zrezygnował dla niego z wakacji z Jen w Kostaryce. Wkrótce jednak Eric zostawił Jacka dla młodszego, zrywając z nim przez e-maila.
Prof. Freeman: na początku sezonu szóstego Jack zauroczył się w swoim wykładowcy, profesorze Freemanie. Romans McPhee i Freemana nie trwał długo, ponieważ profesor był żonaty, co było przeszkodą dla Jacka.
David: Jack poznał Davida dzięki C.J.-owi, chłopakowi Jen. Jack i David szybko stali się przyjaciółmi, a wkrótce partnerami. David często bywał zazdrosny o Jacka, otwarcie flirtującego z innymi mężczyznami, więc ich związek zakończył się stosunkowo szybko.
Doug Witter: w sezonie finałowym Jack i Doug byli stałymi partnerami. Doug, jako prowincjonalny policjant nie chciał, by inni mieszkańcy Capeside wiedzieli o jego orientacji seksualnej, stąd też publicznie nie afiszował się ze swoimi uczuciami do Jacka. Dopiero po śmierci Jen i przejęciu opieki nad Amy, Doug dokonał coming outu i zadeklarował swoją pomoc przy opiece nad dzieckiem.

Andrea McPhee
Andie McPhee
Jezioro marzeń
Płeć Kobieta
Aktor Meredith Monroe
1998-2000, 2002, 2003
Twórca postaci Kevin Williamson
Debiut 2. sezon, odc. 1.: The Kiss
Ostatni występ 4. sezon, odc. 22.: The Graduate
6. sezon, odc. 24.: …Must Come to an End (w wydaniu rozszerzonym DVD)
Liczba epizodów 69
Orientacja seksualna heteroseksualna

Andie to siostra Jacka, która przeprowadziła się razem z nim i matką do Capeside z Providence. Po tym jak ona i Pacey Witter dosłownie na siebie wpadają, pozostaje już tylko jeden krok do zawiązania przyjaźni i jeszcze jeden do czegoś więcej. Początkowo nie jest to łatwe, gdyż Andie ma bardzo cięty języczek, którego nie boi się używać i nie pozostaje dłużna Paceyowi. Ponadto jest inteligentna i oczytana, co pomaga jej w dogryzaniu chłopakowi. Zawsze elegancka i potrafiąca zachować się w każdej sytuacji, wzorowa uczennica, zarówno w szkole jak i w życiu. Jak jednak sama twierdzi, boi się ludzi i trudno nawiązuje nowe znajomości. Gdyby nie Pacey, zamknęłaby się w swoim własnym świecie. Szczególnie, gdy po śmierci Abby Morgan odżywają w niej wspomnienia i wydaje jej się, że rozmawia ze zmarłym bratem. Ta czuła i delikatna dziewczyna, która jak dotąd zajmowała się chorą psychicznie matką i problemami reszty bliskich jej ludzi, potrzebuje bardzo pomocy swojego chłopaka. Pacey wywiązywał się z tego zadania znakomicie, ale Andie wyjechała z Capeside. Ojciec postanowił zabrać ją i matkę z powrotem do Providence, gdzie będą miały zapewnioną stałą opiekę medyczną, a od jego decyzji nie ma odwołania. Udaje jej się wyzdrowieć, ale uczucie, które łączyło ją i Paceygo nie przetrwało czasu rozłąki. Andie podczas pobytu w ośrodku poznała Marca i to właśnie z nim zdradziła Paceygo. Nie trudno domyślić się jego reakcji. Andie jednak wciąż jest zauroczona Paceyem. Uczucia odżywają na nowo. Dlatego też tak gwałtownie reaguje na wiadomość o związku Paceya i Joey Potter. To była dla Andie prawdziwa chwila próby. Jak zawsze poradziła sobie, uporządkowała życie na nowo. Teraz jest już pewne, że Andie nie pójdzie do Harvardu, gdyż tak spodobało jej się we Włoszech, że postanowiła spędzić tam cały przyszły rok.

Jej rolę odgrywała aktorka Meredith Monroe.
Rodzina

Joseph McPhee – ojciec.
Andrea McPhee – matka.
Tim McPhee – brat.
Jack McPhee – brat-bliźniak.
Amy Lindley – bratanica.

Związki i romanse

Pacey Witter
Marc

Audrey Liddell
Audrey Liddell
Jezioro marzeń
Pełne imię i nazwisko Audrey Liddell
Data urodzenia 1983
Miejsce urodzenia Stany Zjednoczone Los Angeles, Kalifornia, USA
Płeć Kobieta
Aktor Busy Philipps
2001-2003
Debiut 5. sezon, odc. 1.: The Bostonians
Ostatni występ 6. sezon, odc. 22.: Joey Potter And The Capeside Redemption
Zawód wykonywany wokalistka
Rodzice Kay Liddell
Orientacja seksualna heteroseksualna
Partnerzy Pacey Witter,
C.J

Córka pochodzącej z Beverly Hills Kay Liddell, studentka Worthington University, przyjaciółka i współlokatorka Joey Potter. W piątej serii romansuje z Paceyem Witterem. Po rozstaniu z nim w sezonie szóstym zostaje wokalistką w zespole Emmy, spędza noc z obiektem westchnień Jen, C.J.em i wpada w alkoholizm. Trafia na odwyk, a po powrocie musi zostać przez lato na uniwersytecie, by nadrobić zaległości. Nie pojawia się w odcinku finałowym, ale Joey mówi, że jest obecnie wokalistką i ma chłopaka, którego określa mianem „anty-Pacey”. Jest przyjaciółką Jacka Osbourne’a.

W jej rolę, przez dwa sezony (piąty i szósty), wcielała się aktorka Busy Philipps.
Rodzina

Kay Liddell – matka.

Zwiazki i romanse

Chris MacKenzie – znany aktor, były chłopak Audrey, z którym spotykała się przez kilka lat i był on jej wielką miłością. Pojawia się pod koniec sezonu piątego, podczas wyjazdu grupy przyjaciół na Florydę. Wyznaje Audrey miłość, całuje ją i chce odzyskać. Jednak dziewczyna spotyka się wtedy z Paceyem, który zresztą widział całe zajście z byłym chłopakiem Audrey. Ostatecznie dziewczyna wybiera Paceya.
Pacey Witter – zaczynają ze sobą romansować w sezonie piątym, podczas występu Audrey w filmie Dawsona. Początkowo Audrey chce zakończyć tę znajomość ze względu na Joey, która kiedyś była z Paceyem. Jednak po uzyskaniu aprobaty przyjaciółki na poważnie zaczyna spotykać się z chłopakiem. Zrywa z nim, gdy Pacey jest zauroczony swoją szefową. Wracają do siebie w ostatnim odcinku sezonu piątego i spędzają razem wakacje. Po powrocie jednak zaczyna się między nimi psuć. Pacey poświęca jej mało czasu i coraz więcej ich dzieli. Gdy Audrey podsłuchuje rozmowę Paceya dowiaduje się, że chłopak jej nie kocha. Zrywa z nim i zapija smutki alkoholem.
C.J. – obiekt westchnień Jen, który wybiera jednak Audrey. Spędzają ze sobą noc. Dziewczyna robi to, by zapomnieć o Pacey’u.

Postacie drugoplanowe
Douglas Witter
Doug Witter
Jezioro marzeń
Pełne imię i nazwisko Douglas Witter
Data urodzenia 1974
Płeć Mężczyzna
Aktor Dylan Neal
1998-2003
Twórca postaci Kevin Williamson
Debiut 1. sezon, odc. 5.: Hurricane
Ostatni występ 6. sezon, odc. 24.: Must Come to an End
Liczba epizodów 20
Rodzice John Witter (ojciec)
Potomstwo Amy Lindley (adoptowana córka)
Orientacja seksualna homoseksualna
Partnerzy Jack McPhee

Doug to brat Paceya (inny bohater serialu), starszy od niego o dziewięć lat. Przedstawiony zostaje jako policjant z Capeside, który nie chce opuszczać prowincji. Jego kontakty z bratem nie układały się dobrze. Pacey zawsze dokuczał bratu dowcipami o gejach, przez co Doug go nie nawidził, ponieważ w rzeczywistości sam był orientacji homoseksualnej. Romans Paceya z Tamarą Jacobs, nauczycielką języka angielskiego, nie wpłynął pozytywnie na ich stosunki, przyczynił się jednak do wyznania przez Douga prawdy o swoich preferencjach seksualnych. Minęło sporo czasu zanim sceptyczny Pacey zaakceptował orientację Douga, lecz w końcu bracia doszli do porozumienia. Doug mieszkał nawet z Paceyem, gdy do Capeside powróciła Carrie, ich siostra. Stał się dla Paceya oparciem. Młodszy z braci wyprowadził się od drugiego dopiero po przyjeździe Gretchen (kolejna siostra bohaterów). W finałowym odcinku serialu, rozgrywającym się w 2008 roku, dowiadujemy się o trwałej relacji, jaka nawiązała się pomiędzy Dougiem Witterem, a Jackiem McPhee – przyjacielem Paceya z czasów szkolnych i studenckich. Doug i Jack przejmują nawet opiekę nad córką tragicznie zmarłej Jen Lindley.

Postać Douga Witter pojawia się w dwudziestu odcinkach serialu – trzech sezonu pierwszego, jednym drugiego, siedmiu serii trzeciej, czterech serii czwartej, jednym odcinku piątej serii oraz czterech sezonu finałowego. Był odgrywany przez przez kanadyjskiego aktora Dylana Neala.

Rodzina:
Pacey Witter – młodszy brat.
Gretchen Witter – siostra.
John Witter – ojciec.
Carrie Witter – siostra.

Związki i romanse bohatera:
Jack McPhee: w finałowym sezonie Jack i Doug żyją w stałym związku. Doug pomaga Jackowi w wychowywaniu córki zmarłej Jen Lindley, małej Amy, co jemu z kolei pomaga w zdeklarowaniu swojej orientacji seksualnej przed społeczeństwem Capeside.

Abby Morgan
Abby Morgan
Jezioro marzeń
Płeć Kobieta
Aktor Monica Keena
1998-1999
Twórca postaci Kevin Williamson
Debiut 1. sezon, odc. 7.: Detention
Ostatni występ 2. sezon, odc. 18.: A Perfect Wedding
Liczba epizodów 14
Orientacja seksualna prawdopodobnie biseksualna

Abby Morgan była nastolatką nietolerowaną przez całe miasto – zbuntowaną, lecz również osamotnioną. Jest to zdecydowanie postać o ciekawej osobowości. Przez cały czas swojego krótkiego pobytu w Capeside, Abby myślała wyłącznie o uwodzeniu chłopców, czym zrażała do siebie innych. Jej osoba irytowała mieszkańców. Dziewczyna żyła poza wszelkimi regułami. Jej jedyną przyjaciółką była Jen Lindley – podobnie jak ona, odsunięta poza margines, nie bojąca się głośno wypowiadać tego, co myśli. Abby wyryła trwały ślad w pamięci rówieśników, a jej śmierć obiegła całe Capeside. Pijana wpadła do wody. Jen próbowała ją ratować, ale bezskutecznie. W dzień pogrzebu Andie wraz z Paceyem weszli do pokoju Abby. Andie nie tylko wyczuła jej obecność, ale też znalazła pamiętnik. Z prywatnych zapisek bohaterowie dowiedzieli się, że Abby nawet na co dzień była złośliwa i uszczypliwa.

Abby pojawiła się w czternastu odcinkach serialu – w dwóch odcinkach serii pierwszej oraz dwunastu serii drugiej. Była odgrywana przez aktorkę Monicę Keenę.
Evelyn Ryan

Babcia Jen. Mieszkająca z Jen, a później także z Jackiem przez wszystkie 6 sezonów. W sezonie 6 okazuje się, że ma raka piersi.

Postać Evelyn Ryan jest odgrywana przez Mary Beth Peil.
Gail Leery

Żona Mitcha Leery’ego. Gail poznała Mitcha w szkole średniej, a wyszła za niego w 1980 roku, po czterech latach związku. Jest matką Dawsona i Lily.

Postać Gail Leery odgrywała aktorka telewizyjna Mary-Margaret Humes.
Bessie Potter

Bessie jest siostrą jednej z głównych bohaterek, Joey Potter. Jest półsierotą, a jej ojciec przebywa w więzieniu za handel narkotykami.

W jej rolę przez czterdzieści dziewięć odcinków wcielała się aktorka Nina Repeta.
Mitchell Leery

Ojciec Lily Leery i bohatera tytułowego, Dawsona Leery’ego, mąż Gail Leery.

W pierwszych dwóch sezonach ukazany jako mężczyzna niespełniony zawodowo i emocjonalnie. Jego relacje z żoną ulegają poprawie w serii trzeciej, wtedy też na świat przychodzi ich córka, Lily. Mitch ginie w piątej serii, w wypadku samochodowym.

Postać grana przez Johna Wesleya Shippa.

Ciekawostki

Joey, jako jedyna z całej obsady Jeziora marzeń wystąpiła we wszystkich stu dwudziestu ośmiu odcinkach
Pocałunek pomiędzy Kerrem Smithem, a Adamem Kaufmanem (gościnna postać – Ethan) w epizodzie „True Love” był pierwszym gejowskim pocałunkiem pokazanym w telewizji w czasie największej oglądalności.
Pomost przed domem Dawsona został zniszczony przez huragan tuż przed rozpoczęciem zdjęć i musiał zostać na nowo odbudowany.
Stacja Warner Bros., która zakupiła prawa do serialu, nie zgodziła się, by użyć w nim słowa „masturbacja”. Efektem tego w pilocie użyto peryfrazy „walk your dog” (wyprowadzić psa). W nawiązaniu do tego ten wątek pojawia sie w ostatnim odcinku serialu, gdy to Dawson jest reżyserem i tę wiadomość przekazuje mu jego sekretarka.
W wydaniu amerykańskim motywem muzycznym serialu był utwór I Don’t Want to Wait Pauli Cole, ale w wydaniu europejskim odcinki pierwszego sezonu zaczynał utwór Run Like Mad, który nigdy nie został nagrany w całości, a tylko jako 53-sekundowe intro serialu.
W jednym z odcinków pierwszego sezonu na ścianach w wypożyczalni i klasie do zajęć wisi plakat filmu Koszmar minionego lata, którego reżyserem jest twórca serialu Kevin Williamson.
W filmie Koszmar minionego lata przyjaciele wybierają się na Plażę Dawsona. Jest to odwołanie do głównego bohatera i obrazu ukazanego w Jezioro Marzeń.
W pierwotnej wersji scenariusza Dawson miał poznać prawdę o romansie swojej matki już w pilotowym odcinku. Jednak scenę, gdy Dawson widzi jak jego mama całuje się z odwożącym ją do domu Bobem wykorzystano kilka odcinków później.
Postać Joey jest inspirowana długoletnią przyjaciółką Kevina Williamsona – Fannie Norwood.
Oryginalnie serial był projektem stacji FOX, ale został zawieszony.
O rolę tytułowego bohatera starało się ponad pięciuset aktorów.

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Lista odcinków serialu

Sezon 1 (1998)

Wszystkie 13 odcinków zostało nakręconych przed premierą telewizyjną. Sezon przedstawia losy bohaterów w pierwszym semestrze pierwszej klasy liceum.
#     # w serii     Tytuł     Data premiery     Opis
1     1.01     Pilot     20.01.1998     Do Capeside przyjeżdża z Nowego Jorku Jen i od razu wpada w oko Dawsonowi. Pacey próbuje flirtować z nową nauczycielką angielskiego.
2     1.02     Dance     27.01.1998     Dawson czyni Jen główną aktorką w swoim filmie. Napotyka także konkurencję w osobie Cliffa.
3     1.03     Kiss     3.02.1998     Joey stara się zrobić wrażenie na chłopaku poznanym w porcie. Dawson chce, by pocałunek z Jen był idealny. Pacey nadal stara się uwieść Tamarę Jacobs.
4     1.04     Discovery     10.02.1998     Dawson dowiaduje się o romansie swojej matki. Pacey i Tamara zostają przyłapani przez kamerę Dawsona.
5     1.05     Hurricane     17.02.1998     Do Capeside zbliża się huragan. Bohaterowie przeprowadzają poważne rozmowy: Dawson z Jen i Joey, Pacey z panną Jacobs, Gale z Mitchem.
6     1.06     Baby     24.02.1998     Szkoła dowiaduje się o romansie Paceya i Tamary. Niespodziewany poród Bessie ma miejsce w domu Dawsona.
7     1.07     Detention     3.03.1998     Jen, Dawson, Pacey i Joey muszą za karę spędzić całą sobotę w szkole. Zabijają czas grą w “prawda czy wyzwanie”.
8     1.08     Boyfriend     10.03.1998     Z Nowego Jorku przyjeżdża były chłopak Jen i próbuje ją odzyskać.
9     1.09     Roadtrip     17.03.1998     Billy, Pacey i Dawson jadą do Providence zabawić się. Jen pomaga Joey, kiedy jeden z uczniów rozgłasza plotkę, że spędził z nią noc.
10     1.10     Double Date     28.04.1998     Dawson próbuje wzbudzić zazdrość u Jen, aranżując podwójną randkę. Joey i Pacey są zmuszeni razem pracować nad projektem z biologii.
11     1.11     The Scare     5.05.1998     Jest piątek, 13. Dawson urządza w domu seans, aby zrobić wrażenie na Jen, która jest z Cliffem.
12     1.12     Beauty Contest     12.05.1998     Jen namawia Joey do wzięcia udziału w konkursie piękności.
13     1.13     Decisions     19.05.1998     Joey dostaje propozycję wyjazdu na roczne stypendium do Francji. Dawson odkrywa swoje uczucie do niej. Joey odwiedza swego ojca w więzieniu. Dziadek Jen budzi się ze śpiączki.
Sezon 2 (1998-1999)

Sezon przedstawia losy bohaterów w drugim semestrze pierwszej klasy liceum.
#     # w serii     Tytuł     Data premiery     Opis
14     2.01     The Kiss     7.10.1998     Rozkwitające uczucie Dawsona i Joey rodzi nowe możliwości ale i obawy. Dziadek Jen umiera.
15     2.02     Crossraods     14.10.1998     Dawson, zajęty Joey, zapomina o urodzinach Paceya
16     2.03     Alternate Lifestyles     21.10.1998     Jen próbuje odzyskać Dawsona, wykorzystując fakt, że mają do zrobienia wspólny projekt z ekonomii. Pacey poznaje rodzinne sekrety Andie. Gale proponuje Mitchowi małżeństwo otwarte.
17     2.04     Tamara’s Return     28.10.1998     Do Capeside powraca Tamara Jacobs.
18     2.05     Full Moon Rising     4.11.1998     Pierwsza randka Pacey i Andie okazuje się niewypałem, podobnie wieczór Gale.
19     2.06     The Dance     11.11.1998     Dawson dowiaduje się na szkolnej zabawie, że Jack pocałował Joey.
20     2.07     The All-Nighter     18.11.1998     Dawson i Joey muszą stawić czoła skutkom swojego zerwania podczas weekendowego wyjazdu całej paczki. Andie dowiaduje się o romansie Paceya i panny Jacobs.
21     2.08     The Reluctant Hero     25.11.1998     Dawson przychodzi z pomocą Jen, a Pacey pomaga Andie zająć się chorą matką.
22     2.09     The Election     16.12.1998     Abby próbuje przeszkodzić Andie w planach zostania przewodniczącą samorządu.
23     2.10     High Risk Behavior     13.01.1999     Joey pozwala Jackowi by ten pozował jej do aktu. Dawson nie może już ukrywać swoich uczuć wobec Jen.
24     2.11     Sex, She Wrote     20.01.1999     Abby przeprowadza intrygę, mającą na celu ustalić kto z kim spał ostatniej nocy.
25     2.12     Uncharted Waters     27.01.1999     Mężczyźni z Capeside wyjeżdżają na ryby, podczas gdy dziewczyny pomagają Gale w jej nowym reportażu.
26     2.13     His Leading Lady     3.02.1999     Zdjęcia do filmu Dawsona stają się powodem sprzeczki między nim a Joey.
27     2.14     To Be Or Not To Be     10.02.1999     Jack odczytuje przed klasą swój wiersz, który staje się początkiem pytań o jego orientację.
28     2.15     …That Is The Question     17.02.1999     Jack uświadamia sobie, że jest gejem, stwierdza że musi powiedzieć o tym Joey.
29     2.16     Be Careful What You Wish For     3.03.1999     Andie i Dawson upijają się z okazji szesnastych urodzin tego ostatniego.
30     2.17     Psychic Friends     10.03.1999     Dawson traci wiarę w siebie, jako reżysera, kiedy nauczyciel krytykuje jego film.
31     2.18     A Perfect Wedding     28.04.1999     Wesele w Capeside łączy z powrotem Dawsona i Joey. Dla Abby wieczór kończy się tragicznie.
32     2.19     Abby Morgan, Rest In Peace     5.05.1999     Wszyscy mają mieszane uczucia na temat śmierci Abby, zwłaszcza Jen i Andie, która ma wygłosić mowę pogrzebową.
33     2.20     Reunited     12.05.1999     Andie przeżywa załamanie nerwowe. Dawson, Joey i Jen starają się pojednać Gale i Mitcha.
34     2.21     Ch…Ch…Changes     19.05.1999     Dawson odkrywa że ojciec Joey znów handluje narkotykami. Pacey stara się zatrzymać Andie, której ojciec zdecydował o wyprowadzce całej rodziny z Capeside.
35     2.22     Parental Discretion Advised     26.05.1999     Pożar trawi restaurację Potterów, co prowadzi Dawsona do wydania ojca Joey w ręce policji i rujnuje jego związek z Joey.
Sezon 3 (1999-2000)

Sezon przedstawia losy bohaterów w drugiej klasie liceum.
#     # w serii     Tytuł     Data premiery     Opis
36     3.01     Like A Virgin     29.09.1999     Wracając z wakacji Dawson poznaje nową dziewczynę, Eve. Jen zostaje cheerleaderką. Dawson prosi Paceya, aby zaopiekował się Joey.
37     3.02     Homecoming     6.10.1999     Związek Dawsona z Eve rozwija się. Jack zapisuje się do drużyny footballowej.
38     3.03     None Of The Above     13.10.1999     Eve podrzuca Dawsonowi odpowiedzi do testu klasyfikacyjnego.
39     3.04     Home Movies     20.10.1999     Dawson chce nakręcić film o Jacku, co spotyka się ze sprzeciwem trenera drużyny, Mitcha. Andie ma poczucie winy w związku z oszustwem na egzaminie. Jen zostaje Homecoming Queen.
40     3.05     Indian Summer     27.10.1999     Jack próbuje ustawić Jen z Henrym. Dawson poznaje kilka tajemnic Eve.
41     3.06     Secrets And Lies     10.11.1999     Jen przewodniczy gali Homecoming Queen. Joey i Pacey muszą ratować Andie przed Robem.
42     3.07     Escape From Witch Island     17.11.1999     Dawson, Joey, Pacey i Jen płyną na wyspę czarownic, aby nakręcić film na zajęcia Dawsona.
43     3.08     Guess Who’s Coming To Dinner     24.11.1999     Na święto Dziękczynienia do Capeside przyjeżdża matka Jen. Dawson próbuje podpytać ją na temat przeszłości związanej z Eve.
44     3.09     Four To Tango     1.12.1999     Pacey zgadza się zostać partnerem Joey w szkole tańca, w zamian za pomoc w nauce.
45     3.10     First Encounters Of The Close Kind     15.12.1999     Dawson, Joey, Jack i Andie wyjeżdżają do Bostonu na dni otwarte tamtejszej uczelni.
46     3.11     Barefoot At Capefest     12.01.2000     Pacey pomaga Andie w jej szkolnym przedstawieniu. Capefest zbliża do siebie Jacka i Ethana oraz Jen i Henry’ego.
47     3.12     A Weekend In The Country     19.01.2000     Przyjaciele pomagają Bessie i Joey w kłopotach finansowych aranżując weekend w ich hoteliku.
48     3.13     Northern Lights     26.01.2000     Związek Joey i AJ-a przechodzi ciężką próbę. Dawson decyduje się rzucić zajęcia filmowe.
49     3.14     Valentine’s Day Massacre     2.02.2000     Zabawa podczas Anty-Walentynek wymyka się spod kontroli.
50     3.15     Crime and Punishment     9.02.2000     Malowidło Joey zostaje zniszczone przez jednego z uczniów. Pacey postanawia znaleźć i ukarać sprawcę.
51     3.16     To Green, With Love     16.02.2000     Joey staje w obronie dyrektora szkoły, który ma być zwolniony za wyrzucenie z niej Matta Caufielda.
52     3.17     Cinderella Story     1.03.2000     Pacey w ramach kary musi opiekować się dziewięciolatkiem. Joey dobrowolnie postanawia zakończyc swój związek z AJ-em widząc że staje na drodze prawdziwej miłości. Kiedy nie ma czym wrócić do domu, Pacey jest jedyną osobą, do której może się zwrócić.
53     3.18     Neverland     5.04.2000     Ojciec Jacka dowiaduje się o jego orientacji. Pacey obawia się reakcji Dawsona na rodzące się uczucie między nim a Joey.
54     3.19     Stolen Kisses     26.04.2000     Paczka wyjeżdża na weekend do ciotki Dawsona. Pacey przeprowadza poważną rozmową z Joey na temat swoich uczuć.
55     3.20     The Longest Day     3.05.2000     Pacey nie może znaleźć w sobie odwagi, by powiedzieć Dawsonowi o swoim związku z Joey.
56     3.21     Show Me Love     10.05.2000     Pacey i Dawson rywalizują w regatach, jak im się wydaje, o to, którego z nich wybierze Joey.
57     3.22     The Anti-Prom     17.05.2000     Dawson urządza “antybal”. Napięcie między nim, Joey a Paceyem sięga zenitu.
58     3.23     True Love     24.05.2000     Pacey planuje spędzić całe wakacje na pokładzie True Love. Joey musi wybrać między prawdziwą miłością, a lojalnością wobec Dawsona.
Sezon 4 (2000-2001)

Sezon przedstawia losy bohaterów w ostatniej klasie liceum.
#     # w serii     Tytuł     Data premiery     Opis
59     4.01     Coming Home     4.10.2000     Pacey i Joey wracają z wakacyjnego rejsu na pokładzie True Love i muszą stawić czoła zmianom jakie zaszły w Capeside. Stosunki między Dawsonem a Paceyem są nadal napięte.
60     4.02     Failing Down     11.10.2000     Pacey uświadamia sobie, że może mieć trudności z ukończeniem szkoły. Do Capeside wraca jego siostra, Gretchen.
61     4.03     The Two Gentlemen Of Capeside     18.10.2000     Dawson ratuje Paceya i Jen, którzy trafili w sam środek sztormu podczas rejsu True Love.
62     4.04     Future Tense     25.10.2000     Przyjaciele z Capeside stają przed koniecznością wyboru przyszłej uczelni.
63     4.05     A Family Way     1.11.2000     Dawson i jego ojciec dowiadują się, że Gale jest w ciąży.
64     4.06     Great Xpectations     8.11.2000     Andie dowiaduje się, że została przyjęta na elitarny Uniwersytet Harvarda.
65     4.07     You Had Me At Goodbye     15.11.2000     Andie postanawia spędzić resztę roku we Włoszech. Przedtem jednak żegna się z przyjaciółmi.
66     4.08     The Unusual Suspects     22.11.2000     Jack, Dawson i Pacey jako przyszli absolwenci, postanawiają zrobić coś szalonego w ostatnich chwilach szkoły.
67     4.09     Kiss Kiss Bang Bang     29.11.2000     Joey zabiera Paceya na bardzo ważne dla siebie przyjęcie dla kandydatów do Worthington, później żałuje tego kroku. Dawson i Gretchen całują się na gwiazdkowym przyjęciu w domu Leerych.
68     4.10     Self-Reliance     20.12.2000     Jack jest onieśmielony, kiedy Jen zabiera go na spotkanie z grupą gejów. Wszyscy zastanawiają się, co tak naprawdę jest między Dawsonem a Gretchen.
69     4.11     The Tao Of Dawson     10.01.2001     Dawson wyznaje Gretchen miłość. Joey zostaje zamknięta w piwnicy z Drue Valentine.
70     4.12     The Te of Pacey     17.01.2001     Joey urządza dla Paceya przyjęcie-niespodziankę, ale okazuje się ono koszmarem, kiedy rodzina zaczyna się z niego nabijać.
71     4.13     Hopeless     31.01.2001     Dawson spędza wieczór z Gretchen i jej przyjaciółmi, co jeszcze bardziej podkreśla dzielącą tych dwoje różnicę wieku.
72     4.14     A Winter’s Tale     7.02.2001     Podczas wyjazdu na narty, Jen i Jack pakują się w kłopoty, podczas gdy Pacey i Joey po raz pierwszy idą ze sobą do łóżka.
73     4.15     Four Stories     14.02.2001     Pan Brooks umiera, czyniąc Dawsona swoim jedynym spadkobiercą. Pacey i Joey spóźniają się na autobus z wycieczki i muszą wracać do domu na własną rękę.
74     4.15     Mind Games     28.03.2001     Dawson czuje się dziwnie spędzając noc z Gretchen. Jack wraz z Jen szpieguje terapeutę dziewczyny.
75     4.17     Admissions     11.04.2001     Joey dostaje się na studia, ale nie ma pieniędzy żeby je opłacić. Jen konfrontuje swoją przeszłość z Drue.
76     4.18     Eastern Standard Time     18.04.2001     Joey i Jen jadą do Nowego Jorku na imprezę maturzystów. Prawdziwym celem Jen jest jednak spotkanie z ojcem. Dawson spędza noc z Gretchen.
77     4.19     Late     25.04.2001     Matka Dawsona rodzi córeczkę. Tymczasem Joey podejrzewa, że może być w ciąży.
78     4.20     Promicide     4.05.2001     Pacey chce, by Joey spędziła z nim idealny bal maturalny. Jednak od początku nic się nie udaje. To jednak drobnostki, w porównaniu z tym, co ma dopiero nadejść. Gigantyczna kłótnia, jaka wywiązuje się na balu sprawia, że para zrywa ze sobą.
79     4.21     Separation Anxiety     9.05.2001     Pacey dostaje ofertę pracy od dziekana z uczelni Joey. Dawson żegna się z Gretchen. Jen próbuje przekonać babcię do przeprowadzki do Bostonu wraz z nią i Jackiem.
80     4.22     The Graduate     16.05.2001     Ukończenie szkoły przez Paceya stoi pod znakiem zapytania. Andie powraca do Capeside. Joey pracuje nad idealną mową na zakończenie szkoły.
81     4.23     Coda     23.05.2001     Paczka przyjaciół spędza ostatnie chwile w Capeside, zanim rozjadą się na studia. Dawson dostaje się do szkoły filmowej w L.A. Dawson i Joey wspominają czasy liceum, co kończy się pocałunkiem.
Sezon 5 (2001-2002)

Premiera sezonu została opóźniona z powodu ataków 11 września. Sezon przedstawia losy bohaterów na pierwszym roku studiów w Bostonie.
#     # w serii     Tytuł     Data premiery     Opis
82     5.01     The Bostonians     10.10.2001     Dawson, Joey, Jen, Jack i Pacey opuścili Capeside, ale sprawy pomiędzy nimi pozostają niezakończone. Jen jest jedyną osobą, która wie, że Pacey pojawił się w Bostonie.
83     5.02     The Lost Weekend     17.10.2001     Wyprawę Dawsona do Bostonu przerywa ponura wiadomość od Joey. Jen postanawia dać szansę miłości.
84     5.03     Capeside Revisited     24.10.2001     Ojciec Dawsona sprzeciwia się jego decyzji o porzuceniu szkoły filmowej. Joey dowiaduje się że Pacey jest w Bostonie.
85     5.04     The Long Goodbye     31.10.2001     Po tragicznej śmierci swojego ojca w wypadku samochodowym, Dawson jest załamany. Jego przyjaciele próbują go pocieszać.
86     5.05     Use Your Disillusion     7.11.2001     Joey przygotowuje się na wizytę Dawsona. Jack zmuszony jest wybrać pomiędzy swoim bractwem a Tobeyem.
87     5.06     High Anxiety     14.11.2001     Dawson wybiera się do psychiatry, w związku ze swymi napadami lęków. Przy okazji odkrywa, że jego przyjaciele też mają się nienajlepiej.
88     5.07     Text, Lies & Videotape     21.11.2001     Dawson podejmuje terapię. Pacey ostrzega Karen przed związkiem z Dannym.
89     5.08     Hotel New Hampshire     28.11.2001     Jack zaprasza Joey i Audrey na spotkanie swojego bractwa. Dawson zaprasza Jen na weekend do New Hampshire.
90     5.09     Four Scary Stories     12.12.2001     Joey, Pacey i Jack opowiadają sobie różne przerażające historie. To jednak nic w porównaniu z opowieścią babci Jen.
91     5.10     Appetite For Destruction     19.12.2001     Związek Dawsona i Jen wychodzi na jaw, gdy oboje wracają do domu.
92     5.11     Something Wild     16.01.2002     Wspólny wieczór Joey i Charliego kończy się pocałunkiem, podczas gdy Pacey bawi się z Audrey.
93     5.12     Sleeping Arrangements     23.01.2002     Jack wprowadza się do domu bractwa. Dawson i Jen uświadamiają sobie, że mieszkanie razem nie sprawia im aż takiej frajdy jak się spodziewali.
94     5.13     Something Wilder     30.01.2002     Dawson spędza pierwszy dzień w szkole filmowej. Jack wypija za dużo i wdaje się w bójkę z członkami swego bractwa.
95     5.14     Guerilla Filmmaking (1)     6.02.2002     Dawson ma kłopoty z głównym aktorem w filmie który reżyseruje. Jack wyprowadza się z domu bractwa po kłotni z Erickiem.
96     5.15     Downtown Crossing (2)     13.02.2002     Joey zostaje napadnięta na ulicy. Napastnik wkrótce potem wpada pod samochód. W szpitalu Joey poznaje jego rodzinę.
97     5.16     In A Lonely Place     20.02.2002     Jen i Audrey postanawiają poznać się z dwoma przystojnymi muzykami. Jack zabiera Paceya do baru dla gejów.
98     5.17     Highway To Hell     4.04.2002     Charlie prosi Joey by śpiewała w jego zespole. Jen zwierza się Jackowi że chce zerwać z Dawsonem.
99     5.18     Cigarette Burns     10.04.2002     Po emisji swojego filmu, Oliver zaprasza Jen na randkę. Pacey przyznaje się do swoich uczuć wobec Audrey.
100     5.19     100 Light Years From Home     17.04.2002     Bohaterowie jadę do Miami na przerwę wiosenną. Joey i Charlie spędzają wspólnie noc.
101     5.20     Separate Ways (Worlds Apart)     28.04.2002     Dawson i Oliver spotykają się z agentem w Nowym Jorku, Joey żegna się z Charliem.
102     5.21     After Hours     1.05.2002     Związek Paceya i Audrey jest zagrożony, gdy chłopakowi coraz bardziej podoba się Alex. Dawson ląduje w łóżku z Amy Lloyd, krytyczką, którą poznał na pokazie swojego filmu.
103     5.22     The Abby     8.05.2002     Dawson, Joey i Audrey wracają do Capeside. Dawson odwiedza grób swojego ojca.
104     5.23     Swan Song     15.05.2002     Zbliża się lato, Dawson i Audrey jadą do Los Angeles, Jack i Jen wybierają się na wakacje do Kostaryki. Stając przed perspektywą całego lata w Capeside, Joey i Pacey podejmują w ostatniej chwili decyzje, które zmieniają wszystko.
Sezon 6 (2002-2003)

Ostatni sezon przedstawia losy bohaterów na drugim roku studiów. Finałowy, dwugodzinny odcinek rozgrywa się pięć lat później, już po ukończeniu przez nich studiów.
#     # w serii     Tytuł     Data premiery     Opis
105     6.01     The Kids Are Alright (1)     2.10.2002     Po długiej przerwie Joey i Dawson wreszcie schodzą się i wspólnie świętują urodziny Joey.
106     6.02     The Song Remains The Same (2)     2.10.2002     Po wspólnej nocy z Dawsonem Joey dowiaduje się o jego dziewczynie w LA. Pacey dostaje nową pracę i zostaje współlokatorem Jacka.
107     6.03     The Importance Of Not Being Too Earnest     9.10.2002     Pomyłka Joey sprawia że jej e-maila do Dawsona dostają wszyscy na uczelni. Pacey przekonuje się że jego nowa praca nie będzie łatwa.
108     6.04     Instant Karma!     16.10.2002     Audrey widzi Paceya wychodzącego z klubu ze striptizem. Dawson musi jakoś rozwiązać sprawę z Joey i dziewczyną z LA, Natashą. Jack odkrywa zainteresowanie profesora Freemana swoją osobą.
109     6.05     The Imposters     23.10.2002     Producent chce zakończyć zdjęcia do filmu Dawsona. Audrey dołącza do punkowego girlsbandu. Joey dowiaduje się że Eddie nie jest studentem Worthington.
110     6.06     Living Dead Girl     30.10.2002     Audrey podsłuchuje rozmowę Paceya ze współlokatorem i zrywa z nim. Tymczasem duch pewnej aktorki prześladuje Dawsona.
111     6.07     Ego Tripping At The Gates Of Hell     6.11.2002     Pacey wyjeżdża “w interesach” do Nowego Orleanu, Audrey zapija swoje smutki alkoholem i w takim stanie pojawia się na scenie. Joey postanawia zacząć umawiać się z Eddiem, a Jack z prof. Freemanem.
112     6.08     Spiderwebs     13.11.2002     Przyjaciele wybierają się na koncert No Doubt. Pacey dowiaduje się, że Audrey spała z CJ-em.
113     6.09     Everything Put Together Falls Apart     20.11.2002     Dawson jest zazdrosny o Natashę. Joey spędza noc z Eddiem i spóźnia się na egzamin.
114     6.10     Marry Mayhem     11.12.2002     Dawson i Gail zapraszają wszystkich na święta do Capeside, ale pijana Audrey psuje całą imprezę, a na koniec wjeżdża samochodem Paceya w dom Leerych.
115     6.11     Day Out Of Days     15.01.2003     Joey odwiedza Eddiego i zastaje jego mieszkanie pustym. Pacey spędza coraz więcej czasu z Emmą.
116     6.12     All The Right Moves     22.01.2003     Joey odwiedza Eddiego w domu. Audrey wraca do zespołu, ale znów upija się przed koncertem.
117     6.13     Rock Bottom     29.01.2003     Joey namawia Audrey do poddania się odwykowi. Natasha odmawia udziału w rozbieranej scenie w filmie Dawsona
118     6.14     Clean And Sober     5.02.2003     Dawson odwiedza Audrey. Pacey urządza imprezę w swoim mieszkaniu.
119     6.15     Castaways     12.02.2003     Pacey i Joey zostają uwięzieni na całą noc w hipermarkecie.
120     6.16     That Was Then     26.03.2003     Pacey jedzie do Capeside odwiedzić chorego ojca w szpitalu. Dawson również odwiedza rodzinne miasteczko i wygłasza wykład w klasie filmowej w Capeside High.
121     6.17     Sex And Violence     2.04.2003     Joey zgadza się zostać tymczasową asystentką Paceya, ale ich wzajemna zazdrość prowadzi do katastrofy. Wytwórnia chce przerobić oryginalny projekt Dawsona.
122     6.18     Love Bites     9.04.2003     Jen dowiaduje się, że jej babcia ma raka piersi. Pacey inwestuje na giełdzie wszystkie oszczędności Dawsona, przeznaczone na projekt filmowy.
123     6.19     Lovelines     16.04.2003     Audrey wraca z odwyku w LA. Jen zwierza się CJ-owi na temat choroby babci.
124     6.20     Catch-22     23.04.2003     Firma,w którą Pacey zainwestował pieniądze Dawsona bankrutuje. Eddie proponuje Joey wyjazd na wyprawę po Europie.
125     6.21     Goodbye, Yellow Brick Road     30.04.2003     Pacey przyznaje się Dawsonowi, do utraty jego wszystkich pieniędzy. Zagraża to ich przyjaźni.
126     6.22     Joey Potter And The Capeside Redemption     7.05.2003     Joey chce pomóc Dawsonowi w spełnieniu marzenia jego życia, jakim był autobiograficzny film. Jen i Jack zabierają babcię do Nowego Jorku, gdzie może otrzymać lepszą opiekę i leczenie.
127     6.23     All Good Things…(1)     14.05.2003     Mija 5 lat, jest rok 2008. Grupa przyjaciół zjeżdża się do Capeside. Dowiadujemy się, jak ułożyło się im życie. Nagle Jen mdleje. Okazuje się, że cierpi na śmiertelną chorobę serca.
128     6.24     …Must Come To An End (2)     14.05.2003     Jen umiera, zostawiając po sobie pamiątkę dla córeczki – wideo nagrane przez Dawsona. Joey dokonuje ostatecznego wyboru pomiędzy dwiema miłościami swojego życia – Dawsonem i Paceyem.

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

(Visited 633 times, 1 visits today)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...