Dr House

Gregory’ego House’a (Hugh Laurie) | Allison Cameron (Jennifer Morrison) | Robert Chase (Jesse Spencer) | Eric Foreman (Omar Epps) | Chris Taub (Peter Jacobson) | Lawrence Kutner (Kal Penn) | Remy “Trzynastka” Hadley (Olivia Wilde) | Martha M. Masters (Amber Tamblyn) | Chi Park (Charlyne Yi) | Jessica Adams (Odette Annable) | Jamesa Wilsona (Robert Sean Leonard) | Lisy Cuddy (Lisa Edelstein)

dr-housedr-house 2


Dr House (ang. House; House, M.D.) – amerykański medyczny serial telewizyjny produkowany dla stacji telewizyjnej FOX. Zadebiutował na antenie 16 listopada 2004 roku.

Fabuła serialu koncentruje się na osobie dr. Gregory’ego House’a (Hugh Laurie), niekonwencjonalnego, szalonego, a zarazem genialnego lekarza, kierującego zespołem diagnostycznym w fikcyjnym Szpitalu Klinicznym Princeton-Plainsboro (PPTH) w New Jersey. W każdym odcinku dr House wraz ze swoim zespołem próbuje zdiagnozować i wyleczyć pacjentów przejawiających rozmaite objawy, niewyjaśnione wcześniej przez innych lekarzy. W pierwszych trzech seriach zespół dr. House’a tworzyli: dr Allison Cameron (Jennifer Morrison), dr Robert Chase (Jesse Spencer) i dr Eric Foreman (Omar Epps), od czwartej serii dr Chris Taub (Peter Jacobson), dr Lawrence Kutner (Kal Penn) oraz dr Remy „Trzynastka” Hadley (Olivia Wilde), w siódmym sezonie w zespole pojawiła się Martha M. Masters (Amber Tamblyn), a w ósmym do zespołu dochodzą dr Chi Park (Charlyne Yi) oraz lekarka z więzienia dr Jessica Adams (Odette Annable) . Ponadto serial ukazuje prywatne życie House’a i członków jego zespołu, najlepszego i jedynego przyjaciela dr. Jamesa Wilsona (Robert Sean Leonard), ordynatora oddziału onkologii oraz dr Lisy Cuddy (Lisa Edelstein), dyrektor szpitala Princeton‑Plainsboro.

Chociaż współproducentami serialu są reżyserowie: Paul Attanasio i David Shore, stacja telewizyjna FOX oficjalnie jako producenta podaje jedynie nazwisko Shore’a. Koncepcję serialu opracował Attanasio, natomiast Shore był odpowiedzialny przede wszystkim za kreację głównego bohatera. Lista producentów wykonawczych Dr House’a, oprócz Shore’a i Attanasio, zawiera m.in. Katie Jacobs (prywatnie żona Attanasio) oraz głównego reżysera serialu – Bryana Singera.

Dr House uzyskał pozytywne oceny krytyków oraz cieszy się dużą oglądalnością. Dystrybuowany w 66 krajach serial był najczęściej oglądanym programem telewizyjnym w 2008 roku. Otrzymał też wiele nagród, m.in. Peabody Award, dwa Złote Globy i trzy Emmy. Wyemitowano osiem serii serialu. 21 maja 2012 r. został wyemitowany ostatni (177.) odcinek, pod nazwą „Everybody dies”.

Produkcja
Koncepcja

Wiedzieliśmy, że stacja jest zainteresowana paradokumentalnymi serialami kryminalnymi i Paul [Attanasio] wpadł na ten pomysł serialu medycznego, esencję tego gatunku. Podejrzanymi byłyby choroby. Szybko jednak zdałem sobie sprawę, że potrzebujemy barwnych, przykuwających uwagę postaci. Chodzi mi o to, że zarazki nie mają motywów.

— David Shore, dla magazynu Writer’s Guild[1].

W 2001 współproducenci David Shore i Paul Attanasio, wraz z partnerką biznesową Attanasio, Katie Jacobs, zaproponowali FOX, niezatytułowany jeszcze serial detektywistyczno-medyczny w stylu CSI[2], z akcją krążącą wokół lekarzy, odkrywających kolejne symptomy i powodujące je czynniki tak, jak gdyby były kolejnymi poszlakami zagadki kryminalnej[3]. Inspiracją dla Paula Attanasio, by stworzyć serial, którego każdy odcinek byłby poświęcony osobnemu przypadkowi, była stała kolumna Diagnosis New York Times Sunday Magazine[1], redagowana przez Lisę Sanders. FOX zaakceptował serial, chociaż dyrektor sieci, Gail Berman, powiedział zespołowi odpowiedzialnemu za koncepcję, że chce medycznego show, a nie białych kitlów biegających wzdłuż korytarza[4]. Katie Jacobs stwierdziła później w jednym z wywiadów, że ten warunek był jednym z wielu, które wpłynęły na ostateczną formę serialu[4].

Po zaaprobowaniu, serial otrzymał idiomatyczny tytuł roboczy Chasing Zebras, Circling the Drain[5] (ang. Ścigając zebry, staczając się w kanał; zebra to w anglojęzycznym slangu medycznym nietypowa diagnoza[6]; stoczyć się w kanał – dogorywać). Oryginalnie kanwą fabuły serialu miała być praca grupki lekarzy, starających się zdiagnozować niediagnozowalne[7]. Shore zdecydował, że kluczową kwestią jest opracowanie barwnej osobowości głównego bohatera, który diagnozowałby pacjentów ujawniając ich sekrety i udowadniając kłamstwa[7]. Kiedy David Shore i pozostałe odpowiedzialnie za kreację postaci dr. House’a osoby odkryły, jakie otwiera to możliwości, szkic serialu stał się mniej dokumentalny, a bardziej fabularny, skoncentrowany na głównym bohaterze[8]. Postać otrzymała nazwisko House, które zostało też zaadoptowane do tytułu serialu[5]. David Shore stworzył też pozostałe postaci oraz był autorem scenariusza pilotażowego odcinka[2]. Bryan Singer, reżyser, który czuwał też nad castingami, powiedział, że roboczy tytuł odcinka pilotażowego brzmiał Everybody lies, która to fraza stała się też motywem przewodnim całego serialu[8]. Shore stwierdził, że fabuła kilku pierwszych odcinków House’a bazowała na pracach Bertona Roueché’a, który pisał dla New Yorkera w latach 1944-1994 i specjalizował się w reportażach dotyczących osobliwych przypadków medycznych[3].

David Shore opracował swoją koncepcję głównego bohatera na podstawie własnych doświadczeń, jako pacjenta w szpitalu klinicznym[9]. Wspominał: „Wiedziałem, że kiedy tylko opuszczę pokój, [lekarze] będą bezlitośnie mnie wyśmiewać [za moją niewiedzę] i wtedy pomyślałem, że ciekawie byłoby zobaczyć postać, która robi to zanim pacjent wyjdzie”[10]. Częścią przewodniego wątku serialu miała być niepełnosprawność głównego bohatera[11]. Oryginalnie House miał poruszać się na wózku, ale Fox odrzucił ten pomysł. Jacobs wyrażała później wdzięczność dla stacji za jej uporczywe nalegania na przebudowę postaci, stawiając House’a z powrotem na nogi, które miały jednak być w stanie uniemożliwiającym poruszanie się bez laski[8]. Później scenarzyści zdecydowali, że House będzie cierpiał na narastający ból nogi, co wpędzi go w uzależnienie narkotykowe[11].

Nawiązania do Sherlocka Holmesa
Podobieństwa pomiędzy Gregorym Housem, a znanym fikcyjnym detektywem, Sherlockiem Holmesem, postacią pióra Sir Arthura Conana Doyle’a, przewijają się przez cały serial[12][13]. Shore tłumaczył, że od zawsze był wielkim fanem książek o Sherlocku Holmesie i uważał jego obojętność wobec klientów za coś bardzo wyjątkowego[10]. Czerpanie z pomysłów Conana Doyle’a widać szczególnie w tym, jaką wagę House przykłada do analizy psychologicznej, nawet kiedy ta wydaje się nie mieć zastosowania, rozumowania indukcyjnego i niechęci do podejmowania przypadków, których nie uważa za interesujące[14]. Jego metody śledcze opierają się na logicznej eliminacji diagnoz, których niemożliwość została udowodniona; Holmes używał do złudzenia podobnych metod[5]. Obie postacie potrafią też grać na instrumentach muzycznych (House na pianinie, gitarze i harmonijce, Holmes na skrzypcach) i zażywają substancje odurzające (House jest uzależniony od Vicodinu; Holmes zażywa niekiedy kokainę)[12]. Relacje House’a z dr. Jamesem Wilsonem również przywodzą na myśl Holmesa i dr. Johna Watsona[5]. Robert Sean Leonard, odtwórca roli Wilsona, stwierdził, że House i jego postać (której nazwisko również wydaje się być podobne do Watsona) mieli według wcześniejszych szkiców scenariusza pracować ze sobą częściej, tak jak Holmes i Watson; jego zdaniem zespół House’a przejął zatem aspekt postaci Watsona[15]. Jak powiedział Shore, samo imię House’a to subtelny hołd dla Holmesa, ze względu na podobieństwo angielskiego słowa house z home, brzmiącym podobnie do nazwiska Holmes)[5][16]. Ponadto adres mieszkania House’a, 221B Baker Street jest identyczny z londyńskim adresem Holmesa – Baker Street 221B[6].

Pojedyncze odcinki serialu również zawierają wiele drobnych odniesień do opowieści o Holmesie. Główna pacjentka zespołu w pilotowym odcinku, Rebecca Adler, zawdzięcza swoje nazwisko Irene Adler, bohaterce pierwszego opowiadania o Sherlocku Holmesie[17][18]. W finale drugiej serii House zostaje postrzelony przez szaleńca, który w napisach końcowych został nazwany Moriarity, imieniem odwiecznego wroga Holmesa[19]. W odcinku czwartej serii, It’s a Wonderful Lie, House zostaje obdarowany „drugą edycją Conana Doyle’a” jako prezentem wigilijnym[20]. Natomiast w finale odcinku piątej serii Joy to the World, Wilson, znów jako prezent świąteczny, daje House’owi książkę Josepha Bella, który to z kolei był inspiracją dla Conana Doyle’a w tworzeniu postaci Sherlocka Holmesa[5]. Wilson załączył też notkę: „Greg, to sprawia, że myślę o Tobie” i, żartując ze współpracowników House’a, opowiada im historię o Irene Adler, rzekomej pacjentce i kochance House’a, która miała być nadawcą prezentu[21].

Zespół produkcyjny
Dr House jest współprodukowany przez Heel and Toe Films, Shore Z Productions i Bad Hat Harry Productions we współpracy z Universal Media Studios dla telewizji FOX[23]. Paul Attanasio i Katie Jacobs, szefowie Heel and Toe Films, David Shore, dyrektor Shore Z Productions oraz Bryan Singer, szef Bad Hat Harry Productions, są producentami serialu od jego wejścia na antenę[9]. Lawrence Kaplow, Peter Blake oraz Thomas L. Moran dołączyli do ekipy jako scenopisarze na początku pierwszej serii po powstaniu odcinka pilotowego. Scenarzyści Doris Egan, Sara Hess, Russel Friend i Garrett Lerner przyłączyli się do serialowej ekipy na początku drugiej serii. Friend i Lerner, którzy byli partnerami w interesach już wcześniej, dostali ofertę pracy w trakcie przygotowań serialu, jednak odrzucili tę szansę. Po sukcesie produkcji, zaakceptowali ofertę, gdy Jacobs ponownie zaproponowała im tę pracę w kolejnym roku[24]. Od początku czwartej serii Moran, Frienda i Lernera zostali producentami serialu, dołączając do Attanasio, Jacobs, Shore’a oraz Singera[23]. Hugh Laurie był producentem drugiego odcinka 5 serii, Not Cancer[25][26] oraz odcinka trzeciego, Adverse Events[27].

Do końca piątej serii w tworzeniu serialu uczestniczyło 24 scenarzystów, m.in.: Kaplow (napisał 16 odcinków), Shore (14), Blake (13), Moran (12), Friend (11), Lerner (11) i Egan (10). Deran Sarafian reżyserował 22 odcinki do końca serii 5. Wśród pozostałych z ponad 3 tuzinów reżyserów, którzy pracowali nad produkcją Dr House’a, tylko Greg Yaitanes wyreżyserował więcej niż 10 odcinków[28]. Elan Soltes był odpowiedzialny za efekty wizualne od początku produkcji serialu[29]. Lisa Sanders, docent medycyny w Yale School of Medicine, odpowiada za medyczne treści serialu. Redaguje ona kolumnę prasową o tytule Diagnosis w The New York Times Sunday Magazine, która zainspirowała powstanie serialu Dr House[30]. Według Shore troje lekarzy sprawdza wszytko co zostanie napisane w scenariuszu[31]. Również Bobbin Bergstrom, dyplomowana pielęgniarka, jest serialowym doradcą medycznym[31].
Casting

„Podjęcie decyzji o grze [w serialu Dr House] nie było żadnym szczególnym posunięciem. Sprawa zazwyczaj ma się tak, że powstaje pilot serialu, a jedynie jedna czwarta [seriali], które zostają zaakceptowane dostaje się do drugiej serii. Myślałem sobie, że czekają mnie trzy fajne tygodnie. Nigdy mi się nawet nie śniło, że po upływie trzech i pół roku wciąż tutaj będę”.

— Hugh Laurie[32]

Początkowo producenci planowali obsadzić rolę dr. House’a kimś, kto będzie kwintesencją amerykańskości[33], Bryan Singer stwierdził nawet, że nie było mowy o angażu aktora o narodowości innej niż amerykańska[7]. W czasie, gdy odbywały się castingi Hugh Laurie był w Namibii na planie filmu Lot Feniksa. Swoje przesłuchanie nagrał w jedynym miejscu, gdzie warunki oświetleniowe były odpowiednie – hotelowej łazience[33], przepraszając na wstępie za jej wygląd[34] (Singer porównał to nagranie do kaset wysyłanych przez Osamę bin Ladena[35]). Laurie improwizował, używając parasolki zamiast laski. Singer był pod wielkim wrażeniem jego występu i tego, jak doskonale „amerykański aktor” był w stanie utożsamić się z postacią[7][36]. Nie wiedział wtedy, że Laurie, który mówił z przekonującym amerykańskim akcentem, jest Brytyjczykiem. Laurie porównał swój sposób mówienia do wyczerpanego nastolatka oglądającego za dużo filmów i telewizji[33]. Chociaż do roli House’a rozważano bardziej znanych aktorów, jak Denisa Leary’ego, Roba Morrowa czy Patricka Dempseya, to Shore, Jacobs i Attanasio, którzy byli równie zachwyceni grą Lauriego jak Singer, zdecydowali się powierzyć rolę tytułowego bohatera właśnie jemu[37].

Laurie ujawnił później, że na początku był pewny, że głównym bohaterem serialu będzie dr James Wilson, marginalizując przy tym rolę House’a do postaci drugoplanowej, dopóki nie otrzymał scenariusza do pilota[38]. Jako syn lekarza, Rana Lauriego, Hugh stwierdził, że czuje się winny „zarabiając więcej za stawanie się udawaną wersją swojego własnego ojca”[33]. Od początku trzeciej serii serialu zarabiał 275 do 300 tysięcy dolarów za odcinek, trzy razy więcej niż ostatnim razem, gdy występował w serialu[39][40]. W piątej serii kwota ta wzrosła do 400 tysięcy, co uplasowało go na liście najlepiej zarabiających aktorów telewizyjnych[41][42].
Robertowi Seanowi Leonardowi zaproponowano jednocześnie role w Dr. Housie i serialu CBS – Wzór[43]. Stwierdził nawet, że scenariusz Wzoru był „całkiem fajny”, później jednak uznał, że postać w jaką miałby się tam wcielić – Charlie Eppes – pojawia się w bardzo wielu scenach scenariusza mówiąc, że „im mniej mam pracy, tym czuję się szczęśliwszy”[43]. Nie był szczególnie zadowolony ze swojego przesłuchania dla House’a i w jednym z wywiadów powiedział, że swój angaż zawdzięcza w dużym stopniu długoletniej przyjaźni z Singerem[43].

Lisa Edelstein zwróciła uwagę Singera swoim występem w roli prostytutki w Prezydenckim pokerze[44]. Była pod wrażeniem scenariusza, jaki otrzymała od Singera, szczególnie energicznych docinków podczas rozmów jej postaci, dr Lisy Cuddy z Housem[44].

Australijskiemu aktorowi Jessiemu Spencerowi przesłuchanie do roli dr. Roberta Chase’a zasugerował jego agent. Spencer myślał początkowo, że chodzi o produkcję w stylu General Hospital, zmienił jednak zdanie po przeczytaniu scenariusza[45]. Po otrzymaniu angażu udało mu się przekonać scenarzystów, by uczynili jego postać także Australijczykiem[46]. Do roli Chase’a przesłuchiwano też Patricka Dempseya, który zagrał później dr. Dereka Shepherda w Chirurgach[47].

Omar Epps, odtwórca roli dr. Erica Foremana, czuł się zainspirowany swoją wcześniejszą rolą praktykanta w innym serialu medycznym – Ostrym dyżurze NBC[48]. Jennifer Morrison natomiast swoje przesłuchanie do roli dr Allison Cameron uważała za kompletną katastrofę[49]. Mimo to, Singer, który już wcześniej widział kilka jej występów, jak Jezioro marzeń, praktycznie od początku chciał mieć ją w obsadzie[49].

Z końcem serii trzeciej House zwolnił Chase’a, a Foreman i Cameron złożyli wypowiedzenie[50]. House musi zatem wyłonić nowy zespół diagnostyczny, kwalifikując do końcowej próby siedmiu finalistów. Początkowo producenci serialu planowali zatrudnienie dwóch pełnoetatowych aktorów towarzyszących postaci Foremana, która powraca w piątym odcinku czwartej serii (Lustro), co miało zapewnić powrót do formuły z trzema członkami w zespole. Ostatecznie, zdecydowano się na wprowadzenie trzech nowych stałych członków obsady[51]. Obok Eppsa, w serialu pozostali Morrison i Spencer, ale odtwarzane przez nich postaci wypełniają inne zadania w szpitalu. Już w fazie produkcji twórcy serialu odrzucili pomysł poświęcenia kolejnych odcinków poszczególnym kandydatom. Wskutek tego – jak twierdzi Jacobs – do ostatniej chwili ani producenci, ani aktorzy nie wiedzieli, kto otrzyma stały angaż[52]. W dziewiątym odcinku czwartej serii (Wyścig) następuje ogłoszenie składu nowego zespołu House’a: do Foremana dołączają doktorzy Lawrence Kutner (Kal Penn)[53], Chris Taub (Peter Jacobson)[54] oraz Remy Hadley (Olivia Wilde)[55][56][57]. Kandydaci odrzuceni przez dr. House’a nie pojawili się ponownie w serialu, z wyjątkiem ostatniej odrzuconej: Amber Volakis (Anne Dudek), dziewczyny Wilsona do końca czwartej serii[58]; w serii piątej pojawiała się w halucynacjach House’a[59]. Chociaż Penn i Wilde mieli pewną przewagę nad aktorami grającymi pozostałych finalistów, Jacobson twierdzi, że przeszli oni przez identyczny proces próbny i zostali w serialu ze względu na atrakcyjność odtwarzanych przez nich postaci dla scenarzystów[52]. Kutner został usunięty z serialu z końcem piątej serii, po tym jak Penn rozpoczął pracę w Biurze do Spraw Publicznych i Kontaktów Międzyrządowych w Białym Domu (ang. White House Office of Public Engagement and Intergovernmental Affairs)[60].
Techniki i lokalizacje filmowania

Duża część ujęć Dr. House’a jest nagrywana tzw. techniką walk and talk, polegającą na dynamicznym śledzeniu kamerą postaci wpadających na siebie idąc wzdłuż szpitalnych korytarzy, prowadzących w tym czasie rozmowę[4][14]. Została ona spopularyzowana przez takie seriale jak Ostry dyżur, Prezydencki poker, St. Elsewhere czy Redakcja sportowa[61]. Wiele scen kręci się też z wykorzystaniem travellingu, ukazujących dwie lub więcej postaci poruszających się z jednego w miejsca w drugie, prowadzących przy tym rozmowę[61]. Producent wykonawczy, Katie Jacobs, stwierdziła, że tak często używano tej techniki, ponieważ dodanie do sceny elementu ruchu nasila wrażenie pośpiechu i zaniepokojenia[4]. Podkreśliła też istotność faktu, że Hugh Laurie ma 6 stóp i 2 cale wzrostu (prawie 190 cm) i jest wyższy niż inne postaci w serialu, a to zwraca uwagę na wszystkie ujęcia w technice walk and talk[4]. Nancy Franklin z New Yorkera opisała komputerowo generowane sekwencje wnikające w głąb ludzkiego ciała, jako świetne, stylizowane na Fantastyczną podróż efekty specjalne wnętrzności pacjentów[62]. „Ujęcia nie ograniczają się tylko do wnikania w głąb gardła” pacjenta – zauważył inny krytyk – „ale i przez jego nos, a także wewnątrz mózgu czy nogi”[63]. Zamiast polegania przede wszystkim na komputerowo generowanych grafikach, takie kadry zazwyczaj opierają się na odpowiednio nagrywanych i obrabianych zdjęciach fizycznych modeli przy wykorzystaniu odpowiednio zwolnionego tempa[29]. Używano też niewspomnianych wcześniej w scenariuszach rekwizytów, pozwalających Lauriemu na improwizację i ujawnieniu wielu dodatkowych aspektów jego postaci, jak i całej historii[4].

Jedynie odcinek pilotażowy House’a został nakręcony w Kanadzie; wszystkie kolejne filmowano już na terenie wynajmowanym przez Fox w Century City w Kalifornii[31]. Na fikcyjne miejsce akcji serialu Bryan Singer wybrał miasto, z którego pochodził, Princeton w stanie New Jersey[9], a źródłem zdjęć powietrznych Szpitala Klinicznego Princeton-Plainsboro jest kampus Uniwersytetu Princeton[64]. Część zdjęć odcinka trzeciej serii – Half-Wit została wykonana na terenie University of Southern California, gdzie wystąpili też Dave Matthews i Kurtwood Smith[65]. Początkowe odcinki szóstej serii Dr House’a zostały nagrane w opuszczonym Szpitalu Psychiatrycznym Greystone Park w New Jersey, który jest serialowym Szpitalem Psychiatrycznym Mayfield[66].
Czołówka

Czołówka serialu rozpoczyna się rezonansowym zdjęciem ludzkiej głowy, z literą „H” otoczoną kwadratem na pierwszym planie. Na nie zostaje nałożony obraz twarzy dr. House’a, który następnie zanika, ustępując miejsca tytułowi serialu (a właściwie zbitce „ouse” dodanej do ciągle widocznej litery „H”), wraz z podkreśleniem oraz tytułem M.D. obok. Do tego ograniczała się czołówka w pilotowym odcinku serialu[67]. Wszystkie późniejsze odcinki zawierają dłuższą czołówkę, ukazującą nazwiska sześciu członków obsady i twórcy serialu, Davida Shore’a. Nazwisko Lauriego pojawia się pierwsze, po nim nazwiska pozostałych pięciu aktorów w kolejności alfabetycznej (Edelstein, Epps, Leonard, Morrison, Spencer), z Shorem na końcu[68].

Po kadrze tytułowym na ekranie pojawia się zdjęcie z lotu ptaka na Szpital Princeton-Plainsboro (w rzeczywistości różne budynki kompleksu Uniwersytetu Princeton, głównie kampus uniwersytecki)[69]. Po nim następuje seria schematów anatomicznych ludzkiego ciała, towarzyszących nazwiskom członków obsady, znajdującym się obok lub ponad ilustracjami. Nazwisko Lauriego jest ukazane obok modelu ludzkiej głowy z wyeksponowanym mózgiem; Edelstein obok grafiki przedstawiającej pojedynczy neuryt, nazwisko Eppsa jest nałożone na zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, Leonarda na rysunku dwóch półkul mózgu[68]. Początkowo producenci chcieli dołączyć także zdjęcia laski i butelki Vicodinu, ale Fox wyraził sprzeciw. Zamiast tego nazwisku Jennifer Morisson towarzyszyło kolejne zdjęcie z lotu ptaka – łodzi wioślarskich płynących wzdłuż uniwersyteckiego Jeziora Carnegie[70]. Nazwisko Spencera pojawia się obok wiktoriańsko stylizowanego szkicu kręgosłupa. Pomiędzy prezentacją nazwisk Spencera i Shore’a, pojawia się kadr przedstawiający House’a i trzech członków jego oryginalnego zespołu idących wzdłuż szpitalnego korytarza[68] (pozostaje to niezmienne także w czwartym i piątej serii, kiedy Chase i Cameron nie należą już do jego zespołu[71]. Jacobs stwierdził, że żadna z ilustracji w tle nie ma żadnego konkretnego znaczenia w stosunku do prezentowanych nazwisk; przyznaje jednak, że ostatni kadr opatrzony tekstem „created by David Shore” („produkcja: David Shore”) wyświetlony nad szyją człowieka daje do zrozumienia, że to Shore jest mózgiem serialu[70]. Czołówka została nominowana do Emmy w kategorii „Outstanding Main Title Design”[72].

Temat muzyczny słyszany w Stanach Zjednoczonych to piosenka Teardrop w wykonaniu Massive Attack[73][74]. Tekst Teardrop jest śpiewany przez Elizabeth Fraser z Cocteau Twins; Czołówka House’a używa jednak jedynie instrumentalnej wersji piosenki, pozbawionej warstwy wokalnej[75]. Wersja akustyczna, w wykonaniu José Gonzáleza, pojawiła się w tle podczas finałowego odcinka czwartej serii[76].
Zarys ogólny serialu

Information icon.svg Zobacz też: Lista odcinków serialu Dr House.

„Zawsze kiedy próbuje się streścić serial w jednym słowie wychodzi się na głupka. Rzecz o prawdzie”.

— David Shore[77]

Dr Gregory House jest geniuszem medycyny i mizantropem, który przewodzi zespołowi diagnostów w szpitalu klinicznym Princton-Plainsboro w New Jersey[67]. Fabuła większości odcinków polega na przedstawieniu dochodzenia do właściwego rozpoznania choroby u jednego z pacjentów. Najczęściej rozpoczyna je poprzedzająca czołówkę scena poza szpitalem, przedstawiająca występowanie objawów[14]. Typowy odcinek przedstawia działania zespołu próbującego zdiagnozować chorobę i wyleczyć ciężko chorego pacjenta[73][78]. Próby te często są bezskuteczne do momentu, gdy stan pacjenta staje się krytyczny[73]. Oddział House’a zazwyczaj leczy pacjentów, którzy korzystali już z pomocy innych lekarzy, ale nie zostali przez nich właściwie zdiagnozowani[64]. House ma w zwyczaju odrzucać przypadki, które uważa za nieciekawe[14]. Konstrukcja fabuły zasadza się bardziej na zderzeniu niekonwencjonalnych teorii i praktyk medycznych House’a z reakcjami na nie innych postaci niż na zawiłych szczegółach leczenia[2].

Zespół używa metody diagnozy różnicowej[78], w którym House pełni rolę kierującego rozważaniami grupy. House wypisuje na tablicy i wykreśla możliwe etiologie[79]. Zazwyczaj przypadłość pacjenta zostaje mylnie zdiagnozowana, co powoduje użycie niewłaściwych leków[78]. Prowadzi to z reguły do dodatkowych komplikacji, ale ostatecznie pomaga rozpoznać właściwie chorobę pacjenta, ponieważ charakter komplikacji dostarcza często nowych informacji[14]. House ma w zwyczaju stawiać właściwą diagnozę ni z tego, ni z owego, często zainspirowany uwagą wypowiedzianą mimochodem przez inną postać[78]. Właściwie postawione diagnozy stanowią przegląd od najczęstszych po najrzadziej spotykane choroby[80]. Stale powracającym żartem serialu jest rozważanie przez zespół na wczesnym etapie możliwości występowania u pacjenta tocznia, ale ta diagnoza nigdy nie okazuje się być trafna[6].

Wielu dolegliwości, z którymi spotyka się zespół House’a nie można łatwo zdiagnozować, ponieważ pacjenci kłamią na temat objawów i ich okoliczności oraz szczegółów z życia. House często wypowiada pod nosem: “wszyscy kłamią” albo ogłasza podczas rozważań zespołu: “pacjent kłamie”; to założenie kieruje jego decyzjami i diagnozami[6]. Ponieważ wiele z jego teorii ma charakter objawienia albo kontrowersyjnych spostrzeżeń, często ma problemy z uzyskaniem zgody swojej przełożonej, dr Lisy Cuddy, dyrektor szpitala, na przeprowadzenie zabiegów medycznych, które uważa za konieczne[81]. Szczególnie kiedy proponowane zabiegi odznaczają się dużym stopniem ryzyka lub gdy są etycznie wątpliwe. Często dochodzi do rozbieżności pomiędzy Housem a jego zespołem[82], zwłaszcza dr Allison Cameron, która odznacza się bardziej konserwatywnymi standardami etyki medycznej niż pozostałe postaci[73].

House, podobnie jak wszyscy lekarze szpitala, musi również przyjmować pacjentów w przychodni znajdującej się budynku[67][83]. Niechętne spełnianie tego obowiązku lub pomysłowe metody wymigania się od niego stanowią powracający wątek poboczny[73][84]. Podczas dyżuru w przychodni House wprawia swoich pacjentów w zakłopotanie czyniąc im niewygodne uwagi o ich życiu osobistym, wypisując dziwaczne recepty i proponując niekonwencjonalne leczenie[67]. Choć początkowo wydaje im się głuchy na ich narzekania, regularnie wprowadza ich w osłupienie szybkimi i celnymi diagnozami[12]. Spostrzeżenia poczynione w pracy nad łatwymi przypadkami w przychodni często stanowią inspirację do rozwiązania przypadku głównego pacjenta[14][85].

„To nie jest serial o uzależnieniu, ale nie można przemycić takiego wątku nie oczekując, że będzie on zauważony i dyskutowany. Zwraca się uwagę na zwiększające się z czasem [u House’a] dawki [vicodinu], który staje się coraz mniej skuteczny w uśmierzaniu bólu, co dla nas niezmiennie stanowi obszar do zgłębienia”.

— Shore, o uzależnieniu House’a od vicodinu[86]

Istotnym elementem fabuły jest też uzależnienie House’a od Vicodinu, którego używa by poradzić sobie z bólem wywołanym zawałem mięśnia czworogłowego uda, co zmusza go do chodzenia o lasce[87]. W odcinku Detox pierwszej serii przyznaje, że jest uzależniony, twierdząc jednak, że nie stanowi to dla niego problemu, bo tabletki pozwalają mu pracować i uśmierzają ból[b]. Mimo to Cuddy i Wilson kilkakrotnie próbowali go namówić na terapię odwykową[88]. Kiedy nie miał dostępu do Vicodinu bądź doświadczał nadzwyczaj silnego bólu, House okazjonalnie eksperymentował z innymi środkami przeciwbólowymi, jak morfina[89], oksykodon[90] czy metadon[91]; po pracy często sięga też po alkohol i określa siebie mianem big-drunkera[92]. Z końcem piątej serii House zaczyna jednak doznawać halucynacji, po odrzuceniu innych diagnoz wraz z Wilsonem stwierdzają, że to Vicodin jest najprawdopodobniejszą przyczyną[93]. Początkowo nie dopuszcza do siebie tej myśli, ostatecznie jednak w finałowym odcinku serii decyduje się poddać leczeniu w Szpitalu Psychiatrycznym Mayfield[94].
Postacie i łuki narracyjne

Information icon.svg Osobny artykuł: Lista postaci z serialu Dr House.

Postacie pierwszoplanowe

Nazwiska sześciorga głównych aktorów serialu znajdują się w sekcji czołówki (tzw. billingu), która przynależy gwiazdom. Wszyscy oni wcielają się w role lekarzy pracujących w fikcyjnym szpitalu Princeton Plainsboro Teaching Hospital (PPTH) w New Jersey[67]. Tytułowy bohater, dr Gregory House (Hugh Laurie), kieruje Oddziałem Rozpoznania Klinicznego[95]. Przedstawia się on jako „podwójnie certyfikowany diagnosta specjalizujący się w chorobach zakaźnych i nefrologii”[96]. Dr James Wilson (Robert Sean Leonard), jedyny prawdziwy przyjaciel House’a, prowadzi Oddział Onkologii[97]. Dr Lisa Cuddy (Lisa Edelstein), endokrynolog[98], jest przełożoną House’a, pełniącą funkcje Dziekana Wydziału Medycznego oraz Dyrektora Szpitala[99]. Związek House’a z Cuddy jest skomplikowany, a ich rozmowy często mają podtekst seksualny o znacznym natężeniu[100]. W szóstym odcinku piątej serii zatytułowanym „Radość” wymieniają się oni pierwszym pocałunkiem[101]. W piątej serii nie dochodzi do kolejnego zbliżenia; w odcinku końcowym House jest przekonany, że uprawiał seks z Cuddy, tymczasem stanowi to jego kolejne urojenie spowodowane zażywaniem narkotyzującego leku[94].

Pierwotny zespół diagnostyczny House’a składa się z dr. Erika Foremana (Omar Hashim Epps), neurologa, dr.Roberta Chase’a (Jesse Spencer), specjalisty w dziedzinie intensywnej terapii oraz dr Allison Cameron (Jennifer Morrison), immunolog[99]. W jednym z odcinków trzeciej serii zatytułowanym Rodzina Foreman wręcza House’owi swoją rezygnację ze słowami „Nie chcę stać się tobą”[c]. W odcinku kończącym tę serię (Ludzki Błąd) House zwraca się do Chase’a twierdząc, że ten albo nauczył się już tyle ile mógł, albo nie nauczył się niczego i wyrzuca go z zespołu. Cameron, która zaczęła darzyć Chase’a głębszym uczuciem, wkrótce po tym rezygnuje z pracy[50]. Skutkiem tego w premierowym odcinku czwartej serii House nie ma nikogo w zespole[102].

Zmuszony przez Cuddy do stworzenia nowego zespołu, House przyjmuje kandydatury czterdziestu lekarzy[92]. Pierwsze odcinki czwartej serii poświęcone są procesowi selekcji, która swoją formułą przypomina popularne programy reality show polegające na eliminacji uczestników[92] (Jacobs nazwał to wersją Ryzykantów[103]). House przydziela każdemu aplikantowi numer od 1 do 40 i wyłania siedmioro finalistów[104]. Następnie ocenia ich pracę podczas rozwiązywania konkretnych przypadków klinicznych pod okiem Foremana, który powraca na oddział po zwolnieniu z innego szpitala za działanie przypominające House’a[104][105][106]. Ponieważ powrót Foremana oznacza ograniczenie liczby wakatów do dwóch, House podstępem wymusza na Cuddy możliwość zatrudnienia trzech nowych asystentów[107]:dr. Chrisa Tauba (Peter Jacobson), byłego chirurga plastycznego, dr. Lawrence’a Kutnera (Kal Penn), specjalistę medycyny sportowej oraz dr Remy Beuregard „Trzynastkę” Hadley (Olivia Wilde), internistkę, która swój przydomek zawdzięcza numerowi z eliminacji[107][108]. W ostatnim odcinku tej serii (Serce Wilsona) „Trzynastka” dowiaduje się, że choruje na dziedziczną pląsawicę Huntingtona[76].

W jedenastym odcinku piątej serii pt. Joy to the World Foreman i „Trzynastka” wymieniają namiętny pocałunek[21]. Początkowo „Trzynastka” jest niechętna rozpoczęciu związku z Foremanem, jednak ostatecznie tych dwoje zaczyna się ze sobą spotykać i z końcem serii wciąż stanowi parę[94]. W marcu 2009 roku E! opublikowało informację, że w piątej serii jedna z głównych postaci umrze[109]. W dwudziestym odcinku zatytułowanym Proste wyjaśnienie w mieszkaniu Kutnera zostaje znalezione jego ciało z przestrzeloną głową. Ponieważ Kutner nie zostawił żadnego listu, House podejrzewa przestępstwo; pozostali bohaterowie uważają jednak tę śmierć za samobójstwo[110][111]. Chociaż Jacobson i Wilde grają główne role (podobnie było i z Pennem), nie są oni wymieniani w tzw. billingu czołówki pośród gwiazd serialu. Ich nazwiska zostają wyświetlone po napisie W pozostałych rolach dopiero po jej zakończeniu[112].

Byli członkowie zespołu, Chase i Cameron, wciąż pojawiają się regularnie w serialu, ale wykonują inne zadania w szpitalu PPTH: Cameron jest starszym lekarzem prowadzącym w ambulatorium[d], a Chase pracuje jako chirurg[92]. W siódmym odcinku serii drugiej zatytułowanym Polowanie Cameron i Chase uprawiają przygodny seks[113]. W połowie trzeciej serii rozpoczynają zażyłość seksualną, jednak Cameron nalega, aby pozostała ona niezobowiązująca[98]; gdy Chase oświadcza, że chce czegoś więcej, Cameron kończy romans[114]. Niemniej pod koniec serii Cameron zaczyna darzyć Chase’a uczuciem i para decyduje się na poważny związek[50]. W dwudziestym pierwszym odcinku tej samej serii zatytułowanym Zbawcy, wyemitowanym bezpośrednio po odcinku o samobójstwie Kutnera[59], następują zaręczyny, a w odcinku kończącym serię – ślub[115]. W VI serii, rozstają się, na skutek śmierci pacjenta spowodowanej przez Chase’a.
Postaci epizodyczne

Każda z serii House’a zawiera epizodyczne postaci, które pojawiają się w kilkuodcinkowym łuku narracyjnym[116]. W pięciu odcinkach pierwszej serii występuje Edward Vogler (Chi McBride), multimilioner posiadający firmę farmaceutyczną[117]. W zamian za przewodnictwo w radzie PPTH, obdarowuje on szpital datkiem w wysokości 100 milionów dolarów[118]. Postać Voglera stanowi próbę wprowadzenia do serialu czarnego charakteru, co było sugestią stacji Fox. Jednak jeszcze przed emisją odcinków z Voglerem serial stał się hitem i z postaci tej szybko zrezygnowano[117]. Shore był zdania, że pomysł z nikczemnym szefem nie był w serialu prawdopodobny: „Serial nazywa się Dr House. Widzowie wiedzą, że nigdy nie zostanie on zwolniony”[6]. W dwóch ostatnich odcinkach pierwszej serii i w kolejnych siedmiu serii drugiej[6] pojawia się Stacy Warner (Sela Ward), była partnerka House’a[119]. Zależy jej, aby House leczył jej męża, Marka Warnera (Currie Graham), u którego w ostatnim odcinku pierwszej serii (Honeymoon)[119] House stwierdza porfirię. Stacy i House ponownie się do siebie zbliżają, jednak ostatecznie House odsyła ją do Marka, co jest dla niej druzgocące[120].

W kilku odcinkach serii trzeciej pojawia się policyjny detektyw, Michael Tritter (David Morse). Próbuje uzyskać przeprosiny u House’a, który zostawił go w gabinecie z termometrem w odbycie[121]. Po tym jak ten odmawia, Tritter wnosi przeciw niemu oskarżenie o nielegalne posiadanie narkotyków i zmusza go do uczestnictwa w programie odwykowym. Gdy sprawa trafia na wokandę, Cuddy kłamie na rzecz House’a i oskarżenie zostaje oddalone. Jednak za obrazę sądu House musi spędzić jedną noc w więzieniu. Kończy on także program odwykowy, ale pod wpływem vicodynu/metadonu[88][122]. U boku trojga wybrańców House’a występują czterej finaliści: Jeffrey Cole (Edi Gathegi); Travis Brennan (Andy Comeau), epidemiolog[122]; Henry Dobson (Carmen Argenziano), były urzędnik rekrutacyjny na akademii medycznej[92] oraz Amber „Bezwzględna Zołza”/”Zdradziecka Suka” Volakis (Anne Dudek), radiolog interwencyjna[108]. Każde z tych czworga odchodzi z serialu po wyeliminowaniu, z wyjątkiem Volakis, która występuje w całej serii ze względu na jej związek z Wilsonem[123][124]. W dwuodcinkowym zakończeniu serii, ponieważ Wilson jest nieuchwytny, stara się ona odprowadzić pijanego House’a do domu[76][125]. Pojawia się ponownie z końcem serii piątej jako przedmiot halucynacji, na które cierpi House[59].

W trzech odcinkach piątej serii pojawia się prywatny detektyw Lucas Douglas (Michael Weston), postać po części inspirowana fascynacją Shore’a serialem kryminalnym Akta Rockforda[126][127]. Początkowo House zatrudnia Douglasa do śledzenia Wilsona, który po śmierci Volakis zakończył z nim przyjaźń (przyjaźń House’a z Wilsonem szybko się odnowi). Później jednak House płaci Douglasowi za monitorowanie życia prywatnego członków zespołu oraz Cuddy[128]. W razie gdyby ta postać przypadła widzom do gustu, planowano uczynić z niej głównego bohatera pokrewnego serialu[129][130]. We wrześniu 2008 roku Shore w wywiadzie dla Entertainment Weekly tak wypowiadał się o konstrukcji tej postaci: „Nie chcę tworzyć kolejnego serialu medycznego. Co naprawdę interesuje mnie z pisarskiego punktu widzenia to wybory, jakich dokonują ludzie w obliczu tego, co dobre i złe […] a prywatny detektyw może drążyć to zagadnienie sprawniej niż lekarz”[131]. Jednak do jesieni 2009 roku w programach amerykańskich stacji telewizyjnych nie znalazł się serial z postacią Douglasa[132].
O
cena serialu
Oceny w amerykańskiej telewizji

Od momentu ukazania się House’a na ekranach, jego popularność stale rosła. Podczas emisji pierwszej serii, serial zajmował dwudzieste czwarte miejsce w rankingu popularności telewizyjnych serii, a wśród kobiet House był notowany na dziewiątej pozycji wśród programów emitowanych w godzinach największej oglądalności[133]. Dzięki rozgłosowi, jaki serial zawdzięcza popularnemu programowi American Idol[134], kolejne trzy serie serii notowane były w pierwszej dziesiątce rankingów. Rekord oglądalności, według Nielsen ratings, House osiągnął w trzeciej serii, gdy każdy odcinek oglądało średnio 19,4 miliona widzów[135]. Zdaniem Katie Jacobs, producenci byli zaskoczeni faktem, że House zgromadził przed telewizorami tak wielu widzów[136]. W piątej serii liczba osób oglądających serial spadła do średnio 12 milionów na odcinek, co dało 19. miejsce w rankingu. Serial pozostaje najchętniej oglądanym programem stacji Fox po American Idol[137].

Odcinkiem o największej oglądalności spośród pierwszych pięciu serii był odcinek 4. serii zatytułowany W okowach lodu[138], który wyemitowano po zawodach Super Bowl XLII[139][140]. Zgromadził przed telewizorami ponad 29 milionów widzów[141]. House był trzecim najczęściej oglądanym programem w tym tygodniu, ex aequo z American Idol. Wyprzedziły go jedynie relacje z Super Bowl i ceremonii zakończenia Super Bowl[142]. Poniżej znajduje się tabela popularności poszczególnych serii serialu podczas emisji w Stanach Zjednoczonych na podstawie średniej liczby widzów każdego odcinka. Emisja prawie każdej z serii House’a rozpoczynała się we wrześniu i kończyła pod koniec maja.
Seria Odcinki Godzina emisji (ET) Premiera serii Zakończenie serii Seria TV Miejsce Oglądalność
(w milionach)
1 22 wtorek 21:00 16 listopada 2004 24 maja 2005 2004–05 #24 13,3[143]
2 24 wtorek 21:00 13 września 2005 23 maja 2006 2005–06 #10 17,3[144]
3 24 wtorek 20:00 (2006)
środa 21:00 (2006–07) 6 września 2006 29 maja 2007 2006–07 #7 19,4[135]
4 16 wtorek 21:00 (2007–08)
poniedziałek 21:00 (2008) 25 września 2007 19 maja 2008 2007–08 #8 16,2[145]
5 24 wtorek 20:00 (2008)
poniedziałek 20:00 (2009) 16 września 2008 11 maja 2009 2008–09 #19 12,0[137]
6 22 poniedziałek 20:00 21 września 2009[146] 17 maja 2010 2009–10 #22 12,8[147]
7 23 poniedziałek 20:00 20 września 2010 23 maja 2011 2010–11 #42 10,8[148]
8 22 poniedziałek 21:00 (2011)
poniedziałek 20:00 (2012) 3 października 2011 21 maja 2012 2011–12 – –
Lista najwyżej ocenianych programów w amerykańskiej telewizji

Od ukazania się pierwszej serii serialu, House znalazł się na wielu toplistach; wymieniono je poniżej, zgodnie z zajmowaną pozycją.

[ukryj]2005[149]

#2 Newsday
#3 PopMatters
#3 USA Today
#4 The New York Times
#7 The Boston Globe
– Chicago Tribune[e]

[ukryj]2006[150]

#6 Newsday
– Chicago Tribune[e]

[ukryj]2007[151]

#2 Los Angeles Times
#2 Chicago Sun-Times
#5 The Boston Globe
#6 Newsday
#7 The Star-Ledger
#7 The New York Times
– Chicago Tribune[e]

[ukryj]2008[152]

#4 Los Angeles Times
– Chicago Sun-Times[e]

[ukryj]2009[153]

– The New York Times[e]

Nagrody i wyróżnienia

Information icon.svg Osobny artykuł: Lista nagród serialu Dr House.

House na nowo definiuje pojęcie medycznego show telewizyjnego. Nie ma tu wyidealizowanych lekarzy, którzy znają odpowiedzi na wszystkie medyczne pytania albo wózków z chorymi, które błyskawicznie przemierzają szpitalne korytarze. House skupia się na farmakologiczno-intelektualnej stronie bycia lekarzem. Metoda prób i błędów współczesnej medycyny zręcznie wykraczająca poza klasyczny, metodyczny format oraz oczywiście błyskotliwy, ale omylny doktor – oto dopełnienie przepisu, doskonały symbol nowoczesnej medycyny.

— Jurorzy Amerykańskiego Instytutu Filmowego na rozdaniu nagród w roku 2005[154].

House otrzymał wiele nagród i nominacji. Serial zdobył Peabody Award w 2005 roku za „niekonwencjonalną postać głównego bohatera – mizantropicznego diagnostyka” oraz za „przypadki godne medycznego Sherlocka Holmesa”, które czynią House’a „najbardziej wyrazistym serialem medycznym ostatniej dekady”[155]. Amerykański Instytut Filmowy umieścił House’a na swojej liście 10 najlepszych programów telewizyjnych 2005 roku[154].

Program był sześciokrotnie nominowany do Złotych Globów i zwyciężył dwukrotnie. Hugh Laurie otrzymał cztery nominacje w kategorii Najlepszy Aktor w Serialu Dramatycznym; zwyciężył w roku 2006 i ponownie w 2007[156][157]. W 2008 House otrzymał pierwszą nominację w kategorii Najlepszy Serial Dramatyczny[158]. Następną otrzymał w kolejnym roku, ale nie zdobył statuetki w tej kategorii[159][160].

House został także uhonorowany przez Stowarzyszenie Aktorów Filmowych – Hugh Laurie zdobył nagrodę za Wybitną Kreację Roli Męskiej w Serialu Dramatycznym w roku 2007 i 2009[161][162]. W latch 2005, 2007 i 2008 Laurie był nominowany do Nagrody Emmy w kategorii Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy w Serialu Dramatycznym[163]. House był również nominowany do Emmy w kategorii Najlepszy Serial Dramatyczny w latach 2006, 2007 i 2008, jednak nie otrzymał nagrody[164][165][166].

Za 21. odcinek pierwszej serii zatytułowany „Trzy historie” David Shore otrzymał Nagrodę Emmy za scenariusz oraz Humanitas Prize w 2006 roku[167][168]. Scenarzysta Lawrence Kaplow zdobył Nagrodę Stowarzyszenia Amerykańskich Scenarzystów w 2006 roku za 2. odcinek drugiej serii – „Sekcja zwłok”[169]. Reżyser Greg Yaitanes zdobył statuetkę Emmy za reżyserię w 2008 roku za odcinek „Głowa House’a” – pierwszą część finału 4. serii[170]. W roku 2007 House otrzymał Nagrodę Emmy za charakteryzację[171].

W 2005 roku Hugh Laurie pojawił się na okładce magazynu TV Guide jako „Najseksowniejszy Mężczyzna Telewizji”[133]. W 2008 House został uznany drugim najseksowniejszym lekarzem w historii za Dougiem Rossem z Ostrego dyżuru, w którego wcielił się George Clooney[40][172].
Dystrybucja

W 2008 roku dystrybucja House’a obejmowała łącznie 66 krajów. Liczba widzów osiągnęła łącznie 81,8 milionów osób, a serial był najczęściej oglądanym serialem telewizyjnym na świecie i przewyższył liczbę publiczności czołowych seriali TV z poprzednich dwóch lat: (CSI i CSI: Miami)[173].

Premierowe odcinki House’a w Stanach Zjednoczonych na antenie Fox i Kanadzie w GlobalTV pojawiały się równocześnie[174]. Serial zajął trzecie miejsce w rankingu oglądalności kanadyjskiej TV w 2008 roku[175]. W tym samym roku House był najczęściej oglądanym programem telewizyjnym w Niemczech[176], we Włoszech uplasował się na drugim miejscu[177], a w Czechach na trzecim[178]. Serial był także popularny we Francji[179], Hiszpanii[180][181], Szwecji i w Holandii[182]. W Wielkiej Brytanii pierwsze cztery serie emitowała telewizja Five. Prawa do wyświetlania serii piątej jako pierwsza zakupiła TV Sky1. Brytyjski rozkład premierowych odcinków jest w przybliżeniu o rok opóźniony w stosunku do emisji w USA[183].

Oryginalna anglojęzyczna wersja wyświetlana jest także w Australii na antenie Network Ten[184], w Nowej Zelandii na kanale TV3[185], a w Irlandii na 3e, kablowym kanale irlandzkiego TV3[186].

Odcinki są także dostępne online lub do pobrania na stronie Amazon Video on Demand, a iTunes store oferuje wszystkie serie od 1 do 5 po 1,99 USD za odcinek[187]. W roku 2007 między NBC Universal (dystrybutorem serialu) i firmą Apple Inc. (właścicielem iTunes) doszło do nieporozumień, które czasowo zablokowały dla iTunes czwartą serię[188][189]. W oświadczeniu prasowym Apple stwierdził, że NBC Universal chciał podwyższyć cenę do 4,99 USD za odcinek[190]. We wrześniu 2008 roku spór pomiędzy Apple i NBC został rozstrzygnięty[191]. Odcinki można także nabyć w jakości HD na iTunes po 2,99 USD[192]. Wcześniejsze odcinki są dostępne na oficjalnej stronie www House’a będącej własnością TV Fox[193] I na Hulu.com[194].

Pierwsze pięć serii serialu można kupić na DVD w regionach 1, 2 i 4. Pudełkowa edycja serii od 1 do 6 również została wydana[195]. Universal Studios Home Entertainment ogłosiła plany wypuszczenia na rynek regionu 1. pierwsza seria w anamorficznym szerokim ekranie (oryginalnie obraz jest letterboxowy)[196]. Nie jest pewne czy na rynkach regionów 2 i 4 ukaże się wersja anamorficzna; obecnie w sprzedaży jest tam wersja obrazu pełnoekranowego 4:3[197][198].
Produkty z logo House

23 kwietnia 2007 roku firma American Apparel wypuściła na rynek limitowaną serię T-shirtów 100% bawełny z nadrukiem „Everybody Lies”. Koszulki wyceniono na 19,95 USD i sprzedawano na stronie Housecharitytees.com, a zyski wpłynęły do amerykańskiego Narodowego Związku Chorób Psychicznych (NAMI)[199]. Koszulki z nadrukiem „Normal’s Overrated” nadal są w sprzedaży, a dochód wpływa do NAMI[200]. Aktorzy i ekipa pracująca przy serialu uczestniczą także w zbiórkach funduszy dla NAMI i brali udział w akcjach promocyjnych na łamach takich czasopism jak Seventeen i Rolling Stone. Wysiłki te przyniosły setki tysięcy dolarów na cele dobroczynne. Jacobs mówi, że poprzez współpracę z NAMI, mają nadzieję „odebrać moc piętna tego rodzaju chorób”[201].

Firma muzyczna Nettwerk 18 września 2007 roku wypuściła na rynek ścieżkę dźwiękową z serialu na płycie[202]. Album zawiera utwory pojawiające się w House M. D. w pełnych wersjach oraz wcześniej niepublikowane piosenki nagrane wyłącznie na potrzeby serialu[203]. W 2008 roku hiszpańska firma Exelweiss zaprojektowała grę na telefon komórkowy, wydano ją w dwóch wersjach: hiszpańsko- i anglojęzycznej[204]. W czerwcu 2009 roku firma Legacy Interactive ogłosiła umowę koncesyjną z Universal Pictures Digital Platforms Group (UPDPG) umożliwiającą rozwinięcie gry wideo opartej na serialu. Gracze wcielają się tam w role współpracowników House’a i mierzą się z nietypowymi przypadkami medycznymi[205].
Gra House

13 września 2010 roku ukazała się gra przygodowa House, przeznaczona na komputery PC i konsolę Nintendo DS[206]. Pierwotnie gra miała ukazać się w grudniu 2009, jednak tak się nie stało. Celem rozgrywki jest diagnozowanie niewyjaśnionych dotąd chorób, wykorzystując do tego badania obdukcyjne, analizy laboratoryjne oraz zabiegi chirurgiczne[207]. Do rozwiązania jest 5 przypadków nieprzedstawionych do tej pory w serialu, a w ciągu całej gry ponad 100 łamigłówek i mini-gierek. Jednym z pacjentów jest 14-letnia dziewczyna.
Gra House: The Mobile Game

Istnieje gra przeznaczona na telefony komórkowe, wyprodukowana przez studio Exelweiss[208]. Gra jest dostępna w języku angielskim i hiszpańskim. Gracz steruje dr. Gregorym Housem, jego zadaniem jest zdiagnozowanie przypadłości, na którą cierpi znajomy przełożonej House’a, dr Lisy Cuddy. Gra jest w wielu punktach zbliżona do fabuły trzeciego odcinka drugiej serii serialu.
Książki

Co dr House wie o medycynie (The Medical Science of House, M.D.) – (2006)
Dr House. Całkowicie bez autoryzacji (House Unauthorized: Vasculitis, Clinic Duty, and Bad Bedside Manner) – (2007)
Dr House. Biografia Hugh Lauriego i przewodnik po serialu (The House that Hugh Laurie Built: An Unauthorized Biography and Episode Guide) – (2007)
Dr House i filozofia – wszyscy kłamią (House and Philosophy: Everybody Lies) – (2008)
(House MD: House MD Season Two Unofficial Guide: The Unofficial Guide to House MD Season 2) – (2008)
Dr House. Oficjalny Przewodnik Po Serialu (House, M.D. The Official Guide to the Hit Medical Drama) – (2010)
Dr House i jego ewangelia autorstwa Diego Goso; wydawnictwa Bernardinum (Maj 2011)

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Obsada

Gregory’ego House’a (Hugh Laurie)

Gregory House (ur. 15 maja 1959 roku) – fikcyjny doktor medycyny i diagnosta z dramatu medycznego stacji FOX, Dr House. Odgrywana przez Hugh Lauriego postać jest aroganckim, gardzącym zasadami geniuszem medycznym, głową zespołu diagnostycznego w fikcyjnym Princeton-Plainsboro Teaching Hospital. Postać House’a jest określana jako mizantrop, cynik, gbur, samotnik i outsider, brutalnie szczery, niegrzeczny. Część wątków serialu wiąże się ze stosowaniem przez House’a Vicodinu, używanego w celu uśmierzenia bólu, będącego następstwem zawału mięśnia czworogłowego uda, które zmusiło go do chodzenia o lasce. Jego najlepszym przyjacielem jest James Wilson, onkolog. Niestandardowe podejście diagnostyczne, radykalne motywy terapeutyczne i ciągły racjonalizm Housa powodują konflikty między nim a jego współpracownikami[1]. House często przedstawiany jest jako pozbawiony jakiejkolwiek sympatii dla swoich pacjentów, a swoją uwagę przywiązuje jedynie do rozwiązywania ich problemów medycznych.

Dzieciństwo
House jest synem zawodowego wojskowego, Johna House’a, który służył jako pilot US Marines oraz Blythe House, która zajmowała się domem. Z powodu częstych zmian miejsc pracy ojca Gregory był zmuszony mieszkać w wielu miejscach na świecie. W wieku 12 lat odkrył, że John House nie jest jego biologicznym ojcem. Potwierdził to badaniami DNA, które przeprowadził w 4. odcinku piątego sezonu, kiedy to jego ojciec zmarł. Ustalił, że jego biologicznym ojcem jest unitariański pastor, były przyjaciel rodziny. Jednak w jednym z odcinków 8 serii House przeprowadza badanie DNA z którego wynika, że on również nie jest jego ojcem. W 7. odcinku trzeciego sezonu (pt. „Son of Coma Guy”) House wyjaśnia, skąd się wzięło jego zafascynowanie diagnostyką. Mianowicie w wieku 14 lat przebywał z ojcem, który stacjonował w Japonii. Greg z kolegą wspinał się po skałkach. Gdy kolega spadł i się skaleczył, musiał zostać odwieziony do szpitala. Tam, z powodu skorzystania z tylnego wejścia, spotkali pewnego dozorcę. W szpitalu okazało się, że nikt nie mógł zdiagnozować infekcji, która się wdała koledze. Przyprowadzili więc owego dozorcę, który okazał się lekarzem, a jednocześnie burakumin (nieczysty, japoński dyskryminowany). Okazało się, że tylko on trafnie rozpoznał rodzaj infekcji, co bardzo zaimponowało House’owi.

House studiował w szkole medycznej Johns Hopkins University. Jednak przyłapano go na oszustwie i został relegowany z uczelni. Wówczas ukończył ostatni rok medycyny na Uniwersytecie Michigan. Właśnie tam poznał swoją przyszłą szefową – Lisę Cuddy. Wkrótce potem uczestniczył w konferencji w Nowym Orleanie, gdzie poznał swojego najlepszego przyjaciela – Jamesa Wilsona.

Charakterystyka i fabuła
House jest kierownikiem Oddziału Medycyny Diagnostycznej w fikcyjnym szpitalu Princeton-Plainsboro w New Jersey, jego specjalizacje to nefrologia i choroby zakaźne. W skład zespołu House’a przez pierwsze trzy sezony wchodzą: Eric Foreman, Robert Chase, Allison Cameron, zaś od czwartego sezonu: Chris Taub, Lawrence Kutner, Remy Hadley. W piątym sezonie, po samobójstwie Kutnera w skład zespołu wchodzą: Foreman, Taub, Trzynastka. W szóstym sezonie do zespołu dołącza również Chase, po rozstaniu z Cameron. W siódmym sezonie, w miejsce Trzynastki, pojawia się Martha Masters.

Gregory House jest określany jako szaleniec, a zarazem znakomity, światowej klasy diagnosta. Jego niekonwencjonalne podejście, abdukcja (błędnie przez niego samego określana mianem dedukcji)[2] i potrzeba rozwiązywania zagadek medycznych sprawiają, iż to właśnie do niego kierowane są przypadki, z którymi inni lekarze nie mogą sobie poradzić. Mimo że sprawia wiele kłopotów, potrafi przekonać dr Lisę Cuddy, dyrektor szpitala Princeton-Plainsboro, do swoich racji. House, przez pięć lat, był w związku z prawniczką Stacy Warner; rozeszli się niedługo po zawale.

Część wątków serialu wiąże się ze stosowaniem przez House’a Vicodinu, używanego w celu uśmierzenia bólu, będącego następstwem zawału mięśnia czworogłowego uda. Obrażenie to zmusiło go także do chodzenia o lasce. W pierwszych dwóch odcinkach 3 serii House na pewien czas uzyskał pełną sprawność w nodze. Mimo starań jego znajomych, doktorów Jamesa Wilsona i Lisy Cuddy, żadna z prób odwyku nie uwolniła go od nałogu.

W finałowym odcinku piątej serii House po samobójczej śmierci współpracownika, trafia do szpitala psychiatrycznego. Poprzedzone jest to halucynacjami, które możemy zobaczyć w 22. oraz 23. odcinku piątej serii. W halucynacjach widać głównie Amber – byłą dziewczynę Wilsona, a także Kutnera.

Na początku szóstego sezonu House jest w na odwyku w szpitalu psychiatrycznym w Mayfield, po czym powraca do Princeton-Plainsboro i próbuje zdobyć serce dr Lisy Cuddy i rozbić jej związek z Lucasem. Udaje mu się to w finale sezonu, gdy on i Cuddy postanawiają spróbować być razem.

W siódmym sezonie House i Cuddy kontynuują swój związek – spędzają razem dużo czasu, a z czasem Lisa, zostawia Gregowi pod opieką swoją córkę. Kryzys związku przychodzi w momencie, w którym Cuddy zaczyna podejrzewać u siebie poważną chorobę. House nie radząc sobie ze stresem, bierze jedną tabletkę Vicodinu. Kiedy Cuddy to zauważa, zrywa z nim. Zdesperowany House znowu popada w nałóg i odreagowuje rozstanie. Później, bierze ślub z Rosjanką, Dominiką Petrovą, by ułatwić jej otrzymanie zielonej karty. W finale sezonu wjeżdża samochodem w dom Cuddy, wskutek czego, Lisa odchodzi z pracy.

Na początku ósmego sezonu House trafia do więzienia na kilka miesięcy. Wychodzi na warunkowe zwolnienie, na prośbę Foremana, który został w miejsce Cuddy dziekanem medycyny szpitala Princeton-Plainsboro.

Od szkoły podstawowej gra na pianinie. Zaczął komponować pewną melodię w liceum, ale nie potrafił jej dokończyć. Dokonał tego jeden z jego pacjentów, będący sawantem pianista (sezon 3 odcinek 15 pt. „Half Wit”). Gra również na gitarze. Używa gitary elektrycznej Gibson Flying V (kremowy, z pickupami Gibson Humbucker AlNiCo, na początku z jednostronnym mostkiem tremolo wyrwanym przez „porywacza” w odcinku „Alone” (s. 4 odc. 1), później wymienionym na mostek Tune-o-matic). W odcinku 21 sezonu 5 House gra na harmonijce ustnej akompaniując sobie na fortepianie. W jednym z odcinków, w szufladzie House’a znajduje się harmonijka.

House zna, poza swoim rodzimym językiem angielskim, także język hiszpański, język portugalski, język francuski, język romski, język hebrajski, język chiński, język japoński, język mandaryński, a także język hindi, a przynajmniej jego podstawy.

House jeździ motocyklem – Hondą CBR 1000RR Fireblade Repsol

House jest ateistą.

Nawiązania do Sherlocka Holmesa
Postać House’a jest wzorowana częściowo na Sherlocku Holmesie[3]. Łączy ich niezwykłe umiejętności dedukcji oraz uzależnienie od narkotyku – House zażywa Vicodin, a Holmes kokainę[4]. Obie postacie potrafią też grać na instrumentach muzycznych (House na pianinie, gitarze i harmonijce; Holmes na skrzypcach)[5]. Relacje House’a z doktorem Jamesem Wilsonem to analogia do Holmesa i doktora Johna Watsona[6]. Robert Sean Leonard, odtwórca Wilsona, stwierdził nawet, że House i jego postać (której nazwisko również jest podobne do Watsona) mieli według wcześniejszych szkiców scenariusza pracować ze sobą częściej, tak jak Holmes i Watson; jego zdaniem zespół House’a przejął zatem aspekt Watsona[7]. Jak powiedział Shore, samo imię House’a to hołd dla Holmesa, ze względu na podobieństwo angielskiego słowa house (oznaczającego dom, jako budynek) od home (dom), brzmiącego podobnie do nazwiska Holmes)[6]. Ponadto numer mieszkania House’a, 221B jest identyczny z londyńskim adresem Holmesa – Baker Street 221B[8].

Pojedyncze odcinki serialu również zawierają odniesienia do opowieści o Holmesie. Główna pacjentka w pilotowym odcinku, Rebecca Adler zawdzięcza swoje imię Irene Adler, bohaterce pierwszego opowiadania o Sherlocku Holmesie[9][10]. W finale drugiego sezonu House zostaje postrzelony przez szaleńca, który w napisach końcowych został wspomniany jako „Moriarty”, imieniem wroga Holmesa[11]. W odcinku czwartego sezonu, It’s a Wonderful Lie, House’a zostaje obdarowany „drugą edycją Conana Doyle’a” jako prezentem wigilijnym[12]. Natomiast w finale odcinku piątego sezonu Joy to the World, Wilson, znów jako prezent świąteczny, daje House’owi książkę Josepha Bella, który to z kolei był inspiracją dla Conana Doyle’a w tworzeniu postaci Sherlocka Holmesa[6]. Wilson załączył też notkę: „Greg, to sprawia, że myślę o Tobie” i żartując ze współpracowników House’a opowiada im historię o Irene Adler, rzekomej pacjentce House’a, która miała być nadawcą prezentu[13].

Nagrody
Za rolę House’a Hugh Laurie zdobył Złoty Glob dla najlepszego aktora w dramacie telewizyjnym w 2006 i 2007 roku.

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Allison Cameron (Jennifer Morrison)

Historia

Bardzo niewiele wiadomo o jej wcześniejszym życiu. Urodziła się ona około 1979 roku w okolicach Chicago, Illinois. Oboje jej rodzice żyją; ma również starszego brata. W wieku 17 lat została aresztowana, jednak nie wiadomo z jakiego powodu.

Nie wiadomo również do jakiej szkoły medycznej uczęszczała, jednak wiadomo, że była wzorową studentką. W wieku dwudziestu jeden lat wyszła za mąż za człowieka umierającego na raka tarczycy. Pół roku później została wdową. Jest agnostyczką.
Charakterystyka

Cameron jest jednym z członków zespołu House’a, aż do końca trzeciego sezonu, kiedy to zwalnia się. Jej specjalność to alergoimmunologia. Od sezonu 4. pracuje jako lekarz na ostrym dyżurze. Została zatrudniona przez House’a z powodu niebanalnej urody około rok po przyjęciu Chase’a, ale dużo wcześniej niż Foreman.

Inteligentna, spostrzegawcza, często angażuje się w opiekę nad pacjentami i nie zwraca uwagi na ich pozycję społeczną czy orientację seksualną. Często sprzecza się z House’em w kwestiach etycznych. Prawdopodobnie przez dłuższy czas była zakochana w swoim przełożonym. W piątym sezonie wychodzi za mąż za innego lekarza z dawnego zespołu House’a – Roberta Chase’a, by w szóstym sezonie rozstać się z nim i szpitalem Princeton-Plainsboro. Powodem jej odejścia jest nieetyczne zachowanie jej małżonka umożliwione przez dr House’a i następnie kryte przez dr Foremana: Chase doprowadził bowiem świadomie do śmierci dyktatora-ludobójcy o nazwisku Dibala (seria szósta, odcinek trzeci „The Tyrant”). Potem pojawia się jeszcze raz w szóstym sezonie, by Chase podpisał papiery rozwodowe.

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Robert Chase (Jesse Spencer)

Historia

Chase urodził się około 1975 roku w Australii. Jego ojciec – Rowan Chase, sławny i bogaty reumatolog wyemigrował z Czechosłowacji do Australii na krótko przed narodzinami syna. Potem zostawił rodzinę i wyjechał. Matka Chase’a wpadła w alkoholizm i, kiedy Robert miał 15 lat, umarła. Chase ma siostrę, z którą rozmawia w jednym z odcinków 8 serii.

Robert został wychowany jako katolik i nawet wstąpił do seminarium duchownego, lecz wkrótce zrezygnował. Pozostawał jednak osobą religijną (widać to było np., gdy modlił się za duszę zmarłego dziecka), jednak później porzucił wiarę lub stał się bezwyznaniowcem.

Ukończył szkołę medyczną na Uniwersytecie w Sydney. Był przeciętnym studentem, lecz jego rezydentura jest imponująca: ukończył specjalizacje z intensywnej terapii i kardiologii. Odbywał również staż z neurochirurgii w Melbourne Hospital, lecz nie uzyskał z niej certyfikatu.
Charakterystyka

Chase jest jednym z asystentów House’a w szpitalu Princeton-Plainsboro w New Jersey, aż do końca trzeciego sezonu, kiedy to House go zwalnia (był jego podwładnym najdłużej – około 2 lat). Od sezonu 4. pracuje jako chirurg. Chase’a od początku serialu łączą bliższe stosunki z Allison Cameron. Często bierze udział w dyskusjach na tematy etyczne, pokazując elastyczne stanowisko. Prowadzi to do napięć z Foremanem. Kiedy Vogler zaczyna wywierać naciski na House’a, Chase przekazuje informacje na temat House’a, aby ocalić posadę. Jednak kiedy Michael Tritter poszukuje informacji na temat House’a, Chase nie współpracuje z nim. Pod koniec trzeciego sezonu zaczyna być bardziej asertywny, sprzeciwia się House’owi, co doprowadza go do zwolnienia.

Z upływem czasu wykazuje zdolność wyciągania z ludzi motywów. Posiada również bardzo dużą wiedzę medyczną, która w jednym z odcinków pomaga mu poprawnie zdiagnozować u pacjenta zespół von Hippla-Lindaua.

Postać najsilniej ewoluująca ze wszystkich bohaterów serialu. Z początku egoista, lizus, konformista i donosiciel – z czasem, po śmierci znienawidzonego, ale szanowanego przez niego ojca oraz po poważnej pomyłce, która doprowadziła do zgonu pacjentki – jego postawa ulega zmianie. Staje się asertywny, wyjątkowo oddany pracy oraz wrażliwy na cierpienie i potrzeby pacjentów. Wyrasta z czasem na czołowego chirurga szpitala, cenionego nawet przez House’a. Wyróżnia się w tym czasie nadzwyczajną postawą moralną górującą znacznie nad kolegami, a nawet uważaną za „anioła” Allison Cameron. Cierpliwie i szarmancko zdobywa powoli serce Cameron traktującą go z początku dość instrumentalnie, wyłącznie jako obiekt seksualny. Sezon 5. kończy ślub Chase’a i Cameron.

W sezonie szóstym, Cameron odchodzi od Chase’a, po tym jak zabija on dyktatora Dibalę dążącego do eksterminacji Sitibich. Po tym zdarzeniu, Robert powrócił na stałe do zespołu House’a. W siódmym sezonie Chase umawiał się na randki z wieloma kobietami, co doprowadziło do tego, że jedna z nich włamała się do jego profilu internetowego i wstawiła kompromitujące zdjęcia.

W siódmym sezonie, Chase cieszy się, że jest w zespole House’a. Kiedy dowiaduje się o o odejściu Trzynastki, daje jej do zrozumienia, że jest nią zainteresowany. Później umawia się na randki z kilkoma kobietami naraz. Kiedy do zespołu zostaje przyjęta Martha Masters, Chase nadzoruje jej pracę.

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Eric Foreman (Omar Epps)

Historia

Foreman urodził się w biednej, lecz uczciwej rodzinie. Jego rodzice to Rodney i Alicia Foreman. Ma również brata – Marcusa. Rodney i Alicia to bardzo religijni ludzie. W trzecim sezonie staje się jasne, że matka Erica cierpi na demencję. Potem Foreman potwierdza, że jego matka cierpi na chorobę Alzheimera. W 13. odcinku szóstego sezonu dowiadujemy się, że Alicia Foreman zmarła. Eric ma również brata Marcusa, który siedzi w więzieniu, za posiadanie narkotyków. Pojawia się na krótko w szóstym sezonie jako pracownik House’a. Prowadzi to do pogodzenia się obu braci.

Eric jako nastolatek miał kłopoty z prawem, został aresztowany za włamanie i trafił do poprawczaka, zszedł jednak z tej drogi i postanowił zostać lekarzem. Ukończył Columbia University i szkołę medyczną Johns Hopkins University.
Charakterystyka

Eric Foreman jest pracownikiem House’a, kolegą z pracy Roberta Chase’a i Allison Cameron. Jego specjalność to neurologia. Jako jedyny pracownik House’a jest w stanie mu się sprzeciwić i twardo walczyć o swoje racje, nawet jeśli jego założenia są błędne. Jest jednym z najlepszych lekarzy w szpitalu. Jest bardzo pewny siebie, niepokorny, ambitny i nie wierzy w nieomylność swojego szefa. Mimo chęci odseparowania się od House’a i podkreślania dzielących ich różnic, często jest do niego porównywany, zaś przez sporą część widzów serialu wręcz nazywany „drugim House’em”.

Odszedł od zespołu na końcu 3. sezonu, ponieważ nie chciał się stać takim człowiekiem, jak jego szef. Powrócił do zespołu House’a w 4. sezonie i jest później traktowany jako jego zastępca, choć oficjalnie pełnej władzy nad pozostałymi członkami oddziału diagnostycznego nie otrzymał, przez co czasami nie jest traktowany poważnie.

Przez większą część piątego sezonu i początek szóstego, jest partnerem życiowym Trzynastki, do momentu kiedy to zwalnia ją z pracy. W 3. odcinku szóstego sezonu, po tym jak House rezygnuje z pracy, Foreman nazywa sam siebie „Geniuszem 2.0″ i przejmuje oddział diagnostyczny, aż do powrotu House’a i odzyskania przez niego licencji.

W siódmym sezonie, Foreman udziela pomocy Taubowi, którego małżeństwo się rozpadło i zaprasza go do siebie do domu. Od kiedy wyprowadził się jego brat, Eric mieszka sam i uświadamia sobie, że jego życie jest puste, bo tak długo mieszkał sam. Wtedy mówi Chrisowi, że może zostać u niego. Pomaga mu również w egzaminie.

W ósmym sezonie, po odejściu Cuddy, zostaje nowym dziekanem wydziału medycyny szpitala Princeton-Plainsboro.

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Chris Taub (Peter Jacobson)

Historia i charakterystyka

Taub był uczestnikiem konkursu, który zorganizował House w czwartym sezonie, w poszukiwaniu nowych pracowników. Miał on numer 39. Już wtedy wykazywał się on asertywnością i był gotowy przeciwstawić się House’owi. Jest to spokojny i opanowany człowiek, najbardziej neutralny z nowych członków zespołu. Dzięki swojej wiedzy nie raz pomógł House’owi obejść szpitalne przepisy co do operacji. Jego specjalność to chirurgia plastyczna. Osiągnął w niej bardzo duże sukcesy, m.in. przewodził zespołowi chirurgów operujących rozszczep wargi i podniebienia w Bangladeszu. Dzięki temu mógł skupić się na zabiegach kosmetycznych dzięki czemu stał się bardzo bogaty.

Niewiele wiadomo o tym gdzie studiował, lecz najprawdopodobniej była to szkoła medyczna Johns Hopkins University, ponieważ prowadził tam kiedyś rozmowę kwalifikacyjną z Masters.
Życie prywatne

Jest żonaty z Rachel Taub. Poznał ją na krótko przed rozpoczęciem stażu. Małżeństwem są od 22 lat. Taub wplątał się w romans z córką wspólnika, przez co musiał zrezygnować z kariery chirurga plastycznego. W 3. odcinku piątego sezonu wyszło na jaw, że Rachel chciała sprawić mężowi niespodziankę i zbierała pieniądze, aby kupić mu nowy samochód. Wtedy Chris postanowił przyznać się jej do swoich zdrad. Obiecał wówczas, że nie będzie jej więcej zdradzał, lecz nie potrafi dotrzymać tej obietnicy. W siódmym sezonie Rachel nawiązała internetową znajomość, co wywołało zazdrość Tauba. W 9. odcinku podejmuje decyzję o rozwodzie i wyprowadza się do hotelu. Równocześnie zostaje także twarzą szpitala – jego wizerunki są wywieszone na plakatach. Niedługo potem ma ważny egzamin, do którego pomaga mu przygotować się Foreman (Taub mieszka u niego, od czasu rozstania z żoną). Taub umawia się również z kobietami w jego mieszkaniu, co wyraźnie nie podoba się Ericowi. Jednak ostatecznie okazuje się, że Chris umawia się tam ze swoją żoną – Rachel. W finale siódmego sezonu, jego żona Rachel i jego kochanka Ruby, jednocześnie zachodzą w ciążę. W ósmym sezonie okazuje się, że Taub został ojcem dwóch córek – Sophie i Sofii.

Taub utrzymuje, że jest wyznania żydowskiego. Jest jednak niepraktykujący – prawdopodobnie jest wyznawcą judaizmu postępowego.

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Lawrence Kutner (Kal Penn)

Kutner jest jednym z asystentów dr. House’a w szpitalu Princeton-Plainsboro w New Jersey. Pojawia się w czwartym sezonie, kiedy House szuka nowych członków zespołu. Początkowo House miał zamiar go wyrzucić, jednak Kutner desperacko starał się utrzymać w zespole (m.in. odwracając swój numerek 6, aby udawać 9, licząc że House nie zapamiętał jego twarzy) – i dzięki dobrym pomysłom mu się to udaje, pomimo że charakteryzuje się skłonnością do wywoływania wypadków (m.in. podpalenie jednej z pacjentek).

Kutner jest z pochodzenia Hindusem, wychowanym w rodzinie zastępczej. Jego biologiczni rodzice zginęli w napadzie na sklep, gdy miał 6 lat. Jest samotny, interesuje się m.in. grami komputerowymi.

W piątym sezonie (20 odcinek) ginie śmiercią samobójczą, strzelając sobie w skroń. Potem pojawił się m.in. w 24 odcinku 5 sezonu jako jedna z halucynacji House’a.

Ciekawostką jest to, że gdy House wynajmuje prywatnego detektywa, dowiadujemy się, iż Kutner pobił rekord Guinessa, w czołganiu się na kolanach (jego wynik wynosił 30 km).

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Remy „Trzynastka” Hadley (Olivia Wilde)

Historia

Trzynastka urodziła się na początku lat osiemdziesiątych w okolicach Nowego Jorku, jako córka Johna i Anny Hadley. Kiedy była małą dziewczynką, jej matka zaczęła wykazywać pierwsze objawy choroby Huntingtona. Jej ojciec nie chciał, aby mała Remy patrzyła jak umiera jej matka, więc nie pozwolił, aby jeździła z nim do domu opieki odwiedzać Annę. Matka Trzynastki zmarła, zanim ta zaczęła się pojawiać w serialu. W okresie dojrzewania Trzynastka odkryła, że jest biseksualna.

Prawdopodobnie Hadley pochodzi z bogatej rodziny, gdyż studiowała ona w Sarah Lawrence College w Nowym Jorku, który jest znany z tego, że ma jedne z najwyższych czesnych w USA.
Charakterystyka

Hadley była jedną z uczestniczek konkursu zorganizowanego przez House’a w czwartym sezonie, w szpitalu Princeton-Plainsboro w New Jersey. Ponieważ nosiła w nim numer 13, inni zaczęli ją tak nazywać (na jej wyraźną prośbę). Jej specjalość to interna.

W ostatnim odcinku 4 serii, pod wpływem House’a potwierdza swoje podejrzenia, że cierpi na pląsawicę Huntingtona. Początkowo pod wpływem załamania wpada w nałóg krótkich romansów z kobietami, aby ostatecznie związać się z Foremanem, również lekarzem z zespołu House’a. Zrywają ze sobą w 6. serii, po tym, jak Foreman decyduje się ją zwolnić, pod nieobecność House’a, by podtrzymać ich związek. W pierwszym odcinku 7. serii bierze wolne i znika, nikt nie wie gdzie, i z jakiego powodu. Jednak w tej samej serii powraca. Okazuje się, że Trzynastka przez pół roku siedziała w więzieniu. Trafiła tam, ponieważ dokonała eutanazji swojego brata, również chorego na pląsawicę Huntingtona.

Hadley jest osobą zrównoważoną, bystrą, entuzjastyczną i nie boi się mówić otwarcie na forum zespołu diagnostycznego, kiedy uważa, że ma rację. Prawdopodobnie jej przeszłość jest nieco mroczniejsza od innych członków zespołu – lubi przygodny seks oraz wykazuje znajomość rodzajów narkotyków (podczas kupowania towaru na ulicy na potrzeby diagnostyczne).
Ciekawostki

W 11. odcinku szóstego sezonu, The down low (Pod przykrywką), na fałszywym rachunku jest napisane, że jej drugie imię to „Beauregard”. Jednak pozostaje niejasne czy to imię jest prawdziwe. W 1. odcinku piątego sezonu, Trzynastka wyznaje pacjentce, że pragnie zmieniać świat, ale nie chce, żeby ktoś cały czas wydawał jej rozkazy.

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Martha M. Masters (Amber Tamblyn)

Rodzice Marthy poznali się na studiach, jej ojciec jest profesorem na Columbia University i poznał swoją przyszłą żonę, kiedy ta była jego studentką. Są małżeństwem od 32 lat. Sama Masters ukończyła liceum w wieku 15 lat. Zanim wstąpiła do szkoły medycznej, uzyskała dwa doktoraty: z matematyki stosowanej i historii sztuki.

Charakterystyka

Obecnie jest studentką trzeciego roku medycyny. Zostaje zatrudniona przez House’a z rozkazu dr Cuddy, w zastępstwie Trzynastki, która wyjechała ze szpitala Princeton-Plainsboro, bez podania przyczyny. Masters jest osobą, która spędza większość czasu w akademiku i ma trudności w relacjach z ludźmi. Odmawia włamania się do domu pacjenta i chce im zawsze mówić prawdę. Pod koniec siódmego sezonu Masters kończy szkołę medyczną i, ku zdziwieniu, orientuje się, że House szuka stażystki. Nie może się zdecydować czy przyjąć posadę, ponieważ House ją oszukuje i manipuluje nią. Ostatecznie odrzuca propozycję i odchodzi z zespołu House’a.

W przeszłości Chris Taub prowadził z Masters rozmowę kwalifikacyjną do Johns Hopkins University. Jej ulubioną liczbą jest stała Eulera.
Koncepcja

Odtwórczyni roli Masters, Amber Tamblyn, twierdzi, że jej bohaterka cierpi na zespół Aspergera[1]. Ponadto, aktorka powiedziała, że postać Marthy jest być może wzorowana na prawdziwej osobie – najlepszej przyjaciółce aktorki, która nazywa się Martha Meredith Masters i jest studentką szkoły medycznej[2][3].

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Chi Park (Charlyne Yi)

Charakterystyka i historia

Chi Park jest córką Koreańczyka i Filipinki. Szkołę medyczną ukończyła wśród 2% najlepszych ze swojego rocznika. Nadal mieszka ze swoimi rodzicami i nie ma chłopaka. Po raz pierwszy pojawia się w drugim odcinku ósmego sezonu, kiedy to pomagała rozwiązać pierwszą sprawę House’a po wyjściu z więzienia.

Park ma problemy z kontrolą swojej złości. Kiedy odbywała rezydenturę na neurologii uderzyła swojego szefa, który naruszył jej nietykalność cielesną. W czasie gdy jest zdenerwowana potrafi trzaskać drzwiami, krzyczeć, a nawet płakać. Ma również kłopoty z przyjmowaniem prezentów, gdyż nie chce być nikomu nic winna.

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Jessica Adams (Odette Annable)

Charakterystyka i historia

Jessica Adams pochodzi prawdopodobnie z bogatej rodziny i nie ma kłopotów finansowych, co wychodzi na jaw, gdy kupuje dr Park drogi prezent. Odbywała rezydenturę w szkole medycznej Johns Hopkins University. Po raz pierwszy pojawia się w premierze ósmego sezonu, gdzie pracuje jako lekarz więzienny. W więzieniu poznaje House’a, który odbywał karę, za zniszczenie domu Cuddy. Gdy House wraca do szpitala Pricneton-Plainsboro, bierze Adams do swojego nowego zespołu diagnostycznego.

Jessica jest rozwiedziona. Jest osobą zabawną i entuzjastyczną. Wierzy w odkupienie i „drugą szansę”.

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Jamesa Wilsona (Robert Sean Leonard)

Historia

O młodości Wilsona wiadomo niewiele. Wychował się w rodzinie żydowskiej, lecz nic nie wiadomo o jego rodzicach. Ma dwóch braci: jednego z nich nie widział od lat i nie wie nawet czy żyje (nie wiadomo jak ma na imię); natomiast drugi brat to Daniel Wilson, który w młodości zachorował na schizofrenię. Danny, w czasie studiów na Princeton University, nadal cierpiał na łagodną paranoję, co doprowadziło do kłótni z Jamesem. Nie mieli kontaktu ze sobą przez wiele lat, lecz James odwiedził brata w New York Mercy Hospital, gdzie ten odbywa leczenie.

Wilson jest onkologiem w Princeton-Plainsboro Teaching Hospital, posiada stopień licencjacki z McGill University oraz wyższe stopnie z Columbii i Uniwersytetu Pensylwanii.

Będąc studentem, Wilson wystąpił w filmie pornograficznym, co w czternastym odcinku szóstego sezonu odkrywa House.

W osiemnastym odcinku ósmego sezonu okazuje się, że Wilson ma grasiczaka w drugim stadium.
Charakterystyka

Znany jako jedyny przyjaciel House’a, którego poznał podczas zjazdu medycznego w Nowym Orleanie. Broni House’a, gdy Edward Vogler występuje z wnioskiem do zarządu szpitala, aby go zwolnić. W odpowiedzi Vogler zwalnia Wilsona, który jednak szybko zostaje przywrócony do pracy dzięki Lisie Cuddy. Wilson próbuje wyleczyć House’a z uzależnienia od Vicodinu. Po przegranym zakładzie House przyznaje, że jest uzależniony, jednak twierdzi, że nie ma to wpływu na jego pracę. Kiedy Michael Tritter grozi House’owi więzieniem z powodu jego uzależnienia, Wilson próbuje nakłonić przyjaciela do uczęszczania na odwyk. Kibicuje związkowi House’a i Cuddy.

Na przełomie sezonów piątego i szóstego pomagał House’owi w terapii odwykowej i załatwił mu miejsce w szpitalu psychiatrycznym w Mayfield. W sezonie 6. oddał część swojej wątroby, pacjentowi – przyjacielowi, którego leczył na raka 5 lat wcześniej (jego wątroba została uszkodzona podczas chemioterapii). Wówczas oddał mu również część swojej krwi.

W siódmym sezonie, przez pewien czas spotykał się ponownie ze swoją pierwszą żoną – Sam, jednak zakończyło się to rozstaniem. Kiedy dowiedział się o związku House’a i Cuddy z początku był nastawiony sceptycznie, jednak potem kibicował ich relacji.
Życie prywatne

Jest znany z bogatego życia uczuciowego, umawiania się na randki z pracownicami szpitala, a nawet zbytniego przywiązywania się emocjonalnie do swoich śmiertelnie chorych pacjentek – zamieszkał i sypiał z jedną z nich.

Ma za sobą trzy nieudane małżeństwa oraz problemy z utrzymaniem wierności byłym żonom. Jego pierwszą żoną była Samantha Carr – byli małżeństwem (wg różnych źródeł) od 1990 do 1991 roku. Na pewno oboje nie znali wtedy House’a. Sam jest radiologiem, lecz nie wiadomo gdzie pracuje. Drugą żoną Wilsona była Bonnie, z którą poznał się na krótko po rozstaniu z Sam. Nie wiadomo dokładnie jak długo byli małżeństwem, lecz rozstali się krótko przed pierwszym sezonem (powodem była zdrada Jamesa). Mieli psa Hectora. Trzecią żoną Wilsona została Julie, lecz nie wiadomo o niej nic poza tym, że powodem rozwodu była jej zdrada.

Jego ostatni, również nieszczęśliwy związek z Amber Volakis miał miejsce w 4. sezonie i został brutalnie przerwany śmiercią ukochanej. Spowodowało to chwilowe oziębienie stosunków z Housem, którego prawdopodobnie obwiniał o stratę swojej miłości. Chciał nawet zrezygnować z pracy, ale po pogodzeniu się z Housem, ich przyjaźń stała się mocniejsza niż wcześniej.

Wilson jest żydem.

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Lisy Cuddy (Lisa Edelstein)

Historia

Cuddy urodziła się w 1967 lub 1968 roku. Jej matką jest Arlene Cuddy, z którą Lisa ma trudne relacje, natomiast jej ojciec nie żyje. Ma jedną siostrę – Julię. Pochodzi z rodziny żydowskiej, lecz jest niepraktykująca. Jej pradziadek – Ernest T. Cuddy – lekarz, napisał książkę medyczną „Wstęp do zespołu ostrego brzucha” (egzemplarz pierwszego wydania tej książki House podarował Cuddy z okazji zaręczyn). W młodości nie była trudnym dzieckiem, choć raz przespała się z najlepszym przyjacielem swojego ojca. Od 12. roku życia pragnęła zostać lekarzem.

W 1987 roku wyszła za mąż w New Jersey i rozwiodła się 6 dni później. Ukończyła Uniwersytet w Michigan, jednak nie wiadomo gdzie ukończyła szkołę medyczną. Wiadomo natomiast, że była druga na swoim roku i była z tego niezadowolona.
Charakterystyka

Cuddy jest dziekanem wydziału medycyny szpitala Princeton-Plainsboro Teaching Hospital w New Jersey, a także szefową Gregory’ego House’a. Została pierwszą kobietą i drugą najmłodszą osobą na takim stanowisku (miała wówczas 32 lata). Jest samotna, błyskotliwa, inteligentna, ma cięte poczucie humoru. Jako jedna z niewielu świetnie dogaduje się z House’m – jest dla niego godnym partnerem do słownych utarczek. Udaje jej się tym zamaskować uczucia jakie do niego żywi. Jej specjalność to endokrynologia.

Pod koniec drugiego sezonu, Cuddy chciała zajść w ciążę, za pomocą sztucznego zapłodnienia. W sezonie piątym zaadoptowała dziecko zmarłej pacjentki House’a – dziewczynkę o imieniu Rachel.

Pod koniec piątego sezonu, House miał halucynacje o charakterze erotycznym, w których widział Cuddy. Ich upublicznienie, i skandal tym spowodowany, wpłynął na rozpoczęcie leczenia odwykowego House’a od Vicodinu.

W sezonie szóstym Lisa wiąże się z Lucasem (detektywem wynajętym przez House’a). Greg próbuje zniszczyć ten związek, jednak po nieudanej próbie wycofuje się. Cuddy razem z nowym chłopakiem chcą kupić mieszkanie, które jednak zostało podkupione przez Wilsona, za namową House’a. W ostatnim odcinku tego sezonu, po dramatycznej akcji ratunkowej House jest bliski załamania sięgając znów po Vicodin. Powstrzymuje go pojawienie się Cuddy, która ujawnia swoje od dawna tłumione uczucie do niego. Od tej chwili próbują być razem.

W siódmym sezonie Cuddy kontynuuje swój związek z Housem, a po jakimś czasie, oddaje mu pod opiekę swoją córkę – Rachel. Jednak, kiedy dowiaduje się o tym, że może być poważnie chora, zauważa, że House dziwnie się zachowuje. W końcu orientuje się, że wziął Vicodin. Z tego powodu zrywa z nim, co powoduje, że Greg na stałe wraca do nałogu. W finale sezonu, House wjeżdża samochodem w dom Cuddy, wskutek czego przerażona Lisa składa wymówienie z pracy i znika z serialu.

Cuddy jest niepraktykującą żydówką.

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Lista odcinków serialu

Sezon 1 (2004-2005)

Premiera sezonu pierwszego nastąpiła 16 listopada 2004, a finał serii został wyemitowany 24 maja 2005[1]. Oglądalność wynosiła 13,3 mln widzów, natomiast seria osiągnęła 24 miejsce w ogólnym rankingu seriali w USA, natomiast 20 miejsce w przedziale wiekowym 18-49[2].
Odcinek #     Tytuł odcinka     Tytuł odcinka (polski)[a]     Scenariusz     Reżyseria     Daty premier
FOX     TVP2     AXN Polska     TVN
1 (1×01)     Pilot
(Everybody Lies)     Pilot
(Wszyscy kłamią)     David Shore     Bryan Singer     16 listopada 2004     6 września 2007     3 grudnia 2007     28 czerwca 2010
Przedszkolanka Rebecca podczas zajęć z dziećmi ma problemy z mówieniem, a następnie dostaje drgawek. Wilson poleca przypadek House’owi, mówiąc że jest to jego kuzynka. Ten podejrzewa guz mózgu, lecz okazuje się, że jest to inna choroba. Rozpoczyna się długi proces diagnozy, w którym House i jego ekipa odrzucają kolejne możliwości.

House nakazuje Foremanowi włamać się do domu pacjentki. Tymczasem Cuddy wstrzymuje nakazane przez Gregory’ego leczenie sterydami, a przedszkolanka wkrótce traci wzrok i zatrzymuje się jej akcja serca. Wilson przekazuje przyjacielowi, że pacjentka chce umrzeć. Ten próbuje przekonać pacjentkę, by się leczyła, jednak bezskutecznie. Wówczas Chase przeprowadza RTG, które wykazuje obecność tasiemca. Przedszkolanka postanawia przyjąć leki. Wkrótce Rebecca zdrowieje i odwiedzają ją jej wychowankowie[13].

Finalna diagnoza: wągrzyca.
2 (1×02)     Paternity     Ojcostwo     Lawrence Kaplow     Peter O’Fallon     23 listopada 2004     13 września 2007     4 grudnia 2007     5 lipca 2010
16-letni gracz lacrosse imieniem Dan traci przytomność podczas meczu. Staje się pacjentem House’a po tym, kiedy zauważa on u niego odruch kloniczny w trakcie badania w klinice. Wśród objawów są nocne lęki i podwójne widzenie. Po krótkiej rozmowie Gregory stwierdza, że Dan jest wykorzystywany seksualnie.

Pacjent zaczyna mieć coraz poważniejsze objawy, a kolejne diagnozy są odrzucane. Tymczasem House zakłada się z zespołem o 100$, czy opiekun chłopca jest rzeczywiście jego biologicznym ojcem. Cuddy przyłącza się do zakładu, przegrany wyjedzie na sympozjum. House wykonuje badanie DNA na podstawie śliny ojca i okazuje się wkrótce, że Dan jest adoptowany i że doskonale o tym wiedział. Zdenerwowany lekarz robi wyrzuty rodzicom, że nie powiedzieli im o tym, gdyż mogło to przyspieszyć leczenie. W przychodni House spotyka mężczyznę, który chce pozwać sąd o szkody moralne i młodą matkę nie wierzącą w szczepienia. Cuddy mówi Gregory’emu, iż uzna zakład za wygrany, jeśli House pokryje koszty badania DNA[14].

Finalna diagnoza: podostre stwardniające zapalenie mózgu.
3 (1×03)     Occam’s Razor     Brzytwa Ockhama     David Shore     Bryan Singer     30 listopada 2004     20 września 2007     5 grudnia 2007     12 lipca 2010

Brandon podczas uprawiania seksu ze swoją dziewczyną ma zapaść. Ląduje w szpitalu, gdzie zajmuje się nim dr House po namowie Wilsona. House ze swoim zespołem próbuje postawić diagnozę, Chase proponuje zakażenie Yersiną, co obala Foreman, ponieważ wtedy nie występuje wysypka i kaszel. Foreman zaś proponuje zapalenie stawów, co obala Cameron, ponieważ wtedy nie byłoby problemów z ciśnieniem krwi. Cameron proponuje Alergię, a Chase raka. Do gry wkracza House, który rzuca na stół słownik z chorobami i stwierdza, że zanim znajdą przyczynę ciśnienie krwi zabije pacjenta i karze go leczyć na sepsę oraz wykonać badania kory mózgowej i echokardiogram.

Finalna diagnoza: zatrucie kolchicyną[15].
4 (1×04)     Maternity     Macierzyństwo     Peter Blake     Newton Thomas Sigel     7 grudnia 2004     27 września 2007     6 grudnia 2007     12 lipca 2010

W szpitalu zaczynają chorować dwa noworodki. Przyszły na świat w różnych salach porodowych i przebywają w innych pokojach, ale dr House podejrzewa, że w szpitalu jest ognisko infekcji i rozszerza się panująca epidemia. Rodzice wymyślają imię dla swojej nowonarodzonej córki. W tym czasie dziecko dwa razy wymiotuje, a następnie ma atak padaczkowy. Cuddy zgadza się zamknąć porodówkę dopiero po wykryciu następnych przypadków. Stan dzieci szybko się pogarsza. Lekarze muszą podjąć decyzję o sposobie leczenia, choć przyczyna choroby jest nieznana. Młoda, wysportowana kobieta ma nudności i przybiera na wadze. Dr House wykrywa u niej szczególny rodzaj pasożyta.

Finalna diagnoza: zakażenie enterowirusem[16]
5 (1×05)     Damned If You Do     Kara boska     Sara B. Cooper     Greg Yaitanes     14 grudnia 2004     4 października 2007     7 grudnia 2007     19 lipca 2010

Do szpitalnej przychodni trafia zakonnica ze zmianami na dłoniach, które uważa za stygmaty. Podanie laku przeciwuczuleniowego doprowadza do zatrzymania krążenia. Jeżeli siostra nie wróci do zdrowia, dyrektor Lisa Cuddy będzie musiała zawiadomić władze o błędzie lekarskim popełnionym przez dr. House’a. Mimo stosowania różnych metod stan zakonnicy pogarsza się. Okazuje się, że lekarze i pielęgniarki mają różne poglądy na temat choroby i życia. Zderzenie odmiennych opinii wznieca dyskusje i prowadzi do przemyśleń.

Finalna diagnoza: Zatrucie miedzią[17].
6 (1×06)     The Socratic Method     Metoda sokratejska     John Mankiewicz     Peter Medak     21 grudnia 2004     11 października 2007     10 grudnia 2007     19 lipca 2010
Finalna diagnoza: rak wątrobowokomórkowy, choroba Wilsona, niedobór witaminy K.
7 (1×07)     Fidelity     Wierność     Thomas L. Moran     Bryan Spicer     28 grudnia 2004     18 października 2007     11 grudnia 2007     26 lipca 2010
Finalna diagnoza: śpiączka afrykańska.
8 (1×08)     Poison     Trucizna     Matt Witten     Guy Ferland     25 stycznia 2005     25 października 2007     12 grudnia 2007     26 lipca 2010
Finalna diagnoza: zatrucie fosmetem.
9 (1×09)     DNR     Nie reanimować     David Foster     Frederick King Keller     1 lutego 2005     1 listopada 2007     13 grudnia 2007     2 sierpnia 2010
10 (1×10)     Histories     Historie     Joel Thompson     Dan Attias     8 lutego 2005     8 listopada 2007     14 grudnia 2007     2 sierpnia 2010
Finalna diagnoza: wścieklizna.
11 (1×11)     Detox     Detoks     Lawrence Kaplow, Thomas L. Moran     Nelson McCormick     15 lutego 2005     22 listopada 2007     17 grudnia 2007     9 sierpnia 2010
12 (1×12)     Sports Medicine     Medycyna sportowa     John Mankiewicz, David Shore     Keith Gordon     22 lutego 2005     29 listopada 2007     18 grudnia 2007
13 (1×13)     Cursed     Przeklęty     Matt Witten, Peter Blake     Daniel Sackheim     1 marca 2005     6 grudnia 2007     19 grudnia 2007     16 sierpnia 2010
Finalna diagnoza: wąglik i trąd.
14 (1×14)     Control     Opanowanie     Lawrence Kaplow     Randy Zisk     15 marca 2005     13 grudnia 2007     20 grudnia 2007
15 (1×15)     Mob Rules     Mafia rządzi     David Foster, John Mankiewicz     Tim Hunter     22 marca 2005     20 grudnia 2007     21 grudnia 2007     23 sierpnia 2010
16 (1×16)     Heavy     Grubaska     Thomas L. Moran     Fred Gerber     29 marca 2005     27 grudnia 2007     7 stycznia 2008
17 (1×17)     Role Model     Wzór do naśladowania     Matt Witten     Peter O’Fallon     12 kwietnia 2005     3 stycznia 2008     8 stycznia 2008     30 sierpnia 2010
18 (1×18)     Babies & Bathwater     Niemowlę     Peter Blake, David Shore     Bill Johnson     19 kwietnia 2005     10 stycznia 2008     9 stycznia 2008
19 (1×19)     Kids     Dzieci     Thomas L. Moran, Lawrence Kaplow     Deran Sarafian     3 maja 2005     17 stycznia 2008     10 stycznia 2008     7 listopada 2010
20 (1×20)     Love Hurts     Bolesna miłość     Sara B. Cooper     Bryan Spicer     10 maja 2005     24 stycznia 2008     11 stycznia 2008     14 listopada 2010
21 (1×21)     Three Stories     Trzy historie     David Shore     Paris Barclay     17 maja 2005     31 stycznia 2008     14 stycznia 2008     21 listopada 2010
Do szpitala przyjeżdża była partnerka House’a Warner. Gregory bardzo boleśnie przeżył rozpad ich związku. Ona prosi go o pomoc, ponieważ jej mąż jest chory i inni lekarze nie mogą mu pomóc.

Cuddy zmusza House’a do wygłoszenia wykładu dla studentów. Ten chce rozwinąć u studentów logiczne diagnozowanie, opowiadając o trzech przypadkach bólu nogi. Ukazane jest to w formie retrospekcji, w których występują: baseballista, profesor (w tej roli Carmen Electra), House oraz farmer.

Finalna diagnoza: kostniakomięsak (bassballista), ołowica (profesor Rilley), zawał mięśnia trójgłowego (House) i zakażenie paciorkowcem (farmer).
22 (1×22)     Honeymoon     Miesiąc miodowy     Lawrence Kaplow, John Mankiewicz     Frederick King Keller     24 maja 2005     7 lutego 2008     15 stycznia 2008     28 listopada 2010
Seria 2 (2005-2006)
Odcinek #     Tytuł odcinka     Tytuł odcinka (polski)[a]     Scenariusz     Reżyseria     Daty premier
FOX     TVP2     AXN Polska     TVN
23 (2×01)     Acceptance     Akceptacja     Russel Friend, Garrett Lerner     Dan Attias     13 września 2005     14 lutego 2008     7 kwietnia 2008     5 grudnia 2010
24 (2×02)     Autopsy     Sekcja zwłok     Lawrence Kaplow     Deran Sarafian     20 września 2005     21 lutego 2008     9 kwietnia 2008     12 grudnia 2010
25 (2×03)     Humpty Dumpty     Wańka wstańka     Matt Witten     Dan Attias     27 września 2005     28 lutego 2008     11 kwietnia 2008     19 grudnia 2010
26 (2×04)     TB or Not TB     Gruźlica czy nie gruźlica     David Foster     Peter O’Fallon     1 listopada 2005     6 marca 2008     14 kwietnia 2008     2 stycznia 2011
27 (2×05)     Daddy’s Boy     Ukochany syn     Thomas L. Moran     Greg Yaitanes     8 listopada 2005     13 marca 2008     16 kwietnia 2008     9 stycznia 2011
28 (2×06)     Spin     Sportowiec     Sara Hess     Fred Gerber     15 listopada 2005     20 marca 2008     18 kwietnia 2008     16 stycznia 2011
29 (2×07)     Hunting     Polowanie     Liz Friedman     Gloria Muzio     22 listopada 2005     27 marca 2008     21 kwietnia 2008     23 stycznia 2011
30 (2×08)     The Mistake     Błąd     Peter Blake     David Semel     29 listopada 2005     17 kwietnia 2008     23 kwietnia 2008     30 stycznia 2011
31 (2×09)     Deception     Podstęp     Michael R. Perry     Deran Sarafian     13 grudnia 2005     8 maja 2008     25 kwietnia 2008     6 lutego 2011
Pewna hazardzistka traci przytomność podczas wyścigów konnych. Zostaje pacjentką House’a. Wkrótce wychodzi na jaw, że kobieta sama wywołuje u siebie różne objawy, by być leczoną. Cameron, by to sprawdzić, zostawia jej fiolkę z antybiotykiem. Pacjentka połyka go. Zespół bagatelizuje objawy wskazujące na Zespół Münchhausena. House przeprowadza jej rozmowę, w której przyznaje się, że jej matka była chora na stwardnienie rozsiane i była przez to rozpieszczana.

Po wyleczeniu, pacjentka nadal korzysta z porad różnych lekarzy.
32 (2×10)     Failure to Communicate     Trudności z komunikacją     Doris Egan     Jace Alexander     10 stycznia 2006     15 maja 2008     28 kwietnia 2008     13 lutego 2011
Do szpitala trafia mężczyzna, który po urazie głowy cierpi na problemy z mową i agrafię. Wkrótce jego stan się pogarsza, przestają działać niektóre organy. Mężczyzna porozumiewa się jedynie za pomocą słów „tak” i „nie”. Gdy próbuje powiedzieć coś innego, wypowiada słowa podobne znaczeniowo lub w wymowie. Przyznaje się, że brał lekkie narkotyki i alkohol. Wkrótce okazuje się, że w jego mózgu jest blizna.

Tymczasem House i Stacy przebywają w podróży służbowej w Baltimore. House musi wytłumaczyć nieuzasadnione użycie różnych lekarstw. Pracownik służby zdrowia nie jest zachwycony zachowaniem House’a, jednak ratuje go Stacy. Okazuje się, że ta sprawdziła kiedy odlatuje samolot Grega, by lecieć innym. Jednak wszystkie loty zostają przesunięte ze względu na złą pogodę. Stacy wynajmuje pokój w lotniskowym hotelu i zaprasza do niego House’a by nie spał na rozłożonych na lotnisku leżankach. Lekarza intryguje, dlaczego była partnerka nie ma na szyi swojego krzyżyka, który zawsze nosi. Ona mówi mu, że pokłóciła się z Markiem i zapomniała zabrać go z domu. Gregory i Stacy całują się. Przerywa im telefon ze szpitala. House próbuje rozgryźć co oznaczają wypowiedziane przez pacjenta słowa o niedźwiedziu i mrozie. Wkrótce dzwoni do ekipy i mówi, że pacjent był w Ameryce Południowej by poddać się eksperymentalnej operacji mózgu i zaraził się tam malarią.
33 (2×11)     Need to Know     Lepiej nie wiedzieć     Pamela Davis     David Semel     7 lutego 2006     22 maja 2008     30 kwietnia 2008     20 lutego 2011
34 (2×12)     Distractions     Rozrywki     Lawrence Kaplow     Dan Attias     14 lutego 2006     29 maja 2008     2 maja 2008     27 lutego 2011
35 (2×13)     Skin Deep     Ważne jest wnętrze     Russel Friend, Garrett Lerner, David Shore     Jim Hayman     20 lutego 2006     5 czerwca 2008     5 maja 2008     10 maja 2011
36 (2×14)     Sex Kills     Seks zabija     Matt Witten     David Semel     7 marca 2006     12 czerwca 2008     7 maja 2008     17 maja 2011
37 (2×15)     Clueless     W kropce     Thomas L. Moran     Deran Sarafian     28 marca 2006     19 czerwca 2008     9 maja 2008     24 maja 2011

Finalna diagnoza: zatrucie auranofiną (aurotiojabłczan sodu).
38 (2×16)     Safe     Pod dobrą opieką     Peter Blake     Felix Alcala     4 kwietnia 2006     4 września 2008     12 maja 2008     31 maja 2011

Finalna diagnoza: porażenie kleszczowe.
39 (2×17)     All In     Sprawdzam     David Foster     Fred Gerber     11 kwietnia 2006     11 września 2008     14 maja 2008     7 czerwca 2011

Finalna diagnoza: choroba Erdheima-Chestera.
40 (2×18)     Sleeping Dogs Lie     Sen sprawiedliwej     Sara Hess     Greg Yaitanes     18 kwietnia 2006     18 września 2008     16 maja 2008     14 czerwca 2011
41 (2×19)     House vs. God     House kontra Bóg     Doris Egan     John F. Showalter     25 kwietnia 2006     25 września 2008     19 maja 2008     21 czerwca 2011
42 (2×20)     Euphoria (1)     Euforia – część 1     Matthew V. Lewis     Deran Sarafian     2 maja 2006     2 października 2008     21 maja 2008     28 czerwca 2011
43 (2×21)     Euphoria (2)     Euforia – część 2     Russel Friend, Garrett Lerner, David Shore     Deran Sarafian     3 maja 2006     9 października 2008     23 maja 2008     5 lipca 2011
44 (2×22)     Forever     Na wieki wieków     Liz Friedman     Daniel Sackheim     9 maja 2006     23 października 2008     26 maja 2008
45 (2×23)     Who’s Your Daddy?     Kto jest twoim tatą     John Mankiewicz, Lawrence Kaplow, Charles M. Duncan     Martha Mitchell     16 maja 2006     30 października 2008     28 maja 2008
46 (2×24)     No Reason     Bez powodu     Lawrence Kaplow, David Shore     David Shore     23 maja 2006     6 listopada 2008     30 maja 2008
Seria 3 (2006-2007)
Odcinek #     Tytuł odcinka     Tytuł odcinka (polski)[a]     Scenariusz     Reżyseria     Daty premier
FOX     TVP2     AXN Polska
47 (3×01)     Meaning     Sens życia     Lawrence Kaplow, David Shore, Russel Friend, Garrett Lerner     Deran Sarafian     5 września 2006     13 listopada 2008     15 kwietnia 2009
48 (3×02)     Cane & Able     Kain i Abel     Daniel Sackheim     12 września 2006     20 listopada 2008     20 kwietnia 2009
49 (3×03)     Informed Consent     Świadoma zgoda     David Foster     Laura Innes     19 września 2006     27 listopada 2008     21 kwietnia 2009
50 (3×04)     Lines in the Sand     Linie na piasku     David Holselton     Newton Thomas Sigel     26 września 2006     11 grudnia 2008     22 kwietnia 2009
51 (3×05)     Fools for Love     Nieszczęśliwa miłość     Peter Blake     David Platt     31 października 2006     11 grudnia 2008     27 kwietnia 2009
52 (3×06)     Que Será Será     Que sera, sera     Thomas L. Moran     Deran Sarafian     7 listopada 2006     18 grudnia 2008     28 kwietnia 2009
53 (3×07)     Son of Coma Guy     Syn gościa w śpiączce     Doris Egan     Dan Attias     14 listopada 2006     18 grudnia 2008     29 kwietnia 2009
54 (3×08)     Whac-A-Mole     Starszy brat     Pamela Davis     Daniel Sackheim     21 listopada 2006     8 stycznia 2009     4 maja 2009
55 (3×09)     Finding Judas     Kto będzie Judaszem     Sara Hess     Deran Sarafian     28 listopada 2006     8 stycznia 2009     5 maja 2009
56 (3×10)     Merry Little Christmas     Wesołych świąt     Liz Friedman     Tony To     12 grudnia 2006     15 stycznia 2009     6 maja 2009
57 (3×11)     Words and Deeds     Czyny i słowa     Leonard Dick     Daniel Sackheim     9 stycznia 2007     15 stycznia 2009     11 maja 2009
58 (3×12)     One Day, One Room     Pewnego dnia w jakimś pokoju     David Shore     Juan J. Campanella     30 stycznia 2007     22 stycznia 2009     12 maja 2009
59 (3×13)     Needle in a Haystack     Igła w stogu siana     David Foster     Peter O’Fallon     6 lutego 2007     22 stycznia 2009     13 maja 2009
60 (3×14)     Insensitive     Nieczuła     Matthew V. Lewis     Deran Sarafian     13 lutego 2007     29 stycznia 2009     18 maja 2009
61 (3×15)     Half-Wit     Półgłówek     Lawrence Kaplow     Katie Jacobs     6 marca 2007     29 stycznia 2009     19 maja 2009
62 (3×16)     Top Secret     Ściśle tajne     Thomas L. Moran     Deran Sarafian     27 marca 2007     5 lutego 2009     20 maja 2009
63 (3×17)     Fetal Position     Pozycja embrionalna     Russel Friend, Garrett Lerner     Matt Shakman     3 kwietnia 2007     12 lutego 2009     25 maja 2009
64 (3×18)     Airborne     W powietrzu     David Hoselton     Elodie Keene     10 kwietnia 2007     12 lutego 2009     26 maja 2009
65 (3×19)     Act Your Age     W twoim wieku     Sara Hess     Daniel Sackheim     17 kwietnia 2007     19 lutego 2009     27 maja 2009
66 (3×20)     House Training     Pieskie życie     Doris Egan     Paul McCrane     24 kwietnia 2007     19 lutego 2009     1 czerwca 2009
67 (3×21)     Family     Rodzina     Liz Friedman     David Straiton     1 maja 2007     5 marca 2009     2 czerwca 2009
68 (3×22)     Resignation     Wymówienie     Pamela Davis     Martha Mitchell     8 maja 2007     5 marca 2009     3 czerwca 2009
69 (3×23)     The Jerk     Gnojek     Leonard Dick     Daniel Sackheim     15 maja 2007     12 marca 2009     8 czerwca 2009
70 (3×24)     Human Error     Ludzki błąd     Thomas L. Moran, Lawrence Kaplow     Katie Jacobs     29 maja 2007     12 marca 2009     9 czerwca 2009
Seria 4 (2007-2008)
Odcinek #     Tytuł odcinka     Tytuł odcinka (polski)[a]     Scenariusz     Reżyseria     Daty premier
FOX     TVP2     AXN Polska
71 (4×01)     Alone     Sam     Peter Blake, David Shore     Deran Sarafian     25 września 2007     19 marca 2009     10 czerwca 2009
Zawalił się budynek biurowy, House musi szybko zdiagnozować młodą kobietę, Megan, której udało się przeżyć katastrofę. Pozbawiony zespołu, Gregory dzieli się pomysłami z woźnym szpitala. Część jej dolegliwości nie daje się wytłumaczyć doznanymi urazami. Zmęczony naleganiem dyrektorki, House zakłada się z Cuddy, że nie potrzebuje zespołu do postawienia diagnozy.

Tymczasem z gabinetu House’a ginie jego cenna gitara. Gregory jest przekonany, że Wilson jest winowajcą. Rewanżując się, demoluje hotelowy pokój przyjaciela i chce przenieść jego pacjenta do innej sali. Zostaje on jednak przyłapany przez Jamesa. Finalną diagnozą dla Megan jest reakcja alergiczna na cefalosporynę.
72 (4×02)     The Right Stuff     Właściwy materiał     Doris Egan, Leonard Dick     Deran Sarafian     2 października 2007     19 marca 2009     15 czerwca 2009
House prowadzi rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami do pracy w szpitalu. Bada jednocześnie przypadek astronautki, Grety, która twierdzi, że słyszy oczami. House kompletuje skład nowego zespołu. Jego uwagę zwracają Chris Taub oraz Remy Hadley, zwana od swojego numeru kwalifikacyjnego trzynastką. Wiedząc, że NASA nie weźmie jej w kosmos, gdy będzie chora, Greta prosi House’a by jej przypadek był zachowany w tajemnicy. Tymczasem Gregory zauważa na korytarzach szpitala swoich dawnych pracowników.

Okazuje się, że pacjentka choruje na Zespół von Hippla-Lindaua. House ogłasza wyniki selekcji do swojego zespołu.
73 (4×03)     97 Seconds     97 sekund     Russel Friend, Garrett Lerner     David Platt     9 października 2007     26 marca 2009     16 czerwca 2009
Młody mężczyzna chorujący na atrofię mięśni, Thomas Stark traci przytomność na środku ulicy. Na szczęście samochód, który pędził w jego kierunku, hamuje na czas.

House dzieli kandydatów na jego asystentów na dwie grupy, które mają za zadanie zdiagnozować przypadłość pacjenta. Trzynastka sądzi, że mężczyzna zaraził się czymś podczas niedawnej wizyty w Tajlandii. Mężczyzna, który potrącił Thomasa, także trafia do szpitala. Chce popełnić samobójstwo, próbując porazić się prądem. Tymczasem Foreman zostaje wyrzucony z Mercy Hospital. Finalną diagnozą dla Thomasa jest węgorzyca.
74 (4×04)     Guardian Angels     Anioły stróże     David Hoselton     Deran Sarafian     23 października 2007     26 marca 2009     17 czerwca 2009
Zostało siedmiu kandydatów do zespołu House’a. Mają zająć się Ireną Walesa, która wierzy, że rozmawia ze zmarłymi – cierpi ona na halucynacje związane z nieżyjącymi osobami, widzi też swoją zmarłą matkę. Amber zadaje Trzynastce bardzo osobiste pytania. Cameron dowiaduje się, że Foremana zwolniono z pracy, a Cuddy spotyka się z nim w restauracji i proponuje ewentualny powrót lekarza do ekipy Gregory’ego. Foreman mimo początkowych wątpliwości, przyjmuje ofertę.

Okazuje się, że pacjentka zatruła się sporyszem i choruje na ergotyzm.
75 (4×05)     Mirror Mirror     Lustro     David Foster     David Platt     30 października 2007     2 kwietnia 2009     22 czerwca 2009
Trzydziestoletni mężczyzna zostaje zaatakowany przez bandytów. Gdy chce się bronić, pojawiają się u niego dziwne objawy, więc jeden z napastników wzywa pogotowie. Kandydaci House’a mają okazję by nauczyć się czegoś o sobie – pacjent naśladuje napotkane osoby. Do szpitala wraca Foreman. House nie jest zadowolony, więc tamten zastanawia się, czy rzeczywiście powrót do Princenton Plainsboro był dobrym pomysłem. Eric wie jednak, że inne szpitale nie będą chciały go zatrudnić. House mówi mu, że znalazł dla niego etat, jednak ten nie jest zainteresowany. Gregory próbuje nakłonić Cuddy do wyrzucenia lekarza.

Foreman podejrzewa u pacjenta zespół Munchausena, jednak diagnozą jest zatrucie eferytrozonem, w wyniku kontaktu z świńskim kałem.
76 (4×06)     Whatever It Takes     Za wszelką cenę     Thomas L. Moran, Peter Blake     Juan J. Campanella     6 listopada 2007     2 kwietnia 2009     23 czerwca 2009
Casey Alfonso ma problemy z widzeniem podczas wyścigu samochodowego, w trakcie wywiadu zaś traci przytomność. Foreman i kandydaci do ekipy House’a nie zgadzają się w kwestii diagnozy.

Tymczasem House zostaje zabrany rządowym śmigłowcem przez CIA, by zbadać jednego z agentów, prawdopodobnie otrutego w trakcie misji. Diagnoza House’a to zatrucie selenem. Po sprzeczce z dr Terzi, House zostawia pacjenta i wychodzi ze szpitala. Następnego dnia, Cuddy wypytuje House’a gdzie był, on jednak nie chce odpowiedzieć. Szefowa podwaja mu liczbę dyżurów. Okazuje się, że pacjentka zatruła się talem.
77 (4×07)     Ugly     Brzydal     Sean Whitesell     David Straiton     13 listopada 2007     23 kwietnia 2009     24 czerwca 2009
Nastolatek z bardzo zniekształconą twarzą ma poddać się operacji plastycznej w szpitalu Princeton-Plainsboro, jednak pojawiają się komplikacje. Opłatę za leczenie ponosi telewizja, kręcąca o Kennym film dokumentalny. Cuddy sądzi, że dokument przyniesie rozgłos szpitalowi. House jednak uważa, że kręcenie filmu zakłóci pracę jego ekipy, więc zamyka przed kamerami pracownię radiologiczną. House zaczyna podejrzewać, że popełnił błąd, przyjmując do zespołu kandydatów doktor Terzi, poznaną podczas diagnozowania agenta CIA.

Cameron, podczas wywiadu wyznaje, że kocha House’a.

Finalną diagnozą dla pacjenta okazuje się borelioza.
78 (4×08)     You Don’t Want To Know     Nie chcesz wiedzieć     Sara Hess     Lesli Linka Glatter     20 listopada 2007     23 kwietnia 2009     29 czerwca 2009
Zespół zajmuje się przypadkiem Houdiniego – magika, którego podczas przedstawienia uratowali Kutner oraz Cole. Pierwszy z nich prosi Foremana o pomoc w diagnozie, podejrzewając grzyba w płucach. Podczas rezonansu Houdini zaczyna krwawić wewnętrznie.

Tymczasem House wymyśla finałowej piątce kandydatów nowe zadanie – mają zdobyć stringi doktor Cuddy. Taub i Amber próbują oszukać Gregory’ego, jednak nie udaje im się. Okazuje się, że przyczyną krwawienia magika był kluczyk połknięty przez niego, a który podczas rezonansu przebił się przez jego wnętrzności. Podczas rozmowy z Housem i pokazywania mu sztuczek z kartami, zaczyna krwawić z nosa.

Cole zdobywa tajemniczo stringi Cuddy, co intryguje House’a. Taub proponuje mu 5 tysięcy dolarów za zrezygnowanie z dalszej rywalizacji o miejsce w zespole. House podejrzewa Trzynastkę o chorobę, którą ukrywa. Stan Houdiniego staje się coraz gorszy. Podczas jego badania House traci przytomność, a zespół prowadzi na nim badania. Okazuje się, że Trzynastka uśpiła go w rewanżu za podawanie jej kofeiny. Wkrótce, po rozmowie z Wilsonem, House uświadamia sobie, że wciąż podawali magikowi złą grupę krwi, dlatego pojawiały się kolejne symptomy chorobowe. Do gabinetu Gregory’ego przychodzi Remy z kopertą. House przyznaje, że robił jej badania na pląsawicę Huntingtona. Trzynaście mówi, że nie chce znać prawdy. Lekarz wyrzuca kopertę, gdyż też nie chce jej poznać.
79 (4×09)     Games     Gierki     Eli Attie     Deran Sarafian     27 listopada 2007     14 maja 2009     30 czerwca 2009
80 (4×10)     It’s A Wonderful Lie     Błogosławione kłamstwo     Pamela Davis     Matt Shakman     29 stycznia 2008     14 maja 2009     1 lipca 2009
81 (4×11)     Frozen     W okowach lodu     Liz Friedman     David Straiton     3 lutego 2008     21 maja 2009     6 lipca 2009
82 (4×12)     Don’t Ever Change     Nigdy się nie zmieniaj     Doris Egan, Leonard Dick     Deran Sarafian     5 lutego 2008     21 maja 2009     7 lipca 2009
83 (4×13)     No More Mr. Nice Guy     Nigdy więcej miłego pana     David Hoselton, David Shore     Deran Sarafian     28 kwietnia 2008     28 maja 2009     8 lipca 2009
84 (4×14)     Living the Dream     Telenowela na żywo     Sara Hess, Liz Friedman     David Straiton     5 maja 2008     28 maja 2009     13 lipca 2009
85 (4×15)     House’s Head     Głowa House’a     Peter Blake, David Foster, Doris Egan     Greg Yaitanes     12 maja 2008     4 czerwca 2009     14 lipca 2009
86 (4×16)     Wilson’s Heart     Serce Wilsona     Peter Blake, David Foster, Garrett Lerner, Russel Friend     Katie Jacobs     19 maja 2008     18 czerwca 2009     15 lipca 2009
Seria 5 (2008-2009)
Odcinek #     Tytuł odcinka     Tytuł odcinka (polski)[a]     Scenariusz     Reżyseria     Daty premier
FOX     TVP2     AXN Polska
87 (5×01)     Dying Changes Everything     Śmierć zmienia wszystko     Eli Attie     Deran Sarafian     16 września 2008     3 września 2009     2 marca 2010
Akcja piątego sezonu rozpoczyna się 5 miesięcy po śmierci Amber. Wilson rezygnuje z pracy, ponieważ to wydarzenie ma wpływ nie tylko na pracę, ale również na przyjaźń z Housem. House zaś zastanawia się, czy odpowiada za nie.

Lou jest asystentką znanej feministki. Podczas ważnego spotkania, doznaje halucynacji – widzi mrówki chodzące po jej ciele. Jej stan się pogarsza – serce bije wolno, pojawiają się też objawy neurologiczne. House odrzuca czynniki psychiatryczne. Trzynaście zmaga się z diagnozą o chorobie Hunningtona i z chęcią angażuje się w diagnozę Lou. Zespół robi pacjentce test ciążowy, którego wynik jest pozytywny. Okazuje się, że pacjentka ma ciążę pozamaciczną. Chase przeprowadza aborcję. Wilson mówi House’owi, że musi przerwać z nim przyjaźń, gdyż nie wie, czy jest ona dla niego dobra.

Finalna diagnoza: trąd
88 (5×02)     Not Cancer     Nie rak     David Shore, Lawrence Kaplow     David Straiton     23 września 2008     3 września 2009     9 marca 2010
Biorcy narządów od tego samego dawcy – m.in. nauczyciel muzyki, zawodnik MMA i tenisista, umierają nagle na różne choroby, niezwiązane z odrzuceniem przeszczepu. Ekipa House’a próbuje ocalić pozostałą przy życiu Apple, która także ma narządy od tamtego dawcy. Śledzą także stan starszego człowieka, który umiera, po przeszczepie. By odkryć zagadkę, przeprowadzają sekcje zwłok.

Tymczasem Gregory wynajmuje za pieniądze szpitala prywatnego detektywa – Lucasa (oficjalnie do reperacji ekspresu do kawy), który ma za zadanie szpiegować Wilsona i zespół House’a. Dowiaduje się, że Wilson znalazł nową pracę i że Cameron oraz Cuddy odwiedzały go. Lucas próbuje zaprzyjaźnić się ze swoim zleceniodawcą. Ten proponuje mu kontrakt.

Finalna diagnoza: przeszczep rakowych komórek macierzystych.
89 (5×03)     Adverse Events     Zdarzenia niepożądane     Carol Green, Dustin Paddock     Hugh Laurie     30 września 2008     9 września 2009     16 marca 2010
Pewien malarz zaczyna malować coraz bardziej zniekształcone obrazy, ze względu na nierozpoznaną chorobę. Staje się pacjentem Princenton-Plainsboro, choć twierdzi, że jego stan ulega poprawie. House podejrzewa, że pacjent ukrywa zażywanie narkotyków. Później malarz przyznaje się, że testuje trzy różne leki, co ukrywał przed swoją dziewczyną.

Tymczasem Gregory nadal korzysta z usług detektywa Lucasa, by dowiedzieć się więcej o finansach i życiu swoich podwładnych oraz Cuddy.

Finalna diagnoza: bezoar spowodowany zażywaniem eksperymentalnych leków.
90 (5×04)     Birthmarks     Znamiona     Doris Egan, David Foster     David Platt     14 października 2008     10 września 2009     23 marca 2010
25-letnia adoptowana przez Amerykanów Chinka jedzie do ojczystego kraju aby odnaleźć swoich biologicznych rodziców, ci jednak odrzucają ją, twierdząc, że nigdy nie mieli córki. Kiedy podnosi posążek Buddy podczas modlitwy, doznaje zapaści i zaczyna wymiotować krwią. Trafia do szpitala Princenton-Plainsboro, gdzie wstępną diagnozą jest SARS, jednak okazuje się, że nie jest to ta choroba i stan pacjentki się pogarsza.

Tymczasem do House’a dociera informacja o śmierci jego ojca, gdyż podejrzewa, iż nie jest on jego biologicznym rodzicem. Przyjaciele postanawiają go uśpić i wsadzić do samochodu Wilsona. Kiedy Gregory się budzi, próbuje za wszelką cenę nie dotrzeć na pogrzeb ojca, z czego wynika szereg kłopotliwych sytuacji. Mimo tego przyjaciel dowozi go do zakładu pogrzebowego, gdzie House zostaje poproszony o wygłoszenie mowy. Wówczas wyrywa ukradkiem włos z ucha ojca.

Po powrocie do szpitala Gregory wpada na diagnozę, która potwierdza się po wykonaniu badania rentgenowskiego czaszki – w mózgu pacjentki tkwią gwoździe, które wbili jej rodzice przez ciemiączko, gdy była jeszcze niemowlęciem. House poddaje włos ojca badaniu DNA, które nie wykazuje podobieństwa genetycznego w stosunku do niego. Wilson powraca do pracy w szpitalu.

Finalna diagnoza: gwoździe w czaszce
91 (5×05)     Lucky Thirteen     Szczęśliwa Trzynastka     Liz Friedman, Sara Hess     Greg Yaitanes     21 października 2008     16 września 2009     30 marca 2010
92 (5×06)     Joy     Radość     David Hoselton     Deran Sarafian     28 października 2008     17 września 2009     6 kwietnia 2010
Pod oko House’a i jego zespołu trafia samotny ojciec, który cierpi na kłopoty z pamięcią, narkolepsję i lunatyzm. Podczas jego diagnozy okazuje się, że nieświadomie brał kokainę. Taub z Trzynastką trafiają do dilera i zakupują narkotyk, po czym badają go, jednak okazuje się, że w próbce nie ma żadnych domieszek poza mlekiem w proszku. Wkrótce mężczyzna zaczyna krwawić z gruczołów potowych. House zauważa, że córka pacjenta cierpi na tę samą przypadłość, co ojciec. Okazuje się, że jest to rodzinna gorączka śródziemnomorska.

Cuddy zamierza poznać Beccę – kobietę, która ma urodzić dla niej córkę. Gregory uważa, że szefowa rozmyśli się i zakłada się z zespołem o czas, w który Cuddy zrezygnuje z adopcji. Podczas spotkania Lisa zauważa, że ciężarna ma wysypkę na rękach i zabiera ją do szpitala. Tam stwierdzone zostają kłopoty z płodem, jednak kobieta rodzi dziecko, które dostaje 9 punktów w skali Apgar. Po porodzie Becca stwierdza, że nie powinna oddać córki w adopcję.

Finalna diagnoza: rodzinna gorączka śródziemnomorska
93 (5×07)     The Itch     Świąd     Peter Blake     Greg Yaitanes     11 listopada 2008     23 września 2009     13 kwietnia 2010
94 (5×08)     Emancipation     Emancypacja     Pamela Davis, Leonard Dick     James Hayman     18 listopada 2008     24 września 2009     20 kwietnia 2010
95 (5×09)     Last Resort     Ostatnia deska ratunku     Matthew V. Lewis, Eli Attie     Katie Jacobs     25 listopada 2008     30 września 2009     27 kwietnia 2010
96 (5×10)     Let Them Eat Cake     Niech jedzą ciastka     Russel Friend, Garrett Lerner     Deran Sarafian     2 grudnia 2008     1 października 2009     4 maja 2010
97 (5×11)     Joy to the World     Radość światu     Peter Blake     David Straiton     9 grudnia 2008     7 października 2009     11 maja 2010
98 (5×12)     Painless     Bez bólu     Thomas L. Moran, Eli Attie     Andrew Bernstein     19 stycznia 2009     8 października 2009     18 maja 2010
99 (5×13)     Big Baby     Duże dziecko     Lawrence Kaplow, David Foster     Deran Sarafian     26 stycznia 2009     14 października 2009     25 maja 2010
100 (5×14)     The Greater Good     Większe dobro     Sara Hess     Leslie Linka Glatter     2 lutego 2009     15 października 2009     1 czerwca 2010
101 (5×15)     Unfaithful     Niewierny     David Hoselton     Greg Yaitanes     16 lutego 2009     21 października 2009     8 czerwca 2010
102 (5×16)     The Softer Side     Łagodniejsze oblicze     Liz Friedman     Deran Sarafian     23 lutego 2009     22 października 2009     15 czerwca 2010
103 (5×17)     The Social Contract     Umowa społeczna     Doris Egan     Andrew Bernstein     9 marca 2009     28 października 2009     22 czerwca 2010
104 (5×18)     Here Kitty     Kici, kici     Peter Blake     Juan J. Campanella     16 marca 2009     29 października 2009     29 czerwca 2010
105 (5×19)     Locked In     W pułapce     Russel Friend, Garrett Lerner, David Foster     Dan Attias     30 marca 2009     4 listopada 2009     6 lipca 2010
106 (5×20)     Simple Explanation     Proste wyjaśnienie     Leonard Dick     Greg Yaitanes     6 kwietnia 2009     5 listopada 2009     13 lipca 2010
107 (5×21)     Saviors     Zbawcy     Eli Attie, Thomas L. Moran     Matthew Penn     13 kwietnia 2009     12 listopada 2009     20 lipca 2010
108 (5×22)     A House Divided     W dwóch wcieleniach     Liz Friedman, Matthew V. Lewis     Greg Yaitanes     27 kwietnia 2009     18 listopada 2009     27 lipca 2010
109 (5×23)     Under My Skin     Pod skórą     Lawrence Kaplow, Pamela Davis     David Straiton     4 maja 2009     19 listopada 2009     3 sierpnia 2010
110 (5×24)     Both Sides Now     Obie strony     Doris Egan     Greg Yaitanes     11 maja 2009     25 listopada 2009     10 sierpnia 2010
Seria 6 (2009-2010)
Odcinek #[b]     Tytuł odcinka     Tytuł odcinka (polski)[a]     Scenariusz     Reżyseria     Daty premier
FOX     TVP2     AXN Polska
111 (6×01)     Broken     Złamany     Russel Friend, Garrett Lerner
David Foster, David Shore     Katie Jacobs     21 września 2009     9 września 2010     8 i 9 sierpnia 2012
112 (6×02)
House przebywa w szpitalu psychiatrycznym Mayfield. Chce wyjść, jednak Dr Nolan grozi mu, że jeśli teraz odejdzie, nie zostanie mu przywrócona licencja lekarza, House więc zostaje. Mieszka w jednym pokoju z chorym na zaburzenia afektywne dwubiegunowe Alviem, który cierpi na „galopujące myśli”. Poznaje także Lydię – przychodzi ona do szpitala, by grać na pianinie siostrze swojego męża, która straciła głos

House nie przyjmuje leków. Próbuje wymusić na Nolanie wydanie mu licencji, przeszkadzając w pracy terapeutom i pacjentom szpitala. Nowy pacjent szpitala, Steve, twierdzi, że jest superbohaterem. House zabiera go do lunaparku, gdzie lata z nim w tunelu aerodynamicznym. Steve przekonany, że umie latać, skacze z parkingu i doznaje ciężkich urazów ciała. Wówczas Gregory stwierdza, że chce się zmienić. Dr Nolan rozpoczyna terapię – wysyła Gregory’ego na imprezę, by poprawić jego zdolności nawiązywania kontaktów z ludźmi. House nawiązuje romans z Lydią. Stosunki z Alviem pogarszają się, gdyż ten stwierdza, że House został „złamany” przez lekarzy.

House jedzie z Nolanem do szpitala, gdzie umiera ojciec psychoterapeuty, jednak Gregory stwierdza, że nie może pomóc. Po powrocie do Mayfield spędza noc razem z Lydią. Podczas szpitalnego pokazu talentów House rapuje razem z Alviem. Steve, dzięki pomocy Gregory’ego wręcza pozytywkę Annie. Ona, po raz pierwszy od wielu lat, zaczyna mówić. Wkrótce kobieta wychodzi ze szpitala. House bierze całonocną przepustkę. Jedzie do Lydii, która mówi, że wyjeżdża do Arizony z mężem, ponieważ siostra jest już zdrowa i nic nie trzyma ich w tym mieście. Gregory wraca do szpitala i rozmawia z Nolanem o swoich uczuciach. Nazajutrz House ma swoją imprezę pożegnalną w szpitalu i wraca autobusem do Princenton. Tymczasem Alvie postanawia brać leki, by się wyleczyć.
113 (6×03)     Epic Fail     Gigantyczna katastrofa     Liz Friedman, Sara Hess     Greg Yaitanes     28 września 2009     16 września 2010     10 sierpnia 2012
House zamieszkuje z Wilsonem i rezygnuje z pracy, a jego pozycję zajmuje Foreman. Nolan nakazuje Gregory’emu znaleźć hobby i odnajduje on swoją pasję w przyrządzaniu posiłków. Podczas gdy on gotuje coraz to wymyślniejsze dania, jego zespół zajmuje się przypadkiem twórcy gier komputerowych, który ma problem z pieczącymi dłońmi. Wszystkie diagnozy pacjent podważa i konsultuje przez internet.

Foreman i Trzynastka są w konflikcie – ona twierdzi, iż Eric zmienił obyczaje, odkąd zajął pozycję House’a. Remy zostaje zwolniona przez partnera. Tymczasem Taub odchodzi ze szpitala. Wilson i Cuddy podejrzewają swojego znajomego o zażywanie Vicodinu. Po konsultacji ze swoim terapeutą Greg postanawia zmieniać regularnie swoje zainteresowania, by nie myśleć o bolącej kończynie. Znajduje w internecie forum pacjenta i wygłasza na nim swoją – prawidłową – diagnozę – chorobę Fabry’ego. Zauważa, że podczas diagnozowania jego noga przestaje boleć.

Finalna diagnoza: Choroba Fabry’ego
114 (6×04)     The Tyrant     Tyran     Peter Blake     David Straiton     5 października 2009     23 września 2010     13 sierpnia 2012
Foreman zatrudnia Chase’a i Cameron w kierowanym obecnie przez niego oddziale. House powraca do pracy, choć nie ma jeszcze licencji lekarskiej – będzie pomagał Foremanowi. Ekipa dostaje przypadek afrykańskiego dyktatora – Dibali, który dostał zawału podczas podróży służbowej do USA, gdzie został zaproszony do wygłoszenia mowy w ONZ. Cameron uważa, że nie należy go leczyć, gdyż jest to ludobójca.

Do przychodni zgłasza się czarnoskóry człowiek, który podaje się za członka plemienia prześladowanego przez Dibalę i ma podobne zdanie do Cameron. Wkrótce człowiek próbuje zaatakować dyktatora, jednak powstrzymują go afrykańscy generałowie. Foreman próbuje nakłonić Trzynastkę do powrotu do pracy, jednak ta odmawia. Remy podczas kolacji mówi Ericowi, że mógł zrezygnować z posady, jednak ten twierdzi, że dobrze postąpił zwalniając ją. Zdenerwowana Trzynastka opuszcza restaurację i zrywa z Foremanem.

Tyran prosi Cameron, przy obecności Chase’a, o wstrzyknięcie powietrza do żył, ta jednak tego nie robi. Wkrótce stan Dibali gwałtownie się pogarsza, aż w końcu umiera. Foreman odkrywa, że Chase sfałszował wyniki badań, co doprowadziło do śmierci dyktatora.

Tymczasem House boryka się z Murphym – sąsiadem-weteranem z amputowaną ręką, któremu przeszkadzają hałasy wykonywane przez niego. Podejrzewa on, że sąsiad nie stracił ręki w Wietnamie. Ten, po włamaniu się Gregory’ego do jego mieszkania mówi, że zgłosi doniesienie do sądu, jeśli House się nie wyprowadzi. Greg wiąże i knebluje Murphy’ego, po czym stosuje neurologiczną sztuczkę, po której ból fantomowy w amputowanej kończynie przestaje mu dokuczać.

Finalna diagnoza: blastomykoza (Dibala), ból fantomowy (Murphy)
115 (6×05)     Instant Karma     Przeznaczenie     Thomas L. Moran     Greg Yaitanes     12 października 2009     30 września 2010     14 sierpnia 2012
Ekipa House’a dostaje przypadek cierpiącego na uporczywe bóle brzucha chłopca. Jego ojcem jest miliarder, który domaga się diagnozy syna przez House’a.

Tymczasem Chase i Foreman zauważają, że ilość cholesterolu w krwi Dibali jest inna niż w sfałszowanym badaniu i zastanawiają się, jak to ukryć, ponieważ mają omówić przypadek na konferencji. Gregory dowiaduje się od Trzynastki, że ta wyjeżdża do Tajlandii.

Stan chłopca pogarsza się – pojawia się u niego wysypka na większości ciała, a następnie dostaje ataku serca. Ojciec postanawia stać się bankrutem, gdyż twierdzi, iż przeładuje to dobrą karmę na rzecz zdrowia syna.

Rezerwacja Trzynastki została odwołana – lekarka próbuje sprawdzić, kto ją wycofał – okazuje się, że logowanie odbyło się z komputera Wilsona. Ten przyznaje się, choć w rzeczywistości dokonał tego House. Okazuje się, że chłopiec cierpi na zespół antyfosfolipidowy. Chase znajduje sposób, by wytłumaczyć różnicę w poziomie cholesterolu krwi i wkrótce Foreman przedstawia przypadek na konferencji. Trzynastka wyjeżdża to Tajlandii, a ojciec pacjenta staje się bankrutem.

Finalna diagnoza: zespół antyfosfolipidowy.
116 (6×06)     Brave Heart     Waleczne serce     Lawrence Kaplow     Matt Shakman     19 października 2009     7 października 2010     15 sierpnia 2012
Aby odzyskać licencję lekarza, House musi odrobić 120 godzin na obchodach w szpitalu. Swoim niedojrzałym zachowaniem chce wymusić potwierdzenie wykonania ich w jeden dzień. Jego ekipa dostaje przypadek 39-letniego policjanta, który jest przekonany, że wkrótce umrze – w tym samym wieku co jego ojciec, dziadek i pradziadek, którzy dożyli czterdziestu lat. Pacjent dowiaduje się, że ma syna o którym dotąd nie wiedział. Po wykonaniu wszystkich badań okazuje się, że mężczyzna jest zdrowy, a House daje mu placebo – miętówki – i wypisuje ze szpitala.

Tymczasem Gregory nie może spać po nocach – słyszy tajemnicze szepty. Foreman informuje House’a, że pacjent umarł. Podczas wykonywania sekcji ten jednak odżywa. House stwierdza, że ma omamy słuchowe w nocy i rezygnuje z pracy w szpitalu. Chase’a dręczą wyrzuty sumienia, co zauważa Cameron. House dowiaduje się, że nocne szepty to rozmowa Wilsona ze zmarłą dziewczyną i wraca do pracy. Wpada na diagnozę – tętniak mózgu, a pacjent poddaje się operacji, podobnie jak jego syn.

Finalna diagnoza: tętniak mózgu.
117 (6×07)     Known Unknowns     Znajomi obcy     Matthew V. Lewis, Doris Egan     Greg Yaitanes     9 listopada 2009     14 października 2010     16 sierpnia 2012
Zespół dostaje przypadek nastolatki z ciężkim obrzękiem nóg. Spędziła ona z koleżanką wieczór, śledząc twórcę komiksów, którego są fankami.

Tymczasem House i Wilson wyjeżdżają na konferencję. House próbuje zdobyć Cuddy. Cameron ogląda zapisy z kamery w hotelu, w którym nocowały nastolatki. Wkrótce okazuje się, że nastolatka wciąż kłamie i cierpi na zaburzenie psychiczne, które nie pozwala jej mówić prawdy. Cameron i Chase podejrzewają, że twórca komiksów uprawiał seks z dziewczyną i podawał jej narkotyki. Gregory usypia Wilsona i czyta publicznie jego pracę dotyczącą eutanazji. House dowiaduje się, że Cuddy jest w związku z Lucasem. Chase wyznaje żonie, że zabił Dibalę. Finalna diagnoza: Vibrio vulnificus i zatrucie żelazem.
118 (6×08)     Teamwork     Praca zespołowa     Eli Attie     David Straiton     16 listopada 2009     21 października 2010     17 sierpnia 2012
Pod oko zespołu House’a trafia aktor filmów pornograficznych Hank Hardwick, który doznał ostrego światłowstrętu podczas kręcenia scen do nowej produkcji.

Tymczasem Cameron i Chase postanawiają odejść z pracy i przeprowadzić się. Foreman pozostaje jedynym członkiem zespołu Gregory’ego i prosi o pomoc odchodzących kolegów, by pomogli mu w tym przypadku. Ci zgadzają się, gdyż mają u niego dług wdzięczności, gdyż ten pomógł Australijczykowi w sprawie Dibali. Tymczasem House próbuje odzyskać Trzynastkę i Tauba, wplątując ich do rozwiązywania przypadku.

Podczas badania u pacjenta zostają wykryte nicienie. Po ich usunięciu stan pacjenta jeszcze bardziej się pogarsza. Trzynastka i Taub dzwonią do Gregory’ego i przedstawiają swoją diagnozę – pasożyty pomagały pacjentowi, ponieważ był on w dzieciństwie trzymany z dala od brudu i pomagały one w rozwoju odporności, pacjent jest zaś chory na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Dwójka ta wraca do pracy, podobnie jak Chase. Jedynie Cameron odmawia, po czym odchodzi od swojego męża.

Finalna diagnoza: Choroba Leśniowskiego-Crohna.
119 (6×09)     Ignorance is Bliss     Nieświadomość jest błogosławieństwem     David Hoselton     Greg Yaitanes     23 listopada 2009     28 października 2010     20 sierpnia 2012
Zespół House’a zajmuje się przypadkiem kuriera, który niegdyś był znanym naukowcem. Ma on problemy z kontrolą dłoni. Lekarze stwierdzają wkrótce, że mężczyzna brał leki obniżające iloraz inteligencji. Chase usuwa pacjentowi śledzionę, stwierdzając plamicę. Gdy wydaje się, że jest już wyleczony traci czucie w nogach. Okazuje się, że kilkanaście lat temu próbował popełnić samobójstwo. Złamał wówczas żebra, co spowodowało utworzenie dodatkowych śledzion.

Tymczasem House próbuje się wprosić na kolację z okazji święta dziękczynienia do Cuddy, jednak nie udaje mu się to. Wkrótce włamuje się do mieszkania Cuddy i Lucasa, gdzie zastaje detektywa. Udając pijanego, mówi mu, że kocha Cuddy. Następnego dnia Lucas mówi partnerce, że powinni się rozstać. Żona Tauba narzeka na jego ciągłą pracę u Gregory’ego. Chase uderza House’a, co powoduje u niego uraz nosa i łuku brwiowego. Taub wykorzystuje to i robi mu zdjęcie, po czym pokazuje je małżonce, twierdząc, że to on zaatakował szefa. Lucas postanawia zostać z Cuddy.

Finalna diagnoza: zakrzepowa plamica małopłytkowa, śledziona dodatkowa.
120 (6×10)     Wilson     Wilson     David Foster     Lesli Linka Glatter     30 listopada 2009     4 listopada 2010     21 sierpnia 2012
Wilson pomaga swojemu przyjacielowi Tuckerowi, który choruje na nowotwór. House sądzi, że nie należy ufać pacjentowi. W krytycznej sytuacji James postanawia oddać wątrobę choremu. Cuddy nadal poszukuje mieszkania. Wilson postanawia przebić jej ofertę i kupuje nowe mieszkanie dla siebie i House’a.

Finalna diagnoza: ostra białaczka limfoblastyczna
121 (6×11)     The Down Low     Pod przykrywką     Sara Hess, Liz Friedman     Nick Gomez     11 stycznia 2010     18 listopada 2010     22 sierpnia 2012
Pod oko zespołu trafia diler narkotyków, który zasłabł podczas akcji. W szpitalu spędza z nim czas jego kolega, który również jest dilerem. Stan pacjenta pogarsza się, a House wydedukowuje, że ten w rzeczywistości jest policjantem. Mężczyzna przyznaje się, że brał blokery.

Chase, Taub i Trzynastka wmawiają Foremanowi, że zarabiają więcej od niego, przez co ten chce odejść z pracy. Wówczas ci proponują Cuddy, że może obciąć im pensję na podwyżkę dla Foremana. House próbuje uwieść nową sąsiadkę Norę, udając homoseksualistę, będącego w nieszczęśliwym związku z Wilsonem. James jest temu przeciwny, jednak by zniszczyć plan House’a, oświadcza się Gregory’emu. Wkrótce Nora dowiaduje się prawdy i zrywa z nimi kontakt. Pacjent okazuje się być ciężko chory na Zespół Hughesa-Stovina i umiera w ramionach żony, tymczasem jego kolega zostaje złapany przez policję podczas dużej transakcji

Finalna diagnoza: Zespół Hughesa-Stovina
122 (6×12)     Remorse     Wyrzuty sumienia     Peter Blake     Andrew Bernstein     25 stycznia 2010     25 listopada 2010     23 sierpnia 2012
123 (6×13)     Moving the Chains     Coraz bliżej celu     Russel Friend, Garrett Lerner     David Straiton     1 lutego 2010     2 grudnia 2010     24 sierpnia 2012
124 (6×14)     5 to 9     Od 5 do 21     Thomas L. Moran     Andrew Bernstein     8 lutego 2010     9 grudnia 2010     27 sierpnia 2012
125 (6×15)     Private Lives     Życie osobiste     Doris Egan     Sanford Bookstaver     8 marca 2010     16 grudnia 2010     28 sierpnia 2012
126 (6×16)     Black Hole     Czarna dziura     Lawrence Kaplow     Greg Yaitanes     15 marca 2010     23 grudnia 2010     29 sierpnia 2012
127 (6×17)     Lockdown     Pod kluczem     Garret Lerner, Russel Friend,
Peter Blake, Eli Attie     Hugh Laurie     12 kwietnia 2010     30 grudnia 2010     30 sierpnia 2012
128 (6×18)     Knight’s Fall     Upadek rycerza     John C. Kelley     Juan Jose Campanella     19 kwietnia 2010     13 stycznia 2011     31 sierpnia 2012
129 (6×19)     Open and Shut     Otwarcie     Sara Hess, Liz Friedman     Greg Yaitanes     26 kwietnia 2010     20 stycznia 2011     3 września 2012
130 (6×20)     The Choice     Wybór     David Hoselton     Juan Jose Campanella     3 maja 2010     27 stycznia 2011     4 września 2012
131 (6×21)     Baggage     Bagaż     Doris Egan, David Foster     David Straiton     10 maja 2010     3 lutego 2011     5 września 2012
House idzie na spotkanie terapeutyczne u doktora Nolana. House opowiada mu o tym, jak spędził ostatni tydzień, który określa jako „zwyczajny”.

Gregory wyprowadził się od Wilsona na jego prośbę i zamieszkał w swoim starym mieszkaniu. Spotkał tam Alviego, który sprzedał wiele wartościowych przedmiotów House’a w lombardzie, w tym cenną ponadstuletnią książkę, którą napisał pradziadek Cuddy. House odkupuje przedmioty.

Tymczasem ekipa leczy prawniczkę, która straciła pamięć podczas joggingu. Nie pamięta nawet swojego męża, który boi się, że ją utraci. Pacjentka przed kilkoma laty zmieniła swoje życie i postanowiła zapomnieć o starym, między innymi usunęła tatuaż z nogi. Jednak został on w głębszych warstwach skóry i nastąpiło zakażenie, co spowodowało amnezję.

Okazuje się, Alvie, portorykańczyk, musi dowieść przed specjalną komisją swojego pochodzenia, ponieważ może zostać deportowany, a jego akt urodzenia spłonął w pożarze ratuszu. On nie stawia się i staje przed sądem. House pokazuje sfałszowane wyniki DNA pokazujące, że jego przyjaciel z psychiatryka pochodzi z Portoryko. W trakcie opowiadania terapeuta zauważa zmiany w relacjach międzyludzkich u Grega. Ten zaś mówi mu, że mimo rocznej terapii nie widzi żadnych zmian i rezygnuje z niej.
132 (6×22)     Help Me     Pomóżcie mi     Peter Blake, Russell Friend, Garrett Lerner     Greg Yaitanes     17 maja 2010     10 lutego 2011     6 września 2012
House oddaje Cuddy książkę jej pradziadka, a następnie jedzie z nią na miejsce wypadku wywołanego przez przewrócenie się dźwigu. Jest tam wielu rannych. Doktor podejrzewa, że powodem nie jest zaśnięcie operatora, lecz choroba neurologiczna i operator staje się pacjentem ekipy House’a. Gregory słyszy głosy pod gruzem. Strażacy jednak stwierdzają, że nikogo tam nie ma, więc lekarz idzie do środka na własną rękę. Odkrywa, że jest tam kobieta o imieniu Hanna z nogą przygniecioną gruzami. Tymczasem badany w szpitalu operator denerwuje się, ponieważ ma klaustrofobię, a jest mu robiony rezonans. Taub twierdzi, że pacjentowi nic nie jest, jednak po badaniu Chase zauważa, że ma on krwotok z nosa i oczu.

House wychodzi spod gruzów i kłóci się z Cuddy – twierdzi, że nie układa jej się z Lucasem. Ona zaprzecza i mówi, że zaręczyła się z Lucasem. Wkrótce wraca pod ziemię, wraz z Lisą i strażakiem. Ci proponują amputację, jednak House przeciwstawia się temu. Postanawia wrócić do szpitala, jednak Hanna ma ataki paniki, więc wraca. Niedługo później strażak próbuje uwolnić nogę poduszkami powietrznymi – to pogarsza stan pacjentki. House wychodzi na powierzchnię i odbiera telefon. Dowiaduje się, że dźwigowy ma krwotok podpajęczynkowy. Po kłótni z szefową, Gregory postanawia przeprowadzić amputację u Hanny. W ambulansie okazuje się, że pacjentka dostała zatoru tłuszczowego i umiera, trzymając za dłoń męża. Tymczasem Trzynastka postanawia odejść z pracy.

House jest rozdrażniony. Próbuje go uspokoić Foreman, jednak to pogarsza sytuację. House wraca do domu i wyjmuje ze skrytki fiolki Vicodinu. Przychodzi jednak do niego Cuddy i oświadcza, że go kocha. Gregory postanawia nie wracać do nałogu i całuje Cuddy.
Seria 7 (2010-2011)
Odcinek #     Tytuł odcinka     Tytuł odcinka (Polski)     Scenariusz     Reżyseria     Daty premier
FOX     TVP 2
133 (7×01)     Now What?     Co teraz     Doris Egan     Greg Yaitanes     20 września 2010     8 września 2011
134 (7×02)     Selfish     Samolubny     Eli Attie     Dan Attias     27 września 2010     15 września 2011
135 (7×03)     Unwritten     Niepisany     John C. Kelley     Greg Yaitanes     4 października 2010     22 września 2011
136 (7×04)     Massage Therapy     Masaże lecznicze     Peter Blake     David Straiton     11 października 2010     29 września 2011
Do zespołu House’a dołącza dr Kelly Benedict. Pacjentem ekipy zostaje Margaret, która od trzech dni cierpi na silny ból brzucha. Zataiła ona przed lekarzami złamanie żeber. Po zdobyciu jej akt ze szpitala uniwersyteckiego okazuje się, że zmieniała swoje dane osobowe. Opowiada ona, że była bita przez byłego męża, czego nie powiedziała obecnemu by go nie niepokoić.

Wstępne hipotezy to: zwłóknienie wątroby, zatrucie ołowiem i legionelloza. Wkrótce jednak Margaret doznaje omamów, a pozostałe objawy znikają. House odkrywa schizofrenię.

Tymczasem Gregory kłóci się z Cuddy o korzystanie z masażystki, która wcześniej pełniła u niego rolę prostytutki. W odpowiedzi House posyła do niej masażystę, który również jest związany z branżą seksualną. Lisa stwierdza, że jej partner nie angażuje się całkowicie w związek. Wówczas House przypomina jej, że nie zapoznał się z jej córeczką. Odcinek kończy scena wspólnej kolacji pary, wraz z dzieckiem Cuddy[18].

Finalna diagnoza: schizofrenia.
137 (7×05)     Unplanned Parenthood     Nieplanowane rodzicielstwo     David Foster     Greg Yaitanes     18 października 2010     6 października 2011
138 (7×06)     Office Politics     Polityka urzędu     Seth Hoffman     Sanford Bookstaver     8 listopada 2010     13 października 2011
139 (7×07)     A Pox on our House     Ospa w naszym domu     Lawrence Kaplow     Tucker Gates     15 listopada 2010     20 października 2011
140 (7×08)     Small Sacrifices     Małe ofiary     David Hoselton     Greg Yaitanes     22 listopada 2010     27 października 2011
141 (7×09)     Larger Than Life     Większe niż życie     Sara Hess     Miguel Sapochnik     17 stycznia 2011     3 listopada 2011
142 (7×10)     Carrot or Stick     Kij lub marchewka     Liz Friedman     David Straiton     24 stycznia 2011     10 listopada 2011
143 (7×11)     Family Practice     Rodzinne obrzędy     Miguel Sapochnik     Peter Blake     7 lutego 2011     17 listopada 2011
144 (7×12)     You Must Remember This     Musisz to zapamiętać     Kath Lingenfelter     David Platt     14 lutego 2011     24 listopada 2011
145 (7×13)     Two Stories     Dwie historie     Thomas L. Moran     Greg Yaitanes     21 lutego 2011     1 grudnia 2011
146 (7×14)     Recession Proof     Dowód recesji     John C. Kelley     S. J. Clarkson     28 lutego 2011     8 grudnia 2011
147 (7×15)     Bombshells     Nalot     Liz Friedman & Sara Hess     Greg Yaitanes     7 marca 2011     15 grudnia 2011
148 (7×16)     Out of the Chute     Bez spadochronu     Lawrence Kaplow & Thomas L. Moran     Sanford Bookstaver     14 marca 2011     22 grudnia 2011
149 (7×17)     Fall from Grace     Wypaść z łask     John C. Kelley     Tucker Gates     21 marca 2011     29 grudnia 2011
150 (7×18)     The Dig     Wykopaliska     David Hoselton & Sara Hess     Matt Shakman     11 kwietnia 2011     5 stycznia 2012
151 (7×19)     Last Temptation[19]     Ostatnie kuszenie     David Foster & Liz Friedman     Tim Southam     18 kwietnia 2011[19]     12 stycznia 2012
152 (7×20)     Changes     Zmiany     Eli Attie & Seth Hoffman     David Straiton     2 maja 2011     19 stycznia 2012
153 (7×21)     The Fix     Naprawa     Thomas L. Moran & David Shore     Greg Yaitanes     9 maja 2011     26 styczna 2012
154 (7×22)     After Hours     Po godzinach     Seth Hoffman & Russel Friend & Garrett Lerner     Miguel Sapochnik     16 maja 2011     2 lutego 2012
Była przyjaciółka Trzynastki Darrien ucieka z więzienia. Jej wspólnik Andre dźgnął ją nożem dla odwrócenia uwagi policjantów, co uaktywniło z powrotem WZW typu C. Darrien mówi Trzynastce, że nie może pojechać do szpitala, ponieważ policja ją tam znajdzie. Trzynastka przystaje na jej propozycję, więc dzwoni do Chase’a żeby przyniósł aparaturę. Jednak Chase coś podejrzewa i dołącza do leczenia Darrien. Potem sprawy się komplikują i wychodzi na to, że Darrien musi pojechać do szpitala. Trzynastka próbowała nie pozwolić na to i wywiązała się przepychanka między nią a Chase’em. Jednak Chase wygrał walkę i pojechali razem do szpitala. Po wielu godzinach diagnoz Chase odkrywa czerwonkę pełzakowatą.

House próbuje lek, który nie przeszedł jeszcze prób bezpieczeństwa. Idzie do doktora, który przetestował lek na szczurach. Okazuje się, że szczury miały guzy, skurcze w nogach i po trzech dniach umierały. House robi prześwietlenie nogi i znalazł trzy guzy w nodze. Postanawia zrobić sobie samemu operację. Udało mu się pozbyć jednego guza, ale z pozostałymi jest trudniej. Dzwoni do wszystkich znajomych lekarzy od Wilsona po Tauba, aż dzwoni do Cuddy. House zgodził się na zawiezienie do szpitala.

Finalna diagnoza: (Darrien) Czerwonka pełzakowata
155 (7×23)     Moving On     Do przodu     Katherine Lingenfelter & Peter Blake     Greg Yaitanes     23 maja 2011     9 lutego 2012
Seria 8 (2011-2012)
Odcinek #     Tytuł odcinka     Scenariusz     Reżyseria     Daty premier
FOX     TVP 2     n (VOD)
156 (8×01)     Twenty Vicodin     Peter Blake     Greg Yaitaness     3 października 2011     6 września 2012     17 października 2011
157 (8×02)     Transplant     David Foster & Liz Friedman     Dan Attias     10 października 2011     13 września 2012     24 października 2011
158 (8×03)     Charity Case     Sara Hess     Greg Yaitanes     17 października 2011     20 września 2012     31 października 2011
159 (8×04)     Risky Business     Seth Hoffman     Sanford Bookstaver     31 października 2011     27 września 2012     14 listopada 2011
160 (8×05)     The Confession     John C. Kelley     Kate Woods     7 listopada 2011     4 października 2012     21 listopada 2011
161 (8×06)     Parents     Eli Attie     Greg Yaitanes     14 listopada 2011     11 października 2012     28 grudnia 2011
162 (8×07)     Dead and Buried     David Hoselton     Miguel Sapochnik     21 listopada 2011     18 października 2012     5 grudnia 2011
163 (8×08)     Perils of Paranoia     Thomas L. Moran     David Straiton     28 listopada 2011     25 października 2012     12 grudnia 2011
164 (8×09)     Better Half     Kath Lingenfelter     Greg Yaitanes     23 stycznia 2012     1 listopada 2012     6 lutego 2012
165 (8×10)     Runaways     David Shore & Marqui Jackson     Sanford Bookstaver     30 stycznia 2012     8 listopada 2012     13 lutego 2012
166 (8×11)     Nobody’s Fault     Russel Friend, Garrett Lerner & David Foster     Greg Yaitanes     6 lutego 2012     15 listopada 2012     20 lutego 2012
167 (8×12)     Chase     Peter Blake & Eli Attie     Matt Shakman     13 lutego 2012     22 listopada 2012     27 lutego 2012
168 (8×13)     Man of the House     Sara Hess & Liz Friedman     Colin Bucksey     20 lutego 2012     29 listopada 2012     5 marca 2012
169 (8×14)     Love Is Blind     John C. Kelley     Tim Southam     27 lutego 2012     6 grudnia 2012     2 kwietnia 2012
170 (8×15)     Blowing the Whistle     David Shore, Peter Blake & Eli Attie     Julian Higgins     2 kwietnia 2012     13 grudnia 2012     16 kwietnia 2012
171 (8×16)     Gut Check     Jamie Conway & David Hoselton     Miguel Sapochnik     9 kwietnia 2012     20 grudnia 2012     23 kwietnia 2012
172 (8×17)     We Need the Eggs     Peter Blake & Sara Hess     David Straiton     16 kwietnia 2012     27 grudnia 2012     30 kwietnia 2012
173 (8×18)     Body & Soul     Dustin Paddock     Stefan Schwartz     23 kwietnia 2012     3 stycznia 2013     7 maja 2012
174 (8×19)     The C-Word     John C. Kelley & Marqui Jackson     Hugh Laurie     30 kwietnia 2012     10 stycznia 2013     14 maja 2012
175 (8×20)     Post Mortem     Kath Lingenfelter & David Hoselton     Peter Weller     7 maja 2012     17 stycznia 2013     21 maja 2012
176 (8×21)     Holding On     David Foster, Russel Friend, Garrett Lerner     Miguel Sapochnik     14 maja 2012     24 stycznia 2013     28 maja 2012
177 (8×22)     Everybody Dies     David Shore, Peter Blake & Eli Attie     David Shore     21 maja 2012     31 stycznia 2013     4 czerwca 2012

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

(Visited 228 times, 1 visits today)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...