Dynastia Tudorów

Król Henryk VIII – Jonathan Rhys-Meyers | Charles Brandon – Henry Cavill | Thomas Cromwell – James Frain | Anna Boleyn – Natalie Dormer | Katarzyna Aragońska – Maria Doyle Kennedy | Thomas More – Jeremy Northam | Thomas Wyatt – Jamie Thomas King | Thomas Boleyn – Nick Dunning

dynastia-tudorowdynastia-tudorow 2dynastia-tudorow 3


Dynastia Tudorów (ang. The Tudors) – historyczny serial telewizyjny wyprodukowany przez telewizje BBC oraz Showtime. Akcja serialu rozgrywa się w Anglii w czasach rządów Henryka VIII. Opisuje życie dworskie pełne zdrad i intryg. Ukazuje genezę konfliktów europejskich owych czasów, namiętności pomieszane z walką dynastyczną oraz tło powstania Kościoła anglikańskiego.

Produkcja

Wyemitowany po raz pierwszy w 2007 roku serial składa się z 10 czterdziestopięciominutowych odcinków. Od 30 marca 2008 r. emitowany był drugi 10-odcinkowy sezon Dynastii Tudorów. W roku 2009 wyemitowano trzeci sezon tego popularnego serialu. Emisja czwartej, ostatniej, serii rozpoczęła się wiosną 2010. W Polsce serial wyświetlały telewizje HBO, Polsat Café[1] oraz TVP 1.
Zarys treści

Pierwszy sezon serialu Tudorowie opowiada o początkach władzy Henryka VIII, kiedy skuteczność jego rządów jest testowana przez międzynarodowe konflikty oraz wewnętrzne intrygi dworskie. Napięcie wywołane chęcią posiadania męskiego potomka przez króla, pozwala na wzrost znaczenia Anny Boleyn oraz marginalizację legalnej żony Katarzyny Aragońskiej.

Drugi sezon opowiada o czasach, gdy Henryk staje się głową Kościoła anglikańskiego, uzyskuje upragniony rozwód z Katarzyną Aragońską, skazując ją tym samym na życie pełne coraz większych upokorzeń. Anna Boleyn staje się nową królową, ale urodzenie przez nią córki oraz poronienie następnej ciąży, odwraca uwagę króla w kierunku Jane Seymour.

Sezon trzeci koncentruje się na pogarszających się relacjach pomiędzy Kościołem katolickim a królem Henrykiem VIII. W treści filmu zawartej w trakcie tego sezonu, król poślubi Jane Seymour oraz Annę z Kleve. Ukazane jest również jako tło dla dziejów dynastii powstanie przeciwko królowi kierowane przez Roberta Aske. Na zakończenie król poślubi Katarzynę Howard.

Czwarty sezon serialu ukazuje małżeństwo Henryka z Katarzyną Howard, jej tragiczną śmierć oraz osobę ostatniej królowej: Katarzyny Parr. Premiera pierwszego odcinka 4. sezonu odbyła się 11 kwietnia 2010 na kanale Showtime.

Ekipa

Produkcja: Eric Fellner, Tim Bevan
Reżyseria: Charles McDougall, Steve Shill, Brian Kirk, Alison Maclean, Ciaran Donnelly
Scenariusz: Michael Hirst

Obsada
Rola Aktor Sezon
Król Henryk VIII Jonathan Rhys-Meyers 1-4

Jako młody i męski, króla jednego z najpotężniejszych państw świata, król Henryk VIII z Anglii wydaje się mieć wszystko. Jednak niepokoi religijnych niepokojów w swoim królestwie, a także o walce politycznej i przynależności zmiennych z innymi krajami. Ważenie najbardziej na głowie jest jego awaria dotychczas do produkcji męskiego potomka z jego królowej Katarzyny Aragońskiej. Jest pobożny i posłuszny Królowa który jest popularny wśród ludzi, ale trudne starania o rozwód zatwierdzonego przez papieża przyciąga Henry’ego, kiedy poznaje, zakochuje się, a później uwodzi Anny Boleyn.

Ustalono, że Anne będzie jego żona i zapewni mu prawowitego syna on tak desperacko pragnie, Henry oddala się od żony i wiary katolickiej, powodując tarcie z papieżem i zderzenie religijnych poglądów.

Henry jest przedstawiona jako rozpieszczona i pozwoliliśmy sobie władcę, który po ślubie z Anną nie pozwoli, aby ktokolwiek mu zaprzeczać, po próbowałem się odurzający próbkę władzy absolutnej. Więc kiedy nie w jego próbach mieć syna z nią, że jest szybki, aby winę na drzwi Anny i przez przypadek spotyka Jane Seymour, słodki, nieśmiały dziewczynę i zakochuje się w niej.

Przekonany, że jego przyszłość jest z Jane, Henry ma szansę pozbycia się Anny, kiedy jego długoletni przyjaciel Charles Brandon mówi mu plotki sugerują, że była niewierna. Anne szybko przed sądem, uznany winnym i stracony.

Chociaż życie osobiste Henry’ego poprawia się jego małżeństwo z Jane Seymour, który pomaga odnaleźć jego córki, jego pozycja jest zagrożona, kiedy katolicy w północnej zaczynają się buntować przeciwko niemu. On miażdży bunt i brutalnie karze wszystkich zaangażowanych. Wreszcie życzeń Henry staje się prawdą, gdy Jane daje mu jedną rzecz, że jego ostatnie dwie żony nie mógł: syna. Ale jego radość jest krótkotrwały, kiedy Jane zachoruje i wkrótce umrze z gorączki połogu, pozostawiając Henryka w głębokim stanie depresji.

Pozostaje wdowiec na trzy lata do Cromwell popycha go do czwartej małżeństwa z niemieckim Anny Cleves. Obietnicami jej urodą, że zgadza się na jej ślub, ale jest zniesmaczony nią, kiedy w końcu spotyka ją. Nie można uciec od zaręczyn, poślubia Annę, ale rozpoczyna postępowanie rozwodowe zaraz po. Następnie zauważa bardzo młody i uwodzicielski Katarzyna Howard i postanawia się z nią ożenić, bo czuje się znowu młody. Małżeństwo Katarzyna Howard nie ostatni. Była wykonywana raz jej ukrytych przeszłości stosunki z Francisem Derham i jej romans z Thomasem Culpeper wyszła na jaw. Henry później poślubia jego szósta i ostatnia żona Catherine Parr, zamożny wdowę bliżej życia Henry’ego. Była kochającą żoną i macocha wszystkich trzech dzieci Henry’ego i został królową Regent podczas nieobecności Henry’ego w Boulogne . Niektóre podejrzewa Katarzynę Parr herezji i była prawie aresztowany za nim (przez biskupa Gardiner).

Charles Brandon, książę Suffolk Henry Cavill 1-4

Długoletni przyjaciel króla Henryka VIII, Brandon krótko wypada z łask, kiedy potajemnie poślubił owdowiałą siostrę Henryka, Princess Margaret, po jej krótkim okresie jako Królowa Portugalii. Niewierność Brandona czyni małżeństwo nieszczęśliwy. On staje się sojusznikiem księcia Norfolk i Thomas Boleyn, aby doprowadzić do upadku Kardynał Wolsey i zapewnienia własnego powrotu do sądu. Po usunięciu kardynał Wolsey jako Lorda Kanclerza, Brandon jest mianowany na prezydenta Tajnej Rady przez Henry’ego. Po awansie pokazuje małe zainteresowanie w pracach rządu pozostawiając tę ​​odpowiedzialność do księcia Norfolk, z którym wspólnie akcji obowiązki jako prezydent. Brandon jest postrzegana jako playboya w pokazie pierwszego sezonu, ale jako książę Suffolk staje się dojrzały dworzanin i magnat po ślubie Katarzyna Willoughby w drugim sezonie. Nienawidzi nową królową i ostatecznie kłótnie z rodziną Boleyn, głównie kierując swój gniew na jego dawnego sojusznika, Thomas Boleyn. W trzecim sezonie, Brandon jest niechętny, ale skuteczny lider królewskich sił, wysłany do bezwzględnie tłumią katolickiego powstania. On jest zazdrosny o Thomasa Cromwella, pracy w celu zapewnienia jego upadek z urzędu. W sezonach trzeci i czwarty zmysły Brandon pogarda rosnącą, że jego druga żona czuje jego wadliwej charakterze. W ostatnim sezonie, że zakochuje się w Brigitte Rousselot, młoda Francuzka zdobył podczas oblężenia Boulogne i zabiera ją z powrotem do Anglii.
Thomas Cromwell, hrabia Essex James Frain 1-3

Choć Thomas Cromwell został wyniesiony przez kardynała Wolsey po królewski sekretarz został usunięty (patrz Richard Pace), był potajemnie sojusznikiem rodziny Boleyn. On jest również reprezentowana jako człowieka, który wprowadza Anne Boleyn do luteranizmu , którą następnie wprowadza do Henryka VIII. W drugim sezonie, Cromwell wzrasta do stanowiska Lorda Kanclerza po spot zrezygnował Thomas More. Chociaż więcej jest później ścięty za odmowę uznania Henryka za głowę zwierzchnią Kościoła w Anglii, Cromwell przyjmuje życzliwie podejście do niego, on również zlecenia szybko i niezbędne działania, gdy zarzuty dotyczące powstaną Queen Anne Boleyn (co prowadzi do jej ostatecznego upadku).

Cromwell jest przedstawiony jako bezwzględny i obliczenia, ale także jako ciężkiej pracy i minister w stanie. Jego Historyczna rola jako utalentowany administrator i reformatora ostatecznie wejdzie w konflikt z dwuznacznego zaangażowania Henry’ego do reformacji; seria ukazuje Cromwell jako zaangażowanego protestanta, który widzi Reformacja ucieka z Kościoła Anglii, pomimo przerwy w Rzymie, zachowując katolikiem tradycja i rytuał. Próba wzmocnienia więzi króla na protestantyzm pośrednictwem niemieckiego małżeństwa Anny z Kleve (choć sformułowane jako politycznego sojuszu) panewce. Ze względu na swoje pochodzenie jest niechęć pospolitszych Cromwell przez dostojników, takich jak książę Suffolk i często nadużywane nawet przez Henry’ego. Jego ścięcie jest brutalna, nieudana sprawa, bo kat jest pijany.

Anna Boleyn Natalie Dormer 1-2

Córka Thomas Boleyn, i siostry Jerzego i Marii Boleyn. Anne został wysłany być damą dworu królowej Katarzyny, jako pionek w grze jej ojca i wuja systemów do ruiny Wolseya kard. Ona przyciąga uwagę Henryka VIII na maskaradę, gdzie wraz z siostrą Margaret Henry’ego rozegranych dwa z Gracji. Przez ojca zamówień, ona ciągle umieścić się w sposób Henry’ego do Henry był tak zakochany, że on jej obiecał, że zabierze ją jako swoją kochankę tylko czy ona da sobie z nim. Anne, przypominając sobie, jak jej siostra została rzucona na bok po Henrym zmęczony jej odmówił mu, mówiąc, że była oszczędność dziewictwo dla jej ewentualnego męża, powodując Henry, już w sprzeczności z królową Katarzyną za nie produkują syna żywego, do rozważenia uchylenia lub rozwodu. Przyznaje się do ojca, że ​​choć nie lubiła rolę ofiarnego baranka na początku, była coraz kochać Henry. Początkowo związek był tajemnicą, ale bardziej Henry uhonorowany ją jako swoją małżonkę, a nie Katherine. Zwłoki w postępowaniu o stwierdzenie nieważności sfrustrowany Henry, i Anne skorzystał z tej szansy winić Wolseya za opóźnienie, zostawiając go, gdy poczuła, że ​​postępowanie nigdy nie przyjdzie do skutku. Ona również stopniowo się go na rzecz protestantyzmu tak, że jako głowa kościoła w swoim królestwie, mógł w końcu rozwieść Katherine bez odwoływania się do Kościoła rzymskiego.

Drugi sezon widzi Anne osiągnąć szczyt swojej potęgi. Ona jest stworzona jako markiza Pembroke i zabrany do Francji na spotkanie król francuski, Francis, jako przyszłą królową i śpi z Henrym, a zatem poczyna dziecko, które ona jest pewna, że ​​będzie chłopiec. Anny i Henryka nadzieje przerywana, kiedy rodzi się córka, Elizabeth, który wprawia w ruch Akt sukcesję. Ona jest mniej lub bardziej manipulowane przez ojca zrobić wszystko, aby wygrać miłość Henry’ego (który staje się oczywiste po jej pomyłki drugiego dziecka). Ona pozwala Henry wydziedziczyć córkę Mary, ale próbuje nawiązać więzi z jej uwarunkowane Maryja przyjmując ją jako królową. Mary odrzuca tę propozycję.

Anne staje zdesperowany by począć syna, ale miscarries i jest oskarżona o czary i cudzołóstwo. Henry usuwa Elżbietę z linii sukcesji, przekonany, że nie jest jego córką, i wyroków Anne na śmierć przez ścięcie. Anne ponownie pojawi się w ostatnim odcinku sezonu 4 w sekwencji snu, obok Elizabeth, głosząc jej niewinność, że zbrodnie została zabita przez były fałszywych świadków i broni jej kuzynkę Katherine Howard.

Katarzyna Aragońska Maria Doyle Kennedy 1-2

Najmłodsze dziecko Ferdynanda i Izabeli Hiszpanii, Katherine jest pierwsza żona i małżonką królową Henryka VIII. Ona była kiedyś żoną starszego brata Henryka, Artura, ale twierdzi, że małżeństwo nigdy nie zostało skonsumowane. Większość jej dzieci Henryka VIII były albo poroniła lub zmarło w dzieciństwie, jej jeden życiu dziecka to jej córka, księżniczka Maria.

Ze względu na jej pozornej niezdolności dać mu syna, wraz z początkiem menopauzy, Henry był zaniepokojony, że Anglia może stanąć powrotu do wojny domowej w przypadku jego śmierci. Z Wojny Róż nadal pamięć niedawno, był zdeterminowany, by mieć uzasadniony syna komu przekazać tron. Dlatego też korzystne jest, że Katherine kłamał kiedy przysiągł, że jej poprzednie małżeństwo nie zostało skonsumowane, a zatem jego małżeństwo z nią był incestious i nielegalne. Katherine była bardzo samotna w sądzie, jej jedynym przyjacielem był ambasadorem Hiszpanii, jako kardynał Wolsey oddalił hiszpańskich dam czeka na strachu, że byli szpiegami dla cesarza. Niemniej jednak, zawsze ma swój obowiązek jako królową Anglii wspaniale, nawet zmieszany z i dotacje na zwykłych ludzi po nabożeństwach, a ona jest kochany przez Anglików mimo jej hiszpańskiej tle. Ona wygnany wydać jej ostatnie dni w domu “More”, bez jakiegokolwiek kontaktu z królewskiego pracowników lub jej córki Marii. Ona ostatnio widziany dyktując będzie ją na łożu śmierci, zarówno czytać głośno i intercutting ze przez żałobnym Henryka VIII, “. Teraz jestem naprawdę królową” uśmiechy Anne na wieść i stwierdza, że Katherine ponownie pojawi się w ostatnim odcinku sezonu 4 w sekwencji snu obok Maryi, konfrontacji Henry, jak Maryja powinna być ślub i mieć własne dzieci dawno temu, i że zawsze była jego żona nie wiem co.

Thomas More Jeremy Northam 1-2

Długoletni przyjaciel Henryka VIII, Sir Thomas jest pobożny chrześcijanin, który brzydzi się wojną i próbował doradzać Henry przeciw. On jednak uważa, że ​​rufa są działania zmierzające do zwalczania powstanie luteranizmu. Podczas swego czasu jako Lorda Kanclerza po Wolsey, More oparzenia śmierci sześciu osób winnych herezji, choć daje im okazję do odwołania swoich poglądów. Kiedy stało się jasne, że król był również zmienia swój stosunek do katolicyzmu, staje się zaniepokojony, przypominając, że w końcu Wolsey powiedział mu kiedyś, że powinien on powiedział królowi, co powinien robić, a nie to, co on może zrobić, bo “jeśli lew zna się na własne siły, nikt nie może go kontrolować. ” Więcej jest żonaty, czworo dzieci (trzy córki i syna). W drugim sezonie Więcej unika podejmowania jakichkolwiek publicznego stanowiska przez króla “materii wielkiego” rozwodu z Katarzyną, ale ostatecznie skazany i stracony po odmowie złożenia przysięgi uznającej Henryka jako głowy najwyższego angielskiego Kościoła. Henry pokazuje jakieś ewentualne ubolewanie Więcej śmierci, a także nad tymi, z jego innych ministrów wielkich, Wolsey i Cromwell.
Thomas Wyatt Jamie Thomas King 1-2

Była miłość Anny Boleyn, poeta Thomas Wyatt zaprzyjaźnia i współpracuje z kompozytorem Thomas Tallis podczas gdy obie są w podróży do Francji kardynał Wolsey. On twierdzi, że miał stosunki cielesne z Anne, choć jest to sprzeczne z Anne mówiąc, że jej dziewictwo tylko dla jej mąż twierdzą. On sprawia, że ​​kilka występów w pierwszym sezonie, ale często pojawia się w drugim. On nadal trzyma i głosi swoje uczucia do Anny, chociaż ona poślubiła króla. Wyatt zostaje aresztowany i oskarżony o zdradę jest Henry, ale wydany w porę, by zobaczyć egzekucję Anny.
Thomas Boleyn, hrabia Wiltshire Nick Dunning 1-2

Ojciec George, Mary i Anne Boleyn, a brat-w-prawo do księcia Norfolk. Thomas Boleyn pojawia się początkowo jako polski ambasador Francji, który widzi swoje córki przede wszystkim jako środek, aby przejść interesy rodzinne. W tym celu zachęca on Mary stać Henry’ego kochanką, a następnie dążyć do Anne wyższego statusu królewskiego małżeństwa. Wraz z Norfolk i Suffolk, upadek Boleyn inżynierowie kardynał Wolsey jest. On staje się wiodącym członkiem Rady Królewskiej, choć nieco podporządkowane jego dwóch kolegów ploterów w wspólnie obsługi tego kraju sprawami. W drugim sezonie, Boleyn zaczyna się martwić, że Anne traci królewskiej miłości i nakłania ją, aby utrzymać go przy jej boku, nawet mówiąc jej, aby “ofiarować mu dar”, jedna z jej dam dworu jako kochanki. On później w obliczu strachu Anny z rodziny Seymour ale to tylko wyłapuje jego uwagę, gdy jego sojusznik, Thomas Cromwell, oferuje swoją kwaterę do nich na żądanie króla. Po dochodzeniu Cromwella plotek zdrady popełnione przez Anne Boleyn zostaje aresztowany wraz z innymi, ale reprieved przez króla i wygnany z dworu. On skrytykował Charles Brandon w ostatnim odcinku sezonu 2 na jego egoizm i ulgą oczywiste, że będzie żył, a jego syn i córka umrze. W sezonie 4 odcinek “Moment of Nostalgia” Brandon wspomina, że niedawno zmarła Boleyn jedynie z duchami swoich dzieci obecnych na pogrzebie.

Boleyn walnie zapewniając powstanie Thomas Cromwell jako jeden z najbliższych doradców króla, ale to odwrotny skutek, jak ambicji Cromwella i lojalności wobec króla były większe, że jego sojusz z Boleyns.

George Boleyn Pádraic Delaney 1-2

Syn Thomas Boleyn, brata Marii i Anny Boleyn. George korzyści znacznie od wzrostu Anny, i upaja się swoją nowo odkrytą mocą. Pomimo jego kobieciarza, George ma potajemny romans z muzykiem Markiem męskiego sądu Smeaton. Po upadku swojej siostry Anny, George wpadł w burzę i oskarżony o kazirodztwo z Anną, która jest później potwierdzone przez jego nadużywane i zaniedbywane żony, Jane. On jest stracony za zdradę w odcinku 2,09.
Mary Boleyn Perdita Weeks 1-2

Córka Thomas Boleyn i siostrą do Jerzego i Anny Boleyn. Również niegdyś kochanką króla Henryka VIII. Raczej jako cyklicznego charakteru w serialu drugiego sezonu, mimo że został wygnany z dworu po ujawnieniu jej tajne małżeństwo William Stafford który był z niższej rangi.
Jane Seymour Anita Briem 2
Annabelle Wallis 3
Edward Seymour Max Brown 2-4
Lady Mary Blathnaid McKeown 1
Sarah Bolger 2-4
Thomas Cranmer, arcybiskup Canterbury Hans Matheson 2
Papież Paweł III Peter O’Toole 2
Jane Boleyn, wicehrabina Rochford Joanne King 2-4
Anna z Kleve Joss Stone 3-4
Kardynał Otto Truchsess von Waldburg Max von Sydow 3
John Hutton Roger Ashton-Griffiths 3
Kardynał Reginald Pole, arcybiskup Canterbury Mark Hildreth 3
Kardynał Thomas Wolsey, lord arcybiskup York Sam Neill 1
Anthony Knivert Callum Blue 1
Thomas Howard, książę Norfolk Henry Czerny

1
Margaret Tudor, królowa Portugalii Gabrielle Anwar 1
Jane Howard, hrabina Westmorland Slaine Kelly 1
Francis Bryan Alan van Sprang 3-4
Biskup Stephen Gardiner Simon Ward 3-4
Kardynał Jan Fisher Bosco Hogan 1-2
Biskup Bonnivet Barry McGovern 1
Kardynał Lorenzo Campeggio John Kavanagh 1-2
Robert Aske Gerard McSorley 3
Anne Stanhope Emma Hamilton 3-4
Katarzyna Howard Tamzin Merchant 3-4
Katarzyna Parr Joely Richardson 4
Henry Howard David O’Hara 4
Thomas Culpeper Torrance Coombs 4

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Lista odcinków serialu

Sezon 1 (2007)

Henryk VIII jest młody i męski, król Anglii, jednym z najpotężniejszych państw świata, a wydaje się, że to wszystko. Jednak niepokoi religijnych niepokojów w swoim królestwie, a także walk politycznych i zmieniających się lojalności z innymi krajami. I waży najbardziej na głowie jest jego awaria dotychczas do produkcji męskiego potomka z jego Królową, Katherine Aragonii, [10] jak dotąd ich jedyne dziecko (który przeżył poza narodzinami) jest młoda księżniczka Maria, na którą dotes. Ciotka z potężnym hiszpańskiego króla Karola, Katherine jest wszystko, co powinno być królowa, i popularny, ale trudne starania o rozwód zatwierdzonego przez papieża staje się kusząca opcja.
Nr # Setting Tytuł Reżyseria Scenariusz Data premiery
1 1 “In Cold Blood” 1518: Charles McDougall & Steve Shill Michael Hirst 01 kwiecień 2007
Wuj Henry’ego ambasador Urbino, zostaje zamordowany przez francuskich i Henry przejmuje na podstawie tego przypadku planowania wojny z Francją w celu ustalenia jego nieśmiertelną sławę i przejąć z powrotem tytuł króla Francji. Bardziej zainteresowani własnymi ambicjami, Lord Kanclerz, kardynał Wolsey, manipuluje młodego króla zaproponować “traktat powszechnego pokoju” z Francji w zamian. Thomas More, nauczyciel Henry’ego i humanista, opowiada się za traktatem, co jeszcze bardziej przekonuje niechętną Henry porzucić swoje plany wojenne. Szczyt ma miejsce we Francji, i-przeciw ekspresowych Katherine życzenia-ich córka Mary ma zostać poślubiona delfina Francji, także jeszcze dzieckiem. Tymczasem Henry ma rywala do tronu w księcia Buckingham, we krwi w stosunku do poprzednich Królów. Działki Buckingham zamordować Henryka, a więc chwyć tronu dla siebie, pozwalając Thomas Boleyn i książę Norfolk w jego planie. Piękne córki Boleyn Mary i Anne przygotować się na spotkanie króla Henryka, a tymczasem, Henry odkrywa, że ​​Lady Elizabeth Blount, jego kochanką i jeden z królowej dam oczekiwania, jest w ciąży z jego dzieckiem.
2 2 “Simply Henry” 1519 Charles McDougall Michael Hirst 08 kwietnia 2007
Z poparciem Thomasa More’a, król Henryk przygotowuje na spotkanie króla Franciszka z Francji i podpisać traktat kardynał Wolsey spokoju. Henry obiecał rękę swojej córki, księżniczki Marii, do delfina Francji, co wywołało spory między Henrym i jego królowej, Katherine Aragonii. We Francji, Thomas Boleyn manewry jego starsza córka Mary do łóżka Henry’ego w wysiłku, aby zapewnić przychylność dla rodziny. Duke of Buckingham działek przeciw królowi, twierdząc, lepsze prawa do tronu niż Henryka Tudora, ale jego celem jest zdradzony przez Thomas Boleyn. Katherine Aragonii nadal modlić się za Henryka dać jej żyć, zdrowego syna, ale Henry walczy z teologicznego problemu żonaty po żonę swojego brata, i zastanawia się, czy jego brak synów może być karą Bożą. Jest wiele uroczystości jako Lady Elizabeth Blount rodzi nieślubnego syna Henry’ego, do bólu Katarzyny.
3 3 “Wolsey, Wolsey, Wolsey!” 1521 Steve Shill Michael Hirst 15 kwietnia 2007
Jako kardynał Wolsey stracił szansę być papież z decyzją króla Henryka do wojny przeciwko Francji, nowy accord z Hiszpanią i królowej Katarzyny bratanka Karola, cesarza rzymskiego, oferuje mu nową nadzieję. Thomas More jest pasowany na rycerza przez Henryka, i oskarżony o zniszczenie żadnych kopii luterańskiej “herezji”, może on wykorzystać, oczywiście paining Więcej (choć on też uważa za heretyków). Zaręczynowy księżnej Marii do delfina Francji zostaje przerwany na korzyść małżeństwa Karola z Hiszpanii i siostra Henry’ego starszy, Princess Margaret, ma poślubić króla Portugalii. Charles Brandon, przyjaciel Henry’ego jest książę Suffolk, aby być w stanie odprowadzić ją do Portugalii.
4 4 “Jego Królewska Mość Król” 1521 Steve Shill Michael Hirst 22 kwietnia 2007
W nagrodę za jego wypowiedzeniu Marcina Lutra w książce Obrona siedmiu sakramentów, Papież Christens Henry “obrońca wiary”, ale szczotka ze śmiercią powoduje Król szukać rozwiązania do jego braku dziedzica. Princess Margaret niechętnie poślubia zgrzybiały króla Portugalii, ale związek jest krótkotrwały pragnienie Henry’ego dla Anne Boleyn nasila.
5 5 “Powstań, Panie mój” c. 1526 Brian Kirk Michael Hirst 29 kwietnia 2007
Król Henryk jest zaskoczony przez odwrócenie jego sojuszu z cesarzem Karolem i zmuszony szukać gdzie indziej pomocy europejskiej, podczas gdy Anne Boleyn odmawia jego ofertę statusu kochanki, rozpalając chęć poślubienia jej. Katherine sojuszu Aragona z Karola i jej nienawiść do Kardynał Wolsey nasilać.
6 6 “True Love” c. 1527 Brian Kirk Michael Hirst 06 maja 2007
Jako król zysków Henry w zaufaniu, jego niezadowolenie ze sposobu, kościół katolicki zajmuje jego wniosek o unieważnienie jego małżeństwa z Katarzyną Aragońską rośnie. W rezultacie stanowisko kardynał Wolsey słabnie, zostawiając go podatnym na jego wrogów.
7 7 “Wiadomość do cesarza” 1528 Alison Maclean Michael Hirst 13 maja 2007
William Compton umiera z “choroby” na pocenie Compton Wynates, jego dom w hrabstwie Warwickshire. Jako Król Henryk VIII otrzymał pozytywną wiadomość o jego wojnie przeciwko cesarza Karola, choroba rozprzestrzenia się dziko. Henry ucieka z pałacu i Londyn, i zaczyna mając wątpliwości co do przyszłości i jego zdolność do rządzenia krajem. Zarówno Anne Boleyn i kardynał Wolsey jest dotknięty chorobą.
8 8 “Prawda i sprawiedliwość” 1528 Alison Maclean Michael Hirst 20 maja 2007
Papieski legat kardynał Lorenzo Campeggio przybywa do rozpoznania sprawy o rozwód króla Henryka VIII z Katarzyną Aragońską. Kardynał Wolsey zastrasza Campeggio: “Pozwól, że pewne rzeczy proste dla Ciebie, jeśli nie przyznają Króla Jego rozwód, władza papieska w Anglii zostaną unicestwione.” Wolsey zapewnił Henry’emu, że rozwód będzie przyznawana, ale papież i Campeggio nie są tak podatni na wpływy. Zdesperowany Wolsey błaga Królowa Katherine abdykować małżeństwo, ale ona ostatecznie odmawia. Wolsey kręgu wrogami Anne Boleyn rośliny więcej wątpliwości na myśli Henry’ego o Wolsey, który wkrótce grozi Campeggio zarówno fizycznie, jak i politycznie. Legatine Sąd zwołuje w kościele Blackfriar, a zarówno Henry i Katherine bronić ich sprawy.
9 9 “Spójrz Bogu najpierw” 1529 Ciaran Donnelly Michael Hirst 03 czerwca 2007
Legatine próby sprawie legalności małżeństwa króla Henryka do Katherine nadal mimo królowej odmowy uczestnictwa, ale papieski wysłannik otrzyma zawiadomienie, aby wrócić do Rzymu i umieścić dowód wyroku Kurii. Król angażuje się w szaleńczym dyplomacji z francuskiego króla, ale on wyrównany z cesarza w zamian. Papież procrastinates i Henry goaded przez spiskowców Thomas Boleyn, książę Norfolk i Charles Brandon, paski Wolsey jego doczesnej władzy i własności, zakazów go z sądu i nakazuje mu, aby wznowić jego teraz wyłączną rolę jako arcybiskupa Yorku. Thomas More niechętnie udaje Wolseya kanclerzem królestwa i księżniczki Małgorzaty choruje na gruźlicę i umiera. Anne Boleyn subtelnie i dogodnie prosi króla o reacquaint się z tematem luteranizmu.
10 10 “Death of Wolsey” 1530 Ciaran Donnelly Michael Hirst 10 czerwca 2007
Wolsey, teraz działając wyłącznie jako Arcybiskup Yorku i życia w ubóstwie, jest odrzucona przez Anne Boleyn i pisze do Queen Katherine zamiast, próbuje zdobyć jej poparcie. Thomas More używa swoich nowych uprawnień kanclerzem i zaczyna aktywnie prześladują wybitnych luteranizm. Król Henryk odnajduje jego nowy Tajnej Radców mniej sprawny niż Wolsey był uruchomiony kraj. On również zaczyna znalezienie elementów dużo mu do gustu w naukach Lutra, i wywołuje Thomas Cromwell do różnych wydziałów teologicznych, mam nadzieję uzyskać pozytywne opinie dotyczące jego zamierzonego rozwodu. Tajemnica komunikacji Wolsey jest z królową jest odkryta i jest on aresztowany i oskarżony o zdradę stanu. Jego upadek z łaski zakończona, Wolsey lamentuje jego dekadencki styl życia i popełnia samobójstwo w celi, w drodze do Londynu. Anne Boleyn Henry angażuje w stosunku seksualnego, ale zmusza go do wykonywania stosunek przerywany po którym wściekłe burze Henry off.
Sezon 2 (2008)

Sezon 2 premiera Tudorów przyciągnęły 768 000 widzów do oryginalnego programu, z dodatkowym 254 000 oglądającym reaired transmisję samej nocy. [11]
Nr # Setting Tytuł Reżyseria Scenariusz Data premiery
11 1 “Everything Is Beautiful” 1532 Jeremy Podeswa Michael Hirst 30 marca 2008
Jak sam wnosi o stwierdzenie nieważności małżeństwa z Katarzyną Aragońską, Henryk VIII wybiera sobie na głowę Kościoła Anglii. Anne Boleyn nalega usuń Henry królowej Katarzyny z obrazka – a Trybunałem. Nowy papież Paweł III, nie chcąc się podobać albo króla lub królowej, praktycznie sugeruje, że Anne Boleyn zamordowany zamiast. Thomas Cranmer otrzymuje promocji jako królewskiego kapelana. W Boleyns przekupić kucharza do zatruć żywności dysydenckiego biskupa Rochester, John Fisher. Biskup i przetrwa kucharz gotuje żywcem. Król Henryk wyrzuca królową od sądu. Pod koniec tego odcinka hiszpański ambasador widać Omawiając zabójstwo Anny z nieznanym, człowiek z kapturem.
12 2 “Tears of Blood” 1532 Jeremy Podeswa Michael Hirst 06 kwietnia 2008
Jak Kościół katolicki walczy bezskutecznie kontrolować Henryka VIII wymagania dla stwierdzenia nieważności Król powołuje sobie głowę Kościoła Anglii. Kiedy Anne Boleyn Henry nalega zerwać wszystkie kontakty z Katherine, Królowa jest wygnany z dworu. Reformacja rozpoczęła. Anne jest tworzony Marquess of Pembroke zanim ona i Henry odwiedzić Francję przedstawić Annę jako przyszłą królową Anglii i żoną Henry’ego przyszłości. Po rozmowach zarówno Henryka i Anny z francuskim królem aby zabezpieczyć swoje poparcie w swojej komorze, Anne twierdzi wreszcie seksualnie do Henry’ego, prosząc go o pomoc w poczęła syna i dziedzica oboje chcą, wąsko uniknięcie kolejnego spotkania z Imperial-wynajętym zabójcą.
13 3 “Checkmate” 1533 Colm McCarthy Michael Hirst 13 kwietnia 2008
Henry niszczy wszystkie więzi z władzy i przeszłością. Po wielu nieudanych próbach, aby jego małżeństwo z Katarzyną unieważnione przez Kościół Katolicki, Henry skończy się cierpliwość i poślubia ciężarną Anne Boleyn w tajemnicy. On powołuje młody luterański Thomas Cranmer na następcę zmarłego Williama Warham jako arcybiskup Canterbury i paski królowej Katarzyny jej tytułu i statusu, wraz z księżną Mary, są one zatem być znane jako Princess wdowa Walii i Lady Mary, odpowiednio . Anne Boleyn zostaje koronowany na królową Anglii do tłumu bardzo mały i uneager i ucieka zamach. Papież Paweł III grozi ekskomunikować króla i Kościoła Anglii od Kościoła katolickiego, jeśli Henry nie wróci do Katherine. Henry jest rozczarowany, gdy Anne Boleyn rodzi córkę, Elizabeth zamiast swego pożądanego syna i wkrótce wznawia philandering z dam dworu.
14 4 “Akt Sukcesji” 1534 Colm McCarthy Michael Hirst 20 kwietnia 2008
Pytania o wiarę dominują sądu. Jako niemowlę Princess Elizabeth jest ochrzczony, “Akt Sukcesji”, oświadczając, że jest odsłonięty tylko dzieci Henryka i Anny są uzasadnione następcy angielskiego tronu. Ustawa jest przekazywana gdzie każdy królewski podmiot musi złożyć przysięgę, pod groźbą śmierci, uznając ważność Króla nowego małżeństwa i supremacji Henryka VIII we wszystkich sprawach. Biskup Fisher i Sir Thomas More odmawia i uwięziony w Tower. Katherine Aragonii mieszka teraz w całkowitym odosobnieniu, i lady Mary jest wysyłany za pokojówka z dzieckiem księżnej Elżbiety, jej przyrodnia siostra. Znowu w ciąży, Anne Boleyn, na ojca monitowania, milcząca zgoda króla philandering z dam dworu, choć tych z jej własny wybór i stwarzające żadnego politycznego zagrożenia dla niej.
15 5 “JKM Pleasure” 1535 Ciaran Donnelly Michael Hirst 27 kwietnia 2008
Próby uzasadniać królewskiego małżeństwa i zwiększyć jego moc hit przeszkód wiążących jako Sir Thomas More i Kardynał Fisher nalegać, że tylko Chrystus może być głową Kościoła. Tymczasem Henry oko wędrówki nadal wędrować. Anne miscarries dziecka i obawia się, że król stracił swoją miłość do niej. Anne obawia się również Lady Mary i Katherine Aragonii bo czuje, że Henry może wciąż wyznacza Maryję jako przyszłą Królową swojej własnej córki, Elizabeth. Również relacje Anny z jej starszą siostrą, Mary Boleyn, pogorszy się, gdy Mary poślubia Wieśniak w tajemnicy i zajdzie w ciążę ze swoim dzieckiem, nie pytając jej pozwolenie, Anne ma parę wygnany z dworu. Uwięziony w Tower, Kardynał Fisher i Sir Thomas More twarz prawdopodobne wykonanie, chyba że przysięgę wierności. Obie nadal odmawiają nawet po Więcej otrzymanych próśb rodziny, i obie są winne zdrady i są ścięty.
16 6 “Definicja Miłości” c. 1535 Ciaran Donnelly Michael Hirst 04 maja 2008
Jak Reformacja nabiera tempa, Sir Thomas Cromwell staje się coraz bardziej potężny jak propagandowej naczelnego nowego porządku moralnego. Zaufanie królewski ustąpił wątpliwości. Henry jest nawiedzany przez pamięci zawartej Tomasza Morusa przy Queen Anne Boleyn niepewność na granicy paranoi. Męża sprawy kontynuować i wysiłek, aby mieć córkę Elizabeth poślubiona francuskiego księcia zawodzi, gdy francuski król odmawia uznania, że ​​księżniczka dziecko jest uzasadnionych urodzenia. W wyniku tej katastrofy, zaczynają pojawiać się pęknięcia w Henry i małżeństwa Anny.
17 7 “sprawach państwowych” 1536 Dearbhla Walsh Michael Hirst 11 maja 2008
Jak terroru Thomasa Cromwella bardziej bezwzględny “reform” rozeszła się coraz bardziej podatne Kościoła Katolickiego, Anne Boleyn ma koszmary, że jej stanowisko w królewskiej stronie jest zagrożone dalszego istnienia dawnej królowej Katarzyny i jej córki Marii. Tymczasem Henry zajmuje smutna wiadomość o śmierci Katarzyny, a później ma szczęśliwe spotkanie z Lady Jane Seymour. Anne Boleyn oznajmia ojcu, że jest w ciąży z synem.
18 8 “Lady in Waiting” 1536 Dearbhla Walsh Michael Hirst 18 maja 2008
Na polecenia Henryka Jane Seymour jest dama czeka na Anne Boleyn, dużo do dyskomfortu i podejrzeniem Królowej. Cesarz Karol wskazuje jego zainteresowanie odnowionego związku z Anglii. Jednak Charles nalega uprawomocnienia Lady Mary spadkobiercy Henryka być warunkiem odnowionej relacji. Kiedy Henry jest poważnie kontuzjowany w meczu jousting wszystkie myśli kierują się kto może go zastąpić. Anne stwierdza Henry z Jane i wstrząs prowadzi do drugiego poronienia. Zniechęcać kolejnej ciąży nieudanej, epizod zamyka Henry deklarując swoje małżeństwo z Anne nieważną, powołując się czary.
19 9 “aktem zdrady” 17 maja 1536 Jon Amiel Michael Hirst 25 maja 2008
Anne stracił syna, a razem z nim swoją ostatnią szansę na trwałe małżeństwo z Henrykiem. Króla uczucia przenoszą tak: rodzina Seymour przyznawane są nowe i bardziej luksusowe pokoje na dworze i wkrótce zastąpi Boleyns jako nowe ulubionych królewskich. Kilku członków sądu zacznie się przesuwać przed Anny, który jest oskarżony o cudzołóstwo i czary. Aresztowania są z podejrzanych miłośników i Anny siebie. Wszystko, w tym królowej, są skazani na śmierć. Cztery z rzekomych kochanków Anny oraz jej zaufanego przyjaciela Mark Smeaton i jej ukochany brat George są wykonywane w wieży podczas smutku Anne czeka na swój własny los.
20 10 “Destiny and Fortune” 18-19 maja 1536 Jon Amiel Michael Hirst 01 czerwiec 2008
Jako Anne Boleyn czeka na swoją śmierć, która boleśnie opóźnione przez kata późnego przyjazdu, Henry odwiedza Jane Seymour i prosi o jej rękę. Deklarując swój ślub z nieważną i niebyłą Anny oznacza, że ​​ich córka, Elizabeth staje się nielegalne i nie jest już w kolejce do tronu, torując drogę dla prawowitego spadkobiercę pochodził z jego małżeństwa z Jane. George i inni ludzie, którzy są rzekomo Anne kochanków na śmierć i Sir Thomas Boleyn pozostawia sądowi; Mary Boleyn, mądrze, trzyma się z daleka. Sezon kończy się Anne traci głowę.

Sezon 3 (2009)

Trzeci sezon The Tudors premierę w dniu 5 kwietnia 2009 roku, i przyciągnęła 726 000 widzów, co było pięć procent spadku z poprzedniego sezonu premierze. Premiera pokonał HBO w sezonie dwóch oczyszczalni premierze, która opracowała 657 000 widzów, i oznacza jeden z niewielu razy, że Showtime oryginalny otrzymali więcej widzów niż w przypadku HBO Original. [12] finał sezonu wyemitowany w dniu 24 maja 2009 roku, a oryginalny broadcast osiągnął 366 000 widzów. [13]
Nr # Setting Tytuł Reżyseria Scenariusz Data premiery
21 1 “niepokojów społecznych”, 30 maja 1536 Ciaran Donnelly Michael Hirst 05 kwiecień 2009
Trzeci premier sezonu. Dni po egzekucji Anny Boleyn, Henryk VIII poślubia po raz trzeci, aby nieśmiały, szlachcianka demure Jane Seymour – związek, że on i jego doradcy modlić spowoduje męskiego potomka, Henry wydaje sąd najwyraźniej zadowolony, ale potajemnie Thomas Cromwell i Pan Rich zmartwieniem dla swoich planów dotyczących reformacji. Lady Ursula Misseldon przybywa sądu czekać na nową królową, a wkrótce kochanką Sir Francis Bryan. Lady Mary grozi śmiercią, jeśli nie poddaje się władzy ojca, a pod kierunkiem z hiszpańskiego ambasadora, niechętnie spełnia. Liczba katolików, raz lojalnymi poddanymi, buntownik w sprzeciwie wobec krucjaty Henry’ego przeciw katolicyzmowi i rozwiązanie klasztorów, potrząsając Cromwella nowo odnalezionym zaufania, a enraging Henry.
22 2 “The Northern Uprising” Zima 1536 Ciaran Donnelly Michael Hirst 12 kwietnia 2009
Bunt obecnie znany jako Pielgrzymka Łaski w Yorku rozpoczyna się na dobre, z Henry wysyłki Brandona do czynienia z powstaniem. Przykuty do łóżka z powodu bolesnej kontuzji wrzodziejące jego jousting, Henry ma nową kochankę imieniem Lady Ursula Misseldon jego frustracji Królowej braku ciąży. Królowa Jane odkrywa królewska córka, Lady Mary, na dworze w dążeniu, aby zobaczyć jej przywrócone do sukcesji.
23 3 “Niezgoda i kara” 1536/37 Ciaran Donnelly Michael Hirst 19 kwietnia 2009
Królowa Jane i Lady Mary przynieść malucha Lady Elizabeth do sądu i godzi Henryka z niej na Boże Narodzenie. On sprawia, że ​​obietnice przebacza i zadośćuczynienia krzywd do przywódców Pielgrzymka Łaski, a tworzenie planów w celu dostosowania ich do porządku ich powstania, a następnie za pomocą kolejnych powstanie jako pretekst, aby Charles Brandon umieścić przywódców na śmierć.
24 4 “Śmierć królowej” lipiec-październik 1537 Ciaran Donnelly Michael Hirst 26 kwietnia 2009
Przywódcy Pielgrzymka powstania Grace są wprowadzane do śmierci, ale Brandon jest nawiedzany przez okrucieństwo i mercilessness z tłumienia i jego w nim udział; Henry świętuje narodziny syna, ale jego radość jest krótkotrwała jako Królowa Jane umiera w dni.
25 5 “Problemy w reformacji” 1537/38 Jeremy Podeswa Michael Hirst 03 maja 2009
Henry pozostaje w ukryciu, podczas gdy w żałobie po śmierci królowej, szansa, że ​​wrogowie korony wykorzystać zamordować kilku znajomych Trybunału; Cromwell jest zakłócony, gdy Henry nie oprzeć swego nowego Kościoła podobieństw do katolicyzmu.
26 6 “Szukaj Nowej Królowej” 1538/39 Jeremy Podeswa Michael Hirst 10 maja 2009
Matchmaking zaczyna się na dobre jako systemy Cromwell zabezpieczyć reformacji przez małżeństwo Henryka z protestanckiej żony – ale królewski stan reputacja wyprzedza go, stan rannej nogi Henry’ego okazuje zagrażające życiu.
27 7 “Protestant Anne of Cleves” 1539/40 Jeremy Podeswa Michael Hirst 17 maja 2009
Wojna zbliża się nieuchronnie z Francji i Hiszpanii wyrównując przeciwko Anglii, ze wsparciem z Rzymu, więc Henry zgadza się na małżeństwo z Anne losowego politycznie z Kleve (Joss Stone), proste i nieskomplikowane niemiecki arystokrata, że ​​nigdy nie spotkał.
28 8 “Cofanie Cromwella” wiosna – 28 lipca 1540 Jeremy Podeswa Michael Hirst 24 maja 2009
Henry przemieszcza się szybko do unieważnienia jego małżeństwa bez miłości Anny Cleves, a łóżka nową kochankę, 17-letnia Katarzyna Howard (Merchant Tamzin) Princess Mary zakochuje się w księciu Filipowi Bawarii pomimo ich religii, tylko do złamane serce, kiedy wysyłany jest z dala od sądu; spadek Cromwella od łaski jest nagłe i dramatyczne. Sezon kończy się ścięciem Cromwella.
Sezon 4 (2010)

W dniu 10 kwietnia 2009 r., ogłoszono, że Showtime podniósł The Tudors na czwartym sezonie, który zawiera 10 odcinków i rozpoczął nadawanie w dniu 11 kwietnia 2010 roku. To jest ostatni sezon serii. [14] Maria Doyle Kennedy, Natalie Dormer, i Annabelle Wallis podejmujący swoje role jak Katherine Aragońskiej, Anny Boleyn i Jane Seymour, odpowiednio, w poszczególnych sekwencji snu w ostatnim odcinku.
Nr # Setting Tytuł Reżyseria Wpisany przez widzów amerykańskich
(W mln) Data premiery w ABC
29 1 “Moment of Nostalgia” Lato 1540 Dearbhla Walsh Michael Hirst 0,88 [15] 11 kwietnia 2010
Whitehall Palace, Londyn 1540. Trzydzieści lat do panowania króla Henryka VIII i to było długie, gorące, letnie: Londyn przeżywa intensywne ciepło i nie było deszczu na dwa miesiące. Ale jednocześnie jego więdnięcia przedmiotów, królewski wigor nie zmienia się. Reformacja trwa i Henry właśnie ożenił się z piękną Katherine Howard, jego piąte Królowej, która jest tylko siedemnaście lat. Katherine jest inny od poprzednich żon na wiele sposobów życia: choć urodził się w arystokratycznej rodzinie, ona została pozostawiona przez jej zubożałego ojca w opiekę ciotki, która uniosła się w dużym domu z małym edukacji lub nadzoru. Joan Bulmer, przyjaciel nowej królowej dzieciństwo, zostaje zatrudniona jako damy czeka, ona nie wie zbyt wiele szczegółów na temat skandalicznego seksualnej przeszłości Katherine się poza sądem. Królowej “niski” tło, w połączeniu z jej młodości i piękna, wzbudza krzepki znajomości w pewnych członków sądu Henry’ego. Jej najbardziej zauważalną jest wielbicielem króla przystojny i ambitny nowy pan młody Thomas Culpeper, który nie ukrywa swojej chęci nowej królowej podczas rozszerzonego wizyty polowaniu przez królewskiego orszaku. Culpeper uwalnia swoje seksualne frustracje gwałcąc niefortunną lokalnym wieśniaczka a następnie zamordowanie jej pokrzywdzonemu męża. Tymczasem Charles Brandon i jego żona, Catherine Brandon, są oddzielone od działań Karola w pokonaniu Pielgrzymka Łaski.
30 2 “Siostra” Zima 1540 Dearbhla Walsh Michael Hirst N / 18 kwietnia 2010
Thomas Culpepper – główny stajenny do Henryka VIII – nadal się oczy na swego króla panny młodej, Katherine Howard. On nie jest sam; nastolatek Królowa inspiruje wielu zwolenników w sądzie Henry’ego, nie tylko sam król, który psuje swoją nową żonę z nieskończoną dostaw ekstrawaganckie prezenty. Lady Rochford dostaje mnóstwo plotek o swojej nowej pani od starego przyjaciela Katarzyny i nieostrożnych dama czeka Joan Bulmer którzy podpowiedzi o swoich seksualnych przygodach młodych kobiet. Kiedy śpi z Rochford Culpepper Wkrótce, nie ukrywa, że ​​Królowa jest jego prawdziwe pragnienia i ona usłużnie sugeruje, że pomóc mu w seducing Katherine. Na libacjach pitnej z jego kumpli w jednym z najgorszych dzielnic Londynu, arogancki Pan Surrey prześladuje prostytutek, rozbija szyby i powoduje chaos ogólny. Nie zadowalając się mieszając się kłopoty po zmroku, Surrey zamierza być plagą Seymour braci – Edward i Thomas-kogo uważa zaledwie członków ludu. W ramach uroczystości Bożego Narodzenia Henry zaprasza swoją poprzednią żonę Annę z Kleve do pałacu. On jest mile zaskoczony jej urodą – coś, czego brakowało, gdy byli małżeństwem – i zachwycony jej łaskawości. Ale gdzie kiedyś był duszą tych stron, Król starzenia idzie spać wcześnie i huczne party rośnie pod jego nieobecność. Nigdy wcześniej dwóch żon Henryka miał takie zabawy, ani nie mają tak wielu z jego męskich dworzan zadowoleni otwarcie ogling swoją królową, ani nie Princess Mary zawsze nienawidził Damę jak nienawidzi Katherine Howard, od kuzynki Katarzyny i matka Elżbiety , Anne Boleyn, była na tronie.
31 3 “Coś dla Ciebie” Wiosna 1541 Dearbhla Walsh Michael Hirst N / 25 kwietnia 2010
Henryk VIII jest w wielkich duchów. Na fali szczęścia, że ​​młoda żona przynosi starzenie się człowieka, jest on o wiele bardziej tolerancyjny i wyrozumiały niż Henryka stary. On przebacza przestępczej, odwiedza Princess Elizabeth i planuje wizytę w północnej Anglii – jego pierwsza wizyta w terenie, które wykluły się “Pielgrzymka Łaski” buntu. Charles Brandon zostaje obciążona śmiało przygotować. Sceny buntu są teraz bliżej domu. Nieznany zaślepiony króla, jego żona Katarzyna Howard rozpoczął poważny flirt z Culpeper z pomocy jej pani w oczekiwania, Lady Rochford. Cuckolding Króla jest przestępstwem, ale Henry może grać według różnych zasad i bierze swoje przyjemności w łóżku Anny Cleves, żona kiedyś myślałem brzydki. Duży i imponujący orszak towarzyszy król, królowa i księżniczka Mary północ do miasta Lincoln w królewskiej wizyty. W jego uznania za ciepłe powitanie dostaje, Henry daje przemówienie wyrozumiały miasto na swojej wcześniejszej buntu i Lady Mary daje mowę. Czując życzliwy i potężny raz, Król pragnie być ze swoją panny młodej, ale jego kłopotliwe nogi rana sprawia mu zmęczony i rozdrażniony i ogranicza go do jego pokoju. Thomas Culpepper, z drugiej strony, jest młody, namiętny i nadają się do królowej.
32 4 “Natural Ally” Lato / Jesień 1541 Ciarán Donnelly Michael Hirst 0,90 [16] 02 maj 2010
Pontefract Castle, Yorkshire był jedyną własność królewską schwytany przez rebeliantów w trakcie powstania katolickiego znanego jako “Pielgrzymka Łaski”. W symbolicznym geście, to przyjmuje teraz Henry i jego dużą świtą. Odmłodzony przez uczucia on doświadczenie w jego podróży na północy Anglii, Henry czuje mieszania energii seksualnej w stosunku do swojej królowej. Charles Brandon, z drugiej strony, kiedy wyczuwa śmierć pamięta zasłon i kary nadzorował jako króla przedstawiciela podczas północnego buntu. W zamku pełnym duchów, Queen Katherine widzi coś jak jeden, kiedy młody człowiek dochodzi do jej drzwi. On jest Francis Dereham, jeden z mężczyzn, ona miała współpraca z seksualnych zanim poślubiła króla … i chce pracy. Zagrożony szantażu, że nie ma wielkiego wyboru, ale aby dać widok przeszłości Katherine Howard zaczyna doganiać ją na innym froncie.
33 5 “dnie garnka” Winter 1541/February 13, 1542 Ciarán Donnelly Michael Hirst 0,93 [17] 09 maj 2010
Król otrzymuje anonimowy list oskarżający żonę o seksualnych z dwoma mężczyznami, w tym Francis Dereham. Henry myśli cała sprawa to oszustwo, ale mimo zlecenia dochodzenia, które mają być prowadzone przez Pana Hertford. Królowa Katarzyna jest zszokowany ograniczała się do jej mieszkania przez królewskich zamówień, bez odwiedzających dozwolone. Śledztwo w jej ostatnich posunięć o prędkości: Francis Dereham zostaje aresztowany i przesłuchiwany, Joan Bulmer jest kwestionowana, podobnie jak wdowa księżna Norfolk, w której domu Joan i Katherine mieszkał jako młodych kobiet, gdzie ich niemoralne czyny są podobno miały miejsce . Dereham wyznaje, że on i Katherine Howard planował się ożenić i że znał ją cieleśnie zanim stała Queen – poważne objawienie, ale nie cudzołóstwo. Nietypowo, Henry płacze, kiedy opowiada o tych odkryciach. Niemniej jednak, jego reakcja jest sentymentalizmu i szybkie: Katherine Howard zostanie usunięty z sądu, a jej tytuł jako Królowa wycofane. Jej zarzuty zrozumienia i przebaczenia są chłodno ignorowane, ale wie, że ma szczęście uciec z jej życia. Francis Dereham jest torturowany jako Lord Hertford zmierza do ustalenia, czy Katherine popełnił cudzołóstwo. Dereham zaprzecza ładunek ale wskazuje Thomas Culpepper, który jest natychmiast aresztowany. Wściekły, że zdrada była powszechnie znana, Henry izoluje się od jego dworu. Później, Katarzyna Howard, Thomas Culpeper, Francis i Lady Rochford Dereham są wykonywane, a Joan ma szczęście uciec z jej życia. Zdradzony, posiniaczona, ale nieugięty, król daje bankiet, uczestniczyło tylko 26 pięknych młodych kobiet.
34 6 “Masz moje pozwolenie” 1542 Ciaran Donnelly Michael Hirst N / A 16 maja 2010
W decyzji z zaskoczenia, rozkazy królewskie nowa ustawa z dnia, który przywraca prawa sukcesji jego dwóch córek, księżniczka Maria i księżniczki Elżbiety i, choć są następne w kolejce po ich młodszego brata Edwarda, jest potężnym gestem miłość, która będzie miała historyczne konsekwencje. Król wysyła Hertford i jego wróg hrabia Surrey północy ostrzec króla Szkocji, że jakiekolwiek dalsze akty agresji są traktowane z potęgi armii Anglii. Ale Surrey ma człowieka do wydawania ostrzeżeń, a liczba ofiar jest wysoka w bitwie pod Solway Moss. Tymczasem zarówno ambasador Francji i ambasador Świętego Cesarstwa Rzymskiego szukać wsparcia Henryka w atakowaniu siebie. Ku zaskoczeniu jego dworze, boki Henry z katolickiego cesarza, po raz pierwszy odkąd ożenił się jego pierwszej żony, Katarzyny Aragońskiej. Sojusz Katolicki sygnalizuje osłabienie wpływów reformacji w wersji angielskiej polityki. Zdając sobie sprawę, że fala obraca, Bishop Stephen Gardiner idzie na polowanie na podejrzanych kalwinistów. Jedynka ponownie Henry ma interes w tym dwukrotnie zamężnej Katarzyny Parr, kobieta bliżej do jego wieku niż jego zwykle zachcianki. Ona ma na myśli się żenić Thomas Seymour, ale w ciągu godziny od śmierci męża, Seymour jest pospiesznie przeniesiona do Brukseli jako stałego ambasadora, a król proponuje małżeństwo.
35 7 “Szóste i końcowe Wife” 1543 Jeremy Podeswa Michael Hirst 0,95 [18] 23 maja 2010
Henry poślubia Katarzynę Parr, jego szósta i ostatnia żona. Ślub to zauważyć obecność córek Henryka, obecnie odrestaurowane Księżniczki Mary i Elizabeth. Katarzyna jest określane jako kochający macocha do królewskich dzieci, które lubią jej w zamian. Plany są do inwazji na Francję, i Charles Brandon nazywa dowódca angielskiej armii. Emisariuszy cesarza Karola, z którym Henry zawarł sojusz, są rozpatrywane w wielkim stylu na dworze angielskim gdzie, ku ich zaskoczeniu i radości, księżniczka Maria zwraca się do nich w języku hiszpańskim. W katolickich wzrasta wpływ, biskup Gardiner zaczyna badać nowej Królowej przekonania religijne. Ona podobno to tajemnica protestanckie i zamierza wystawiać ją. Ale wszelkie takie podejrzenia są usprawiedliwiane przez odwagą i zaangażowaniem, że pokazuje w farmacja Króla, kiedy po raz kolejny pobił jego wrzodową nodze. Nigdy nie było tak uprzejmy Królowa do Henry’ego na jego najbardziej narażone. Wysiłek wojenny jest skomplikowany i kosztowny. Trzysta statki zostały zarekwirowane wziąć broń, wozy, konie i wojsko do Francji. Król nie może być w szczytowej formie, ale on jest zdecydowany prowadzić swoje wojska do walki, aby odbić zarówno ziemie niegdyś w posiadaniu i promyk młodości. Na szok i przerażenie biskupa Gardiner, Król powołuje Katarzyna Regent w przypadku jego nieobecności, protektor królestwa i opiekuna swoich dzieci. Nowa królowa wzrasta do możliwości z łatwością i jest bardzo lubiany i szanowany przez wszystkich.
36 8 “jak powinno być” 1544 Jeremy Podeswa Michael Hirst 0,99 [19] 06 czerwca 2010
Jest rok 1544. Pod nadzorem Henryka VIII, hrabiego Surrey i jego ludzie próbują podważyć francuskie fortyfikacje w Boulogne. Wyraźnie zadowolony, że po raz kolejny w polu bitwy, że dines Król i bawi w stylu w swoim namiocie w pewnej odległości od działania. Ale postęp jest powolny, a warunki są przerażające dla swoich żołnierzy. Ponad dwa tysiące ludzi umiera z głodu i chorób, a drugi trzy tysiące zachorujesz jako “strumień” zamiata królewskiego obozu. Kiedy nadzieje na sukces wydaje się wszystko, ale stracił, Treviso, królewski inżynier kopalni, które eksploduje spektakularnie obniża murów miasta. Francuski przekazanie do gloating Henry, który wraca do Anglii w Triumph i polecenia świąt i uroczystości w całym kraju. Charles Brandon, który został oddzielony od żony pewnego czasu, znajduje szczęście z młodą Francuzką, Brigitte, który wraca z nim z Francji. Chociaż Henry też został odnowiony po oblężeniu Boulogne, danego smaku raz więcej wigoru i witalności młodości, może on pchnął już osłabiony organizm zbyt daleko.
37 9 “Sekrety Serca” 1544/46 Ciarán Donnelly Michael Hirst 0,72 [20], 13 czerwca 2010
Król Henryk VIII jest starzenie się szybko: ostatnie oblężenie Boulogne zrobił swoje, jego wrzodową noga jest w ciągłym bólu, a on teraz wymaga okularów do czytania. Wydarzenia polityczne nadal burzliwe i wyczerpujące. Utracjusz hrabia Surrey, nie szlachcic znany z poczucia wyroku, traci 600 mężczyzn w sprowokowanej bitwy we Francji, zagrażając niedawny sukces Henry’ego w Boulogne. Wiadomości przybywa że król Francji przygotowuje się do wojny, a co gorsza, że ​​cesarz Karol, niedawno sojusznik Anglii, wzięła angielskich statków i właściwości. Rosnące wpływy biskupa Gardiner jest sygnalizowane przez mianowanie katolika Wriothesley, do ważnego stanowiska Lorda Kanclerza. Niemniej luteranie kontynuować ich radykalnych reform, z których ostatnią jest kobiet kaznodzieje. Jeden taki kaznodzieja, Anne Askew, jest więziony i torturowany przez Wriothesley a następnie spalony na stosie za swoje postrzeganych herezje. Sir Richard Rich przynosi złe wieści dla księżniczki Marii, jej najlepsza przyjaciółka i dawna powiernica, Chapuys Eustace, nie żyje. Maria wyznaje, że to wszystko jej wina, że ​​nie byłem chłopcem, i oświadcza, że ​​jeśli ona staje się Queen, a następnie wróci do Anglii prawdziwej wiary. Wyczuwając ich wzrost władzy, Gardiner i jego sojusznicy są zdeterminowani, aby uwięzić królową Katarzyną. Bezczelnie, Biskup sugeruje króla, że ​​ma dowód swojej herezji. Henry myli gońca z odpowiedzią, że nawet jeśli to prawda – a on chyba wie, że to jest – chciał oszczędzić jej życie. Earl of Surrey, nie jest jednak tyle szczęścia. Defiant po powrocie do sądu, nie uda mu się przekonać Henryka Tajnej Rady z jego wyjaśnieniem, jak tak wielu ludzi zginęło pod jego dowództwem we Francji. Jego pozycja jest wycofany i król odmawia go zobaczyć. Dzikie wybryki Surrey i postawa zdobyły mu żadnych przyjaciół wśród najbliższych doradców Henry’ego, a on jest aresztowany pod zarzutem zdrady. Po procesie szybkiego i jednostronny jest on skazany na śmierć.
38 10 “Śmierć Monarchii” styczeń 1547 Ciarán Donnelly Michael Hirst 0,68 [21] 20 czerwca 2010
Henry jest zmuszony do kapitulacji Boulogne, jego wielką nagrodę, w ramach traktatu pokojowego z Francją. Ale gdzie w przeszłości, mógłby złość, jego uczucia teraz zwrócić melancholijny z wiadomością, że król Franciszek, jego długoletni przyjaciel i czasami wróg, umiera. Jest powolny, spokojny i jednak nieuniknione przesunięcie lojalności jak własne zdrowie Henry’ego zaczyna zanikać. Factions tworzą w sądzie jako myśli zwracają się ku następcy. Niektórzy widzą w Prince Edward, syn Henryka Jane Seymour, a jego naturalny spadkobierca, podczas gdy inni, zwłaszcza biskup Gardiner, są zdeterminowani, aby przywrócić na tron ​​katolicki w osobie księżnej Marii. Pod rozkazami Gardiner, nakaz aresztowania dla królowej Katarzyny jest wydawane na podstawie herezji. Jednak, gdy Wriothesley i jego ludzie przychodzą do zatrzymania Queen – wierząc, że wykonują rozkazy króla – są brutalnie odrzucane przez Henry w złożonej gry psychologicznej, która pozostawia wszystkim niepewną jego lojalności i przekonań. Dla jego ambicji overreaching biskup Gardiner jest wydalony z sądu. Słysząc, że Charles Brandon jest bardzo chory, król zwołuje jego stary przyjaciel w sądzie. Ma to być ich ostatnie spotkanie: Brandon umiera wkrótce po i Henry jest bardzo wstrząśnięty, jego najdłuższa i najbardziej lojalnym sojusznikiem jest teraz odszedł. Henry też zleca artysty Hansa Holbeina zrobić portret niego, ale szybko odrzucił realistycznie chorowity opisie i domaga Holbein przemalować go. On widzi duchy swoich przeszłych żon z dziećmi: Katherine Aragonii, który mówi mu, że Maryja powinna być ślub i mieć własne dzieci by teraz, Anne Boleyn, który głosi jej niewinność zbrodni ona został ścięty za i feralny śmierci ona i jej kuzynka Katherine Howard doznał oraz Jane Seymour, który mówi mu, że jest zdenerwowany na leczenie młodego Edwarda i że Edward umrze młodo. Zdając sobie sprawę, że jego śmierć jest już bliska, rekolekcje Henry coraz bardziej się w sobie i wysyła królowa Katarzyna i ukochanej córki Elżbiety i Maryi od Whitehall Palace, mówiąc im, że nie będzie ich znowu zobaczyć. Zamiast pozostawać poza królewskich komnat jak królową Katarzyną i księżniczki Mary zrobić, Elizabeth jest pierwszym jej opuszczenia; Mary oczekuje nie różni. Jak Henry siedzi sam w swoim pokoju odzwierciedla jego monumentous panowania, jest wezwany, aby zobaczyć jego nowy portret, którego zatwierdza, i odwraca się i wychodzi z pokoju, jak rolki tytułów.

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

(Visited 158 times, 1 visits today)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...